Lata medycznego kłamstwa. Prawda o smalcu! - zdjęcie
27.11.19, 09:25Fot. via Pixabay, CC 0

Lata medycznego kłamstwa. Prawda o smalcu!

52

Smalec wydaje się być najzdrowszym ze znanych ludzkości tłuszczów. Do tego jest tani i w końcu nasz, polski. Wielu dietetyków uważa, że zbytnie przywiązywanie się do obcych kuchni naszemu zdrowiu nie służy. Dlaczego? Bo genetycznie od wieków nasz organizm jest przystosowany do smalcu a nie do oliwy. Oliwki nigdy u nas po prostu nie rosły...

Smalec to tłuszcz powstający z wytopienia tkanki tłuszczowej ssaków i ptaków. Różnych – nie tylko świni. Ma biały kolor i zwartą, stałą konsystencję w temperaturze pokojowej. Swoją złą sławę smalec zawdzięcza przypisaniu mu odpowiedzialności za wszystkie zawały, miażdżycę, choroby układu kwionośnego, otyłość i Bóg jeden wie co jeszcze. 

Od kiedy zaczęto straszyć ludzi naturalnym tłuszczem promując rafinowane oleje roślinne lawinowo zaczęły mnożyć się choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory i inne cywilizacyjne co przedstawia wykres za British Journal of Nutrition, 2012. W krajach gdzie przeważały w diecie tłuszcze zwierzęce było mniej chorób serca oraz zgonów.

Smalec składa się w większości z nasyconych kwasów tłuszczowych, głownie z jednonasyconego kwasu oleinowego.
Nasycone kwasy tłuszczowe, tak samo jak witaminy są niezbędne do życia (nośnik energii). Ze względu na swoje stabilne właściwości chemiczne są bezpieczne i nie wchodzą w żadne niepożądane i szkodliwe reakcje z innymi elementami komórki. Jeśli wyeliminujemy z naszej diety  naturalne tłuszcze, wykasujemy paliwo dla serca i układu krwionośnego!
Bez dobrego tłuszczu organizm NIE jest fizycznie i biologicznie w stanie przyswoić wielu witamin w tym A, D, E i K , a pełnowartościowy tłuszcz a takim jest smalec potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania wątroby, serca, skóry, układu odpornościowego i układu krążenia.

Smalec ma mniejszą zawartość kwasów omega-6 w porównaniu z oliwą, co tylko umacnia jego pozycję i powinno umacniać w oczach konsumenta – przypominam, że omega-6 występujące w dysproporcji z omega-3 mają działanie prozapalne!

Teraz dowiesz się czegoś, o czym nie wie (albo nie chce wiedzieć) 99% dietetyków. Profil lipidowy smalcu wieprzowego jest niemal identyczny jak profil innego tłuszczu, który dzisiaj jest kuchenną i medialną supergwiazdą: oliwy z oliwek. Niemal identyczny – to znaczy nie taki sam. Bo znacznie lepszy! 

 mod

Komentarze (52):

Nergal2019.12.10 10:23
Pierdziele, co za motłoch, tumany rozmowa jest o smalcu, tłuszczu, pokarmie, a nie o wierze.Frustraci zróbcie przysługe społeczeństwu, i ... .
Waldemar2019.12.8 15:18
Od dawna juz to mowilem! Co krzaltowalo nasz organizm na drodze ewolucji przez wieki, nie moze byc szkodliwe dla organizmu. Wolalem uzywac, jak juz olej, to lniany
Miro2019.12.6 21:32
Polecam przeczytanie książki "Nowoczesne Zasady Ożywiania" Profesora Campbela. Zebrał w niej wyniki kilkuset prac naukowych wykonanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat nad wpływem diety na zdrowie. Recenzję książki znajdziecie np. pod poniższym linkiem https://dietetycy.org.pl/nowoczesne-zasady-odzywiania-recenzja/
Marek2019.12.3 10:06
JACEK PLACEK NA OLEJU , MATKA KRZYCZY , STÓJ ZŁODZIEJU. BYŁ ŚMALEC , ALE OLIWA TEŻ ( bo ją robi się nie tylko z oliwek, zresztą kto w Polsce smaży na oliwie z oliwek ).
JERZY BRZYCKI2019.12.3 5:54
W dzisiejszych czasach nawet olej jest rakotwórczy,bo rolnicy opryskują rzepak randapem silnym środkiem na chwasty,aby równomiernie dojrzewał.
Niestety2019.12.3 1:02
Kłamstwem jest to, co jest tutaj napisane. W badaniach jest sporo zakłamania. A ja z autopsji wiem, że smalec szkodzi na zdrowie, zaś olej dobrej jakości nie (nie do smażenia, bo nie smażę na tłuszczu, tylko jako dodatek do potraw czy do wypieków). Ale jak ktoś woli, może wierzyć w oparte na niewłaściwych przesłankach i oderwane od życia, często na zamówienie jakiejś firmy, badania, zamiast w to, co rzeczywiście szkodzi, a co pomaga choremu, bo żeby to wiedzieć, to trzeba się porządnie już w życiu nachorować i wrócić do zdrowia. A wyleczyć się można, wychodząc z grzechów i będąc we wszystkim posłusznym woli Bożej.
niekatolik2019.12.6 21:31
kurna: mohery tu same, czy jak? Po ch.j wam smalec i oliwa: różańcem żyjcie.
Robert2019.12.2 20:46
Smalec domowy to król zdrowia i wszystkich tłuszczów , nawet oliwa z oliwek może mu buty wyczyścic....
Stanisław2019.12.2 19:51
Kiedyś jak ktoś zabił świniaka który nie miał słoniny grubej na 5 palców tobył pośmiewiskiem że kota zabił .
antek.b2019.11.28 9:36
Jak człowiek jest bogobojny i odmawia różaniec ,to może jeść smalec ile dusza zapragnie,choroby serca ,miażdżyca i otyłość w cudowny sposób będą go omijały,tylko musi się żarliwie modlić,pan jezus też jadł smalec,tak mówi pismo święte,rodacy! wszyscy jedzmy smalec ,najlepiej z cebulą.
Zechra2019.12.2 18:21
Co Ci tak przeszkadza ten katolik i tak się czepiasz z tego co czytam to chyba nie masz czym zabłysnąć,i smalec urósł do rangi-kto winien - no katolik.A swojski z cebulką mniam mniam,
andrzejhahn32019.11.27 23:35
po co wam katolom medycyna /...............wszak modlitwa was uzdrawia
Prawda2019.12.3 0:54
I dobrze mówisz. Ale do tego trzeba naprawdę mieć wiarę, stale zresztą modląc się o jej przymnożenie.
lech2019.12.7 19:09
dlaczego taki prymitywny jesteś ?
Marta2019.11.27 21:00
Najlepszy schabowy na smalcu !!!!!!!!! Pieczone mięsa również. Oliwa z oliwek nadje się tylko i wyłącznie do sałatek gdyż pod wpływem temperatury traci swoje właściwości !
anty deutsch posen stettin2019.11.27 20:45
MASONERIA!!!!!!!!!!!!
Dr Nobody2019.11.27 20:10
Ci, którzy do tej pory jedli smalec nie go sobie jedzą ale ci co wybrali inne opcje jak np. oliwe z oliwek czy olej rzepakowy nie się całkowicie na smalec nie przerzucają. Można od czasu do czasu ale bez przesady. W artykule napisano prawdę o tych uwarunkowaniach genetycznych ale jeżeli zaprosicie Włocha, Francuza albo Amerykanina do siebie to po kilku dniach będą mieli serdecznie dość smalcu:):) Mówię to z własnego doświadczenia. Dziewczyna z USA przez miesiąc przytyła prawie 4kg:):)
Piotr Nowak2019.11.27 16:46
Ja smalec biorę jak idę do Proboszcza na Bunga - Bunga, bo jest ekologiczny !!!
kawa z mlekiem2019.12.1 19:03
Piotrusiu, Twoje rdzawe oczko moze pobolewac bo swieca jest twarda. Znajdz sobie cos bardziej miękkszego moze twój oficer prowadzący ci pomoże
B522019.11.27 12:49
przepis jedna średnio wypasiona świnia połowa taczki cebuli łopata czosnku świnię myjemy szatkujemy i do kotła jak skwarki zaczną się złocić dodajemy poszatkowaną cebulę stale mieszając jak zmięknie wrzucamy przeciśnięty czosnek na koniec garść tymianku i w ten sposób mamy wannę pysznego smalcu a jak zbrzydnie to dróg świnie po umyciu wędzimy
ktoś tam2019.11.27 16:00
A świnię to należy najpierw ogolić, wypatroszyć czy tak od razu do maszynki... :)))) No i jeszcze ta szatkownica... Kapusta łatwiej przechodzi...
B522019.11.27 21:20
to zależy czy lubisz klaki czy nie
Halina2019.11.27 12:47
Smalcu używam od lat, bo zapomniałam już o nowoczesnych przesądach.Ale zwracam uwagę, skąd pochodzi słonina. Kupuję ją w pewnych miejscach i sama wytapiam. Nawet moja rodzina przekonała się do niego. Robię też "smarowidła" na chleb z cebulą i czosnkiem. Znikają natychmiast.
Hanys672019.11.27 12:47
Każde przemysłowe kłamstwo na poczatku ma pazerność. +++ To właśnie pazerne niemieckie firmy produkujce margaryny z nienaturalnych, sztucznych produktów wmówiły Polakom na poczatku lat '90 że te margaryny to samo zdrowie a naturalne masło i smalec są rakotwórcze.
ktoś tam2019.11.27 15:56
I dlatego, żeby Niemcom sprawić radość z zapałem wciskam w siebie masełko i boczuś...
antek.b2019.11.27 11:38
Miejcie świadomość ,że zapewne znajdzie się grupa bezrefleksyjnych głupców ,którzy te wasze bzdury przyjmą za dobrą monetę i zamiast odżywiać się zdrowo zaczną żreć smalec,konsekwencją będą choroby serca ,otyłość i miażdżyca, polacy są w czołówce europy pod względem umieralności z powodu tych chorób, miedzy innymi przez smalec właśnie,o to wam chodzi?,czemu nie napiszecie że włosi nie żrą smalcu tylko oliwę i są długowieczni,dlaczego utrwalacie ciemnotę w narodzie /
kryspin2019.11.27 12:28
Polacy to naród i piszemy dużą literą.Kim ty jesteś,że używasz takiego słownictwa z pogardą np. żre?
anonim2019.11.27 17:45
Kto ci pajacu karze zrec smalec, ty mozesz wpierdzielac olej i to nawet przepalony silnikowy, wiec wypad z twoimi " madrosciami "! Nie udawaj parchu, ze chodzi ci o nasze zdrowie , spadaj !!!
Zechra2019.12.2 18:09
Jestem jedną z tych głupców i żre ten smalec ,a tak na marginesie każdy je to co uważa i nikt nie ma prawa mu wtykać że jest głupi.Co dziś niby jest zdrowe ?Jedz warzywa i owoce nie jedz czerwonego mięsa tylko białe ,jedz kasze nie ziemniaki ,ciągle jedz ,jedz a my jemy do kolejnej odkrytej afery,a czy tak naprawdę wiemy co jemy?Jemy chemie , polepszacze ulepszacze spulchniacze pestycydy, i nie wiadomo co jeszcze.Ten smalec jest może zdrowszy ,bo mało przetworzony.Dawniej ludzie jedli mięso smalec ziemniaki zboża cukier sól i nie było tyle chorób co teraz,ale było to jedzenie czyste ,bez chemii i bez obróbek.A co do Włochów żyją dłużej bo się nie przejmują ,nie stresują są zawsze uśmiechnięci radośni i pozytywnie nastawieni do życia,A my Polacy? No cóż? wiele do powiedzenia.
Anita2019.12.4 1:12
Nasi pradziadkowie a nawet dziadkowie byli chowani na smalcu i wszystkim co gospodarka wyprodukowala i zyli o wield dluzej jak zyja ludzie Teraz na tych sztucznych smakolykach.
Miro2019.12.6 21:39
Co do chemii zgoda. Jednak przeciętni pradziadkowie i dziadkowie spożywali zdecydowanie mniej smalcu i mięsa niż współcześni z przyczyn ekonomicznych. Zdecydowanie w diecie było więcej warzyw i ziemniaków.
Glaudiusman2019.11.27 9:51
Jest taka nacja, która kontroluje finanse światowe i konsumenckie. Pożyczają nie swoje pieniądze, lecz wirtualne, już nawet nie drukowane bezkarnie, i żądają horendalnych odsetek przy spłacie długu. Kiedyś za fałszowanie pieniądza groził najwyższy wymiar kary. Teraz te typy są bezkarne, bo współpracują z władzą polityczną i kastą sędziowską. Mając do dyspozycji potworne finanse zajmują się ideologią i zniewalaniem społeczeństw, aby każdy był niewolnikiem. I aby nikomu nie chciało się protestować na ulicy. Te wszystkie chore diety i przepisy na życie to są również ich chore pomysły. Chodzi o to by ludzie chorowali, aby przemysł farmaceutyczny miał zyski. No i aby kurczyła się populacja zwykłych obywateli, bo oni panom są coraz mniej potrzebni.
Katolik2019.11.27 9:39
Czy ten pyszny dżem ze świnki można spożywać również podczas okresów postnych?
Jasiek2019.11.27 9:43
Gdybyś był rzeczywiście Katolikiem, a nie zwykłym internetowym głuptakiem, to byś znał odpowiedz....
Katolik2019.11.27 13:24
Dziekuję za odpowiedź, już sobie sprawdziłem - można. I wcale nie potrzeba do tego dyspensy.
Janusz2019.11.27 22:15
Można, można!
niekatolik2019.12.6 21:29
Wasz papież pozwolił wcinać mięso na wigilię BN - to i smalec możecie wtrymalać przez 365 dni w roku.
lech2019.12.7 19:07
na twoją durnotę to nawet smalec ci nie zaszkodzi
ktoś tam2019.11.27 9:38
I dlatego boczuś wędzony albo pieczony jest królem wędlinek... Muzułmanie tego nie rozumieją ale chyba będzie ich trzeba o tym poinformować, zwłaszcza jakby chcieli tu na stałe się sprowadzić...
Mnichu2019.11.27 12:26
Muzułmanie nie znają boczku bo nie przez religie lecz przez region jak nie znano lodówek to wieprzowinę ciężko było zasuszać i przechowywać
OLIWER2019.11.28 14:59
Nigdy,
Marek212019.11.27 9:32
Kto kłamał? Żydzi masoni czy oczywiście Tusk? Biedni Prawdziwi Polacy Katolicy. Wszędzie i zawsze okłamywani przez Siły Ciemności....
TONI2019.11.27 9:40
Ty chłopie musisz głowę leczyć bo nienawiść przyćmiewa ci rozum
Marek212019.11.27 9:44
Albo odpowiedz na pytanie kło okłamuje Naród Polski albo nie pisz nie na temat.
ktoś tam2019.11.27 10:17
Przecież medyczne kłamstwa są wszędzie propagowane. Polska tu nie jest żadnym wyjątkiem. To jest tak samo jak z geoinżynierią czyli opryskami. Robione jest to na całym świecie. W Rosji przynajmniej od 20 lat a w USA jeszcze dłużej zdaje się. Na Zachodzie równie postępowo. Walą tym świństwem na całym świecie bez względu na ustrój.
Marek212019.11.27 10:35
A Ziemia jest płaska..... Cholerni reptilianie.
ktoś tam2019.11.27 10:52
Słuchaj, gimbazo gen. Kozieja... Tępy jesteś. Poszukałbyś w internecie i informacji o oszustwach Big Pharmy dość. Także o geoinżynierii (chemtrails). Co więcej są oficjalne wypowiedzi rządów o tym, że tym g... sypią z samolotów, oczywiście dla naszego dobra czyli ratowaniu klimatu. Poczytaj sobie o chorobie Morgelanów.
Dell2019.11.27 14:05
My, tutejsi, jesteśmy częścią narodu polskiego. Wypisując tu kłamstwa, Marku Dwudzestypierwszy, okłamujesz część narodu polskiego. Biorąc udział w okłamywaniu części narodu okłamujesz naród. Ergo: Marek21 okłamuje naród polski. Dlaczego, skoro pisze o nim wielkimi literami?
B522019.11.27 12:58
zmień lekarza ten co do niego chodzisz okłamuje cię że jesteś zdrowy
Tadeusz2019.11.27 17:30
IDIOTA
anonim2019.11.27 17:46
Kanapeczka ze smalczykiem z gęsi. Mniam mniam. Nie dziwię się, że komuś to przeszkadzało. €skimosi, ma$oni, Tu$$k, bardzo możliwe.
szogun2019.11.29 20:38
kłamał tusk