Kuźmiuk: Opozycja nie cofnie się przed niczym, aby blokować rządowe projekty. Nawet jeśli te mają pomóc Polakom - zdjęcie
09.02.20, 07:20Fot. via Pixabay (stevepb)

Kuźmiuk: Opozycja nie cofnie się przed niczym, aby blokować rządowe projekty. Nawet jeśli te mają pomóc Polakom

13

1. Marszałek Tomasz Grodzki i większość senacka składająca się z senatorów Platformy, PSL-u, SLD i niezależnych zdecydowała się wprowadzić poprawkę do ustawy o wypłacie stałej 13-tej emerytury, która pozbawia ją źródła finansowania czyli tak naprawdę uniemożliwia jej wypłatę.

Rzeczywiście rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydował się na początku tego roku skierować do Sejmu projekt ustawy, który przesądza, że tzw. 13. świadczenie emerytalne wypłacone w 2019 roku jako jednorazowe, zamienić na świadczenie stałe, które ma być wypłacane od tego roku już na stałe.

Źródłem wypłaty tego świadczenia ma być tzw. Fundusz Solidarnościowy stworzony jakiś czas temu z wpłat pochodzących z budżetu państwa i tzw. podatku solidarnościowego wpłacanego przez osoby zarabiające powyżej 1 miliona złotych rocznie.

Jak uzasadniał w Sejmie premier Morawiecki wypłata 13. emerytury na stałe jest zapewnieniem dla tego środowiska udziału w podziale owoców obecnego wzrostu gospodarczego, a także zapłatą za lata wyrzeczeń jakie ponosiło obecne środowisko emeryckie w okresie ostatnich 30 lat transformacji gospodarczej.

2. Już podczas prac sejmowych opozycja była temu projektowi przeciwna, ale w związku z tym, że Zjednoczona Prawica ma w Sejmie większość, został on szybko przegłosowany i przekazany do Senatu.

Tam przez 3 tygodnie nic się z nim nie działo, a jak zbliżał się koniec 30 -dniowego okresu w którym Senat musi się wypowiedzieć w sprawie każdego projektu ustawy do niego, skierowanego, większość senacka wprowadziła poprawki usuwające źródło finansowania 13-tej emerytury.

Oczywiście zapewne większość sejmowa, tę poprawkę odrzuci ale po tym zachowaniu widać, że totalna opozycja nie cofnie się przed niczym aby blokować nawet te rządowe propozycje, które na stałe mają poprawić sytuację materialną większości emerytów i rencistów.

3. Przy tej okazji należy przypomnieć, że w ciągu ostatnich 4 lat, rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził aż 8 nowych korzystnych rozwiązań dotyczących środowiska emeryckiego.

Najważniejszą decyzją było oczywiście obniżenie wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), co kosztuje rocznie dodatkowo około 10 mld zł, a także wprowadzenie stałej wspomnianej wyżej 13 emerytury (a w roku 2021 także 14 emerytury).

Wprowadził także podwyższenie kwoty wolnej pod podatku z 3 do 8 tysięcy dla osób o najniższym poziomie dochodów (co objęło także emerytów pobierających niepełne świadczenia), podwyższył najpierw do 1 tys. zł, a od marca 2019 roku do 1,1 tys. zł najniższe świadczenie emerytalne i rentowe, a od marca 2020 do 1,2 tys. zł, wprowadził także wspomniany wyżej kwotowo-procentowy sposób waloryzacji świadczeń na ten rok (o 70 zł dla świadczeń do 2 tys. zł i o ponad 3% emerytur powyżej tej kwoty).

Od tego roku środowisko emeryckie skorzysta także na obniżce o 1 punkt procentowy stawki podatku PIT, została ona obniżona z 18% na 17% dla wszystkich podatników, a wiec także i emerytów.

Weszło już w życie tzw. świadczenie mama - 4 plus dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej 4 dzieci (obejmie jak się szacuje ponad 100 tysięcy takich matek, które do tej pory nie miały żadnego świadczenia emerytalnego albo miały świadczenia niepełne).

Rząd realizuje także od 3 lat program leki-75 plus przyznający nieodpłatnie leki osobom powyżej 75 roku życia (w 2018 roku ten program kosztował 0,7 mld zł, w jego ramach wydano seniorom 60 mln opakowań nieodpłatnych leków, a w 2019 na ten cel przeznaczono już 0,8 mld zł, w 2020 roku będzie to blisko 1 mld zł).

4. Teraz dojdzie jeszcze 13 świadczenie emerytalne wypłacane już na stałe w każdym roku, i 14. świadczenie emerytom dodatkowo w 2021 roku.

Wszystkie te instrumenty wsparcia i kwoty z nimi związane idące w dziesiątki miliardów złotych rocznie, dobitnie pokazują, że środowiska emeryckie rzeczywiście uczestniczą w ciągu ostatnich 4 lat w korzystaniu z owoców wzrostu gospodarczego

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (13):

Lennon2020.02.12 16:14
Przecież wypłata 13-tek spowoduje zadłużenie funduszu solidarnościowego. Rozumiem, że jest on "solidarnościowy" bo na długi będziemy się solidarnie składać?
gigant2020.02.9 22:06
Popieram obecny rzad i wladze, ale glosno wolam : TYLKO POLEXIT MOZE nas uratowac. To na prawde trzeba dobrze przemyslec, ale i .... zrobic.
MaxFiend2020.02.9 12:16
A które to projekty mają pomóc Polakom? Jakoś takich nie widać. Wszystko, co PiS zrobił, nie przyczynia się do poprawy dobrostanu obywateli.
guess who 2020.02.9 11:52
Kuźmiuk jednak chyba zapomniał o swojej przeszłości. - To pan musi mieć niesłychanie spokojną krew. Że ona się panu nie wzburzyła w 1986, kiedy pan do ZSL-u się zapisywał - i wtedy koalicjantem tego ZSL-u była taka partia: PZPR - wytknął mu Mazurek. Kuźmiuk tłumaczył, że w tym czasie bronił doktoratu i zapisanie do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego było warunkiem jego promotora.
M2020.02.9 8:30
Wszelkim posunięciom "totalnych" zawsze towarzyszy obłuda, fałsz i drwina ze zwykłych ludzi. To przecież Tusk z szyderstwem mówił, że Polakom do życia wystarczy ciepła woda w kranie i że po wygranych przez niego wyborach benzyna może być i po 7 złotych. To przecież jego przyjaciółka, niejaka Bieńkowska twierdziła, że w Polsce tylko idioci mogą pracować za 6 tys. zł miesięcznie. To "totalni", drwiąc z Polaków, podnosili im wiek emerytalny, szyderczo twierdząc, że to dla ich dobra. W ich eskalacji tej "dobroci" gotowi byli uznać, że Polakom będzie jeszcze lepiej, gdy będą pracować do 70-tki. Nieraz zastanawiałam się na temat tego, czym kierują się ci, którzy na "totalnych" oddają głos. Nieodparcie dochodzę do wniosku, że swoich prześladowców gotowi są popierać jedynie ci, którzy byli bądź są prześladowcami innych. Że "totalnych" popierać mogą ci, którzy sami mają na sumieniach coś złego, niestosownego, podłego wobec innych. Że, nawet o ile sami nie mają tego czegoś na koncie, to mają to jacyś ich bliscy, znajomi, przyjaciele. Że wszyscy oni z tej podłości wobec innych uczynili sobie sposób na swoje życie. No i to, co chyba w tym jest najważniejsze: "totalni" za nic mają dobro publiczne, patriotyzm, to dla nich nie jest żadną wartością. No, chyba, że da się przeliczyć na materialny zysk i skonsumować.
andy19642020.02.9 9:00
100/100
Janek2020.02.9 8:20
Bo w Polsce jest tak , skoro udało ci się osiągnąć sukces to trzeba cie wykorzystać aby dać fundusze leniom i nierobom. Obecna Polska jest krajem społecznie katolicko socjalistyczńym więc nie ma co sie dziwić że bogaci będą się buntować.
JS2020.02.9 8:05
Oni dostali z Brukseli, z Berlina płatne zadanie aby zrobić Polskę tak słabą aby można ją było rozmontować tak aby Polacy się nie zorientowali. Dlatego można ich nazwać SABOTAŻYSTAMI a nie opozycją. Gdyby w Polsce były od lat 90-ych uczciwe, gospodarne rządy takie jakie są w Niemczech, to dzisiaj Polska byłaby na poziomie gospodarczym Włoch i była takim zagrożeniem gospodarczym dla Francji, Hiszpanii jak dzisiaj Chiny dla USA. Dlatego Europejski Kraj Rad chce nas wbić, wdeptać w ziemię ! Pozdr.
orgi2020.02.9 8:29
określenie SABOTAŻYŚCI jest w pełni adekwatne , trzeba jednak dodać kilka określeń .... np. zdrajcy , sprzedawczyki , aferzyści , kanalie , złodzieje , du..owłazy brukselskie , łajdaki , karierowicze .....znajdzie się tez kilku vokSSdojczów z tfuSSkiem na czele ...... C.D.N.
antykatolik2020.02.9 7:48
To może trzeba nazwać inaczej Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osob Niepełnosprawnych i przestać udawać, że to o pomoc niepełnosprawnym chodzi? Pan Morawiecki mówił(a przecież on nie kłamie), że w budżecie są środki na 13. To skoro są, to trzeba płacić z tych środków, a nie podbierać niepełnosprawnym, prawda?
Berenika2020.02.9 7:46
Wielki Szu z senatu będzie wypłacał 13 z kopertówek.
.2020.02.9 7:32
Totalna Władza nie cofnie się przed niczym, aby przejąć pełną kontrolę w Polsce. Mają gdzieś Polaków.
orgi2020.02.9 7:46
taki wpis może "stforzyć tylko i wyłącznie TOTALNY GŁUPEK