Kuźmiuk: NBP rozpoczął dodatkową emisję pieniądza, podobnie jak inne banki centralne - zdjęcie
17.03.20, 08:18Fot. Andrzej Barabasz (Chepry) via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Kuźmiuk: NBP rozpoczął dodatkową emisję pieniądza, podobnie jak inne banki centralne

21

1. Wczoraj ukazał się komunikat Zarządu Narodowego Banku Polskiego (NBP), z którego wynika, że bank centralny zdecydował się użyć aż kilku instrumentów, które maja poprawić płynność sektora bankowego, a w konsekwencji poprawić warunki dla kredytowania przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Już wczoraj została przeprowadzona pierwsza tzw. operacja repo, polegająca na skupie przez NBP obligacji skarbowych na rynku wtórnym w tym przypadku od banków komercyjnych, co w uproszczeniu można przedstawić jako pożyczkę udzieloną pod zastaw papierów wartościowych ( operacje repo polegają na tym że wspomniane obligacje skarbowe sprzedający zobowiązuje się odkupić po upływie określonego czasu).

Jednocześnie NBP zobowiązał się w komunikacie do zakupu obligacji skarbowych od banków komercyjnych na dużą skalę w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, co oznacza, że banki komercyjne uzyskały sygnał, że tego rodzaju zasilenie w płynność ze strony banku centralnego jest przewidywane w długim okresie.

Skup obligacji skarbowych na taką skalę w ramach operacji otwartego rynku, będzie miał również pozytywny wpływ całościowo na rynek wtórny tych papierów, które są przecież w posiadaniu nie tylko banków.

2. NBP zdecydował się również na użycie instrumentu, którego do tej pory nie używał tzw. luzowania ilościowego znanego z praktyki działania Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Rezerwy Federalnej USA czy kilku innych banków centralnych.

W EBC to tzw. program TLTRO czyli skup aktywów nie tylko z sektora bankowego ale także sektora przedsiębiorstw, w przypadku NBP będzie to swoisty kredyt wekslowy dla banków komercyjnych, co z kolei powinno na większą skalę umożliwić refinansowanie kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym.

Wreszcie trzeci instrument to obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej (przy czym decyzję w tej sprawie musi podjąć Rada Polityki Pieniężnej, która zbiera się właśnie dzisiaj na jednodniowym posiedzeniu) oraz wyraźnego podniesienia oprocentowania tej rezerwy z dotychczasowych 0,5% do poziomu stopy refinansowej czyli obecnie 1,5%.

Ten instrument z kolei spowoduje, że powstanie dodatkowy bufor płynnościowy dla banków komercyjnych, a także obniży ich koszty z tytułu utrzymania rezerwy obowiązkowej w NBP.

3. Wszystkie te instrumenty oznaczają dodatkową emisję pieniądza kredytowego, który poprawiając zdecydowanie płynność sektora bankowego, powinien zwiększyć jego skłonność do kredytowania gospodarki i gospodarstw domowych.

Związek Banków Polskich zresztą już wcześniej ogłosił w komunikacie, że banki komercyjne podejmą działania będące odpowiedzią na trudności w spłacie zobowiązań przez kredytobiorców (zarówno przedsiębiorstw jak i osób fizycznych), powstałe w związku z pandemią koronawirusa.

Działania te to propozycje odroczenia (zawieszenia) spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub tylko rat kapitałowych przez okres 3 miesięcy i automatyczne wydłużenie o ten samo okres łącznego okresu spłaty kredytu (tego rodzaju odroczenia płatności rat mają dotyczyć także leasingu i faktoringu).

Inną formą pomocy banków dla przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci skutkami koronawirusa i którym w najbliższych miesiącach upływa termin istniejącego finansowania, będzie propozycja jego odnowienia na okres kolejnych 6 miesięcy.

4. Wczoraj NBP rozpoczął więc luzowanie polityki monetarnej, czego istotnym elementem będzie także obniżenie stóp banku centralnego, o czym najprawdopodobniej postanowi RPP na dzisiejszym swoim posiedzeniu.

Teraz czas na poluzowanie polityki fiskalnej, której instrumenty przedstawi premier Mateusz Morawiecki po dzisiejszym posiedzeniu Rady Gabinetowej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i posiedzeniu Rady Ministrów.

Wyraźne łagodzenie polityki monetarnej i fiskalnej jest zdecydowanym sygnałem dla przedsiębiorców, którzy odczuli negatywne skutki koronawirusa, że otrzymają konkretne wsparcie zarówno ze strony banków jak i budżetu państwa.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (21):

Paragraf2020.03.17 18:13
Dodajmy : pustego pieniadza.
Foster2020.03.17 17:32
W czasach prosperity pieniądze roztrwonili to teraz będą drukować tak jak w Wenezueli.
Polak2020.03.17 9:54
Ponieważ inflacja już w styczniu byłą dwukrotnie wyższa niż najgorsze założenia i dalej rośnie, pisowska mafia postanowiła ją jeszcze zwiększyć. Ale czego innego można się spodziewać po komunistach.
Maria Blaszczyk2020.03.17 11:23
No tylko że teraz jest to dość racjonalne. Epidemia przyspieszyła i zaostrzyła nadchodzący kryzys, i osobiście uważam, że w takiej sytuacji rolą państwa jest próbować ratować ludzi przed skutkami tego kryzysu. Przedtem w sumie też było racjonalne, by przyjęciu założenia "władzy raz zdobytej nie oddamy". Ja akurat nie sympatyzuję, ale niektórym się podobało.
Dam2020.03.17 12:26
Dodruk pieniądza nie jest i nigdy nie był skuteczną metodą na ratowanie ludzi przed kryzysem. Jest to jedynie pośrednie zmniejszenie oszczędności Polaków poprzez napędzanie inflacji, co nawet jeżeli trochę przesunie kryzys w czasie, sprawi że będzie on dla nas znacznie większy.
anonim2020.03.17 9:51
sprzedajne łżę elity przyglądały się jak na narodowej tkance społeczeństw rozwija się rak NWO i niszczy narody, chrześcijaństwo, a teraz ze stoickim spokojem obwieszcza, że trzeba będzie z tym żyć, to koniec świata, jaki znamy? a gdzie byliście, jak internet publikował fakty, huczał i burzył się na to, co wyprawiają gady z NWO? tfu!
Mądre głowy w tym PiS2020.03.17 9:41
A dodrukuję se dziś 2 tysiące zł, przydadzą się. Komunistyczni ministrowie PiS to geniusze ekonomiczni. Że też wcześniej nie wpadłem na ten pomysł, zamiast pracować można przecież se wydrukować forsę.
ryszard2020.03.17 9:25
Z jednej strony koronowirus wybiera starszych. Z drugiej nakręcana świadomie inflacja pozbawia ich emerytury potencjału umożliwiająacego przeżycie. Ta konsekwencja umacnia przekonanie o "strategicznym" pochodzeniu pandemii
heheszka2020.03.17 9:17
Czyli inflacja rozwija się jak koronawirus. Brawo polityka rzadu
Moshe Cvel2020.03.17 9:12
Bank USA DAWNO TO ROBI A FRANCJA , NIEMCY ,NW.BRYTANIA NA BIERZĄCO. NORMALNE ZARZĄDZANIE PIENIĄDZEM W CELU ZAPEWNIENIA PŁYNNOŚCI GOSPODARKI . BRAWO.
anonim2020.03.17 9:10
Kto jest właścicielem NBP – czy to Nowy Bank Rothschildów ? klubinteligencjipolskiej.pl/2016/01/kto-jest-wlascicielem-nbp-czy-to-nowy-bank-rothschildow-i-jak-to-zmienic/
Lol2020.03.17 9:09
Cały świat skupuje złoto więc polacy drukują pieniądze.
anonim2020.03.17 9:02
a przed nami podatek katastralny, czy międzynarodowa grupa rozbójnicza przejmie nasze aktywa? czy na bazie doprowadzi miliny Polaków do bankructwa? czy przejmie pustostany po starszych i słabych Polakach?
anonim2020.03.17 8:56
witam w klubie kloszardów, żegnajcie oszczędności życia ... czy Prezes PiS mógł "przewidzieć" taki scenariusz dla Polski? "
anonim2020.03.17 8:52
tego media nie mówią, NAMRU-3 na Sycylii: Co za niesamowity «zbieg okoliczności»! ram.neon24.pl/post/153756,namru-3-na-sycylii-co-za-niesamowity-zbieg-okolicznosci
Cogito ergo sum2020.03.17 8:43
Platforma dobrze życzy sobie a źle Polakom. Vide Balcerowicz
-2020.03.23 8:51
PO jest u władzy? obudź się teraz pokurcz z Żoliborza rządzi.
JanP2020.03.17 8:41
Po co tyle kombinacji, operacje te są kosztowne. Wystarczy włączyć drukarki i w miarę potrzeby dodrukować złotówek. Bankomaty są systematycznie opróżniane a w bankach nie ma kasy.
ateusz2020.03.17 8:51
Dodrukujmy miliardy to wszyscy będziemy miliarderami!!! xD
Suweren2020.03.17 8:27
Śmiałem się z brata, kiedy mówił o dwucyfrowej inflacji w tym roku. Już nie jest mi do śmiechu.
guess who2020.03.17 8:25
Aha, czyli niedługo znowu mamy szansę zostać milionerami. Czy doradcy ekonomiczni Zbigniewa Messnera jeszcze żyją i są w pisie?