Kto za Szumowskiego? Premier zabrał głos - zdjęcie
19.08.20, 08:00Fot. Adam Guz - KPRM, CC BY NC ND 2.0

Kto za Szumowskiego? Premier zabrał głos

38

Wczoraj Łukasz Szumowski na konferencji prasowej poinformował, że podaje się do dymisji. Kto go zastąpi? O to Polska Agencja Prasowa zapytała premiera Mateusza Morawieckiego.

Minister Szumowski mógł odejść z rządu w poczuciu spełnionej misji wcześniej, a jednak w obliczu pandemii koronawirusa zdecydował się pozostać na stanowisku dłużej, wziąć odpowiedzialność za polską służbę zdrowia w czasie nadchodzącego kryzysu”

- mówi szef polskiego rządu zapytany o to, dlaczego minister Szumowski zdecydował się odejść już teraz, zamiast podczas planowanej na jesień rekonstrukcji rządu.

Morawiecki dodaje, że wcześniejsza decyzja Szumowskiego o pozostaniu w rządzie pozwoliła Polsce przetrwać epidemię w znacznie lepszej kondycji niż wiele bogatszych krajów Europy i dlatego minister cieszył się zaufaniem zarówno członków rządu i całego PiS, jak i polskich obywateli. Dalej dodał:

[…] minister Szumowski sprostał chyba najpoważniejszej próbie, jaka stanęła przed jakimkolwiek ministrem zdrowia. Minuta po minucie, godzina po godzinie, dzień po dniu podejmował decyzje, odpowiednie decyzje dla ratowania zdrowia i życia Polaków w sytuacji globalnej pandemii. Siłą ministra była również zdolność do doboru współpracowników. Jednym z nich był również minister Janusz Cieszyński i śmiało mogę powiedzieć, że to był jeden z najsprawniejszych członków rządu”.

Polska służba zdrowia wykonała też ogromny krok do przodu, kiedy ministerstwu szefował Łukasz Szumowski – podkreśla premier, wskazując między innymi na cyfryzację resortu.

Premier Morawiecki został zapytany również o to, kto zastąpi Łukasza Szumowskiego. Odparł, że jego oraz ministra Cieszyńskiego trudno będzie zastąpić, jednak z pewnością:

[…] to będzie osoba kompetentna, z dużą wiedzą o ochronie zdrowia. W tak ważnym ministerstwie, w dobie pandemii inaczej być nie może”.

Zapewnił, że nazwisko nowego ministra poznamy w ciągu kilku dni. Dalej dodał:

Trzeba […] podkreślić, że dzięki ministrowi Szumowskiemu nie tylko udało nam się uniknąć najgorszych ciosów pierwszej fali, ale również – na ile to możliwe – jesteśmy gotowi na drugą, która może pojawić się jesienią”.

dam/PAP,Fronda.pl 

Komentarze (38):

XD2020.08.19 14:12
Proponuję Beatkę. Dawno o niej nie było słychać, a przecież ma takie same kompetencje jak wszyscy inni.
pol2020.08.19 11:03
.Kto wyjaśni na co poszły miliony otrzymane w ramach dotacji przez rodzinę ministra. Same wały
ala2020.08.19 9:54
Gdyby pandemia szalała tylko w Polsce - to mógłbym mieć wątpliwości, ale boryka się z nią wiele krajów. Gdy zwykły nienawistnik obecnego rządu zaprzecza, że istnieje niebezpieczny wirus, to ja mu wybaczam. Jednak gdy takie głupstwa wygadują politycy z Konfederacji, POKO to jest to zupełnie irracjonalne. Ale sytuacja z opozycją jest jeszcze gorsza. Rano mówią, że minister i rząd nic nie robią aby przeciwstawić się pandemii, zaś tego samego dnia wieczorem zarzucają władzy, że nie walczy z pandemią. To niszczy relacje międzyludzkie, osłabia możliwości walki z pandemią oraz naraża miliony ludzi na niebezpieczeństwo. I co? Minister ma za to odpowiadać?!
A za chwilę gościu napiszesz:2020.08.19 10:25
"strach pomyśleć, co by było gdyby nadal rządziła Kopacz".
państwo teoretyczno-tekturowe2020.08.19 9:44
- Wystarczy zobaczyć, co się dzieje z laboratoriami. Mamy ponad 200 laboratoriów, a mniej wykonywanych testów niż w maju. Brakuje testów, brakuje odczynników, brakuje dobrej logistyki i koordynacji, a decyzji, które mogłyby cokolwiek przyspieszyć, brak. A to tylko wierzchołek góry lodowej. - dodał dr Grzesiowski. https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,26221664,dr-grzesiowski-po-dymisjach-w-ministerstwie-zdrowia-czeka-nas.html
STANISŁAW2020.08.19 9:47
Tu czarodziejska różdżka nie pomoże. Potrzebny ogromny budżet i DOŚWIADCZENIE z pandemią. Kto ją ma?
Po 11 nie bądź OBOJĘTNY2020.08.19 9:19
Kto za Szumowskiego? Jak to kto? Handlarz bronią. To wszystko uprości.
W ostateczności ktoś od Banasia.2020.08.19 9:47
j.w.
Urszula2020.08.19 9:15
Coraz więcej "wybitnych" znawców koronawirusa. Naukowcy całego świata jeszcze go nie poznali, ale Polacy przeciwnie - zawsze wiedzą najlepiej i na wszystkim się znają. Tylko dlaczego swojej "mądrości" nie przekują na dobrobyt? Za głupi?
STANISŁAW2020.08.19 9:49
A kto ci wmówił, że to Polacy tu rozrabiają? Zachowują się na poziomie... (nie powiem...)
Elektor2020.08.19 9:01
Kadry PiS są szerokie, osobiście widziałbym tam (hehehehehe) Sasina ale wiele rodzin pisowskich marzy o dobraniu się do naszych pieniędzy, widzą że im się te pieniądze należą. Nie będzie kłopotu z wyborem fachowca. Polacy maseczek nie noszą ale zawsze można kupić kolejne miliony maseczek na zapas z pomocą jakiegoś narciarza albo wędkarza dla odmiany. Respiratory też się przydadzą, i kasy nie ma co żałować jak podatnik płaci! Zwłaszcza że poprzednich zamówionych za chyżego ruja chyba dalej nie ma? Sporo do zarobienia jest jeszcze.
STANISLAW2020.08.19 9:52
Co tu bredzisz? Cały świat był w coronawirusowej panice, a może powinien być nadal, bo powód jest! A w panice nie trudno o błędy! Inne kraje popełniały podobne - ale to trzeba czytać. Umiesz?
Zorro2020.08.19 8:55
Marzy mi się minister, który wreszcie będzie zachowywał się normalnie w stosunku do wyimaginowanej pandemii koronawirusa i cofnie wszelkie obostrzenia, które są po prostu nieracjonalne. Marzy mi się więc minister niezależny od światowych koncernów farmaceutycznych i oszustów w postaci Gatesa.
STANISLAW2020.08.19 9:24
Piszesz, Zorro, wyimagin owana pandemia. Po co to robisz? Czy uda Ci sie przemilczec te setki tysięcy ofiar koronowirusa i perspektywy udręki dla dalszych dzioesiątków milionów zakażonych? A te góry z nadmiaru dziennych zgonów w standardowej statystyce? Można je utajnić? Są przecież dostępne statystyki i wykresy, wskazujące, że Covid-19 to nie ściema i urojenia. Nie da się ich zestawić z grypą! Jeżeli wykresy pokazują np. jak w danym okresie - np. marzec-lipiec wzrósł w poszczególnych dniach procent śmiertelności w tym roku na tle lat poprzednich, że jest to 30, 40 czy więcej procent, to co tu jest do zaprzeczania?! Jaki jest sens porównywania z grypą, gdy koronawirus zabija 10 i więcej razy ofiar wśród zarażonych? Dla przykładu Francja: http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/covid19-france-mortality2019vs2020.jpg http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/hiszpania-covid19-pandemia.jpg
Elwira2020.08.19 8:43
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
Tadeusz2020.08.19 8:38
Dziękuję Panie Ministrze Szumowski !!!
katolik2020.08.19 8:29
Panie Premierze proszę nie posługiwać się słowami -osoba z dużą wiedzą o ochronie zdrowia- bo to może oznaczać, że osoba ta może mieć 1 linię po ktorej pójdzie, tzn, jest pandemia i tylko szczepienia, pan nie jest lekarzem i powie zawierzam to tej osobie.To,że kupujecie szczepionke , to nie znaczy ,że będziecie szczepić ludzi, którzy tego nie chcą
STNISLAW2020.08.19 9:28
"Katoliku", tak nie po katolicku chcesz być w razie wpadki zarażający innych? Katolik, czyli podobno człowiek Chrystusowy, powinien stawać w pierwszym szeregu ochrony zdrowia i życia ludzkiego, jak to czynił Jezus!
katolik2020.08.19 9:43
ty jestes jednym z masonów. U mnie nic nie zyskasz
STANISŁAW2020.08.19 9:54
Przezwiska to Twoja specjalność? Biedny...
katolik2020.08.19 10:33
twój poziom jest tak niski, że przezwiskiem określasz stan faktyczny organizacji światowej, jaką jest masonerie. po co robisz z siebie błazna , a ludzi głupków,
Michał Jan2020.08.19 8:26
Jestem znacznie mniejszym optymistą niż przedmówcy, więc obstawiam, że nasz wiecznie niewyspany minister okazał słabość optując za dobrowolnością szczepień i to go zgubiło. A ten bez rozterek moralnych jest już znany od wielu dni, podobnie, jak odejście obecnego ministra.
katolik2020.08.19 8:37
jeżeli min Szumowski optował za dobrowolnością szczepień i było mu obojętne czy zostanie dalej czy nie, to dlaczego nie powiedział jednoznacznie społeczenstwu swojego zdania, bo nie wypadało wobec rządu?
katolik2020.08.19 9:29
nie tylko wobec rządu, ale wobec unii i świata masonów
Glaudiusman2020.08.19 8:24
Musi to być lekarz doświadczony z długim stażem, który nie boi się oszustów z WHO i gatesa. I który nie ma w rodzinie kogoś od handlu medykamentami. Musi być mądry, niezależny i nieuwikłany w żadne szwindle i geszefty.
Michał Jan2020.08.19 8:30
A dlaczego ministrem, czyli menadżerem i politykiem musi być lekarz? Lekarze mogą tam być doradcami merytorycznymi, ale to nie wiedza medyczna jest niezbędna do zarządzania ministerstwem. Niewyspany jest kardiologiem, a zarządzał (przynajmniej oficjalnie) walką z zarazą wirusową, do czego potrzebował doradców.
Sara Miriam2020.08.19 8:35
Lepszy na ministra zdrowia byłby rzeźnik, budowlaniec, albo hydraulik ...:)))
Michał Jan2020.08.19 9:13
To już było przerabiane wcześniej ("piekarz domy buduje") i nie bardzo się sprawdziło, a do czasów obecnych dorobiliśmy się kadr zarządzających profesjonalnie. Ale tamci przynajmniej nie faworyzowaliby jednej specjalności... I przypominam, że MON nie jest wojskowym...
STANISLAW2020.08.19 9:44
Wobe tak zaraźliwej choroby, wobec takiej pandemii i tylu już ofiar nie ma innego większego niebezpieczeństwa. Inne, induwidualne choroby podlegają rytualnym wdrożonym procedurom. Kowid-19 NIE!
Michał Jan2020.08.19 19:04
Wprawdzie pamiętając Twoje wspaniałe statystyki, udowadniające, jak świetnie naszemu MinZdrawowi udało się ugasić pożar przysypując żar piaskiem, można było się spodziewać wiele, ale jawnego kłamstwa, jak to drugie zdanie. Pierwsze jest ze wszech miar prawdziwe, a drugie jest wobec niego w sprzeczności. Dotychczasowe choroby właśnie zeszły na drugi plan. Furda choroby serca, wyrostki robaczkowe, to wszystko można odłożyć, byle zapobiec covidowi.
STANISLAW2020.08.19 9:33
Nie bójcie się, ani Gates, ani WHO nie wmawiaja nam, że oczekiwana szczepionka czy raczej szczepionki będa bezwzględnie udane i bezwzględcnie skuteczne - takich leków nie ma! Więc nie bójcie się, że was na siłę będą czynić - wbrew Waszej woli - zdrowymi, gdybyście się zarazili albo chcieli zarazić. Chodzi tylko o to, żebyście innych nie zarażali!
Michał Jan2020.08.19 19:05
Słusznie -martwi nie zarażają.
Anonim2020.08.19 8:17
Aż się boję !...żeby nie było tak że po "dobrym" panie jeszcze lepszy nastanie.Jak będą mądrzy i rzeczywiście będzie im zależało na Polsce(gospodarka,szkolnictwo) to dadzą sobie spokój ze ściemą korony i zaczną wyciszać plandemię.PIS zaczyna się staczać i uPOdabniać do POoszustów,zaczynacie tracić wyborców ,zostanie wam niedługo 5 % poparcia.
STANISŁAW2020.08.19 9:38
Ta góra trupów we Francji, widoczna w statystyce codziennych zgonów, albo w Hiszpanii, to "ściema"? Czlowieku, nie udawaj wariata, póki nim nie jesteś! http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/covid19-france-mortality2019vs2020.jpg http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/hiszpania-covid19-pandemia.jpg Przyglądnij się tym statystykom dziennej śmiertelności w tym i ubieglych latach!
Elwira2020.08.19 8:16
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
ST2020.08.19 9:57
Elwiro, chyba jesteś baaardzo brzydka, bo już kilka lat szukasz i na wielu forach, i... NIC!
Jerzy2020.08.19 8:10
Przede wszystkim lekarz który dyplom zdobył a nie go kupił, który nie ma brata i intercyzy z żoną, który ma świadomość że walka z przeziębieniem (obecna nazwa koronawirus) jest bezcelowa - ludzie zawsze będą się przeziębiać, ktoś na tyle odważny aby nie bać się wycofać wszystkich obostrzeń, otworzyć szpitale, zmusić lekarzy do pracy - no i sporządzić wniosek do prokuratury podsumowujący działania poprzednika...
Bebik2020.08.19 9:29
Marzenia i tylko marzenia. Na pewno nic takiego się nie wydarzy. Niestety.