Ks.prof. Paweł Bortkiewicz o przestrodze Benedykta XVI. ,,Takie praktyki prowadzą do unicestwienia Kościoła'' - zdjęcie
14.01.20, 17:00(fot. youtube)

Ks.prof. Paweł Bortkiewicz o przestrodze Benedykta XVI. ,,Takie praktyki prowadzą do unicestwienia Kościoła''

10

Papież - senior Benedykt XVI i kardynał Roberta Sarah napisali wspólną książkę pt: „Z głębi naszych serc”, w której  odnoszą się do znaczenia celibatu kapłańskiego.  Sprawę skomentował na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

- Mówimy o pewnej wartości, o czystości ofiarowanej Bogu, o celibacie ofiarowanym Bogu, o pewnej wartości, którą Kościół wypracował na bazie swoich doświadczeń i która stanowi niekwestionowaną wartość. Ta wartość jest dzisiaj niestety podważana przez ludzi, którzy mają myślenie korporacyjne o Kościele i sądzą, że decydując się na jakieś tzw. przywileje dla jakieś grupy ludzi czy rezygnując z pewnych wymogów korporacyjnych, osiągną większą frekwencję w tej korporacji albo osiągną jakąś większą produktywność – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, wykładowca UAM w Poznaniu i WSKSiM w Toruniu.  

 

Jak podkreślał, mamy do czynienia z sytuacją absolutnie wyjątkową, w której Papież senior, który od momentu abdykacji zachowywał wstrzemięźliwość w wypowiedziach publicznych, zabiera głos w kwestii bieżących problemów Kościoła.

– O tym pisał papież Benedykt XVI – kryzys pedofilski w Kościele, kryzys rozumienia seksualności wiąże się z jednej strony z rewolucją seksualną 1968 roku, a z drugiej strony wiąże się z tymi zawirowaniami antropocentrycznymi w teologii, z tą tzw. nową teologią moralną, która odrzuciła prawo naturalne, odrzuciła pewien porządek i ład moralny (mówiąc oczywiście w największym skrócie). Właśnie infekcja tych poglądów zmieniających prawdę o płciowości dotyczy oczywiście całej sfery seksualności. Dotyczy też deprecjonowania celibatu – podkreślił kapłan.

 

– Mówimy o pewnej wartości, o czystości ofiarowanej Bogu, o celibacie ofiarowanym Bogu, o pewnej wartości, którą Kościół wypracował na bazie swoich doświadczeń i która stanowi niekwestionowaną wartość. Ta wartość jest dzisiaj niestety podważana przez ludzi, którzy mają myślenie korporacyjne o Kościele i sądzą, że decydując się na jakieś tzw. przywileje dla jakieś grupy ludzi czy rezygnując z pewnych wymogów korporacyjnych, osiągną większą frekwencję w tej korporacji albo osiągną jakąś większą produktywność. To jest oczywiście totalny błąd myślenia, bo eklezja nie jest z ustanowienia korporacyjnego, eklezja jest z Eucharystii – jak przypominał to w swojej testamentalnej encyklice Jan Paweł II – a więc z zupełnie innej logiki daru, logiki ofiary. W tę logikę wkomponowuje się także celibat kapłański – zaznaczył duchowny

 

Według niego, słowa Benedykta XVI w obronie celibatu to sytuacja absolutnie wyjątkowa.

 

– Tak mocny, tak wyrazisty głos, który jest jednak głosem polemicznym z tymi trendami, które zarówno na synodzie amazońskim, jak i w drodze synodalnej niemieckiej się pojawiają i które – jak niestety widać – nie spotykają się od razu z natychmiastową i bezwzględną reakcją papieża [Franciszka- red.] – podkreślał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

- Można sobie wyobrazić, że w zakresie doktryny oraz dyscypliny sakramentów, która powinna być jedna dla całego Kościoła, może nastąpić rozróżnienie, jednak wówczas ta rzeczywistość nie rozgrywa się we wspólnotach jednego, świętego, powszechnego Kościoła katolickiego, tylko rozgrywa się w kościołach, we wspólnotach pozakościelnych, we wspólnotach pozakatolickich – mówił kapłan. 

-  To oznacza radykalne rozbicie jedności Kościoła i wytworzenie jakichś wspólnot reformowanych, przed czym zresztą bardzo mocno przestrzegał papież Benedykt XVI w liście „O przyczynach kryzysu w Kościele”, mówiąc, że nie tą drogą możemy dokonywać jakichś zmian, odnowy, bo tworzenie nowych zreformowanych praktyk w Kościele prowadzi do unicestwienia Kościoła – powiedział.

 

 

bz/radiomaryja.pl

Komentarze (10):

Yoshka2020.01.21 9:19
W dniu 25.02.2013 Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni Kościoła i Państwa wydał wyrok skazujący głowę kościoła katolickiego Josepha Ratzingera (i poniekąd sam kościół katolicki jako organizację) na 25 lat bezwarunkowego pozbawienia wolności oraz na konfiskatę dóbr. W przypadku papieża konfiskata ma dotyczyć dóbr Watykanu, dlatego papież musiał ustąpić, gdyż wiedział o spodziewanym wyroku karnym. Wyrok uprawomocni się 4 marca 2013 roku, stąd abdykacja w trybie nagłym z dniem 28 luty 2013, przed uprawomocnieniem się wyroku karnego. Jest to wyrok na mocy orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Brukseli nr. 022513-001.
Mikołaj 2020.01.15 7:13
Jezus wtedy , gdy mówił o " ohydzie spustoszenia " zalegającej miejsce święte , kazał kojarzyć ją z tym , co mówił prorok Daniel . Ohyda ta zalegała skrzydło świątyni , co w metaforze na żywym kościele oznacza duchowieństwo . Polegała na tym : ""A od czasu, gdy zostanie zniesiona codzienna ofiara, zapanuje ohyda ziejąca pustką, upłynie tysiąc dwieście dziewięćdziesiąt dni. (Księga Daniela 12, 11)". Niektórzy upatrują w tym zniesienie ofiary Eucharystii - mylą się bo to jest ofiara wieczysta , a nie codzienna . Ofiara codzienna , to celibat ! . Życie w stanie bezżennym (codziennie w czystości ) dla królestwa niebieskiego . Jezus użył zwrotu " gdy zobaczycie " co oznacza , gdy się to dokona i widoczne będą zgorszenia z powodu duchowieństwa (skrzydło świątyni ). -
MaxFiend2020.01.14 18:01
Wtrącanie się Benedykta XVI w bezsensowne dyskusje jest praktyką jawnie prowadzącą do unicestwienia Kościoła. Niech siedzi cicho tak, jak się zadeklarował uciekając z papiestwa z podkulonym ogonem.
icek2020.01.14 17:54
Jaki to będzie piękny widok gdy w niedzielę z gromadką dzieci ksiądz ,rabin i pastor spotkają się w wesołym miasteczku.
ridado2020.01.14 17:41
Benedykt opowiada bajki o celibacie. celibate nie ma nic wspolnego z religia to tylko ochrona kasy kosciola. dzisiaj panowie biskupi zyja bogato jezdza limuzynami extra. Benedykt broni tego a ni3e religii. Papiez Borgia mial dwoje dzieci I byl kochanym. Ale zabawa
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.14 17:37
Benedykt XVI to tchórz! będąc w Hitlerjugend i wiedząc że niemcy przegrają wojnę zdezerterował zamiast bronić ojczyzny! To samo zrobił będąc papieżem, gdy zobaczył że kościół to wielkie szambo, zamiast go naprawić znowu zachował się jak tchórz i abdykował! Także tchórze głosu nie mają!!!
JS2020.01.14 17:31
A co do celibatu. Jak odsunięty papież Benedykt XVI ustąpi, obawiam się ze dopiero wtedy nastąpi eskalacja dramatycznych zmian w Kościele, ponieważ ustąpi ten który go powstrzymuje. Papież Benedykt XVI swoją obecnością i możliwością zabrania głosu gdy coś alarmującego wydarzy się w Watykanie, może poruszyć, wesprzeć trzeźwo myślących, trwających przy nauce Jezusa kapłanów. Ale wielu, także w Kościele już nie może doczekać się jego odejścia z tego świata. Przygotujmy się duchowo na to co musi się stać a co zostało zapowiedziane w Księdze Apokalipsy. Króluj nam Chryste Pozdrawiam
Styki2020.01.14 18:41
To prawdopodobne, bardzo blisko juz do ohydy spustoszenia. Poki co mamy byc posluszni papiezowi Franciszkowi, On dogmatow wiary jeszcze nie zmienia.
JS2020.01.14 17:24
Znaki końca czasów. Kiedy zaczną nas prześladować za inny sposób myślenia ? Kiedy będą oskarżać nas o złą mowę - Tak to Tak, Nie to Nie ? Kiedy będą nas oskarżać, że my nie jesteśmy prawdziwymi wyznawcami Jezusa i Jego nauki ? Już i tak wiele rzeczy stoi na głowie w tym świecie. Przyjdzie Pan Jezus i wszystko wyrówna, co złe zostanie zabrane z tego świata. Odnowiony Kościół będzie inny. A kto wytrwa ten będzie zbawiony. Króluj nam Chryste - NIE dla antychrysta ! Pozdrawiam
man.of.Stagira2020.01.14 17:05
"To jest oczywiście totalny błąd myślenia, bo eklezja nie jest z ustanowienia korporacyjnego, eklezja jest z Eucharystii – jak przypominał to w swojej testamentalnej encyklice Jan Paweł II – a więc z zupełnie innej logiki daru, logiki ofiary. W tę logikę wkomponowuje się także celibat kapłański – zaznaczył duchowny" OTÓŻ TO! .