Ks. prof. Tadeusz Guz: Ekologizm to totalny ateizm - zdjęcie
27.01.20, 08:52

Ks. prof. Tadeusz Guz: Ekologizm to totalny ateizm

78

- W całej dotychczasowej światowej nauce i w nauce Kościoła rzymskokatolickiego od początku jego istnienia, w nauce Pana Boga w Starym Przymierzu, człowiek był pojęty jako podmiot osobowy, natomiast cała przyroda, ze zwierzętami na czele, była pojęta jako byt przedmiotowy – powiedział podczas sympozjum „Oblicza ekologii” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu ks. prof. Tadeusz Guz, filozof, wykładowca KUL. 

 

Jak podkreślał ks. prof. Guz, "ekologizm to najpierw totalny ateizm”.

- Papież Franciszek w swojej encyklice „Laudato si” słusznie krytykuje wszystkich neomarksistowskich ekologistów jako wrogów Pana Boga, ponieważ oni odrzucają idee Stwórcy. (…) Ekologizm to totalna, czyli substancjalna wrogość względem człowieka jako osoby i tylko przejściowa humanizacja zwierząt, drzew i roślin. Ekologiści tacy jak, np. Herbert Marcuse, twierdzą, że chodzi dzisiaj ostatecznie o nową relację pomiędzy człowiekiem a przyrodą, jego własną naturą i zewnętrzną przyrodą. To radykalne przekształcenie przyrody, pisze dalej Marcuse, stanie się istotną częścią bytową radykalnego przekształcenia społeczeństwa, co w politycznej praktyce oznacza (według niego) istotową zmianę świata, którą miałyby dokonać przede wszystkim ruch zielonych, Lewicy oraz wszelkie związki feministyczno-homoseksualne – mówił

– W całej dotychczasowej światowej nauce i w nauce Kościoła rzymskokatolickiego od początku jego istnienia, w nauce Pana Boga w Starym Przymierzu, człowiek był pojęty jako podmiot osobowy, natomiast cała przyroda była pojęta ze zwierzętami na czele jako byt przedmiotowy. Marcuse podkreśla podmiotowość przyrody, gdy ubolewa, że ludzkość nie traktuje jej jako bytu dla niego samego, lecz z przemocą, bestialstwem i brutalnością doprowadza do codziennych ofiar życie zwierzęce dla fizycznej reprodukcji rodzaju ludzkiego. I tak długo trzeba będzie uprawiać rewolucję według Marcuse, by wreszcie zwierzęta i rośliny były traktowane jako bytowości dla nich samych, czyli na równi ze wszystkimi osobami ludzkimi, co z kolei oznacza jednoznacznie degradację osoby ludzkiej do poziomu bytowego zwierzęco-roślinnego zagrażającego ostatecznie i fundamentalnie samemu człowiekowi – zaznaczył ks. prof. Tadeusz Guz.

Duchowny przypomniał nauczanie Jana Pawła II w tej kwestii. 

– Papież Franciszek naucza podobnie we wspomnianej encyklice „Laudato si”, twierdząc, że nie ma ekologii bez właściwej antropologii, czyli bez właściwej nauki o człowieku jako osobie. (…) Ekologizm, jako ideologia neomaterializmu w sensie neomarksistowskim, to zasadnicza negacja ducha i duszy w człowieku i w przyrodzie ożywionej. Ich teza brzmi bardzo jasno. Nie ma żadnego ducha – stwierdza Theodor Adorno. Marcuse zauważył słusznie, najpierw, że kapitalizm dokonuje mocą swojej instrumentalizującej racjonalności niszczącego nadużycia nauki i techniki w służbie wyzysku, przyrody i człowieka – powiedział filozof.  

– Przeciwko temu pogwałceniu przyrody, będącym niemniej złym aniżeli zniewoleniem uwięzienie samego człowieka, należy wypowiedzieć konkretną walkę polityczną, walkę o człowieka i o kosmos, a nigdy jak chce tego Marcuse i cały nurt ekologizmu światowego, przeciwko człowiekowi, i przeciwko naturalnemu i nadanemu mu jako takiemu Boskiemu porządkowi wszechświata, co jest ideologiczną propozycją ze strony tego neomarksistowskiego materializmu. Celem tej omawianej ideologii jest według Marcuse uwolnienie przyrody jako środka do uwolnienia człowieka włącznie – dodał ks. prof. Tadeusz Guz.

 

 

bz/radiomaryja.pl

Komentarze (78):

Innymi słowy:2020.01.30 14:33
Chłop żywemu nie przepuści Jak się żywe napatoczy Nie pożyje se a juści
Azazel2020.01.29 8:50
Guz pokazuje, jak nędzny poziom reprezentują katolickie uczelnie. Na normalnej, świeckiej, nawet licencjatu by nie dostał - no, poza Wyższą Szkołą Nauk Społecznych przy KC PZPR. Stamtąd natychmiast trafiłby do wydziału propagandy, prezentując skrzyżowanie nieuctwa i tępoty z prymitywną demagogią.
andrzejhahn32020.01.28 22:17
guz ty parszywa kreaturo koscielna ,nierobie i pasozycie spoleczny ..........SRAM TOBIE DO RYJA PASTUCHU koscielny
SPQR2020.01.27 14:34
Ekologizm prowadzi do klonowania ,bo czegoś tam brak albo za mało albo nie dość to b. chytre Kto ma małe potrzeby ,lepiej znosi kryzysy.Nie można tak cios za ciosem unik za unikiem kredyt za kredytem Creditio Evandelium dixi
SPQR2020.01.27 14:36
Creditio Evangelium dixi -oczywiście każdemu porwie wiedze
Maria Blaszczyk2020.01.27 12:26
"W całej dotychczasowej światowej nauce i w nauce Kościoła rzymskokatolickiego od początku jego istnienia, w nauce Pana Boga w Starym Przymierzu, człowiek był pojęty jako podmiot osobowy, natomiast cała przyroda, ze zwierzętami na czele, była pojęta jako byt przedmiotowy". No tak. To całkowicie prawda. Zupełnie jak kobiety. Pytanie tylko, czy jest to podejście dobre i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, czy może jednak należy uznać, że wystąpił tu jednak błąd. Aha, i warto jeszcze wziąć pod uwagę konsekwencje. Co prawda nie mam pojęcia, kto i gdzie traktuje "na równi ze wszystkimi osobami ludzkimi" - czy pan ksiądz profesor może dać jakiś przykład? Np. że ktoś zjadł pomidorka i banda neomarksistów zlinczowała go, uznając za kanibala? Albo ktoś zdeptał małą trawkę i oskarżono go o zabójstwo dziecka? Póki co, to robił to kościół. Katolicki. Stawiał zwierzęta przed sądami czy obkładał ekskomunikami. To nie neomarksiści. Do tego, pomijając już katolicyzm czy neomarksizm, warto by przeprowadzić analizę konsekwencji braku zmiany nastawienia do przyrody. A mamy już tego przedsmak. Dziennie wymiera ok. 200 gatunków. Już w tej chwili na świecie jest więcej uchodźców niż kiedykolwiek w historii, a ta liczba z roku na rok się zwiększa, w miarę, jak coraz większe obszary Afryki stają się niemożliwe do zamieszkiwania, kolejne atole i niżej położone tereny toną, susze trwają kolejny rok, a pożary powodują jałowienie kolejnych obszarów itd. Równocześnie, w samej Polsce kilkadziesiąt tysięcy ludzi rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu, dzieci chorują miesiącami na paprzące się infekcje dróg oddechowych, coraz więcej dni w roku nie jest zalecane wychodzenie na zewnątrz.
Cool2020.01.27 12:45
Pięknie Marysiu, ocena - bardzo dobry! ... a teraz powiedz wszystkim, jakie są tego przyczyny?
Maria Blaszczyk2020.01.27 13:15
Czego? Tego, ze kobiety są traktowane jak rzeczy? Kultura oparta na kulcie siły, toksycznych wzorcach męskości i strach ludzi przed zmianami.
Cool2020.01.27 13:54
Tego też ... może wtedy zrozumiesz, że to oderwane od rzeczywistości idiotyzmy!
Maria Blaszczyk2020.01.27 14:10
W jakim sensie? Co jest oderwanym od rzeczywistości idiotyzmem?
Cool2020.01.27 15:51
To >>> cyt:" ..ze kobiety są traktowane jak rzeczy? Kultura oparta na kulcie siły, toksycznych wzorcach męskości i strach ludzi przed zmianami"
Maria Blaszczyk2020.01.27 16:20
Ach.. To powiedz nam, czemu kobiety w Biblii i nauce Ojców Kościoła były sprowadzone do kategorii przedmiotów?
Super illius specula2020.01.27 18:44
Z tego samego powodu, z którego nie grają z mężczyznami w szachy i nawet o to nie walczą :))
Maria Blaszczyk2020.01.27 19:35
??? Kobiety w ogóle na ogół nie grywają w szachy. Nie jest to zbyt ciekawe zajęcie. Mamy lepsze rzeczy do roboty. Ale zupełnie nie rozumiem, co to ma do rzeczy. Jeśli np. Biblia nakazuje, by zgwałconą kobietę gwałciciel poślubił - to jakie znaczenie mają talenta tejże w dziedzinie gry w szachy? Gdyby to miało jakieś znaczenie, to przed zmuszeniem jej do poślubienia własnego oprawcy mogłaby się uratować wygrywając partyjkę. To nie jest tak, ze skoro kobiety nie gustują w szachach, to ich "Wartość polega na jzdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych” - to z Tomasza z Akwinu. Bo my naprawdę umiemy robić całe mnóstwo innych rzeczy. Jeżeli Paucapalea w komentarzu do dekretu Gracjana pisał "Kobietom nie wolno odwiedzać kościoła w czasie menstruacji lub po porodzie, gdyż kobieta jest krwawiącym zwierzęciem" to trudno dopatrywać się tu związku z tak jałowym zajęciem jak gra w szachy - on po prostu nie uważał kobiet za ludzi, a nie nie mógł sobie znaleźć wśród nich partnerki do gry w szachy. Itd.
cała prawda o PiS2020.01.27 11:36
Wdowa po ś.p. prof. Szyszko:https://www.youtube.com/watch?v=8E0O_2V4-R0
Hoddo2020.01.27 11:10
Po prostu rozpacz: zwierzę jest przedmiotem ? Może pora na podstawowe lekcje biologii ? Żydzi przyjęli zasady rytualnych ubojów, by nie stresować zwierząt, w których krwi z bólu wytwarzają się szkodliwe dla człowieka substancje. Jak ufać księżom pozostającym mentalnie we wczesnym średniowieczu ? Co mają do powiedzenia młodym, wykształconym ludziom ? Dbam o ludzi i zwierzęta, o środowisko w którym żyję i z którego żyję. Nie wierzę w przedmiotowość żywych istot, bo to bełkot sprzeczny z podstawami biologii / zoologii. Wiem, że konserwatyści zapatrzeni we wczesne średniowiecze też mają w domach psy i koty, o które dbają bardziej iż o swoje kaktusy i buty. Wobec tego muszę być lewakiem, katolicy przepełnieni miłosierdziem do boju.
Erwin W2020.01.27 11:07
neomarksizm i ekologia !!! ja chyba zgłupiałem
asd2020.01.27 10:05
Lewactwo zauważa cierpienie zwierząt a nie potrafi dostrzec cierpienia nienarodzonych dzieci. To jest dopiero obłuda i cynizm. Uczłowieczać pieski i kotki ale odczłowieczać ludzi. Do czego to doprowadza to możemy dzisiaj zobaczyc w auschwitz
antyprawacki bicz2020.01.27 10:34
Prawactwo uparcie próbuje narzucać społeczeństwu bajkę, że zygota to dziecko.
Cool2020.01.27 10:48
Logika na to wskazuje! ... pomyśl to nie boli.
anonim2020.01.27 17:06
To nie narzucanie tylko mówienie prawdy ,której nie chcecie przyjać i próbujecie wmawiać ,że dziecko nienarodzone to zygota ,zlepek komórek itp.
Dam2020.01.27 11:41
Jak coś nie ma układu nerwowego, to z założenia nie może cierpieć.
Cool2020.01.27 12:54
Bez mózgu też sie nie cierpi prawda? ... wiesz zapewne z własnego doświadczenia!
Albert2020.01.27 11:47
Za Auschwitz odpowiada prawactwo. Słusznie jest więc tępione przez wszystkich normalnych ludzi.
Cool2020.01.27 12:51
Zdajesz sobie sprawę ze swoich słów? ... "prawacy" już ginęli w NIEMIECKICH obozach śmierci! ... chcesz powtórki? Powinieneś być izolowany, świrze!!!
Maria Blaszczyk2020.01.27 19:47
W obozach ginęli w zasadzie wszyscy, jak popadnie, ale lewacy zdecydowanie częściej niż prawacy. Pierwszą grupą masowo umieszczaną w obozach koncentracyjnych po dojściu NSDAP do władzy byli działacze partii lewicowych.
Cool2020.01.27 21:24
Owszem, pierwszymi ofiarami pierwszego w Niemczech obozu (Dachau) byli komuniści i homoseksualiści, jednak w ogólnej liczbie ofiar stanowili promil!
Pielgrzym2020.01.27 9:37
Jeśli byt człowieka umieścimy na równi z bytowością materii, roślin czy też świata zwierzęcego, to skutki tego muszą być dla człowieka degradujące, do funkcji bycia przedmiotem poddanym totalnej manipulacji. Kto zaś będzie wtedy manipulującym ? - także człowiek, który uwierzy że jest Bogiem "poza dobrem i złem".
Cool2020.01.27 9:32
Najlepszą chyba ilustracją prawdziwych intencji ekologistów ... są podpalone w środku lasu maszyny! ... to podobnie jak obrażanie uczuć religijnych pod sztanderem tolerancji! ... na marszach "RÓWNOŚCI"(sic!)
Auryton2020.01.27 12:13
Jeszcze jedna ilustracja - zakradanie się do ferm zwierząt futerkowych i wypuszczanie ich na wolność. W ten sposób rozprzestrzeniła się w Europie norka amerykańska. Jest konkurencją dla rodzimego gatunku, a co gorsze, nagłe pojawienie się w ekosystemie kilkudziesięciu, albo nawet kilkuset osobników obcego drapieżnika oznacza zagładę dla miejscowej fauny. W przypadku norki oznacza to hekatombę dla ptaków, zajęcy, gryzoni i nawet drapieżników mniejszych od niej. Lisów norki nie zabiją, ale spowodują że zdechną z głodu, lub będą musiały emigrować na inne tereny. Wypuszczone z ferm norki też zresztą zginą z głodu, gdy już zabraknie im ofiar.
Marek2020.01.27 9:27
Wielki człowiek a zarazem pełen pokory wyjaśnia rzeczy które komunisci czyli wrogowie człowieka gmatwają.
J.P🧶2020.01.27 9:32
Ten, jak go określiłes wielki człowiek nie ma pojęcia o podstawach wiedzy dotyczącej ekosystemu w jego ojczyźnie, nie dalej jak tydzień temu stwierdził, że Polska jest bardzo zasobna w wode. Jakim to autorytetem można być nie mając pojęcia co się mówi? Dodam, że nie jestem komunistą ale nikt głupszy ode mnie nie może być moim nauczycielem.
Marek212020.01.27 9:40
Nie bądź taki pewny że nie jesteś komunistą, Żydem czy masonem. Jak naruszysz za bardzo Świętości Narodowe to zostaniem nimi z mianowania.
J.P🧶2020.01.27 9:52
Pewnie masz rację 😉
Cool2020.01.27 9:55
W ten sam sposób można też zostać "pisiorem" ... wiem bo doświadczyłem niejednokrotnie! ;-)
Marek212020.01.27 9:57
Trzeba uważać co się pisze :-)
Cool2020.01.27 10:09
Albo rozumieć co się czyta!
adam2020.01.27 9:23
Jeżeli brazylijski farmer podpala połacie Amazonii,mając na względzie swój interes,to "czyni sobie Ziemię poddaną", czy robi TEJ ZIEMI zwykłe świństwo..?
Marek212020.01.27 9:29
Ziemi świństwa nie zrobi. Ona w czasie tych 4,5 mld lat była już oceanem wrzącej lawy, wytrzymała uderzenie Thei, była zalewana oceanami, zamrażana, wysuszana, kiedyś pochłonie ją Słońce. Nasze ludzkie wygłupy to przy tym pryszcz. :-) On robi świństwo nam wszystkim.
kacpi2020.01.27 12:04
( 4,5 mld lat) Wrzaca lawa zalała ci mózg
Słuchacz RM2020.01.27 9:14
Myślę, że Autor krytykuje ekologicznych fanatyków, oszołomów, którzy stawiają zwierzę ponad człowieka, i do których żadne argumenty nie trafiają. Natomiast nie ma nic złego w ochronie środowiska i dbaniu o przyrodę, wręcz przeciwnie. W PŚ napisanie jest „czyńcie sobie ziemię poddaną”. Należy to rozumieć tak, że mamy prawo korzystać z zasobów przyrody – ale zarazem mamy obowiązek o nią dbać. We własnym interesie zresztą. Bezmyślne niszczenie jest grzechem. Przyroda bez człowieka świetnie sobie poradzi. Człowiek bez przyrody zginie marnie.
Marek212020.01.27 9:18
No właśnie, tego trzeba się domyślać bo ks, Guz w żaden sposób nie niuansuje. Wali tylko między ślepia. Gdyby twardo opowiedział się za ochroną środowiska w codziennych sprawach: segregacji śmieci, likwidacji kopciuchów, energii odnawialnej a potem skrytykował ekstremizmy (które oczywiście są) toby można było go czytać z powagą. A tak jest tylko straszenie czymś potwornym. Ekologisty panie to gorsze od folksdojczów - jak to powiedział o. Rydzyk. Tu nie chodzi o nic innego jak o straszenie maluczkich.
Cool2020.01.27 10:00
Problem jednak w tym, że ekologiści, nie walczą z przyczynami tylko ze skutkami, w dodatku na koszt najbiedniejszych.
Słuchacz RM2020.01.27 13:07
Wczoraj w programie Galileo pokazano straszne sceny. W Ghanie, w jednej z dzielnic Akry znajduje się złomowisko elektrośmieci, przywożonych z całego świata. Mieszkańcy trudnią się odzyskiem cennych metali. Miedź oczyszczają w ten sposób, że kłęby kabli podpalają, tak aby plastikowe osłonki stopiły się i odpadły od metalu. Cała okolica osnuta jest kłębami toksycznego dymu, a ponieważ proceder trwa już lata, gleba także została trwale zatruta. To tylko jedna z setek takich miejsc w Afryce i Azji.
Cool2020.01.27 15:50
... miedzy innymi to to mam na myśli!
Słuchacz RM2020.01.27 19:39
Najgorsze, że ci ludzie nie są świadomi, że dla zarobku rujnują swoje zdrowie, a nawet płacą życiem. Według prowadzącego program zarobek jest marny, kilka euro dziennie w przeliczeniu. Sami złomiarze uważają, że zarabiają bardzo dobrze, bo za te kilka euro wyżywią całą rodzinę i opłacą szkołę dzieciom. A przecież są ofiarami chciwości i bezwzględności najbogatszych.
Marek212020.01.27 9:10
Narkoman żeby istnieć potrzebuje coraz większych dawek narkotyku. Przerażeni Polscy Najprawdziwsi Katolicy by istnieć potrzebują coraz to nowych powodów do lęku i nienawiści. Banalni Żydzi i masoni już spowszednieli, minęła moda na dendżerowaty dżender, LGBT nie zaspokaja potrzeb autostraszenia no to wymyślamy sobie ekologizm. Ten dopiero jest straszny! A że przy okazji wyrzucanie śmieci do lasu staje się dowodem patriotyzmu, wierności Chrystusowi i oznaczania Polskości Tej Ziemi, a palenie oponami ubogaca atmosferę rozmodlenia za pomyślność Ojczyzny.... Przyjemne, pożyteczne, straszne.
Cool2020.01.27 10:08
" ....A że przy okazji wyrzucanie śmieci do lasu staje się dowodem patriotyzmu, wierności Chrystusowi i oznaczania Polskości Tej Ziemi, a palenie oponami ubogaca atmosferę rozmodlenia za pomyślność." ... zarzut z doopy wzięty!
Marek212020.01.27 10:16
To idź do lasu i popodziwiaj efekty Czynienia Sobie Ziemi Poddaną....
Cool2020.01.27 10:47
A nie przyszło Ci nigdy do głowy, że demolka środowiska naturalnego ... to skutek ekomomicznego i globalnego zniewolenia całych społeczeństw!
Marek212020.01.27 10:58
No tak. Wywalam śmieci do lasu, palę oponami, zawartość szamba wylewam do rzeki, ale broń Boże dlatego że jestem pazernym chamem który chce zaoszczędzić kilka złotych i ma w d.... przyrodę i interes publiczny. Robię to bo jestem zniewolony przez Żydów i masonów!
Cool2020.01.27 11:10
Jeśli ktoś zarabia 2tyś zeta ... to absolutnie nie dziwię sie temu, że pali oponami i wylewa szambo w pole ... Wręcz zdziwiłbym sie, gdyby robił inaczej!
Marek212020.01.27 11:50
Czyli wyznajesz w piękny sposób antropologię marksistowską. Człowiek jest dla Ciebie jeno zwierzęciem obdarzonym mową którego świadomość określana jest wprost przez byt. Teza chrześcijańska iż Człowiek stworzony na podobieństwo Boga, obdarzony przez Niego wolnością i cząstką Bożego rozumu powinien kształtować swój byt dzięki świadomości to watykańskie kłamstwo!?
Cool2020.01.27 12:20
"piramida potrzeb Maslova" być może coś ci rozjaśni. https://pl.wikipedia.org/wiki/Hierarchia_potrzeb
Alex2020.01.27 12:45
Prawdziwy katolik nie powołuje się na Maslowa.
Cool2020.01.27 12:56
Alex jest prawdziwym głupkiem! ;)
Joanna2020.01.27 13:40
Jedź np. do Brukseli i przejdź się nad ranem po ulicach to zobaczysz prawdziwy syf- efekty "nie czynienia sobie ziemi poddanej" bo zbyt wielu to tam najprawdziwszych katolików -jak to nazwałeś, nie uświadczysz a zaśmiecenie po stokroć większe. Więc twoją śmieszna tezę o kant d u p y potłuc.
leszczyna2020.01.27 11:10
Dopatrzyłeś się związku między naukami kościelnymi a wyrzucaniem śmieci do lasy? Jakaś encyklika to zaleca?
Joanna2020.01.27 13:32
Jeśli widzisz podobieństwo narkomana na głodzie do katolika to jesteś albo chory ktoś cię bardzo skrzywdził. A przy tym twoje zarzuty, że tylko katolicy niszczą środowisko (wyrzucają śmieci do lasu!) potwierdza moje przypuszczenia, ze masz coś ewidentnie z deklem. Bo taki chory pomysł, NIE POPARTY ŻADNYMI DOWODAMI mógł się zrodzić tylko w chorej głowie.
MementoMori2020.01.27 15:48
To nie Bóg staje się coraz bardziej wymagający .Tylko świat stacza się po równi pochyłej w odmęty i ciemności grzechu , sprawiając że Bóg , kosciół katolicki założony przez Boga Jezusa Chrystusa , katolicy , kapłani stają się solą w oku nie do zniesienia dla leniwego i tchórzliwego "kowalskiego grzesznika " prowokując do coraz subtelniejszej nienawiści wobec tegoż Kościoła który ma fundament wieczny oparty na wiecznym Bogu którego żadne przewrotne i subtelne ostrza ideologiczne typu ekologizm genderyzm nie dosięgną
KlerKatolickiToZarazaTrapiącaPolskieSpołeczeństwo2020.01.27 9:09
Kato klero-nałkowcy po studiowaniu fruwania aniołków... Egoiści do sześcianu. Oszuści w wyłudzonych złotych pałacach. Skrajni sybaryci. Spasłe mordy, wydęte kałduny, przepite gały, mózgi zdegenerowane przez całe dziesięciolecia świadomego pasożytowania.
J.P🧶2020.01.27 9:07
Tyle, że ten podmiot osobowy nie szanuje tego bytu przedmiotowego i w związku z tym ten byt przedmiotowy odegra się na podmiocie osobowym.
Super illius specula2020.01.27 8:58
Dbanie o przyrodę to ... neomarksistowski materializm. Nawet nie chce mi się tego komentować...
adam2020.01.27 8:57
Sakramencko "mądrych" ma naukowców ta tzw.uczelnia...
Maria2020.01.27 21:59
Za "wysokie progi"dla Ciebie , ks.prof.T. Guz.
lady chapel2020.01.27 8:57
A kamizeleczka z baranka - ciepła zapewne, co?
skuter2020.01.27 9:19
Żeby się jeszcze nie okazało że zapragniesz tej kamizelki z baranka Jak już nic na tym świecie po was nie zostanie
lady chapel2020.01.27 8:56
Saniami do kościoła tej zimy parafianin choć jeden raz przyjechał??? Jesteście totalnym betonem,niereformowalnym, 500 lat za zamianami
asd2020.01.27 10:02
Z jaką tezą dyskutujesz? Kościół nie naucza o klimacie wiec nie wiem w czym problem. Czy zawsze w przeszłości ludzie jeździli saniami do kościoła? NIe wiem co starasz się udowodnić. To nie pierwsza ani nie ostatnia zima bez śniegu. Nie wiem czemu nie wspomnisz o tym że w wielu miejscach na świecie pojawił się śnieg gdzie go nie było od wielu lat. Inna rzecz to taka że Kościół musi być betonem bo naucza prawdy ponadczasowej a nie ulegającej tymczasowym modom.
Marek212020.01.27 10:08
Tyle że treści ponadczasowe można głosić albo mądrze albo głupio. Ks. Guz głosi je głupio, tylko by straszyć, a nie by pociągać ku dobremu.
Cool2020.01.27 10:12
Wystraszyłeś się?
Marek212020.01.27 10:15
Nie. Jakoś jestem odporny na basnie z mchu i paproci. Im bardziej mnie straszą tym bardziej nie wierzę. :-)
Cool2020.01.27 10:29
Ksiądz też mnie nie wystraszył ... za to Greta i owszem! ... a Ciebie?
Marek212020.01.27 10:45
Boisz się małych dziewczynek? Cóż... Medycyna notuje takie przypadki.
Cool2020.01.27 10:53
Moja babcia powiedziałaby ... Jesteś Mareczku w kozim rogu! Trzym sie cieplutko!!! ... :-)))
Marek212020.01.27 10:54
Skoro babcia jest dla Ciebie Najwyższym Autorytetem to pozdrawiam.
Cool2020.01.27 11:16
Uwierz!!! ... 100 razy ważniejszym, niz Ty i Greta razem wzięci! .. :-))
ect2020.01.27 11:46
Spokojnie, nie gorączkuj się, można też inaczej, np. Kard. Sarah pisze: " Przez ostatnich kilkadziesiąt lat działanie papieży polegało w istocie na odpieraniu ataków demona przez ofiarowanie światu nauczania duchowego, doktrynalnego i moralnego, które jest jasne i wierne tradycji Kościoła. W ten sposób papieże chcieli ofiarować ludowi Bożemu zdrowy pokarm, który da mu siły do walki jaka trzeba dzisiaj prowadzić. Uważam jednak, ze nie możemy bać się diabła, ona hałasuje, ciska się.Całe jego działanie jest jednak daremne. Dobro natomiast nie robi hałasu. Cierpliwie i wytrwale buduje."