Ks. prof. Paweł Bortkiewicz dla Frondy: Jeżeli żyjemy tak, jakby Bóg się nie rodził - dziczejemy! - zdjęcie
25.12.19, 18:15(fot. screen)

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz dla Frondy: Jeżeli żyjemy tak, jakby Bóg się nie rodził - dziczejemy!

42

Portal Fronda.pl: We Francji w imię  walki z faszyzmem została rozbita żywa szopka. Dzieci zainscenizowały szopkę z żywymi zwierzętami. Na plac wtargnęła 50-osobowa grupa "antyfaszystów", którzy wulgarnie rozpędzili zgromadzonych. Abp Robert Le Gall, arcybiskup Tuluzy zauważył, że proste przypomnienie narodzin Jezusa i wartości, które to wydarzenie ze sobą niesie, nie może już liczyć we Francji na uszanowanie, a nawet wzbudza wrogość i przemoc, zarówno słowną, jak i fizyczną.  Czy to jednostkowy przypadek, czy takie wrogie działania będą się nasilały?

 

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz: Historia, którą Pani przywołuje musi prowokować do refleksji. Święta Bożego Narodzenia, to czas miłości, wrażliwości, otwarcia na drugiego. W jednej z pięknych polskich, współczesnych pastorałek śpiewaliśmy: „Jest taki dzień/ Bardzo ciepły, choć grudniowy/ Dzień, zwykły dzień/ W którym gasną wszelkie spory”. W tym utworze, napisanym w określonym czasie, nie pada słowo „Bóg”, nie ma mowy wprost o „Bożym Narodzeniu”. Paradoksalnie, może dlatego te słowa wybrzmiewają tak mocno, bo one są  możliwe tylko dlatego, że ten „zwykły dzień” jest dniem przyjścia Boga na świat. Zamieszkania Boga Miłości pośród nas i naszych słabości, lęków, agresji. Coś zatem się stało, że ta prawda Świąt Bożego Narodzenia została zniszczona. Co się stało? Patrząc na Francję nietrudno dostrzec, że wyparła się ona swego szlachetnego dziedzictwa chrześcijaństwa, ale podejmując życie tak, jakby Bóg się nie rodził – zdziczała. Ta scena to potwierdza. Gdzie odrzuca się Boga, tam wprowadza się dzikość i barbarzyństwo. Może to jest incydent, ale bardzo symptomatyczny.


Jak wygląda sytuacja w Polsce? Kogo "boli" i uwiera Boże Narodzenie?

Polska niestety równa do Unii Europejskiej, która ma tyle wspólnego z dziedzictwem prawdziwie europejskim, co nachodźca z Somalii z poezją Klemensa Janickiego, dlatego przejmuje wzorce unijne. Takim wzorcem jest laicyzacja, którą trzeba nazwać wprost - to wyrzucanie Boga z murów naszej civitas, naszej cywilizacji i zabijanie wartości chrześcijańskich.

Od jakiegoś czasu  w Polsce uwiera „unieuropejczyków” tak krzyż, jak i szopka, a także opłatek. Z drugiej strony ci, których to uwiera dostrzegają, że uwiera ich także pustka po wyrzuceniu owych symboli religijnych - szukają sobie jakiś substytutów. Dzielą się pasztetem, śpiewają songi, ośmieszając powagę nie tylko siebie jako ludzi, ale też i urzędów, które reprezentują.


 „Nie będzie tradycyjnego opłatka podczas obrad Rady Warszawy” - taką decyzję miała podjąć Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca stołecznej Rady. Jak dodawała, to będzie "nowa tradycja". Spotkanie miało zostać zorganizowanie 17 grudnia - i miało być  „tylko samorządowe”, bez udziału duchownych. O czym świadczy takie działanie stolicy? Czy można mówić o pewnym symbolicznym znaczeniu w procesie laicyzacji Polski?

Tak, jak wspomniałem, obawiam się, że ten proces trwa. „Nowa tradycja” nie jest taka nowa. Przecież niezapomniany Bareja dał jej wzór w „Rozmowach kontrolowanych”. Przypomnę – „Molibden: Miał być szczupak po litewsku, ale że nie dostałem szczupaka, więc będzie goloneczka w piwie, towarzyszu generale.
Zambik: Bardzo wystawna wigilia.
Molibden: No zgodnie z tradycją właściwie powinien być opłatek.
Zambik: Słusznie, słusznie, ale nie róbcie z tego zagadnienia. Najważniejsza jest tradycja. Podzielimy się jajeczkiem.
Molibden: Aha”.

Dziś, z perspektywy czasu scena filmowa śmieszy. Scena z ratusza warszawskiego niestety już nie. To, co jest żałosne, budzi politowanie.

W kampanii wyborczej Paweł Rabiej, aktualny wiceprezydent Warszawy postulował tzw. "świeckie państwo i świeckie samorządy". Według niego "świeckie miasto to miasto, w którym nie rządzi ksiądz." Tymczasem sam Paweł Rabiej udostępnił ostatnio w mediach społecznościowych wpis i nagranie z tego, jak łamie się opłatkiem, a w tle słychać kolędę Lulajże Jezuniu. Do nagrania dorzucił opis, w którym czytamy "Jak co roku spotkaliśmy się na XVI już Warszawskich Spotkaniach Wigilijnych. Łamaliśmy się opłatkiem, słuchaliśmy kolęd i życzyliśmy sobie i wszystkim mieszkańcom @warszawa , by nadchodzące święta Bożego Narodzenia były dla każdego z nas zdrowe i wesołe!" Jak rozumieć  zachowanie przedstawiciela środowisk lewicowo - liberalnych? Skąd bierze się taki dualizm działania? Czy to jednak szacunek dla "tradycji" przemawia przez wiceprezydenta Warszawy? Przyznam, że dziwię się, czemu nie odczuwają dysonansu poznawczego.


Przepraszam za nutę złośliwości, ale żeby odczuwać dysonans poznawczy, trzeba mieć zdolność poznawczą, zdolność używania rozumu. Obawiam się, że wiele działań polityków lewicowych i liberalno-lewackich niestety nie jest w stanie ogarnąć nawet pojęć, które wypowiada w przestrzeni publicznej. „Świeckie miasto to miasto, w którym nie rządzi ksiądz”. Może brzmi to jako slogan polityczny atrakcyjnie, ale najdelikatniej ujmując nie ma to sensu i znaczenia. Natomiast zachowanie głoszącego to hasło, który głosząc je składa jednak na wszelki wypadek życzenia świąt Bożego Narodzenia i łamie się opłatkiem świadczy po raz kolejny o niemocy kulturowej i intelektualnej tych środowisk. Życzyłbym sobie i zwolennikom owej „świeckości”, by zaczęli żyć według kalendarza nie od narodzin Chrystusa, ale od swojej własnoręcznie wybranej daty. By w dniach świąt chrześcijańskich zasuwali jak stachanowcy w robocie, a w stosownym czasie nie świętowali, ale celebrowali wyzwolenie od pracy w stosowny dla siebie sposób. Krótko mówiąc życzyłbym im konsekwencji.

Komercjalizacja świąt. Jak się przed nią bronić? Już nawet w polskich sklepach możemy zakupić czekoladowe szopki z czekoladową Świętą Rodziną. Czy powinniśmy być uważni na takie symbole? Czy może niosą za sobą zagrożenie? A może jednak traktować takiego czekoladowego Jezusa i Maryję jak cukrowego baranka, którego wkładamy do wielkanocnego koszyczka?

Komercjalizacja niszczy w znacznym stopniu sens i piękno tych świąt. Zamazuje ich istotę. Oczywiście, nie jestem przeciwnikiem prezentów, obdarowywania swoich najbliższych. To znak tego daru, który jest konsekwencją miłości. Ale to, o czym Pani wspomina jest zabijaniem daru, na rzecz komercji i na dodatek – jak śmiem twierdzić – kiczu. Niestety, nie wierzę, by jakieś apele okazały się tutaj skuteczne. Może trzeba po prostu doświadczyć przesytu, by odczuć głód i pragnienie tego, co ważne, potrzebne i dobre.


Co jest najważniejszego w święta Bożego Narodzenia? O czym powinniśmy nieustannie przypominać?

Oczywiście, istotą jest rodzący się Bóg. Od pewnego czasu moją uwagę zwracają trzy proste sprawy. Bóg się rodzi. To przypomina o wartości życia. O tym cudzie życia, który wpisany jest w miłość Boga i miłość rodziców. O tym cudownym życiu trzeba pamiętać i jak pisał kiedyś cudownie śp. ks. prof. Styczeń – trzeba przypominać sobie i innym, że „żyć, to znaczy dziękować”. Bóg się rodzi w rodzinie, w małżeństwie. To przypomina o wartości małżeństwa. Nie żadnych związków polimorficznych czy innych absurdów. Małżeństwo jest wspólnotą życia i miłości. I taki musi być, mimo naporu ideologii. Tymi, którzy rozpoznają Nowonarodzonego są najpierw trzymający straż nocną pasterze, a potem Mędrcy, którzy mają odwagę porzucić swoje status quo i wyruszyć na spotkanie Tajemnicy. Obie kategorie to ludzie wierni swojemu powołaniu. Ludzie wierni i uczciwi. I warto może dostrzec w tych cudownych Świętach te prawdy – piękno życia, wartość małżeństwa, potrzebę wierności powołaniu życiowemu. To właśnie przynosi nam to Dziecię. Pozwolę sobie w tym miejscu powiedzieć – życzę Pani i Państwu nieustannego zadziwienia i zachwytu pięknem tej tajemnicy Narodzonego Boga- Człowieka.

 

Dziękuję i w imieniu całej redakcji i naszych Czytelników, również życzymy Księdzu profesorowi owego zachwytu Narodzonym Bogiem - Człowiekiem.


Rozm. Karolina Zaremba

Komentarze (42):

anonim2019.12.28 1:11
mów za siebie Bortkiewicz
Quec.2019.12.28 3:45
Głupi CEP.
Pozdrawiam wszystkich2019.12.27 2:34
Nawet zwierzęta nas się boją. Tygrysek z granicy.
Luzifer®2019.12.26 19:28
Taa, Pambuk. Ksiundz profesor, szaman - szuja Port-Kiewicz juz to wie najlepiej.
Quec.2019.12.28 3:44
Ty wypirdku potwora Loch Mess
opty2019.12.26 6:06
"SRAM TOBIE DO RYJA SZMACIARZU koscielny" Jezus narodził się raz, by co roku w Wigilię Jego narodzin, świnie mogły przemówić ludzkim głosem........
Topek2019.12.25 23:31
Raz widziałem tylko jak ktoś zdziczał i piana mu z mo-r-dy leciała krzycząc z mównicy zdradzieckie mordy zabiliście mojego brata. Jak widać narodziny Boga mu nie pomogły
anonim2019.12.25 22:40
Te antify rekrutują się z tak zwanej patointeligencji. Dzieci wysokich urzędników, które przebrane w maski, idą sobie rozrabiać. Rodzice często środowiska czerwono-zielone, bądź masońskie.
Rumcajs2019.12.25 20:10
Czesi się zateizowali i co? Zdziczeli? Mam wrażenie, że poziom cywuilizacyjny tam większy niż w Polsce...
ZERR02019.12.28 4:51
U Czechów role religii pełni swoisty nacjonalizm. Całkiem inny od polskiego, który z kolei nie ma nic wspólnego z niemieckim. Poza tym - nie mylimy lewackiej antykultury z kultura nieopartą na religii. Czesi kulturę mają, ale lewacy programowo zwalczają wszelką kulturę, i katolicką, i bezwyznaniową czeską.
fsfkfksad2019.12.25 20:08
Rozumiem, że wszyscy poza cywilizacją zachodnią są, byli i będą dzicy. Chiny, Indie, Japonia...
ZERR02019.12.25 21:42
Są różne kultury i cywilizacje, ale jak poucza nas historia, to cywilizacja europejska dowiodła swojej wyższości w konfrontacji z wszystkimi innymi cywilizacjami. Lewactwo zaś to ruch radykalnie kontrkulturowy, wrogi wszelkiej cywilizacji. Czy to zachodniej, czy to wschodniej rosyjskiej, czy to chińskiej. Każdej, bo każda cywilizacja to ograniczenia, zasady, tabu, a lewactwo programowo wyzwala z wszelkich zasad. Bo reguły, np żeby nie kopulować na przystanku MZK, zasady ograniczają. Więc lewacy pragną wolności, jak zwierzęta.
fsfkfksad2019.12.26 20:06
Panie / Pani Zerro Ale przecież ja nie o tym. Ja o tym, że autor pisze bzdury, twierdząc, że poza chrzescijaństwem jest tylko dzicz. Mam wrażenie, że taka wypowiedź jest dowodem osobistego zdziczenia i totalnej nietolerancji. I po prostu elementarna wiedza historyczna przeczy temu, co ten pan bredzi...
ZERR02019.12.26 21:48
Autor nie pisze, że "poza chrześcijaństwem jest tylko dzicz", tylko to, że kontrkulturowe, antykatolickie lewactwo jest dziczą. A jest dziczą zgodnie z marksistowską definicją. Jest powrotem do wspólnoty pierwotnej, do stanu przypominającego stado szympansów bonobo. Po prostu jesteś lewakiem i kombinujesz jak tu "udowodnić" słownymi szacherkami, że lewactwo to nie jest zdziczenie. Tego nie da się udowodnić, pozostała ci dialektyka.
fsfkfksad2019.12.27 17:41
Bardzo dziękuję za merytoryczną odpowiedź... zerro logiki 100% zacietrzewienia...
ZERR02019.12.27 20:41
Na ten moment to fsfsfsfspier popisuje się pokazowym brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem. Kij ci w duszę
bezlitosny internauta2019.12.25 20:08
A te wielokrotne podbródki to z ciężkiej pracy się wzięły?
ZERR02019.12.25 19:58
Dziczejemy, a raczej lewacy dziczeją i to widać doskonale na tym forum. To nie dziwi, przecież już od Lenina i Marksa lewackim ideałem jest prymitywna "wspólnota pierwotna" i mityczny "matriarchat" Dzicz likwiduje wszelkie przejawy kultury i cywilizacji, bo przecież zasady, moralność i obyczaje krępują. Niby tak, więc niech sobie lewacy żyją wolnością małp na drzewach, wolni od wszelkich przejawów cywilizacji, w szczególności - uwolnijmy ich od antybiotyków, prądu elektrycznego i tkanin. Dlaczego mają pasożytować na normalnych ludziach, obsrywając wszystkie zasady i kanony?
Michał 2019.12.25 20:22
Chcesz nas uwolnić od antybiotyków... i innych zdobyczy ludzi Oświecenia i ich następców, wolnomyślicieli? Twój Kościół kat. proponuje zamiast antybiotyków trzy zdrowaśki w gorącym piecu chlebowym. Weź sobie zaordynuj.
ZERR02019.12.25 21:34
Ludzie oświecenia? Zgraja okultystów, czarowników, sekciarzy wolnomularskich zwanych lucyferianami. Nie maja nic wspólnego z nauka i postępem. Za to dużo z bełkotem o "zdrowaśkach w piecu", z robieniem z ludzi mydła a później z obozami Gusen, Dachau i Majdanek.
Andrzej2019.12.25 19:54
To prawda - gdy się odrzuci Boga, to się dziczeje. Dlatego tak dużo ludzi odchodzi z kościoła katolickiego w Polsce w obecnych czasach, czasach takich ludzi jak Jędraszewski i Bortkiewicz
Lennon2019.12.25 19:23
Zarówno Jezus jak i ksiądz Bortkiewicz urodzili się raz. I wystarczy.
Michał 2019.12.25 19:13
Zdziczeliście?! Zawsze byliście dzicy, czarnosukienkowi
ZERR02019.12.25 20:01
Niech szympans nie wystawia ocen, kto jest cywilizowany. najpierw naucz się podstaw kultury i ogłady, naucz się jeść nożem i widelcem, naucz się że zboczenia to są zboczenia, dowiedz się jak należy zachowywać się wobec kobiet i nie wyskakuj z jakimś zezwierzęconym lewackim turbofeminizmem drugiej albo i trzeciej fali.
bezlitosny internauta2019.12.25 20:09
Nie, teoria ewolucji nie mówi, że pochodzimy od małpy. Ona mówi że mamy wspólnego przodka z małpami.
Niejestemrobotem2019.12.25 20:50
Formalnie homo sapiens też jest małpą. Z nadrodziny małp człekokształtnych.
ZERR02019.12.25 21:45
Formalnie lewak jest człowiekiem, rodzajem zwierzęcia w ludzkiej postaci. Nikt temu nie zaprzecza. Śmieszne, lewaki nie rozróżniają natury od kultury, dla nich wszystko jedno.
Niejestemrobotem2019.12.26 1:06
Czemu pod moim komentarzem piszesz o jakichś lewakach, skoro nie należę do tej grupy?
Naczelny2019.12.26 14:23
Bo to debil.
ZERR02019.12.26 18:03
Bo wykazujecie znamiona lewaka. proste?
Michał 2019.12.25 20:09
Rozczuliłeś mnie Zwłaszcza tym turbofeminizmem ( cokolwiek się za tym pojęciem kryje) a zwłaszcza atencją wobec kobiet :) Mamy tego samego pradziada :)
Niejestemrobotem2019.12.26 1:13
Podstawą kultury i ogłady zawsze było niewyzywanie rozmówcy, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Jeść nożem i widelcem każdy raczej umie. Zboczenia to zboczenia, jak np. pedofilia, z tym nikt nie polemizuje (prawie). Wobec kobiet należy zachowywać się przede wszystkim z szacunkiem, uczciwie, z czym największy problem, pomijając tzw. margines ma kościół. O co Ci więc chodzi w tym komentarzu? Chcesz być najbardziej chamskim komentatorem na Frondzie (masz dużą konkurencję) czy o co?
ZERR02019.12.27 4:17
Szkoda, że nie dostrzegasz obrzydliwej pogardy, którą zagaił "Michał": "Zawsze byliście dzicy, czarnosukienkowi" a to przecież klasyczna, wulgarna mowa nienawiści. Wcale mnie nie dziwi, że nie dostrzegasz. Lewacy przyznali sobie nieograniczone prawo do poniżania, odczłowieczania, wykluczania, a nawet prześladowania i mordowania normalnych ludzi, niepodzielających lewackich stereotypów. Inaczej mówiąc, wg waszego guru H. Marcuse opluwanie prawicowców to akt tolerancji, a wykluczanie ich, prześladowanie i bicie to czyste dobro. Rzyg nienawiści wobec katolików to dowód kultury, a jakakolwiek odpowiedź oplutych to dowód na katolickie zezwierzęcenie. PS. Całe LGBTQ+ to zboczenia i nikt z tym nie polemizuje. Poza oczadziałymi, ślepymi na elementarne fakty lewakami, ślepymi na krzywdę milionów dzieci gwałconych pod płaszczykiem seksedukacji.
Niejestemrobotem2019.12.27 11:20
Nawet nie wiem, o kim mówisz, nie znam Pana Marcuse. Skoro ksiądz pisze o dziczeniu w kontekście ateistów, a komentaror odpowiada mu, że to tacy jak autor zdziczeli, to kto tu pierwszy stosuje mowę nienawiści? Kto przyznaje sobie w Polsce prawo do prześladowania, zabijania? Chyba nikt. Do poniżania, odczłowieczania? Chyba tylko kościół. M.in. osób o innej orientacji. Orientacja seksualna nie jest uważana za zboczenie, poza kręgami na które wpływ na kościół. I używanie sowia słowa zboczenie jest tutaj przykładem poniżania. Do którego kościół przyznaje sobie prawo. Kto gwałci dzieci? Znowu bardzo często kościół i księża a nie seksedukatorzy. Kościół atakując różne grupy ludzi (ateistów, LGBT, ludzi którzy są hetero, ale uprawiali seks przed ślubem, stosowali antykoncepcje, lewicę, różne opcje polityczne, seksedukatorów, teraz ekologów, in vitro, aborcję fanów metalu), doprowadził do tego, że stracił autorytet, ośmieszył sie i jest mocno krytykowany. Ale należy pamiętać, że to kościół zasiał nienawiść, swoim postępowaniem.
andrzejhahn32019.12.25 19:12
bortkiewicz ty koscielna kreaturo ...............SRAM TOBIE DO RYJA SZMACIARZU koscielny
XYZ2019.12.27 1:21
ty się człowieku zasrasz na śmierć. ty we wszystkich komentarzach ZASRAŃCU tylko srasz
Quec.2019.12.28 3:43
usuńcie ten komentarz!link Popatrz, możesz patrzeć. Pytam bo takie czarne stworzenia mogą nie dojrzeć. To co tam wyżejnapisałem twoim przyjaciołom, czarny jak Ty, przeczytaj. To do ciebie też pasuje! -Ty gnido czarna smołą olana ty! Kto Cię urodził? Albo czy to człowiek taką podłość urodził? Czyś jest jakim wypierdkiem czego czarnego śmierdzącego? No,no nie mam na myśli małpy, bo możes mógł być bardziej ludzki i mógł mówić o jakim stworzeniu. Ale choć piszesz i mówisz jak pedał Żyd dumny gej, to chyba od tego samego stwora pochodzisz. Może gdybyś się znalazł w Zoo. to Jachira by cię polubiła. Jeżeli ona to potrafi!
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.25 18:37
"Jeżeli żyjemy tak, jakby Bóg się nie rodził..." Jezus się urodził RAZ i po niespełna 34 latach życia go zabili! kościół z tego zrobił jakąś parodie i wmawia ludziom że co roku znowu się rodzi! Na wielkanoc znowu będzie z innej beczki pitolił że jak co roku Chrystus umarł ale zmartwychwstał i trzeba się cieszyć! dżizas k.rwa co za debilizm...
dragon2019.12.26 13:02
Kolejny debil,któremu się wydaje że pozjadał wszystkie rozumy.Idź prawić te swoje mądrości na swoje tęczowo lewackie portaliki synu kupy i moczu.
Quec.2019.12.28 3:47
Ty gnido czarna smołą olana ty! Kto Cię urodził? Albo czy to człowiek taką podłość urodził? Czyś jest jakim wypierdkiem czego czarnego śmierdzącego? No,no nie mam na myśli małpy, bo możes mógł być bardziej ludzki i mógł mówić o jakim stworzeniu. Ale choć piszesz i mówisz jak pedał Żyd dumny gej, to chyba od tego samego stwora pochodzisz. Może gdybyś się znalazł w Zoo. to Jachira by cię polubiła. Jeżeli ona to potrafi!
anonim2019.12.25 18:34
Ks. prof. Paweł już zdziczał !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim2019.12.25 18:30
"Jeżeli żyjemy tak, jakby Bóg się nie rodził - dziczejemy!". Hahahahahahahahahahahaha