30.12.15, 20:41(fot. flickr)

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz dla Fronda.pl: Katolik, który chce czynić dobro, nie powinien wspierać WOŚP

- Moim zdaniem katolik, który chce czynić dobro, ale nie na zasadzie - rzucę garść pieniędzy - może znajdzie je biedak (a może złodziej), tylko na zasadzie - dam do ręki potrzebującym - nie powinien brać udziału w tej kontrowersyjnej akcji. - mówi portalowi Fronda.pl ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz.

Portal Fronda.pl: Jaką postawę powinien przyjąć katolik wobec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz: Rozumiem doskonale tych, którzy pragnąc czynić dobro włączają się w show WOŚP. Słyszą bardzo głośno o realizacji szczytnych celów, czują się poruszeni. Sam nie dałem złotówki na tę akcję i nie zamierzam dać. Dlaczego? Choćby dlatego, że dając panu Owsiakowi, nie wiem czy daję na hasłowe cele, na wsparcie Hari Kriszna, na Woodstock, czy na rodzinę pana Owsiaka. Jeśli chcę dać na autentycznie dobry cel - mam na to przejrzyste sposoby - Caritas czy np. Szlachetną Paczkę. Moim zdaniem katolik, który chce czynić dobro, ale nie na zasadzie - rzucę garść pieniędzy - może znajdzie je biedak (a może złodziej), tylko na zasadzie - dam do ręki potrzebującym - nie powinien brać udziału w tej kontrowersyjnej akcji.

Obrońcy WOŚP nie widzą problemu związanego z tym, że sprzęt medyczny powinien być zapewniony przez państwo, że Jerzy Owsiak zamiast ujawnić sprawozdanie finansowe, robi show i "chodzi po stole szukając słoika z pieniędzmi". Uważają natomiast, że WOŚP krytykują ci, którzy nie mogą znieść tego, że jest to działalność poza religijna. Czy naprawdę ludzie z Kościoła krytykują WOŚP dlatego, że nie jest związany z religią?

To ważna kwestia, a rzadko poruszana - problem zasady pomocniczości i solidarności w relacjach państwo - non government organisation (organizacje pozarządowe red.). Jednym z problemów Orkiestry jest to, że może być postrzegana jako instytucja sankcjonująca nieudolność polityki zdrowotnej państwa. Drugim problemem jest kwestia uczciwości i przejrzystości. Cel nie uświęca środków. Pomoc ludziom nie uświęca matactwa i szwindlu, o czym było ostatnio nieco głośniej, w związku z wygraną blogera Matki Kurki przeciw panu Owsiakowi. To nie są zarzuty natury religijnej, tylko etycznej i etyczno-społecznej.

Czy Kościół chce mieć monopol na działalność charytatywną? Kto może pomagać?

Kościół nie rości sobie pretensji do monopolu czynienia dobra. Ale tylko Kościół może dać najczęstszą z motywacji - jest nią odpowiedź na miłość Chrystusa (caritas), a nie taka czy inna, mniej lub bardziej szlachetna wola pomocy. To wyznacza granicę między działaniami charytatywnymi, a wolontariackimi.

Not. Karolina Zaremba

Komentarze

anonim2015.12.30 9:39
"nie powinien brać udziału w tej kontrowersyjnej akcji. - mówi portalowi Fronda.pl ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz." ...Powinien miętoląc czapkę w garści pokornie zostawiać haracz u proboszcza
anonim2015.12.30 9:59
Właśnie. Dobro trzeba czynić dobrze. A ponieważ jest alternatywa więc dla mnie problemu nie ma...:-) Poza tym jest jednak różnica między filantropią a caritas christiana. Chociaż jedno i drugie dobre.
anonim2015.12.30 10:00
Kiedyś Owsiak zaproponował Caritas by razem z WOŚP przedstawiły takie samo standardowe rozliczenie swoich zbiórek i przekazanych na pomoc środków zrobione przez niezależną firmę audytorską lub urząd skarbowy. Skutek: Caritas odmówił i zaczął chwalić WOŚP. Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz raczył o tym zapomnieć :-D
anonim2015.12.30 10:10
Trollret Skoro Owsiak jest taki uczciwy, to dlaczego nie chciał dostarczyć sprawozdań finansowych, nawet na prośbę sądu ? Skoro jest taki bez skazy, do dlaczego nie znalazł odpowiedzi na pytania postawione przez Piotra Strzembosza: Czy nie warto wyjaśnić, czy prawdą jest, że na przestrzeni minionych lat "171 mln złotych poszło w błoto" jak piszą krytycy? Czy nie warto odpowiedzieć, z jakich środków i za ile wybudowano lub zakupiono budynek przy ulicy Niedźwiedziej w Warszawie, budynek przy ulicy Dominikańskiej za ponad 8 mln zł, budynek w Szadowie (również ponad 8 mln zł)? Czy nie warto wyjaśnić, na jakiej podstawie prawnej WOŚP kupiła firmę Złoty Melon i gdzie trafiła zapłata w wysokości 1,5 mln zł oraz gdzie w sprawozdaniach WOŚP jest pozycja "nawiązki sądowe" oraz jakie kwoty pozyskano w ten sposób i na co je wydano?
anonim2015.12.30 10:11
nie dawałem nie daję i nigdy nie dam na owsikowe cele ani złamanego grosika :)
anonim2015.12.30 10:18
Tak się akurat składa, że to katolicy są największymi sponsorami WOSP. Najwięcej kasy do puszek wpada pod kościołem po zakończonej mszy. Ludzi widzą i sami potrafią ocenić sytuację, a apele takie jak ten, co już nie raz napisano tutaj powodują zupełnie odwrotną reakcję. Zawsze dawałem na orkiestrę, dam i w tym roku, dam tez na Caritas, szlachetna paczkę i inne dzieła według własnego uznania.
anonim2015.12.30 10:39
Rolli - ile klas podstawówki skończyłeś ? Pet003 - nie pan tylko ks. a skoro tego nie wiesz czemu taka forma to znaczy że masz luki w kształceniu.
anonim2015.12.30 10:40
Po co to udawanie że owsiak jest ok skoro sam sąd stwierdziła że to oszust i to sąd za czasów PO.
anonim2015.12.30 10:46
@Versus Nie deprecjonuj tego potężnego środka chrześcijan jakim jest modlitwa, którą idzie więcej załatwić niż tym groszem który ludzie dają do dyspozycji Owsiakowi. Bo jak będziesz tak dalej szalał to ja w ramach akcji charytatywnej zmówię w Twojej intencji te "dwie zdrowaśki", aby Pan dotknął Cię swoją miłością pedagogiczną ku temu, abyś z Versus stał się Reversus, a wtedy zobaczysz co się dziać zacznie...
anonim2015.12.30 10:49
Zgodnie z danym pod wywiadem z Pospieszalskim słowem, aktualizuję swoją kwotę, którą wpłacę na WOŚP. Kolejny artykuł dot. WOŚP powiększa tę kwotę do 10 zł. Do tego doliczam komentarze w liczbie sztuk 11 co daje całkowitą kwotę w wysokości 22 zł.
anonim2015.12.30 10:51
@versus I nie myśl, że Cię straszę. Chcę aby Pan na ludzi Cię wyprowdził.... A jakie środki On ku temu wybierze to już nie wiem...
anonim2015.12.30 11:07
@enrque111: zapoznaj się ze sprawą i jej orzeczeniami a potem pisz :-D
anonim2015.12.30 11:41
Tu szkoda cokolwiek pisać....bo co można napisać jeśli sam ksiądz i to wysoko wykształcony teologicznie, mówi zakłamanym językiem, jakiś Zbyszek_katolik ("katolik") tak ohydnie się wyraża .... no cóż, "dobry katolik" to ten który wyznaje jedynie 3 pierwsze przykazania.....ale bliższy Bogu ten (nawet niewierzący), który żyje i postępuje wg. kolejnych siedmiu...to nie moje słowa tylko Najwyższego Pasterza KK....zatem Zbyszku_katoliku,.....i ks. Bortkiewiczu...dopiszcie sobie ... Bardzo Dobry Katolik....pierwszych 3 przykazań.....
anonim2015.12.30 11:58
"Sam nie dałem złotówki na tę akcję i nie zamierzam dać. Dlaczego? Choćby dlatego, że dając panu Owsiakowi, nie wiem czy daję na hasłowe cele, na wsparcie Hari Kriszna, na Woodstock, czy na rodzinę pana Owsiaka." A kto słyszał o księżach którzy własne pieniądze komuś oddali? :-)Obłuda i zakłamanie duchownych jest porażająca. Czy KK ma wyłączność na czynienie dobra? Czy inni ludzie do tego prawa nie mają? Wychodzi cała hipokryzja i zakłamanie KK w Polsce. Albo problemem jest to że kasiorka duchownym polskim z ręki ucieka. Wstyd i hańba, a moralność na poziomie zerowym.
anonim2015.12.30 12:00
moda na pomaganie powinna trwać 365 dni a nie tylko jeden wieczór ale jak to mówią lepszy rydz niż nic dlatego pewnie znowu rzucę jakieś miedziaki
anonim2015.12.30 12:03
@der Ty jesteś idiotą. Pewnie też chwalisz ZUS, bo co z tego, że nasze pieniądze wydaje na siebie, na swoje siedziby wykładane marmurem, na terenowe Toyoty, że swoim pracownikom wypłaca ekwiwalenty za byle gówno i daje premie roczne. Chwalisz ZUS, bo jakieś tam emerytury wypłaca, prawda?
anonim2015.12.30 12:08
Ja jako katolik będe wspierał WOŚP i mam w nosie opinie ks.Bortkiewicza. Jako katolicy nie powinnismy wspierać księży którzy pieniądze które rzucamy na tacę przeznaczają na wakacje z kochanicami i kochankami.
anonim2015.12.30 12:10
Na samym końcu osiedla w niedużej dolince stoją 3 domy. Jeden z nich należy do mnie, pozostałe do rodziny Ewangelickiej i jakiegoś Świadka Jehowy. Nasze trzy rodziny nie są zbyt zamożne i kiedy parę miesięcy temu wylała pobliska rzeczka nikogo z nas nie stać było na remont. Mieszkańcy każdego z domów, łącznie ze mną, przenieśli się na wyższe piętra. Po tygodniu w domu Świadka pojawiło się bardzo dużo ludzi w ubraniach roboczych. Parę dni później to samo zaczęło się u Ewangelików. Poszedłem z żoną do każdego z nich zapytać skąd wzięli pieniądze na odbudowę. Okazało się, że to ich współwyznawcy zrobili składkę i zaczęli im pomagać. Poszedłem więc do księdza z prośbą o pomoc. Dał mi obrazek z Marią i powiedział, że będzie się modlił za to żebyśmy szybko wyremontowali nasz dom. Skopiowane z Internetu :)
anonim2015.12.30 12:13
@Credo Twoje porównanie było tak durne, że powinieneś dostać tytuł imbecyla roku, miedzy innymi dlatego że ZUS i WOŚP mają zupełnie inne cele
anonim2015.12.30 12:20
Te dyskusje o WOŚP dają dobitne świadectwo, jak pogubieni logicznie i etycznie są Polacy, szczególnie Ci poza Kościołem.
anonim2015.12.30 12:32
@Mar_cin Tytuł imbecyla roku pozostawiam tobie, bo trzeba być imbecylem, żeby nie widzieć analogii. Różnica jest tylko taka, że na ZUS musisz płacić, a na wygodne życie cwaniaczków typu Owsiak chcesz płacić. A wtedy to już druga nominacja do tytułu imbecyla roku. @der Jak wyżej.
anonim2015.12.30 12:41
@Credo swoją wiedzą na temat ZUS i WOŚP pokazałeś, że tytułu imbecyla nie odbierze Ci nikt na długie lata
anonim2015.12.30 12:44
@Versus Doskonale zrozumiałem Twoje szyderstwo... Życzenia odwzajemniam.
anonim2015.12.30 13:01
Naklejki wośp są do lat naklejane także na sprzęt od nich niepochodzący - popytajcie pielęgniarki i salowe jak to się co roku odbywa: małolaty biegają po szpitalach z puszkami i (w dobrej wierze) oklejają co popadnie, a potem personel najzwyczajniej w świecie BOI SIĘ te naklejki zrywać. I tak tworzy się iluzja że cały szpitalny sprzęt pochodzi od wośp. A prawda jest taka, że drogi sprzęt od wośp leży w piwnicach i na strychach, bo wośp nie daje pieniędzy na jego utrzymanie, na materiały eksploatacyjne i na zwykłe szkolenia personelu. ***** OTWÓRZ OCZY LEMINGU !
anonim2015.12.30 13:09
Dla mnie sprawa jest prosta. Kiedy dowiedziałem się, że z części pieniędzy dawanych na "dzieci" organizuje się wielkie komercyjne przedsięwzięcie jakim jest koncert "Przystanek Woodstok", to od tej pory nie dałem złotówki. Nie wiem czy właśnie moje pieniądze nie pójdą na projekt koncertu, który spokojnie mógłby być realizowany ze środków komercyjnych (bilety, reklamy, koncesje na sprzedaż np. piwa, hot-dogów. itp, prawa do transmisji, itd.). Ale jak ktoś chce dawać to jego spraw, wolna wola. Szkoda tylko, że Owsiak nie mówił wcześniej otwarcie, że ze zebranych pieniędzy dużą sumę przeznacza na komercyjną imprezę jaką jest koncert.
anonim2015.12.30 13:16
Tak, podstawowy problem z WOŚP, to użycie dobra aby usprawiedliwić i ukryć kłamstwo i zło.
anonim2015.12.30 13:20
A "Jurkowi" na Nowy Rok życzę, aby wziął się wreszcie do jakiejś uczciwej pracy, działalności. Może jeszcze potrafi ?
anonim2015.12.30 13:21
"Sam nie dałem złotówki na tę akcję i nie zamierzam dać. Dlaczego? Choćby dlatego, że dając panu Owsiakowi, nie wiem czy daję na hasłowe cele, na wsparcie Hari Kriszna, na Woodstock, czy na rodzinę pana Owsiaka." - Wystarczy sprawdzic sprawozdania finansowe, ktore sa weryfikowane. Teraz bedzie rzadzilo PiS i to PiS bedzie weryfikowalo sprawozdania - niech wykaze nieprawde w sprawozdaniach i za rok WOSPu nie bedzie. Jak za rok bedzie - znaczy sie, ze tezy "prawicy" sa wyssane z palca.
anonim2015.12.30 14:04
Owsiak powinien dać 500 zł na każde dziecko i czy “znajdzie je biedak (a może złodziej)” niech Bóg zdecyduje.
anonim2015.12.30 14:39
Największy dobroczyńca ludzkości to niejaki G. Soros. Owsiak idzie zaraz po nim
anonim2015.12.30 14:46
................Nagonkę na WOŚP czas zacząć. Bortkiewicz, jesteś pan żałosny w swych wypowiedziach. Caritas przejrzysty???? Żarty jakieś????................. Mam takie tam pytanie - czy Caritas w odróżnieniu od Owsika miał jakąś przegraną sprawę sądową ???
anonim2015.12.30 14:57
Pięknie to przedstawił Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, ale przydałoby się żeby to powtórzono w kościołach. Nie daje na Owsiaka od momentu gdy dowiedziałem się że z tych datków on i wiele innych osób utrzymuje się przez cały rok a ponadto częśc pieniędzy idzie na inne cele np Przystanek Woodstok. Ta akcja Owsiaka to świetny dla niego interes zarobkowy Trzeba też pamietać że jest on też wojującym ateistą.
anonim2015.12.30 15:05
Nie dlatego nie daje na wosp bo częśc pieniędzy być może jest defraudowana, nie też temu, ze idą na woodstock i promocje sekt czyli wszystko co sprzeczne jest z wiarą ale głównie dlatego, że Owsiak jest lewicową wydmuszką wspieraną przez korporacje i polskojęzyczne media zaprzedane obcym, którym wcale nie zależy na dobru Polaków. Prawdziwy cel tej "pięknej akcji" jest ukryty...kilka lat temu delikatnie forsował poparcie dla eutanazji, w ubiegłym roku grał w kolorach tęczy a kto wiec co jest dopiero w planie. W takich Niemczech czy Szwecji, krajach w których kompletnie ludzkie umysły już przemielono, gdzie w imię szczytnych haseł równości, wolności, miłości niszczy się resztki Chrześcijaństwa, tam taki Owsiak chyba dawno byłby prezydentem u nas jest mala przeszkoda. W Polsce istnieje jeszcze organizacja, która wciąż wstrzymuje zalew szamba, która prostuje sumienia i napomina, która stanowi wielką tamę w sercach Polaków. Jest niszczona od zewnątrz i od wewnątrz bo ONI wiedzą, że jeśli nie zniszczą Kościoła Świetego na nic ich trud i wysiłki bo dobro i wiara odrodzi się. A kto wie czy nasz naród nie będzie tym, ktory zatrzyma ten walec. W sumie to nie byłoby pierwszy raz.........
anonim2015.12.30 17:00
Jak wygląda wyrok sądu w rzeczywistości? "Sąd uznał, że bloger znieważył Jerzego Owsiaka; nazywając go "hieną cmentarną". I za to wymierzył karę grzywny 5000 zł. Sąd uniewinnił jednak blogera od zarzutów pomówienia w dwóch artykułach, w których Wielgucki oskarżył Owsiaka o przywłaszczenie pieniędzy, kradzież i marnotrawstwo..." i tyle fakty w tej sprawie, reszta w Waszych głowach. Pozdrawiam
anonim2015.12.30 18:21
@marcin Spokojnie! Słusznie ci należny tytuł imbecyla roku może ci odebrać tylko król debili @Død Andrik.
anonim2015.12.30 18:27
Walret nic podobnego miejsca nie miało, łżesz jak Juras. To Juras miała w sądzie przedstawić faktury które gdzieś pod stołem schował, tak samo i słoik z złotymi melonami w niewidocznym miejscu postawił.
anonim2015.12.30 18:30
Rolli Niech Juras sprzeda swój majątek który od nas wyłudził, bo zanim informacje o jego przekrętach zostały ukazana to na uczciwych ludziach co roku zdobywał kasę niby na pomoc dla dzieci chorych. Kościół Katolicki racjonalnie dla bliźnich pomaga, tym się jak ten pyszałek Juras nie chwali.
anonim2015.12.30 19:14
[email protected] lemingu Gdybyś nie był/nie była takim głuptakiem wiedziałbyś, że serduszka na sprzęcie WOŚP nie są „zwykłymi” naklejkami jakie rozdają na orkiestrze i ciężko je z nimi pomylić. Twój z czapy argument to jedno wielkie kłamstwo zresztą jak i cała reszta z palca wyssanych bzdur wymyślanych przez przeciwników orkiestry – „dobrodusznych” katoli, którzy z tyłkiem usadzonym w wygodnym fotelu przed komputerem swoje kompleksy i frustracje rozładowują wojując z tymi co chcą w życiu coś jednak robić.
anonim2015.12.30 21:48
co rok to samo, zbliza się Wielka orkiestra to zaczynacie pisac artykuły negatywne na orkiestre i Owsiaka, żałosne
anonim2015.12.30 22:03
Ludzie dają a Owsiak bierze, im więcej dają tym Owsiak więcej bierze. Za te pieniądze kupi sprzęt medyczny, zorganizuje Woodstock a i z Woodstocku też zarobi dla siebie i swoich kolesiów.
anonim2015.12.31 9:26
Sprzętu tego dużo widać w szpitalach i niech jest. Natomiast sprawy duchowe są ważniejsze od cielesnych i w tym sensie ksiądz ma świętą rację. Ja nie daję od wielu lat gdy uznałem iż Owsiak demoralizuje młodzież, jego publiczne wpisy na necie etc....Owsiak jest głupi, bo mógł robić tylko swoje.
anonim2015.12.31 14:45
"Kiedyś Owsiak........... audytorską lub urząd skarbowy. Skutek: Caritas odmówił i zaczął chwalić WOŚP. Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz raczył o tym zapomnieć :-D" W tym roku "matka kurka" poprosiła o rozliczenie WOŚP i skończyło się w sądzie ... i coooo? Jajco. Juras do dziś nie POkazał rozliczeń, nie "kiedyś" lecz w tym roku....
anonim2015.12.31 18:33
Ja z kolei nigdy nie dam Caritasowi, bo nie wiem czy daję na imprezy pijacke, czy na męskie lub damskie kochanice kleru, na notoryczne jego wizyty w domach publicznych, na wystawne życie czy zakupy b.drogich aut, nieuzasadnione potrzebami działalności a będące spełnianiem zachcianek ludzi Kościoła...
anonim2015.12.31 21:08
WOŚP to taki polski Ganges- matka i bogini.
anonim2015.12.31 21:10
Trzeba raz do roku wejść do tej rzeki i się oczyścić...
anonim2015.12.31 21:13
Jakis pajacowaty stary guru w czerwonych portkach wykrzykuje "rozgrzeszenie bezbożne" cały dzień : jesteście wspaniali!
anonim2015.12.31 21:14
Można je otrzymać za przeciętne 2 złote na głowę...
anonim2015.12.31 21:18
Czytałem- zródła już nie pamiętam- , że ogromna część społeczeństwa załatwia tym sprawę na cały rok, podczas gdy na własności prywatnej ciąży nieustannie hipoteka socjalna...
anonim2015.12.31 21:22
Jak wspomniałem nie korzystam z tej formy filantropii.
anonim2015.12.31 21:24
Wolę inne, mniej kontrowersyjne.
anonim2015.12.31 21:28
Nie chcę aby za mój grosz ktoś "przy okazji";-) tarzał się w błocie i uprawiał inne 'rozpusty" i rozpusty
anonim2015.12.31 21:35
Pomijam już to namolne kwestowanie przy kościołach czy w ich pobliżu. Jak tu takiemu dziecku nic nie dać...
anonim2015.12.31 21:38
Więc jeśli z taką sytuacja się spotykam, moje zachowanie jest oczywiste. Mimo wielu obiekcji do całej akcji...
anonim2015.12.31 21:56
@ Samson Miodek. Proszę o aktualny stan konta, które zgodnie z danym słowem zamierzasz przekazać na WOŚP. Pamiętaj od każdego komentarza, a nie od komentującego! Mam nadzieję, że jesteś człowiek honoru.
anonim2015.12.31 22:02
Wybacz, że "daję" w tym przypadku jeszcze i z Twojej kieszeni, co też oznacza, że nie jestem całkiem przeciwny tej akcji. Taką deklarację złożyłeś więc trzeba być konsekwentnym.
anonim2015.12.31 22:08
Więc żeby sprawa była jasna. Akcji nie popieram. Mam alternatywne. Nie kontrowersyjne. Jeśli znajdę się jednak wobec dzieci, które działają w dobrej intencji i w ich mniemaniu w dobrym celu, ze względu właśnie na dzieci, a nie na Owsiaka czuję się zobowiązany...
anonim2015.12.31 22:10
Więc jaki jest ostatecznie stan konta? Chyba nie 22 zł?
anonim2015.12.31 22:19
I nie myśl, że jestem jak niektóre biznesmeny- dający nie ze swojego. Okradają pracowników a potem dają na WOŚP... To nie jest właściwa forma restytucji. Res clamat ad dominum- to pierwsza zasada. I złotówka więcej....:-)
anonim2015.12.31 22:34
Tu nie chodzi o restytucję, ale o Twoją przekorną "wspaniałomyślność". Więc szkoda byłoby coś takiego nie wykorzystać. I znowu złotówka więcej
anonim2015.12.31 22:38
@ Samson Miodek W Nowym Roku dużo dobra czynionego dobrze a nie z przekory i dużo słodyczy campeador Tobie życzy:-)
anonim2015.12.31 23:05
Ks prof. dawno nie czytał Ewangelii. Przypominam, że na Sądzie ostatecznym będziemy rozliczani z DOBRA czynionego bliźnim. Obojętnie skąd ono pochodzi, będzie złożone na szali boskiej sprawiedliwości. Proszę o tym pamiętać bo czas ucieka , wieczność czeka....
anonim2016.01.1 7:53
Przedmówcy owsiakowcy żadne tzw dobre cele Masonerii - nie przynoszą nigdy prawdziwego dobra nikomu
anonim2016.01.1 14:49
Pet003 - używamy ks a nie pan bo tak jest przyjęte w naszej cywilizacji i mając podstawowe wykształcenie powinieneś o tym wiedzieć.
anonim2016.01.1 18:14
@der- Czy nie lepiej tą kasę przeznaczyć na chore dzieciaki? @samson- Uważaj, byś nie zbankrutował-D
anonim2016.01.1 19:08
Co roku dajemy kilka zł. W tym roku damy dziesiątaka od każdego w rodzinie. Właśnie przez wasze szczucie. Myślę, że w tym roku Owsiak znowu pobije rekord.
anonim2016.01.1 20:44
HansMesser ; i po co durnowaty się tu prezentujesz... nie wiesz gdzie , zapytaj a to co prezentujesz to twoja durna postawa i głupota.
anonim2016.01.2 17:24
Owsiaki już od 8 lat nie interesują mnie. Niby wyposaża szpitale, może. Ale szpitale z "jego" wyposażeniem sa prywatyzowane i kto prywatnym spółkom robi prezenty ? Ano, naiwne społeczeństwo. Nie wspominając już, w jaki sposób jest zarządzanie kasą z darów. Mam wiarygodną Caritas - krajową - diecezjalną - parafialną - wystarczy. I mam do nich zaufanie, że pieniądze idą tam, na co są zbierane.
anonim2016.01.3 12:08
Katolik dając złotówkę na WOŚP grzechu raczej nie popełni. Ale z uporem maniaka będę zadawał pytanie - KOMU pomaga akcja Owsiaka? Nie Owsiakowi, to za proste. Któż by angażował takie pieniądze w promocję tego typa? Nie o typa tu chodzi, to jasne. Ale nie chodzi tez o żadne "dzieci". To brednia. W latach 90. w taką bajkę było łatwo uwierzyć, ale dzisiaj już nie i nie mogę pojąć, jak to się dzieje, że ludzie dają się na to nabierać. Proste wyliczenie: Wydatki państwa na Służbę Zdrowia w 2014: 100.000.000.000 PLN (miliardów) Owsiak dodaje rzekomo: 50.000.000 PLN (milionów) 50 milionów to jest 0,05 proc. od stu miliardów. Pięć setnych procenta! To się mieści w granicach błędu statystycznego i jest w ogóle niezauważalne. I ja mam uwierzyć, że te pięć setnych procenta wydatków państwa jest akurat takie kluczowe i "ratuje dzieci"??? Jeśli by tych pieniędzy "brakowało", to przesunięcie takiej sumy dla księgowych to sekunda. Nikt by nie zauważył. Pomyśl, że zarabiasz 2000 zł, a więc nie za dużo. Na wszystko Ci brak. Pięć setnych procenta tej sumy to jest ile? Jak sądzisz? To jest DOKŁADNIE ta złotówka, którą wrzucasz do puszki Owsiaka! I nie żal Ci tego, prawda? Bo myślisz sobie: "co mi tam złotówka na taki cel". Wobec tego państwo nie może tych 40 czy 50 milionów - w porównaniu do budżetu Twojej "złotówki" - dorzucić na jakiś sprzęt do szpitali, kiedy go zabraknie i będzie niezwykle potrzebny??? Pójdźmy dalej - w 2014 roku wydatki budżetu Państwa zamknęły się sumą 325 miliardów złotych. Zakładając, że WOŚP każdego roku zbierała 40 milionów złotych (co jest wzięte z kosmosu i raczej korzystne dla WOŚP) przez 25 lat uzbierała miliard złotych. 0,03 procenta wydatków państwa w samym 2014 roku. Trzy setne jednej setnej, jeśli nie rozumiesz. Dobra, weźmy pod uwagę inflację, itd. i powiedzmy, że z WOŚP uzbierano przez 25 lat 4 miliardy dzisiejszych złotych. 1 procent wydatków państwa w jednym tylko 2014 roku. Suma praktycznie niezauważalna. Dajmy sobie spokój z Owsiakiem. Gdybym usłyszał, że jego fundacja uratowała choć jedno dziecko personalnie, coś mu kupiła do domu, sfinansowała leczenie - OK. To jest konkretna pomoc. Może zresztą są jakieś takie przypadki. Jeśli są, to najprawdopodobniej najlepsze rzeczy, jakie zrobiła WOŚP w ogóle. Ale kupowanie mitycznego sprzętu rzekomo ratującego życie dzieci to wielki, cuchnący pic na wodę fotomontaż. I nikt mnie nie przekona, że jest inaczej.
anonim2016.01.3 13:04
Kolejna dobra reklama WOŚP. Za Pospieszalskiego dam 100,- zł, za posła Piętę 100,- zł i za profesora Bortkiewicza też dam chętnie i z radością kolejne 100,- zł. Na WOŚP oczywiście.
anonim2016.01.3 15:52
O czym tutaj się pisze ???Przecież Owsiak to ZADEKLAROWANY wróg Kościoła o czym Wielokrotnie sie wypowiadał !!! Kto ma skleroze niech nie zabiera głosu.
anonim2016.01.5 7:15
Odezwał się sprawiedliwy Jakoś nie słyszałem aby szanowny ksiądz oś wspominał o banku watykańskim nazywanym o zgrozo "Instytutem Dzieł Religijnych" który okazał se bankiem w którym mafia lokowała pieniądze, który służył za pralnię brudnych pieniędzy. Nie wspomnę o Marcinkusie itp itp
anonim2016.01.6 14:27
Najprostsze rozwiązanie sporu. W każdym mieście gdzie jest szpital ludzie powinni dowiedzieć się jakiego sprzętu potrzeba i samemu zebrać pieniądze oraz zakupić potrzebny sprzęt. Wszystkie rachunki/faktury do urzędu. Nikt nie będzie wtedy posądzał nikogo. Każdy szpital dostanie pomoc. I 100 % trafi do potrzebujących.
anonim2016.01.6 15:57
Prawdziwy Polak Katolik nie daje na Owsiaka, je salceson, nie jeździ na rowerze i nosi bawełniane kalesony.
anonim2016.01.6 18:33
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/andrzej-duda-przekazal-swoje-narty-dla-wosp/xhlg5c
anonim2016.01.6 18:52
A prezydent przekazał narty......pewnie nie jest katolikiem