Ks. Mirosław Matuszny: O czym się nie mówi, gdy wszyscy mówią tylko o jednym - zdjęcie
15.03.20, 19:30

Ks. Mirosław Matuszny: O czym się nie mówi, gdy wszyscy mówią tylko o jednym

34

Kiedy 11 września 2001 r świat obiegła wiadomość, że Stany Zjednoczone zostały zaatakowane, nikt nie miał wątpliwości, że świat, jaki wyłoni się z tzw. „wojny z terroryzmem” będzie inny, niż do tej pory. Nie istotne, jakie były szczegóły wydarzeń z 11 września, wszak do dziś znajdziemy oprócz wersji oficjalnej dziesiątki różnych teorii, także tych, nazywanych spiskową teorią dziejów. Dziś też warto zdać sobie sprawę z tego, że to, co dzieje się obecne z tzw. „chińskim wirusem” kiedyś dobiegnie końca, ale świat jaki wyłoni się po tej globalnej inżynierii społecznej, jaka towarzyszy wirusowi, nie będzie już tym samym światem, jaki znamy. Wszak kiedy wszyscy mówią o jednym, inni pracują na rzeczy, o których się nie mówi. Tak było, jest i zapewne będzie.

 

Nie mam zamiaru w tym wpisie ustosunkowywać się do spraw związanych z samym tematem epidemii. To nie moja rola. Od tego są odpowiednie służby, i chcielibyśmy ufać, że lekarze nie tylko teraz, ale zawsze będą kierować się rzetelną wiedzą, politycy dobrem wspólnym, a my duchowni … no właśnie czym? Bo zawsze byłem przekonany, że wiarą.

Najpierw Bogu dzięki, że nasi Pasterze nie ulegli tej potężnej presji, aby pozamykać Kościoły. Potrzebują oni naszego wsparcia i modlitwy, jak i my wszyscy. Tak, jak szpital musi w czasie epidemii (bez względu na jej rozmiary) być gotowy do przyjęcia chorych, tak Kościół i kapłan chyba po to został wyświęcony, aby nawet z narażeniem życia służyć tym, którzy potrzebują łaski sakramentalnej. Piszę chyba, bo jak obserwuję aktywność medialną świeckich i duchownych zaczynam stawiać sobie pytanie jak w tytule. O czym my sami nie mówimy?

Oto w czasie próby, budowanego społecznego napięcia i stanów nadzwyczajnych (nie moją rolą jest określanie czy zasadnych, czy też nie), gdzie ludzie zwyczajnie ulegają lękowi, czytam dziesiątki wpisów ludzi świeckich o tym, czym jest dla nich Eucharystia, i przypominają mi się przykłady świętych i błogosławionych, którzy w warunkach, kiedy całej rodzinie groziła śmierć za wyznanie wiary w Chrystusa, woleli potajemnie uczestniczyć w Eucharystii, niż pozostać w domach. W tym samym czasie z przerażeniem stwierdzam, że wielu moich współbraci wpisuje się w przekaz, który mówi: życie bez Eucharystii jest możliwe. „Chcesz się modlić, możesz to robić w domu. Przecież to tylko jakiś czas, dla dobra wspólnego…” Szukam i próbuję znaleźć choć jeden wpis o tym, jaką łaską jest Chleb z Nieba i że to On daje życie wieczne. Tymczasem pojawiają się instruktarze z których bije przekaz. Jeśli idziesz do kościoła, narażasz siebie i innych. Jeśli idziesz do komunii, prawie że ściągasz na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo.

Czyż nie powinniśmy oczekiwać wyważonych przestróg od służb sanitarnych, a od nas duchownych nauki o Najświętszym z sakramentów? Przytaczania przykładów świętych, którzy w czasie bardziej niebezpiecznych epidemii szli do ludzi i nieśli Chrystusa? Budowania wiary, umacniania nadziei i szerzenia bratniej miłości? Czyż nie potrzeba nam wspólnej modlitwy o ocalenie nas z zarazy nie tylko biologicznej?

Ktoś pracuje mocno nad tym, aby świat który wyłoni się po epidemii był światem bez kościołów i wiary w Boga. Przeglądam profile hejterów nawołujących moich parafian do pozostania w niedzielę w domu. Zdecydowana większość tych profili (prawdziwych czy bootów, tego nie wiem) pochodzi z miast leżących daleko od Lublina. Na jednym z nich za to znajduję wezwanie, aby w czasie kwarantanny pamiętać o wyprowadzaniu zwierząt, nawoływanie, aby wyjść z psem osób objętych kwarantanną. Wszak pies nie przenosi wirusa.

Jedna z aktywistek wiadomej opcji politycznej podała w mediach przynależność partyjną chorego. Na pytanie kogoś z internautów, co to ma do rzeczy, odpowiedziała, „aby się ludziom wdrukowało, że to właśnie ugrupowanie polityczne roznosi zarazę…” Oto nowe oblicze tolerancji. Wierzę w troskę o nasze zdrowie ludzi powołanych do leczenia nas i dbania o bezpieczeństwo. Nie wierzę w apele aby nie iść do kościoła tych, których noga tam nigdy, albo dawno nie stanęła. Czy też chodzi im o „wdrukowanie” ludziom, że Kościół i Komunia rozpowszechnia zarazę? Czy tego chcemy czy nie, taki będzie przekaz, jeśli my księża będziemy straszyć Eucharystią a nie dawać przykład czci Zbawiciela i potęgi wiary.

Do seminarium wstępowałem w roku 1991. Na świeżo mieliśmy w pamięci śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłanów szykanowanych i prześladowanych, msze odprawiane na terenie zakładów pracy i obraz księdza towarzyszącego prostemu człowiekowi. Dziś dożyłem czasów, kiedy świeccy pracownicy i przyjaciele deklarują wszechstronną pomoc, pytają czy czegoś w parafii nie potrzeba, sami będąc w grupie podwyższonego ryzyka idą do sklepu na zakupy, aby parafia funkcjonowała normalnie, a niektórzy duchowni pracują na to, aby pozamykać co się da, zaś wiernych trzymać z dala od kościoła. Zastanawiam się co będzie, jeśli trzeba będzie iść do umierającego zarażonego wirusem, jeśli zajdzie taka potrzeba? Pomyliły nam się role i zadania. Zapomnieliśmy w wielu wypadkach o tym, czym jest wiara, Kościół i obecność Chrystusa w Eucharystii… Od powietrza, ognia, głodu wojny i braku wiary zachowaj nas Panie…

Ks. Mirosław Matuszny

matuszny.opoka.org.pl

Komentarze (34):

Ordo2020.03.19 17:03
Dzieki Drogi Ksieze za ten wpis. Mnie sie rowniez wydaje, ze otrzumuje sie swiecenia na okreslony czas, lub - zeby byc bardziej precyzyjnym moment historii. Ksiadz to zolnierz Chrystusa i jakkolwiek wydawacby sie to moglo gornolotne kazdy wezwany do pojscia za Chrystusem jest wezwany do oddania swego zycia - njapierw Jemu, a potem zaraz czlowiekowi. Mam wrazenie, ze utoplilismy dzisuaj Ewangelie w potoku slow, ktore stracily moc. Nie ma sie co dziwic, ze pustoszeja koscioly. Ten "pokarm" jest suplementem i odbiera wiare w sens zycia i jego wieczna perspektywe. Z ktorej patrzac na rzeczywistosc widzi sie ja zupelnie inaczej. Dla zainteresowanych jak prawdziwi bohaterowie postepowali w czasach zarazy polecam ksiazke J. Delumeau, "Strach w kulturze Zachodu" - a szczegolnie rozdzial pt: Typologia zachowan zbiorowych w czasach dzumy (s. 123-124 - wyd. z roku 1986). Pozdrawiam serdecznie.
Jan2020.03.16 7:18
Ma Ksiądz Rację. W naszej diecezji Bp. Dajczak już dawno głosi tezy Hołowni.
Ela2020.03.16 6:23
Zgadzam sie z kazdym zdaniem !!!!!!!
Jan2020.03.16 5:38
Jakże mądre i budujące słowa...potrzeba nam więcej takich wypowiedzi...
Torchwood2020.03.16 3:43
Widać strach, że darmowe pieniądze z tacy i "co łaska" za msze się skończą. Ludzie zdadzą sobie w końcu sprawę, że kościół nic im nie daje, tylko obiecuje "gruszki na wierzbie", i to trwające od tysięcy lat oszustwo w końcu zginie.
po frondowemu2020.03.16 1:25
"Abp.Dzięga ma kłopoty. Sprawa w prokuraturze. Przeczytaj KONIECZNIE!!!" Złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa zapowiada też Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. „Dzięga nie tylko nie starał się chronić wiernych przed epidemią koronawirusa, lecz wmawiał im wręcz, że ogólnodostępna w kościołach woda święcona nie jest zagrożeniem, podobnie jak przyjmowanie komunii świętej z rąk kapłana do ust” – uzasadnia na facebookowym profilu OMZRiK. Ośrodek powołuje się przy tym na art. 165 par. 1 kk, który mówi o sprowadzaniu niebezpieczeństwa powszechnego, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej.
nauka głupcze2020.03.15 23:15
- Teraz się dopiero okaże, jak kończy się pompowanie pieniędzy we wszystko, co ludziom najmniej potrzebne, w propagandę, Rydzyka, kościoły, F16, pomniki, świątynie, luksusy, a nie zabezpiecza się należycie obywateli i realnych potrzeb. Wiele z tych potrzeb od lat zabezpieczał Owsiak, tylko dzięki sprzętom od Owsiaka, wiele wcześniaków żyje. Facet uratował setki dzieci, a władza na niego pluje. Proszę Państwa, proszę śledzić komunikaty Główny Inspektorat Sanitarny, doktor Pinkas ciężko pracuje, to jest bardzo rzetelny facet, którego znam osobiście. Wielu lekarzy narażać będzie dla was swoje życie, zdrowie i swoje rodziny. Ci którzy na nas pluli, donosili, wyzywali od morderców, teraz zobaczą kto ratuje zdrowie i życie ludzi w prawdziwym świecie, nie na FB. To nie znachorzy będą się narażać, oni pouciekają, zostaną lekarze, pielęgniarki, ratownicy, diagności, panie w rejestracji, wszyscy pracownicy placówek medycznych. Świat walczy z pandemią, zamykane są placówki w przestrzeni publicznej, a w Polsce ? Setki ludzi się gromadzi w kościołach, co jest zaprzeczeniem wszelkiemu rozsądkowi. https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-szokujaca-opinia-dr-dawida-ciemiegi-z-tychow-znanego-z-walki-z-ruchami-antyszczepionkowymi/ar/c14-14856867
Izydor2020.03.15 23:05
Czy w polskim kościele zasiadają najbardziej ograniczone jednostki? "Tak, jak szpital musi w czasie epidemii (bez względu na jej rozmiary) być gotowy do przyjęcia chorych, tak Kościół i kapłan chyba po to został wyświęcony, aby nawet z narażeniem życia służyć tym, którzy potrzebują łaski sakramentalnej." Czy ty tępy ciulu nie ogarniasz że otwarte kościoły narażają życie całego społeczeństwa? Dodatkowo będą to ci najbardziej narażeni czyli osoby starsze. Jaka trzeba być mentalną mendą żeby tego nie widzieć?
Bystry.2020.03.15 22:14
Dziękuje Księdzu z całego serca za te słowa prawdy, pierwszy raz nie byłem na MSZY, w Niedziele ,uległem propagandzie, mocno żałuje czję się kiepsko.
Czesc2020.03.15 21:36
Cześć kotku, Szukasz seks przygody online? A moze w realu? Nie czekaj tylko dolącz do nas! www.xlove.com.pl -- Miliony kobiet czekają aż wreszcie ktoś napisze do nich! Pokazy online chat skype i seks tel!
Nina2020.03.15 21:12
20 ksiezy zmarlo przez koronowirusa we Wloszech ,czekamy na swiadectwo polskich ksiezy!
nie tak dumny z siebie stary pedał "Marcin"2020.03.15 20:45
Halo, Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam ponad lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Niestety szkoły są zamnknięte ale wiosna idzie. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Już wiosna niedługo i chłopczyki będą w krótkich spodenkach. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Lubię takie pseudonimy jak "PolishPatriot" (choć nie jestem ani jednym ani drugim), "Polak" albo "Słowianin", "Sarmata"(a to dobre!) a ostatnio jestem "𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤" - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami" jak 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚, 𝐎𝐭𝐭𝐨 itp. Nie tylko lubię źeńskie "nicki", ale i lubię się ubierać jak Rafalala - w zaciszu domowym. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Powinienem dostać Order Lenina za mój iście stachanowski trud.
Co robić? Jak żyć?2020.03.15 20:37
Planowany na sobotę koncert Discotex w Ergo Arenie, na którym jednym z artystów miał być Zenek Martyniuk, został odwołany.
Marcin.. 2020.03.15 20:30
Gdzie jest ten tchórz kulawy karzeł z Żoliborza, bożyszcze powiatowej Polski, mieszkańców wsi i małych miasteczek. Polski zacofanej, zakompleksionej, płaszczącej się przed Proboszczem i miejscowym kacykiem pis, gotowej zatłuc sztachetami wszystkich, którzy wątpią w ich nieomylność.Tylko zasiłek i 500+ to ich życie. Prezesik nie pojawia się w Sejmie, ale kasę na konto pobiera.Na Nowogrodzkiej też się nie pojawia, wali w majty ze strachu, że dołączy do brata i mamusi !! Może by wygłosił Orędzie do pisowskich obłąkańców? Nie on boi się wyjść ze swojej strzeżonej Żoliborskiej nory!!! Banda ochroniarzy za 108.000 tysięcy miesięcznie z naszych podatków, też może go poczęstować wirusem!!
Jenny2020.03.16 5:31
Schowal glowe w piasek w kota kuwecie
Małgorzata2020.03.15 20:07
Bóg zapłać za te słowa. Znaczy to, że są kapłani, którzy troszczą się o nasze zbawienie i zdrowie duchowe. Bo tego przede wszystkim od nich oczekujemy.
zdechniesz zanim będzie szczepionka2020.03.15 20:00
Pamiętaj mendo blogowa-portalowa, że jesteś zgredem czyli jesteś pierwszy w kolejce do piachu. A ponieważ przez całe życie byłeś mendą nikt ci w niczym teraz nie pomoże. W szpitalu ciebie oleją boś stary, sąsiedzi zawiadomią policję jak będzie im przeszkadzał smród gnijącego ciała z twojego "apartamentu".
to dlatego nie masz dzieci2020.03.15 20:00
Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "tak robią ludzie z jajami! " - A ty je masz, jaja? To dlaczego nie masz dzieci? Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "ja pierdyolę" - To dlaczego nie masz dzieci? Katolicka Kretynizacja Polski pisze:-"Klechy nie mogą sobie oficjalnie ruchać.." A ty umiesz? To dlaczego nie masz dzieci? Katolicka Kretynizacja Polski pisze: '...czemu katolicy są takimi głupimi c h u j a m i?' A ty go masz, ch u j a? To dlaczego nie masz dzieci? Przyznaj się "biedroński",że dostajesz erekcji tylko otwierając strony Frondy. Bo jaki inny mógłby być powód?
dramat koszernego Żyda - szynka i boczek za darmo2020.03.15 19:58
@Sauron, aaa_ ... ty Klapafuckyousz, nie bądź obojętny Żydzie wyklęty ... - "A teraz … głośno pierdzę, aby zagłuszyć kaszlnięcie." - I kto takich wpuścil do chrześcijańskiej Europy i Polski?! To wszystko od tego koszernego szajsu Krumsztyk!
Styki2020.03.15 19:53
U mnie zdradzili ksieza i ich przelozeni.Poszedlem do kosciola a na drzwich kartka z odwolaniem wszystkich mszy od 15 III br do odwolania.Wszedlem do kosciola a tam Diakon udziela zbiorowy chrzest. Pelno ludzi , atmosfera jak na jarmarku. Co to sie dzieje?
?2020.03.16 7:12
Co ten diakon udziela, zbiorowy chrzest? Muzułmanie się nawrócili?
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.15 19:46
kolejna świnia odrywana od koryta kwiczy i wierzga! skończyły się już dla was kleszych nierobów złote czasy! świat się laicyzuje i kościół będzie coraz bardziej marginalizowany...
stop dewiantowi2020.03.15 22:54
Tylko tak ci się wydaje , dewiancie .
x2020.03.16 9:07
Gdyby miało być tak jak piszesz, byłby to najgorszy z możliwych scenariuszy dla społeczeństwa. Ty nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego co piszesz i to też jest straszne.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.15 19:39
Co to za Laska na prawo od Jezusa? (JEGO prawo)
Yeshua ben Yosef2020.03.15 19:55
Miriam z Magdali.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.15 20:02
Dzięki. A ten gościu co ją mizia, z pominięciem dwóch pomiędzy? Ale ma długą łapę, ten brodaty zbok.
Agnieszka Dz. 2020.03.15 20:31
Jan Ewangelista :)
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.15 20:59
Czyli Jan długoręki. To jakaś rodzina Lindy? Linda me gusta ... hrrrr
Agnieszka Dz. 2020.03.15 21:07
Nie, Jan, to ta laska, Marii Magdaleny nie mogło tam być, nie była apostołem. Widocznie mistrz Leonardo gustował w takich ładniusich buziach chłopców.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.15 22:03
Impreza bez lasek? Nawet jednej? A ta niby jedyna to Jan? Wiesz co Aga, idź już spać. Burzysz mój świat. Dobranoc.
Agnieszka Dz. 2020.03.15 22:07
:) dobranoc.
Yeshua ben Yosef2020.03.15 22:35
Według gnostyków Miriam z Magdali była więcej niż apostołem…
Agnieszka Dz. 2020.03.15 22:37
Tak, wiem. Ale Leonardo chyba jednak postawił na 12 Apostołów.