Ks. Kossen: z baraków na pole, z pola do baraków. Niewolnicza kwarantanna na niemieckich plantacjach szparagów.  - zdjęcie
06.05.21, 10:28Fot. via Pixabay - Jai79 / screenshot YouTube (Kirche-und-Leben)

Ks. Kossen: z baraków na pole, z pola do baraków. Niewolnicza kwarantanna na niemieckich plantacjach szparagów.

20

Rokrocznie do Niemiec przyjeżdżają setki tysięcy pracowników sezonowych głównie z Europy Wschodniej i Południowej. Pracują w takich branżach jak rolnictwo (zbiór warzyw i owoców sezonowych) lub branża mięsna. Często ich warunki bytowe są fatalne. Pandemia koronawirusa i związane z tym restrykcje tylko to pogarszają.

Liczba zakażeń koronawirusem wzrasta w rolniczych regionach Niemiec. Taka sytuacja ma również miejsce na plantacji szparagów we wsi Kirchdorf, która znajduje się w północno-zachodniej części Dolnej Saksonii pomiędzy Bremą i Osnabrueck. Na plantacji odnotowano najpierw 42 zakażenia, potem 87, potem zaś 104 - liczba ta cały czas rośnie, informuje Deutsche Welle. W powiecie wprowadzono surowsze ograniczenia.

W gospodarstwie w Kirchdorf pracuje około 1000 pracowników. Pochodzą oni głównie z Europy Wschodniej i Południowej. W związku z obostrzeniami zarządzono wobec nich "kwarantannę w pracy". Pracownicy mogą opuszczać swoje kwatery jedynie w celu wyjścia do pracy. Jeden z pracowników poinformował Deutsche Welle, że farma znacznie zmniejszyła produkcję. Obiecał szersze wyjaśnienia na piśmie, jednak nie udało się mu ich przesłać.

Na temat tej sprawy wypowiedział się katolicki ksiądz Peter Kossen, znany w Niemczech ze swojej ostrej krytyki warunków pracy w niemieckim przemyśle mięsnym. Został odznaczony przez premiera Nadrenii Północnej-Westfalii Armina Lascheta Orderem Zasługi tego kraju związkowego.

Ks. Kossen twierdzi, że od samego początku wiadomo, że pracownicy sezonowi są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem. Dzieje się tak ze względu na fatalne warunki mieszkaniowe, niemożność zachowania dystansu oraz wycieńczającą pracę, która osłabia organizm.

- W wielu miejscach akceptuje się to, że ludzie są zagrożeni, że nie mogą zachować dystansu lub są po prostu wycieńczeni z powodu zbyt dużego obciążenia pracą i w rezultacie wielokrotnie stają się ofiarami masowych zakażeń - powiedział Deutsche Welle ks. Kossen, który jeszcze w ubiegłym roku pracował w powiecie Diepholz. 

- Można odnieść wrażenie, że istnieją podwójne standardy. O ludzi z Europy Wschodniej lub Południowo-Wschodniej pracodawcy troszczą się mniej niż robiliby to w przypadku miejscowych pracowników. I uważam to za naganne - dodał.

W Niemczech krytyce poddaje się także zatrudnianie pracowników sezonowych na wiele miesięcy bez zapewnienia im ubezpieczenia. W niemieckim parlamencie zagadnienie to podnoszone jest jedynie przez lewicę.

Po wybuchu ogniska zakażeń w Kirchdorf szefowa niemieckiej Partii Lewica Janine Wissler zabrała głos w sprawie. Wskazała na wysokie ryzyko, jakie ponoszą pracownicy sezonowi w związku z ciężką pracą i przebywaniem w kwaterach o katastrofalnych warunkach sanitarnych.

Wissler chce, aby pracownicy sezonowi byli obowiązkowo umieszczani w jednoosobowych pokojach, mieli prawo do bezpłatnych masek ochronnych i byli regularnie badani na obecność koronawirusa. A ci, którzy pracują w Niemczech, powinni od pierwszego dnia podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Z takim stanowiskiem, jak pisze Deutsche Welle, nie zgodził się poseł CDU z Dolnej Saksonii Axel Knoerig. Jego zdaniem z pracowników sezonowych robi się kozły ofiarne. Stanął w obronie przedsiębiorstwa w Kirchdorf, twierdząc, że przeprowadza ono szybkie testy na koronawirusa i stosuje się do zaleceń.

Bundesrat zajmie się w najbliższym czasie przepisami, które nakładają na pracowników sezonowych obowiązek udowodnienia, że są ubezpieczeni w kraju pochodzenia.

jkg/deutsche welle

Komentarze (20):

Hanna2021.05.6 21:58
A gdzie tam jest, że to Polacy.Jest mowa o wschodniej i południowej Europie. Niech inni się martwią o siebie. A tak ogólnie- to panowie więcej kultury w komentarzach, bo po prostu za was się wstydzę .Pozdrawiam.
Arndt Freytag und Sonnentag2021.05.6 20:07
Gut polaken Arbeit na Deutschland. Uber alles.
Daniel2021.05.6 14:46
Zamiast jechać na szparagi ,warto zostać księdzem.Praca cicha,spokojna i dochodową! A i zabawić się i wypić możn Żyć nie umierać,
i można jeszcze pouczać innych2021.05.6 18:37
bez obawy że się dostanie po ryju
Saki Faki2021.05.6 20:05
Chodź Danielku dostaniesz harcerza w dupcie. A jak masz fantazje to cie czeka nirvana.
Srali Fucki2021.05.6 20:36
Nie będę odbierał Ci twojej największej przyjemności
Ks.Męczywór2021.05.6 14:43
A kto ich zmusza do wyjazdu i życia w takich warunkach ? W Polsce brakuje rąk do pracy trzeba tylko poszukać ciekawego zajęcia. W najgorszym przypadku ,jakaś rada nadzorcza.
Anonim2021.05.6 12:18
Jak się nie chodziło do szkoły to trzeba jeździć do rajchu na szparagi albo mieszkać z piętnastoma hindusami w klitce pod Londynem.
anonim2021.05.6 19:43
Szkoła tu nie ma nic do rzeczy. Rząd wysysa co może z ludzi pracujących premiując nierobów. Kler w swoją stronę ciągnie też mocno. Kto ma tych pasożytów utrzymywać?
APEL2021.05.6 11:48
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna oazą polskich i chrześcijańskich myśli pełnych troski o człowieka, Polskę i ludzkość. Obsesją ich wpisów jest walka z np. przypisywaniem wszystkim osobom LGBT skłonności pedofilskich przy jednoczesnym deprecjonowaniem przez ich oponentów wynaturzeń księży katolickich. Każda porażka aktualnych władz jest analizowana. Furię ich wywołuje wykorzystywanie przez nieprawych ludzi postaci Matki Bożej i osoby Jana Pawła II. Ci nieprawi ludzie w swojej hipokryzji chcą osiągnąć przez to korzyści dla siebie, co tylko dowodzi szatańskich inspiracji ich wpisów. Szczególnie pod ich lupą jest o. Rydzyk, posądzany o pazerność, tylko dlatego, że jest skuteczny w monopolizowaniu kultu postaci żydowskich i robienie starym niegojom-ludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze zatrzymać na stałe Anonima i jego pobratymców na forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich patriotyzm, teizm i szerzenie demokratycznych postaw. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, cieszącej się prestiżem propolskiej i prodemokratycznej gazety dla Polaków, panuje obiektywna ścisła samocenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, wg czytelników.) Proponuję więc nadal pod swoimi nickami pisać sensowne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, wtedy nie będą jazgotać o "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków". Nie jazgoczmy zatem, nie parodiujmy niniejszego apelu, jak jacyś mało inteligentni obłudnicy.
APEL2021.05.6 11:39
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna oazą polskich i chrześcijańskich myśli pełnych troski o człowieka, Polskę i ludzkości. Obsesją ich wpisów jest walka z np. przypisywaniem wszystkim osobom LGBT skłonności pedofilskich przy jednoczesnym deprecjonowaniem przez ich oponentów wynaturzeń księży katolickich. Każda porażka aktualnych władz jest analizowana. Furię ich wywołuje wykorzystywanie przez nieprawych ludzi postaci Matki Bożej i osoby Jana Pawła II. Ci nieprawi ludzie w swojej hipokryzji chcą osiągnąć przez to korzyści dla siebie, co tylko dowodzi szatańskich inspiracji ich wpisów. Szczególnie pod ich lupą jest o. Rydzyk, posądzany o pazerność, tylko dlatego, że jest skuteczny w monopolizowaniu kultu postaci żydowskich i robienie starym niegojom-ludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze zatrzymać na stałe Anonima i jego pobratymców na forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich patriotyzm, teizm i szerzenie demokratycznych postaw. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, cieszącej się prestiżem propolskiej i prodemokratycznej gazety dla Polaków, panuje obiektywna ścisła samocenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, wg czytelników.) Proponuję więc nadal pod swoimi nickami pisać sensowne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, wtedy nie będą jazgotać o "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków". Nie jazgoczmy zatem, jak mało inteligentni obłudnicy.
APEL2021.05.6 20:11
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu!
Apel2021.05.6 11:27
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna rynsztokiem antypolskich i antychrześcijańskich inwektyw pełnych cynicznej nienawiści i wulgaryzmów. Obsesją tych wpisów jest np. kłamliwe przypisywanie wszystkim księżom skłonności pedofilskich przy jednoczesnym propagowaniu obrzydliwych wynaturzeń LGBT. Każdy sukces aktualnych władz jest deprecjonowany. Furię wywołuje postać Matki Bożej i osoba świętego Jana Pawła II, co tylko dowodzi szatańsko-masońskich inspiracji tych wpisów. Szczególnie znienawidzony jest o. Rydzyk, posądzany o rzekomą pazerność, tylko dlatego, że skutecznie przerwał tradycyjny żydowski monopol medialny na robienie gojom-podludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze wykurzyć Anonima i jego bandę z forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich bluzgi, chamstwo i bluźnierstwa. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, ledwo już dyszącej żydowskiej gadzinówki dla Polaków, panuje ścisła cenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, przynajmniej wg lewaków.) Proponuję więc nadal pod wymienionymi nickami pisać sensowne lub jawnie ironiczne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, oczywiście, będą jazgotać ze zdwojoną siłą, będą rozdzierać szaty na temat "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków", będą też parodiować niniejszy apel. A gdy już zabraknie pomysłów, to zawsze mogą wulgarnie zakląć („Po to to wklejasz, baranie?”) lub obleśnie zarechotać: „buhahahaha”. Faryzejscy obłudnicy, taka już ich natura.
Anonim2021.05.6 11:22
Nie kąsa się ręki która żywi! To Niemcy żywią Polaków! Można krytykować Niemców ale to dzięki Niemcom wiele polskich rodzin ma co do garnka włozyć. Polska to wyrodna macocha, wykorzystująca miliony Polaków. Wygodnie żyją tylko pasożyty w budżetówce. Dziękujemy Niemcom za dobre serce, za udostępnienie miejsc pracy, godziwy zarobek, za dach nad głową, za nadzieję na lepsze jutro.
AAATomek2021.05.6 13:00
Chyba leki ci sie skończyły. będę się za ciebie modlił.
Anonim2021.05.6 14:23
A co? Siedzisz w budżetówce, pierdzisz w stołek i pieniążki pobierasz? A może już emeryt milicyjny? 40 na karku jest?
tylko pytam2021.05.6 19:16
A z głową u ciebie wszystko OK? Przecież po to wzięli nas do unii, zniszczyli nasz przemysł, abyśmy mogli u niemieckich panów jako niewolnicy pracować. A może ty jesteś wnukiem Tfuska.
Jawny2021.05.6 11:11
Parszywi Niemcy, mogliby brać przykład z nas Polaków. U nas Ukraińcy zbierający truskawki mają komfortowe warunki, bezpłatną i wszechstronną opiekę zdrowotną, a także drobiazgową opiekę Państwowej Inspekcji Pracy. Pracują max 4 h dziennie, a resztę czasu spędzają w luksusowych ośrodkach wypoczynkowych, za które ochoczo i bez ponaglania płacą ich pracodawcy. Ucz się, europejska nierządnico!
as2021.05.6 11:11
Obywatele głosują za Platformą i dzięki temu leżąc na platformach i wydłubują szparagi u Niemca. Taka perspektywa to szczyt możliwości ogłupiałych lemingów.
Laki2021.05.6 12:04
Oni zarabiają ponad 50 złotych na godzinę, gdzie w Bantustanie tyle by zarobili?