Królowa Elżbieta II kończy dziś 93 lata - zdjęcie
21.04.19, 17:56Zdj. Foreign and commonwealth office, CC BY SA 2.0, Flickr

Królowa Elżbieta II kończy dziś 93 lata

11

Brytyjska królowa Elżbieta II skończyła dziś 93 lata. Monarchini obchodzi urodziny w kameralnym gronie najbliższej rodziny na zamku w Windsorze. 93-letnia Elżbieta II jest najdłużej panującą brytyjską królową w historii. 

W tym roku urodziny głowy państwa i zwierzchnika Kościoła anglikańskiego zbiegły się w czasie z Wielką Niedzielą, najważniejszym dniem w kalendarzu chrześcijańskim. Królowa bierze w tym dniu udział w świątecznym nabożeństwie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, a towarzyszy jej m.in. mąż, 97-letni książę Filip.

W ramach obchodów dnia narodzin królowej, podczas uroczystej zmiany warty przed Pałacem Buckingham w Londynie, oddane zostaną strzały armatnie. Nastąpi to dopiero w poniedziałek, gdyż zgodnie ze zwyczajem nie można oddawać strzałów armatnich w niedzielę. 

W południe 41 razy wystrzelą działa w Hyde Parku, w centrum miasta; godzinę później – 62 razy – w zamku Tower.

Na oficjalnym koncie rodziny królewskiej na twitterze pokazano zdjęcia dokumentujące panowanie królowej.

Ogólnonarodowe świętowanie 93-letnich urodzin monarchini zaplanowane jest w tym roku na 8 czerwca. Zwyczaj podwójnych obchodów narodził się w 1748 roku, za króla Jerzego II, który obawiał się brzydkiej pogody podczas obchodów. 

Elżbieta II została królową w 1952 roku, w wieku 26 lat, kiedy zmarł nagłej jej ojciec Jerzy VI. W 2015 roku pobiła rekord długości zasiadania na brytyjskim tronie. Przedtem rekordowo długo – 63 lata – na tronie zasiadała praprababka monarchini – Wiktoria. Elżbieta II jest obecnie najdłużej panującym – od 67 lat i 73 dni – i najstarszym monarchą na świecie.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (11):

Polak Ateista Dumny Gej2019.04.21 22:11
Z ostatniej chwili !! Zwryrodniały katolicki ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 Ma szczęscie bydlak, że Mateusz zachował spokój. Ze mną nie miałby tak łatwo. Katościerwa z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
anonim2019.04.22 13:25
Oooooooooo
Ortos2019.04.21 20:54
za dlugo sie pasia ne innych
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.21 18:14
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10890zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
anonim2019.04.21 19:59
Jesteś pewny, że chodziło tylko o orientację? Seksu oczywiście nie uprawiał, chłoptasia do domu nie sprowadzał, sam nigdzie się nie szlajał. Napomknął tylko, że ma taką orientację, tak zupełnie niewinnie, nie mając żadnych doświadczeń w praktyce i nie robiąc niczego złego, a oni go szast prast, wyrzucili?
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.21 22:12
Wszystko co wymieniłeś nie jest złem i nie jest powodem do wyrzucania dzieci z domu!
anonim2019.04.22 3:36
Oczywiście, że jest powodem. Jeśli ktoś uważa, że jest dorosły i ma prawo robić to, co przysługuje człowiekowi dorosłemu, powinien zachowywać się jak dorosły i wziąć za siebie odpowiedzialność. Każdy, nie tylko rodzice, ma prawo mu to uświadomić.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 13:45
Oczywiście, że nie jest powodem. To powód wyłacznie w zwyrodniałym umyśle psychopaty. Nastolatkowie powyżej 15 roku życia mają prawo do bycia homo, bi, hetero, zgodnie z ich tożsamością psychoseksualną. Odpowiedzialna matka nie wyrzuca swoich dzieci z domu, nawet jeśli nie pochwala ich zachowania, choć jak należy podkreślić w tym przypadku Mikołaj nie robił absolutnie nic złego.
anonim2019.04.22 15:06
Ale 15-to letnie dzieci nie powinny uprawiać seksu i to nie z przyczyn ideoologicznych, tylko dlatego, że w okresie pokwitaniowym jest to zwyczajnie szkodliwe. A osoby pełnoletnie nie muszą puszczać się na koszt rodziców.
TORO2019.04.22 9:24
Znany homoseksualista „Biedroń pobił własną matkę tak dotkliwie, iż miała złamaną szczękę. " Agresją homoseksualistów ma wymiar biblijny i nie jest tylko medialną sensacyjką. Przykład Lider Wiosny "19 lat temu Helena Biedroń, matka Roberta oskarżyła go o to, że znęcał się nad nią i swoim młodszym o 6 lat bratem Krzysztofem. Spotkali się w sądzie" "W tej sprawie są trzy etapy, które bulwersują. Pierwszy to oczywiście Biedroń, który skatował matkę, drugi, że ktoś te akta wyniósł wedle mojej wiedzy w maju 2018 roku, a trzecie, że był prawdopodobnie nimi szantażowany, dlatego zrezygnował z prezydentury Słupska. I każdy kto ma pojęcie wie, że to jest dziś poważniejszym problemem niż to, że pobił matkę, choć to, jak mówię, jest tym, co powinno zakończyć jego karierę." Cytaty za "GW" sporo jest też "S E"
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 13:40
Nie kłam Biedroń nie bił matki https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/helena-i-robert-biedron-rozmowa-z-katarzyna-kolenda-zaleska,928791.html