,,Krew męczenników jest nasieniem chrześcijan'' - zdjęcie
01.05.19, 08:20Fot. Joanna Adamik (Archidiecezja Krakowska) via Flickr

,,Krew męczenników jest nasieniem chrześcijan''

16

- Tam, gdzie są męczennicy, tam również w sposób dramatyczny do głosu dochodzi prawda. Jest to prawda o Bogu i człowieku. Prawda o Jezusie Chrystusie, który z miłości do nas, oddał swoje życie. - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy św. dla Międzynarodowej Solidarności Trynitarskiej, odprawionej w intencji prześladowanych chrześcijan w Kaplicy Domu Trójcy Świętej w Krakowie.

Metropolitę przywitał o. Maciej Kowalski. Zauważył, że kolory miłosiernego Jezusa – niebieski i czerwony, trynitarze noszą na swoich habitach od ponad 800 lat i przypominają one o tajemnicy odkupienia.

W homilii, arcybiskup przypomniał list pasterski Jana Pawła II „Tertio Millennio Adveniente”, w którym papież pisał, że XX wiek był czasem męczenników.

Wiek XXI wcale nie przerwał tej tragicznej historii. Odnosimy wrażenie, że prześladowań jest coraz więcej. Nie można zapomnieć o tym, co wydarzyło się w Niedzielę Wielkanocną na Sri Lance, gdzie zginęło ponad 350 osób, w większości chrześcijan, którzy wtedy gromadzili się w Kościołach, by wysławiać zmartwychwstanie Jezusa.

Podkreślił, że na cierpienie prześladowanych współbraci nie można patrzeć w wymiarze historyczno – socjologicznym, ponieważ wtedy budzi ono wyłącznie ludzkie reakcje: współczucie i gniew. Chrystus w Ewangelii opowiada przypowieść o rzuconym w ziemię ziarnie, które najpierw musi obumrzeć, by wydać obfity plon.

Trzeba oddać swoje życie i dać najwyższe świadectwo o Bogu, który jest miłością, po to, aby mógł powstać Kościół.

Arcybiskup powołał się na słowa Tertuliana, żyjącego na przełomie II i III wieku. Łaciński teolog pisał: „Krew męczenników jest nasieniem chrześcijan” („Semen est sanguis christianorum”).

Tam, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane, jest ono, paradoksalnie, niezwykle żywotne.

Metropolita przypomniał, że dziś w Polsce, Kościół obchodzi wspomnienie św. Wojciecha, biskupa i męczennika. Za jego sprawą, chrześcijaństwo ugruntowało się nad Wisłą, a do grobu świętego pielgrzymował sam cesarz Otton III w 1000 roku. Dodał, że 7 czerwca 1991 roku, Jan Paweł II upomniał się o prawdę o Europie i Polsce, która na krwi męczenników zbudowała swoją tożsamość. Papież mówił, że Chrystus, przez swój krzyż, ma prawo obywatelstwa w świecie i w Europie. Również Benedykt XVI pisał, że męczeństwo jest zakorzenione w prawdzie o chrześcijaństwie, chrześcijanach i Kościele.

Na zakończenie, arcybiskup zaznaczył, że śmierć Chrystusa uczy wierzących, że powinni robić wszystko, aby ich miłość do Boga i bliźnich przybrała kształt miłości miłosiernej i przebaczającej.

Uczymy się, patrząc na krzyż, solidarności z naszymi cierpiącymi współbraćmi. Jednocześnie, uczymy się, że na ich ofiarę musimy patrzeć w zbawczych kategoriach, modląc się dla nich o wytrwałość i męstwo. Jestem przekonany, że to wszystko jest głęboko wpisane w duchowość trynitarzy.

Po skończonej Eucharystii, generał trynitarzy ks. Jose Narlay podziękował metropolicie za obecność i wspólną modlitwę.

Trynitarze, Zakon Trójcy Przenajświętszej, powstał w XII wieku. Jego początkową misją był wykup chrześcijańskich niewolników z rąk muzułmanów. Trynitarze noszą biały habit, który zdobi czerwono-niebieski krzyż.

Międzynarodowa Solidarność Trynitarska (Solidaridad Internacional Trinitaria, SIT) jest organem powołanym do istnienia przez nadzwyczajną kapitułę generalną zakonu trynitarzy w 1999 roku, którego celem jest pomoc prześladowanym chrześcijanom.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Komentarze (16):

gośka2019.05.2 21:47
ten jak coś brzdęknie to szczęka opada...zmieńcie go błagam, tylu mądrych księży mogłoby awansować!
gniew.2019.05.2 18:26
Słabe to nasienie bo katolików ubywa w Europie.
Michał2019.05.1 23:12
Pan biskup znowu o nasieniu.
andrzejhahn32019.05.1 13:05
ot idiotyzmy poganskiej sekty katolickiej
marianl2019.05.1 10:10
Tym wszystkim piszącym nienawistne i obraźliwe komentarze wydaje się że są jak cichociemni, nieuchwytni! Proszę mi wierzyć coś takiego jak pełna anonimowość uniemożliwiająca identyfikację i postawienie zarzutów nie istnieje!
zatroskany2019.05.1 9:18
Szanowny arcybiskupie Marku Jędraszewski dziękuję za żar Twojej wiary. Proszę aby nad Polską odmówić egzorcyzmy. Z Bogiem
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.1 8:30
Wolność od religii. Masz prawo nie wierzyć ---> https://wolnoscodreligii.pl/ ------------------------- Instrukcja wystąpienia z sekty kościoła katolickiego ----> http://www.apostazja.info/index.php/procedura-b
Jestem w Kościele2019.05.1 12:43
www.homoseksualizm.edu.pl/terapia
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.1 8:27
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Jestem w Kościele2019.05.1 12:43
GEJOWSKI ATAK NA KAPŁANA "Nawet tak wyjątkowy czas jak Święta Wielkiej Nocy jest dla środowisk LGBT okazją do odrażającej prowokacji! (...) Dziś piszę do Pana, aby powiedzieć o kolejnym wybryku zawodowych homoaktywistów. Właśnie w tak ważnym czasie przygotowań do Świąt Wielkanocnych postanowili znowu zaatakować. W Wielką Sobotę w parafii Św. Maksymiliana Kolbego w Płocku miał miejsce zaplanowany z premedytacją incydent. Dwoje działaczy LGBT pojawiło się na święceniu pokarmów z umieszczoną w koszyku kolorową flagą - symbolem politycznego ruchu homoseksualnego. W kościele próbowali wetknąć flagi w Grobie Pańskim przygotowanym tradycyjnie na dni Triduum Paschalnego. Nie spodobało im się, że w dekoracji grobu wskazano homoseksualizm jako jeden z grzechów. Tamtejszy proboszcz ks. Tadeusz Łebkowski odważnie stanął w obronie wiary i wyprosił prowokatorów z kościoła. Zdążyli oni nagrać film, na którym widać, jak prowokują kapłana i awanturują się w świątyni. O sprawie szybko napisała "Gazeta Wyborcza", która rozpoczęła szczucie na 70-letniego kapłana za to, że odważnie stanął w obronie katolickiej nauki o homoseksualiźmie. Współdziałanie lewicowych dziennikarzy i prowokatorów w płockim kościele wygląda na przemyślane i świadomie zaplanowane. To nie pierwszy taki przypadek błyskawicznego ataku lewicowych mediów na ludzi broniących się przed agresją ruchu LGBT. Widać zależność i współdziałanie homoaktywistów i zideologizowanych dziennikarzy na rzecz niszczenia dobra, prawdy i piękna. Jak zawsze w takich sytuacjach trzeba reagować szybko i zdecydowanie. Uruchomiliśmy zatem petycję poparcia dla Księdza Łebkowskiego, która trafi do proboszcza, a jej kopia jest automatycznie kierowana do kurii płockiej.. Chcemy w ten sposób wesprzeć odważnego kapłana i dać sygnał biskupowi miejsca, że wierni są wdzięczni za obronę nauczania Kościoła Katolickiego" Petycja do podpisania tutaj: http://www.twojepetycje.pl/petycje/dziekuje-proboszczowi-parafii-sw-maksymiliana-kolbego-w-plocku-za-nieuleganie-homopropagandzie/
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.1 8:27
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11210zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.1 8:26
Zboczony arcybiszkopt i jego fantazje, na które by nie wpadli najbardziej kreatywni producenci porno🤣
zatroskany2019.05.1 9:21
Byłeś już na tej mszy świętej na której jest modlitwa o uwolnienie i uzdrowienie ?
zatroskany2019.05.1 9:43
Sekretariat Ewangelizacji... znajdź w internecie
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.1 21:15
spiierdalaj
Renata2019.05.1 21:42
To napisałeś właśnie o sobie ! No to już ! Raus !