Kościół katolicki zawsze sprzeciwiał się rasizmowi i nazizmowi  - zdjęcie
23.05.20, 16:07Fot. Michael Pitcairn via: Wikipedia - domena publiczna

Kościół katolicki zawsze sprzeciwiał się rasizmowi i nazizmowi

21

Lewica w ramach walki z Kościołem katolickim kłamie o rzekomych związkach katolicyzmu z nazizmem. W rzeczywistości Kościół katolicki był w awangardzie walki z rasizmem i nazizmem (co dziś jest przez lewice skrzętnie ukrywane). Antyrasistowskie i antynazistowskie nauczanie Kościoła katolickiego opisał Grzegorz Kucharczyk (docent doktor habilitowany, kierownik Pracowni Historii Niemiec i Stosunków Polsko-Niemieckich Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu) w wydanej przez wydawnictwo Fronda, pracy „Chrystofobia. 500 lat nienawiści do Jezusa i Kościoła”.

Kościół katolicki od samego swojego początku, odmiennie od Żydów, odrzucał wszelkie podziały rasowe. Kiedy w XX wieku na święcie niezwykle popularne były idee antysemickie (czyli oparte na przesądach rasowych i zakładające potrzebę dyskryminacji lub likwidacji Żydów – warto przypomnieć, że antysemityzmem nie jest krytyka szkodliwych działań Żydów i postulaty odebrania im przywilejów) Kościół katolicki dekretem Świętego Oficjum z marca 1928 potępił antysemityzm. We wrześniu 1938 również i papież Pius XII potępił antysemityzm (podobnie jak i jego poprzednik Pius XI).

Z potępieniem Kościoła katolickiego spotkała się antysemicka teoria o tym, że święty Paweł wypaczył Nowy Testament, oraz teoria o tym, że należy odrzucić Stary Testament – teorie takie głosi między innymi ideolog nazizmu Alfred Rosenberg.

W kwietniu 1938 roku Kongregacja Seminariów i Uniwersytetów Katolickich rozesłała do uczelni katolickich „Syllabus przeciwko rasizmowi” potępiający rasizm, rasistowskie tezy o hierarchii ras czy rasowym zdeterminowaniu cech takich jak inteligencja, wyższość lojalności wobec rasy nad religią i moralnością, ideę, że państwo jest źródłem wszelkich praw (i w konsekwencji prawem mogą być rasistowskie przepisy).

Pomimo swojego krytycznego stosunku do nazizmu Kościół usiłował zagwarantować przetrwanie katolicyzmu w Niemczech rządzonych przez nazistów. W ramach tych działań w 1934 Watykan i władze niemieckie zawarły konkordat. Pomimo zawarcia umowy naziści nie przestrzegali zapisów konkordatu i prześladowali w Niemczech katolików. Spowodowało to, że w maju 1935 roku Pius XI oskarżył nazistowskie władz Niemiec o to, że dążą do zniszczenia Kościoła, dechrystianizacji Niemiec i propagują pogaństwo. W maju 1938 roku Pius XI stwierdził, że swastyka to symbol niekatolicki i wrogi chrześcijaństwu.

W 1937 roku Pius XI ogłosił antynazistowską encyklikę ''Mit brennender Sorge'' w której Kościół potępił rasizm, kult wodza, pozytywizm prawniczy (tezę, że przepisy są ważniejsze od moralności). Kolejną antynazistowską encykliką była encyklika Piusa XII "Summi Pontificatus" z 1939 roku, w której Ojciec Święty potępił nazizm, nową nazistowską moralność, nazistowskie kłamstwa o Starym Testamencie.

Niedorzeczne są więc pretensje wobec Kościoła katolickiego o to, że rzekomo katolicyzm nie krytykował nazizmu, w rzeczywistości już przed II wojną światową Kościół katolicki zwalczał nazizm.

W czasie II wojny światowej Kościół katolicki nie miał możliwości publicznej krytyki nazizmu, Wszelka krytyka prowokowała nazistów do jeszcze większych zbrodni. Po tym, jak holenderscy biskupi potępili nazistów za wywózki Żydów, Niemcy tylko zintensyfikowali swoje działania.

Milcząc publicznie, Kościół walczył z nazistami w konspiracji – dzięki działaniom Kościoła udało się podczas II wojny światowej uratować 850.000 Żydów. Niestety dziś środowiska Żydowskie nie chcą o tym pamiętać i szkalują katolików.

Tak jak Watykan, tak i niemiecka hierarchia zwalczała narodowych socjalistów w Niemczech. Jeszcze zanim naziści zdobyli władze w 1933 roku, bawarski episkopat w 1931 roku wystosował list pasterski do wiernych, w którym stwierdził, że „narodowy socjalizm w swoim programie zawiera herezje, ponieważ albo odrzuca, albo interpretuje w błędny sposób żywotne punkty dotyczące wiary katolickiej”.

Bawarscy biskupi głosili, że nazizm chce zastąpić chrześcijaństwo, narzucić nową koncepcję świata, postawić się ponad religią, odrzuca Stary Testament z dekalogiem, domaga się, by moralność katolicka dostosowała się do nazizmu. Hierarchowie stwierdzili też, że nazistowskie pseudo chrześcijaństwo nie ma nic wspólnego z Jezusem.

W 1934 roku episkopat Niemiec publicznie w liście pasterskim potępił nazistowską politykę wykorzeniania katolicyzmu z życia publicznego oraz uznał rasistowską religię ''germańską'' za odrzucenie Boga. Nazistowskie władze zakazały publikacji tego listu.

Również i w 1934 niemiecki episkopat opublikował antynazistowski list pasterski, w którym ponownie skrytykowano nazistów za wykorzenianie katolicyzmu z Niemiec. W wielu innych listach pasterskich w latach trzydziestych XX wieku niemieccy biskupi potępiali nazizm i ostrzegali przed eskalacją nazistowskiego terroru. W odwecie za antynazistowskie listy pasterskie niemieccy biskupi padali ofiarą napaści nazistowskich bojówek.

Również i katoliccy intelektualiści już przed II wojną światową zwalczali nazizm. Jednym z nich był Dietrich von Hildebrand, według którego nazizm nie był ruchem konserwatywnym, i miał wspólną z komunizmem i liberalizmem wizje człowieka i świata – zamiast teocentryzmu głosił antropocentryzm, negował nieśmiertelność duszy, uznawał życie doczesne za cel sam w sobie. Dietrich von Hildebrand już przed wojną, gdy cały świat zachwycał się nazizmem, domagał się militarnej pacyfikacji niemieckiego nazizmu.

Antyrasistowskie, antynazistowskie czy antyfaszystowskie nauczanie Kościoła katolickiego jest do dziś szokująco aktualne. Czytając współcześnie papieskie encykliki, można być zaszorowanym, tym jak bardzo opis nazistowskich czy faszystowskich patologii jest zbieżny z patologiami Unii Europejskiej, czy lewicowej polityki laicyzacji.

Jan Bodakowski

Komentarze (21):

Jan Radziszewski 2020.05.24 8:29
żyd Lech Keler itd zapewne ucieszy cię wieść i tzw zboki Lucyfera pocieszę was kara wkrótce spadnie na Sekielskiego z powodu szkalowania KK i jego wrednych planów zniesławienia św. Jan Pawła II wtorek, 19 maja 2020 19 V 2020 Sekielski umrze dokładnie 10 października 2020 Wtorek, 19 maja Zapisz dziecko - Dobrze dziecko, skoro to Cię nie satysfakcjonuje do końca to Sekielski umrze niż będzie rocznica wyboru Jana Pawła II. - Dziękuję Panie Jezu, chwała Tobie Chryste. - Panie Jezu, nie gniewaj się, a jakby tak była dokładna data?, dokładny dzień? - A jaki byś chciał dzień, dziecko? - 10 października 2020. - Tak, dziecko:) Poważny tym razem uśmiech Pana Jezusa. - Dziękuję Panie Jezu, Chwała Tobie Chryste. Dziękuję. -:) Pan Jezus się ze mnie śmieje. - Panie Jezu, Ty się ze mnie śmiejesz, ale ów Sekielski umrze naprawdę 10 października tego roku? - Tak dziecko, 10 października 2020 nastąpi jego zgon. - Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste Królu. Cześć i Uwielbienie Bogu Ojcu. -:) Otrzymał Cyprian Polak (Krzysztof Michałowski To cóż panie Sekielski, zostało Ci ponad cztery miesiące życia. Dokładnie cztery miesiące i dwadzieścia dni. Korzystaj z życia i ciesz się sukcesem intensywnie bo aż przez prawie pięć miesięcy. Nażyj się na całego kolego. Trzeba będzie umrzeć w smoleńską półrocznicę, w którym to Smoleńsku brało udział państwo Izrael, wielki wróg Polski i Polaków. Jak ktoś tak kocha Polskę genetycznie jak Ty to musi być i data dobra. Widzisz, nie jesteś zlekceważony jak kto podrzędny. Masz dobrą datę. Oszczędzono Ci też trudu bo człowiek na tej ziemi musi się trudzić, a Ty już nie będziesz musiał aby dorzucać paliwa na rocznicę wyboru Jana Pawła II w 100 lecie Jego urodzin. Może zaczniesz, ale nie skończysz. No, wszakże się tym pocieszysz, że nie wszystek umrzesz ( non omnis moriar) bo zostaną po Tobie Twe dzieła. W rzeczy samej to Cię mogę zapewnić, nie wszystek umrzesz. Tylko rzecz polega na tym iż raczej będziesz w miejscu gdzie będziesz chciał umrzeć i to jak najbardziej wszystek, ale nie będziesz mógł. Będziesz umierał nie mogąc umrzeć. I na tym polega problem. Ale póki co ciesz się życiem. Nie wiem czy życzyć Ci abyś się zdrowo odżywiał. Ciesz się swoją urodą, może będą tacy co w niej zagustują, w tym przede wszystkim niewiasty. Urodą, która przywodzi na myśl państwo Izrael, choć jest to jakaś odmiana arabska wręcz. Coś jak Saudowie?, kryptożydzi.
Edek2020.05.24 0:19
Indianie, meksykanie, czarnoskórzy mają odmienne zdanie na temat tego że kościół katolicki od zawsze się sprzeciwiał rasizmowi. Jakoś niewolnictwo w amerykach kościołowi nie przeszkadzało, ani zabijanie indian (no bo to to poganie przecież byli).
zenio2020.05.23 20:24
"Kościół katolicki zawsze sprzeciwiał się rasizmowi i nazizmowi" ale za to zawsze przychylny pedifilii.
MaxFiend2020.05.23 19:29
Moment, a kiedy Watykan oficjalnie potępił niewolnictwo? Przypomnijcie mi, w której bulli to było?
kocham_prawdę2020.05.23 23:08
W encyklice Sublimis Deus 1537 rok
MaxFiend2020.05.24 0:41
Dotyczyła tylko indian. Postaraj się bardziej :-D
Barrakuda2020.05.23 19:03
Z rasizmem walczył na przykład w czasie, gdy Hiszpanie i Portugalczycy wozili niewolników do Ameryki. Przypomnę, że zakaz handlu niewolnikami, ruch abolicjonistyczny, narodził się i rozwinął w Anglii. I miał podłoże jak najbardziej religijne. Tylko, cholera, nie katolickie...
kocham_prawdę2020.05.23 23:07
Kłamstwo, encyklika Sublimis Deus potępiła niewolnictwo, 1537 rok.
Lech Keller-Krawczyk2020.05.23 18:46
AHAHAHAHAHAHAHA, DOBRE :D
Henry2020.05.23 18:07
Rdzenna ludność Ameryki potwierdza słowa powyższego tekstu.
kocham_prawd\304\2312020.05.23 23:07
Jak najbardziej powinna, ponieważ kościół katolicki potępił jej niewolenie już w XVI wieku, patrz encyklika Sublimis Deus
antoni.s2020.05.23 17:34
A doktor mengele z watykańskim paszportem siedzi sobie w domu ojca i się turla ze śmiechu.
katolicka kretynizacja polski2020.05.23 17:14
"I jeszcze Murzyn. Zobaczcie! on się nie mył wcale" tak rydzyk w Częstochowie przywitał misjonarza z Afryki...
metron 2020.05.23 17:29
Miało być śmiesznie a wyszło.......... jak zwykle.
Reytan2020.05.23 17:13
Komunisci ZAWSZE klamia. Ale nie tylko. Oni sie specjalizuja. Morduja,rabuja I klamia. To sa rzeczy ,ktore robia dobrze. Niektorzy,jak np,.Leszek Kolakowski mowia jednak,ze klamstwo jest ich podstawowa cecha,wrecz istota tego wszystkiego co czynia,.
Helga Geerhart2020.05.23 17:06
Ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha,............ha!!!! /do nieskończoności/
Albert2020.05.23 16:59
"Kościół katolicki zawsze sprzeciwiał się rasizmowi i nazizmowi " Czyli konkretnie kiedy?
Marysia2020.05.23 18:39
Od zawsze. Do tego nie jest homofobiczny, ksenofobiczny, unwielbia gender, syklistow, zielonych itd.
PiS to masoneria tak jak PO2020.05.23 16:41
A także sprzeciwiał się masonerii!!!Matce w/w izmów jak i wszystkich totalitaryzmów ,również tego nowego tęczowo-genderowego. A kto witał lożę bnai brith w Polsce? Ten sam co wbrew Benedyktowi XVI obalał największego konserwatystę , teologa i filozofa w polskim episkopacie ; Abp. S. Wielgusa. I ten sam co wcześniej wstrzymał ekshumacje w Jedwabnem, pozwalając żydom kłamać w temacie.Rzekomo wspaniały patriotyczny prezydent rzekomo wolnej Polski. https://www.youtube.com/watch?v=reu2BImZMfU
Polak Ateista Dumny Gej2020.05.23 16:36
a w komentarzach na frondzie sami katole-rasiści, podobnie w artykułach wytykanie żydowskiego pochodzenia itd
ewa2020.05.23 16:25
Co Kościół zrobił w czasie masakry w Rwandzie? Podpowiadam: nic Czy Kościół wszedł w konszachty z Hitlerem? Tak Co Kościół, w szczególności polski, zrobił aby pomóc uchodźcom o syryjskim odcieniu skóry? itd, itp Bujać to my a nie nas