18.03.20, 08:05Fot. Andrzej Barabasz (Chepry) via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Koronawirus i gospodarka. Zbigniew Kuźmiuk: Decyzje NBP i RPP jak odpalenie bazooki

1. Poniedziałkowe decyzje zarządu Narodowego Banku Polskiego (NBP) i wtorkowe i decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP), związane z przeciwdziałaniem zapaści w polskiej gospodarce na skutek pandemii koronawirusa, liczni polscy ekonomiści określili odpaleniem bazooki.

Bazooka to amerykańska ręczna wyrzutnia niekierowanych przeciwpancernych pocisków rakietowych, będąca na wyposażeniu armii tego kraju do końca lat 60-tych XX stulecia, niezwykle skutecznie zwalczająca broń pancerną przeciwnika.

W związku z tym obecnie, bardzo często ekonomiści używają tego określenia, aby podkreślić siłę i skuteczność instrumentów wprowadzanych przez banki centralne albo rządy, które mają wspierać gospodarki poszczególnych krajów.

2. Rzeczywiście decyzje organów banku centralnego, zarządu i RPP podjęte w ostatni poniedziałek i wtorek, nie mają precedensu w dotychczasowej historii oddziaływania polityki monetarnej na polską gospodarkę.

Trzeba przy tym podkreślić zdecydowaną postawę samego prezesa NBP Adama Glapińskiego który już w poprzednim tygodniu na spotkaniu u prezydenta Andrzeja Dudy zapowiedział bezprecedensowe działania NBP.

Wprawdzie zastrzegał, że to będą decyzję ciał kolegialnych organów NBP, w których on ma tylko jeden głos ale wygląda na to ,że to właśnie jego determinacja przełożyła się na decyzje zarządu banku i RPP.

3. Przypomnijmy, że już poniedziałek NBP przeprowadził pierwszą od 10 lat tzw. operację repo o wartości aż 7,3 mld zł, polegającą na skupie przez NBP obligacji skarbowych na rynku wtórnym w tym przypadku od banków komercyjnych, co w uproszczeniu można przedstawić jako pożyczkę udzieloną pod zastaw papierów wartościowych na (operacje repo polegają na tym że wspomniane obligacje skarbowe sprzedający zobowiązuje się odkupić po upływie określonego czasu).

Jednocześnie NBP zobowiązał się w komunikacie do zakupu obligacji skarbowych od banków komercyjnych na dużą skalę w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, co oznacza, że banki komercyjne uzyskały sygnał, że tego rodzaju zasilenie w płynność ze strony banku centralnego jest przewidywane w długim okresie i w dużej skali.

Skup obligacji skarbowych na taką skalę w ramach operacji otwartego rynku, będzie miał również pozytywny wpływ całościowo na rynek wtórny tych papierów, a także na stabilizację ich cen, ponieważ banki komercyjne w związku z wprowadzeniem podatku bankowego, kupiły bardzo dużo tych papierów.

4. NBP zdecydował się również na użycie instrumentu, którego do tej pory nie używał, ba kolejni prezesi wręcz się od tego odżegnywali, czyli tzw. luzowania ilościowego znanego z praktyki działania Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Rezerwy Federalnej USA czy kilku innych banków centralnych.

W EBC to tzw. program TLTRO czyli skup aktywów nie tylko z sektora bankowego ale także sektora przedsiębiorstw, w przypadku NBP będzie to swoisty kredyt wekslowy dla banków komercyjnych, co z kolei powinno na większą skalę umożliwić refinansowanie kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym.

Wreszcie trzeci instrument to obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej z obecnych 3,5% do zaledwie 0,5% oraz wyraźnego podniesienia oprocentowania tej rezerwy z dotychczasowych 0,5% do poziomu stopy refinansowej czyli obecnie po obniżce do 1,0%.

Ten instrument z kolei spowoduje, że powstanie dodatkowy bufor płynnościowy dla banków komercyjnych, a także obniży ich koszty z tytułu utrzymania rezerwy obowiązkowej w NBP

Jednocześnie wczorajsze decyzje RPP o obniżce stóp procentowych banku centralnego generalnie o 0,5 pkt procentowego, spowodowały, że stopa referencyjna NBP wynosi tylko 1%, stopa lombardowa 1,50%, stopa depozytowa 0,50% stopa redyskonta weksli 1,05%, a stopa dyskonta weksli 1,10%.

Wszystkie te decyzje zarządu NBP i RPP, rzeczywiście można określić mianem odpalenia bazooki dotyczącej wsparcia gospodarki przed negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

kabi2020.03.18 16:29
I z czego się cieszycie z tego że będą drukować więcej pieniędzy?
Polak2020.03.18 12:13
Kuźmiuk tradycyjnie odlatuje - inflacja rośnie, po decyzji dodruku pustych pieniędzy wartość złotówki spadła dramatycznie w ciągu dwóch dni (łatwo porównać poniedziałkowe i dzisiejsze kursy walut), a ten partyjny trollik się cieszy z postępującego niszczenia kraju.
anonim2020.03.18 10:09
O pochodzeniu "plag egipskich" i nadchodzącej dyktaturze ram.neon24.pl/post/153788,o-pochodzeniu-plag-egipskich-i-nadchodzacej-dyktaturze
Przejechany przez Biedronia na Pasach Ciężarny Gej2020.03.18 9:21
Ha ha ha! Przepoczwarzyli się: "Katolicka Kretynizacja Polski", "Po raz 11 nie bądź obojętny", "Prostak Ateista Durny Gej". Myślicie, że IP tak łatwo zmienić?
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.03.18 10:01
Ależ z Ciebie sprytny dedektyw. Rozszyfrowałeś mnie. Teraz zgadnij moje pozostałe IP.
Tomek2020.03.18 9:17
Szczęściem mamy jakiś narodowy bank i nie jesteśmy uzależnieni od jakiegoś eurobanku centralnego który być może zacznie działać za jakieś pół roku. Precz z genderowo zidiociałą pseudoeuropą!
Lennon2020.03.18 9:10
Wsparcie gospodarki przez wywrócenie pieniądza. Logiczne - jak coś leży, to już nie upadnie.
Koroner2020.03.18 8:56
Oho! Do pisowskich intelektów dopiero zaraz przemówiła? Skapli się że forsę na rozdawnictwo mają z naszej pracy a nie rośnie na drzewach? Nie mam złudzeń, to komuniści są, nieco poluzują, a potem dokręcą śrubę jeszcze bardziej. Duda won z całym pisowskim majdanem, nie chcemy was.
ryszard2020.03.18 8:52
Tyle się mówiło i pisało o wojnie hybrydowej. Jej przyjście okazało się jednak pełnym zaskoczeniem. Właśnie wybuchła III Światowa Wojna, która prawdopodobnie będzie najokrutniejsza ze wszystkich , właśnie dlatego, że to wojna hybrydowa - biologiczna. W jej wyniku ma powstać nowe społeczeństwo i prawdopodobnie odpowiednio "zmodyfikowany nowy człowiek" Prawdę zna tylko wąska grupa "twórców" tej zarazy i ci którzy jej "prace" sfinansowali.Powinniśmy zrobić wszystko aby najmłodsi i najlepsi przetrwali , aby miał kto zidentyfikować ludobójców i skoczyć im do gardła, dziś to najważniejszy nasz człowieczy obowiązek.
T2020.03.18 9:00
Oni są na razie zbyt potężni. Ich zmiotą dopiero kataklizmy naturalne, które sami wyzwolą.
Tyle w temacie2020.03.18 8:43
Ten to już w tym wciskaniu się pisim w doooope nie ma żadnych moralnych obiekcji jak można tak się zeszmacac
Chory Portier 🌼2020.03.18 8:47
He he he, nick nowy, ale jeszcze IP warto by zmienić...
T2020.03.18 8:32
Może dzięki tej epidemii wreszcie przestanie się zwykłych ludzi gnębić podatkami ponad siły. Bo do tej pory czy rząd taki czy siaki to biednemu zawsze wiatr w oczy. Jednak aby uniezależnić się od chazarskiego niewolniczego systemu finansowego made by City of London Co. trzeba tego, o czym mówił o. Klimuszko. Fala większa od wieży Eiffla, którą Pan Nasz zmiecie naszych prześladowców.
Tyle w temacie2020.03.18 8:44
Teraz zobaczysz jak się tobą będą martwić debilu
T2020.03.18 8:48
Będą musieli, bo jak żywiciel pasożytów umrze, to i pasożyty zaraz potem. Nie nazwę Cię obraźliwie jednak w odwecie, bo jestem Katolikiem.
Precz z 🌈 zarazą!2020.03.18 8:21
No, nudziarze, mędrki, pod-Judzacze, lewaki, neomarksiści i cała ta zgraja typu "Katolicka Kretynizacja Polski", "Po raz 11 nie bądź obojętny", "Prostak Ateista Durny Gej" i in. Czekamy na wasze jadowite wypociny, ruszcie resztką mózgu. Przelejcie tu to, co wam szatan wsączy do łba. Oj, będzie materiał dla psychiatrów i egzorcystów...
turkuć podjadek2020.03.18 8:41
wspomniane ksywki , to organizmy żywiące sie kloaką i powinny wisieć podobnie jak von nogay w szalecie miejskim ......
Chory Portier 🌼2020.03.18 8:47
He he he, nick nowy, ale jeszcze IP warto by zmienić...
1232020.03.18 9:05
Pojęcia jak: strukturalne operacje otwartego rynku, luzowanie ilościowe, kredyt wekslowy czy refinansowanie kredytów dla tych debili są zupełnie nie zrozumiałe, bo to głąby na maxa. Jaki z tego wniosek, ta informacja wniesie dla nich tyle co dla świni obraz Mgławicy Magellana.