Koran powstał sprzed...czasów Mahometa. Czy naukowcy podważyli muzułmańską tradycję? - zdjęcie
02.09.15, 21:07

Koran powstał sprzed...czasów Mahometa. Czy naukowcy podważyli muzułmańską tradycję?

8

Takie wyniki badań, gdyby okazały się prawdą, podważyłyby muzułmańską tradycję koraniczną.

Podczas naukowych analiz dokument poddano badaniom metodą izotopu węgla C14 i w lipcu określono wstępnie jego wiek na połowę siódmego wieku, a więc niedługo po śmierci proroka w 632 roku. Również archaiczne pismo arabskie wskazywało na wczesną datę powstania. Ale dalsze próby datowania pergaminu przesunęły jego wiek na koniec szóstego – początek siódmego stulecia, a więc za życia, a nawet przed urodzeniem Mahometa.

więcej na: www.wp.pl

mm

Komentarze (8):

anonim2015.09.2 21:17
Jeszcze trochę, a się okaże, że koran powstał wcześniej, niż Biblia :)))) Profesor Hans-Ulrich Niemitz i Christian Bloss opublikowali artykuł Der Selbstbetrugvon C-14-Methode und Dendrochronologia (Zakłamanie metody 14C i dendrochronologii), w którym wysuwają poważne wątpliwości wobec tych metod datowania.
anonim2015.09.2 21:39
Na litość, c14 datuje pergamin, kartkę a nie czas napisania na niej tekstu. Ten kawałek z Birmingham to najprawdopodobniej coś w rodzaju "notatnika" dla duchownego, są tam fragmenty Koranu, ale o ile czytałem to nie do końca kanoniczne. Ale. Pergamin był drogi, więc go oszczędzano. Napisy, które nie były już istotne zeskrobywano i zapisywano od nowa. Mamy sporo przykładów, czasem nawet udaje się częściowo odczytać poprzedni napis. Więc. Te napisy mogły zostać naniesione na kilkudziesięcioletni pergamin, może nawet starszy. Sam wiek kartki nic nie przesądza, nawet jeśli się potwierdzi, że powstała ok. roku 600 czy wcześniej.
anonim2015.09.2 21:54
"Koran powstał sprzed...czasów Mahometa." ???
anonim2015.09.3 1:41
Przede wszystkim, wszelkie datowanie tego typu rzeczy nie jest w stanie dostarczyć konkretnej daty z dokładnością co do roku. Najbliżej jak można dojść to właśnie jakiś przedział czasowy, nawet nie kilkuletni, a kilkudziesięcioletni. W tej sytuacji, nie dziwota że przedział obejmuje daty również przed śmiercią Mahometa. Oczywiście, dochodzi do tego to co wspomniał powyżej Igor, czyli fakt iż w tym przypadku datowano pergamin, a nie tekst, i że faktycznie w tamtych czasach pergamin był na tyle drogi że nieraz używano go wtórnie. Krótko mówiąc, czasem lepiej nie komentować wyników takich badań, bo można tylko pochopnie dojść do głupich wniosków.
anonim2015.09.3 8:27
W wyobraźni czcicieli Koranu wszystko jest do przyjęcia, także to, że Koran jest odwieczny i spłynął z nieba od Allaha wprost do rąk Mahometa. :)
anonim2015.09.3 13:10
@Shank W której klasie gimnazjum jesteś?
anonim2015.09.4 9:48
@Shank: mógł się bardziej wysylić oczywiście, ale błędy w Twojej wypowiedzi są mocno sugerujące zastopowanie rozwoju wiedzy o religii gdzieś na tym etapie... np. "stworzył mężczyznę i kobietę z grzechem pierworodnym" => "stworzył mężczyznę i kobietę" - TAK, "z grzechem pierworodnym" - NIE. Grzech był wyborem człowieka, Bóg go nie stworzył. podobnie: "aby ocalić człowieka od grzechu, na który sam go skazał?" - skoro grzech jest wyborem człowieka (błędnym/złym) to nie jest 'skazaniem' Boga...
anonim2015.09.4 23:08
BBC mówi o tym, że owe manuskrypty mają 1370lat. To daje nam rok 645.. Mahomet zmarł w 632r... Polecam powrót do 1 klasy podstawowej na naukę dodawania i odejmowania. http://www.bbc.com/news/business-33436021