Agnieszka Gracz, korespondentka „Naszego Dziennika” z Watykanu pisze, że dzisiejsze konklawe zainauguruje dziś uroczysta koncelebrowana Msza św. pro eligendo Papa w bazylice watykańskiej. Tej szczególnej celebracji liturgicznej sprawowanej w języku łacińskim przewodniczył będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego ks. kard. Angelo Sodano. Homilia wygłoszona zostanie w języku włoskim. Druga część uroczystości zaplanowana jest na popołudnie.

O godzinie 16.30 w uroczystej procesji ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych kardynałowie elektorzy, którym zostało powierzone ważne zadanie wyboru Biskupa Rzymu, przejdą z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej. Ryt przysięgi dotrzymania tajemnicy obrad, składanej na Ewangelię, poprzedzi modlitwa do Ducha Świętego. Po złożeniu uroczystego przyrzeczenia przez każdego z kardynałów, które rozpocznie ks. kard. Giovanni Battista Re, ks. prałat Guido Marini, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, wypowie formułę „Extra omnes”. Po niej kaplicę opuszczą wszyscy, którzy nie uczestniczą w konklawe. Pozostanie jedynie ks. kard. Prosper Grech, biblista i patrolog, który poprowadzi drugą medytację, i ks. prałat Guido Marini.

– Konklawe jest bardzo precyzyjnie uregulowane przepisami, jest też owocem doświadczeń wielu wieków – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Eduardo Baura de la Peña, kanonista z Uniwersytetu Św. Krzyża w Rzymie. Zwraca uwagę, że to o wiele więcej niż ryt. – Chodzi o realizację specjalnego powołania Kolegium Kardynalskiego do wyboru nowego Następcy św. Piotra – mówi ksiądz profesor. Przypomina, że podczas minionych wieków było wiele zewnętrznych nacisków na elektorów. Dlatego teraz Kościół pragnie zapewnić pełną wolność kardynałom, aby mogli wybrać jednego spośród siebie. Zapewnia im odosobnienie i wyciszenie, aby mogli niejako „odłączyć się” od świata zewnętrznego i w duchu modlitwy dokonać właściwego, zgodnego z sumieniem wyboru. Wczoraj odbyła się jeszcze ostatnia kongregacja generalna Kolegium Kardynalskiego przed dzisiejszym konklawe. Jak informował rzecznik Watykanu o. Federico Lombardi, wzięło w niej udział 152 kardynałów. Dziesiąta kongregacja była też ostatnim momentem na zabranie głosu. Jak mówił o. Lombardi, wystąpiło na niej 28 kardynałów. Podjęli oni wiele tematów, m.in. była mowa o oczekiwaniach i nadziejach wobec przyszłego Papieża.

Ważnym wydarzeniem kończącym wczorajsze przygotowania do rozpoczynającego się konklawe było złożenie przysięgi dochowania tajemnicy wydarzeń konklawe. Konstytucja apostolska „Universi Dominici Gregis” zobowiązuje do tego również osoby, które pomagają w logistyce czy w jakiś sposób służą i wspierają kardynałów podczas tych ważnych wydarzeń. To łącznie 90 osób, począwszy od mistrza ceremonii liturgicznych, ceremoniarzy, zakonników i sióstr zakonnych posługujących przy liturgiach, spowiedników, a zakończywszy na świeckich: lekarzach, służbie technicznej, żandarmerii. – Te osoby duchowne czy świeckie, które w jakiś sposób uczestniczą w konklawe, również pod karą nałożenia na siebie ekskomuniki, są zobowiązane do zachowana tajemnicy – wyjaśnia ks. prof. Baura de la Peña – pisze Agnieszka Gracz.

JW/Nasz Dziennik