Nieskuteczny jak Putin? USA dostarczą nam gaz na 5 lat... i Patrioty - zdjęcie
21.11.17, 20:44

Nieskuteczny jak Putin? USA dostarczą nam gaz na 5 lat... i Patrioty

Prawdziwy przełom! Rząd PiS właśnie uniezależnił Polskę od rosyjskiego gazu! Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dziś średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych!

Jak poifnormował prezes spółki PGNiG, Piotr Woźniak, umowa będzie obowiązywać już od 2018 r. Pierwsza umowa na regularne dostawy gazu obejmuje 9 ładunków, a cena, według Woźniaka, jest "absolutnie konkurencyjna". 

Jak podkreśla spółka PGNiG, gaz miałby pochodzić z terminala Sabine Pass w Luizjanie. Będzie odbierany w terminalu w terminalu w Świnoujściu, zaś wszelkie koszty i ryzyka ponosi sprzedający. 

Prezes PGNiG zwraca uwagę, że jest to dopiero pierwszy z serii tego rodzaju kontraktów. 

"W ciągu półtora roku chcemy zbudować cały portfel dostaw"- powiedział Piotr Woźniak w rozmowie z dziennikarzami, dodając, że chodzi być może o gaz ze Stanów Zjednoczonych, a "być może z innych kierunków". 

W programie "Gość Wiadomości" w TVP minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że jest to moment przełomowy. 

"Przełomowy moment. To pierwszy kontrakt z USA, gdzie zgodzili się na to, żeby ten kontrakt było podpisany na europejskich warunkach cenowych. (...) To przełom w Europie – ten gaz jest kupiony na konkurencyjnym rynku"- powiedział Tchórzewski.

Ciekawe czy szef Rady Europejskiej, Donald Tusk ma świadomość, jak bardzo wygłupił się w minioną niedzielę...

yenn/PAP, Fronda.pl