Kolejne zatrzymania CBA. 3 000 fikcyjnych faktur na prawie 37 mln zł - zdjęcie
19.02.21, 15:49fot. cba.gov.pl

Kolejne zatrzymania CBA. 3 000 fikcyjnych faktur na prawie 37 mln zł

6

Blisko 3000 pustych faktur na kwotę 37 mln zł wystawiły i nabyły osoby zatrzymane przez CBA. To kolejny łańcuszek przerwany przez Biuro w procederze handlu fikcyjnymi fakturami VAT.

Stołeczna delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzi wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie śledztwo dotyczące wystawiania i dystrybucji fikcyjnych faktur dających podstawę do uszczuplenia należności skarbowych.

Postępowanie zostało wszczęte o oparciu o materiały zgormadzone przez funkcjonariuszy CBA. W lutym i lipcu ubiegłego roku w ramach operacji specjalnych zatrzymano pięć osób na „gorącym uczynku” popełnienia przestępstwa związanego z powoływaniem się na wpływy w Urzędzie Celno - Skarbowym i pozytywne zakończenie kontroli celno-skarbowej w zamian za korzyść majątkową w kwocie 40 tys. zł oraz w związku z zakupem pustych faktur.

Nowe ustalenia agentów CBA i zgromadzone w sprawie dowody doprowadziły do zatrzymania pięciu osób, w tym Rafała G., Marcina W. Marka Cz., Dominikę R. – przedsiębiorców z Warszawy, Gdańska, Białegostoku i Sieradza oraz Joannę G. – prowadzącą Biuro Rachunkowe w Warszawie. Przeszukano także ich miejsca zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej oraz przechowywania dokumentacji księgowej.

Wszyscy w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie usłyszeli zarzuty wystawienia nierzetelnych faktur i ich użycia. Ustalenia śledczych wskazują, że uczestniczyli w procederze wystawiania fikcyjnych faktur na usługi z zakresu: obsługi komputera, szkolenia, doradztwo, koordynacja transportu, konsulting, analizy finansowe i szereg innych. Jak ustalono wytworzyli  i użyli blisko 3000 faktur na kwotę ponad 37 mln zł.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec trzech zatrzymanych. Wobec dwóch osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozór Policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

Trwają dalsze czynności w sprawie.


mp/cba.gov.pl

Komentarze (6):

Zocha2021.02.20 9:35
Aż trudno uwierzyć w takie owocne działania wymiaru sprawiedliwości! Brawo! Sugerowałabym także zajęcie się działającymi w Polsce- "monarchiami dziedzicznymi", które powstały w czasach tzw.komuny- spółdzielniami mieszkaniowymi!
Dziadek2021.02.19 18:34
Kiedy zamkną tych żydów, którzy opracowali najbardziej korupcjogenną ustawę. Zamykają tych, którym na podst. ustawy o podatku od wartości dodanej pieniądze same wpadają do kieszeni, a twórcy ustawy od 30 lat koszą kokosy i pies z kulawą nogą nie zainteresuje się nimi.
SZOK/ZAORANIE/ZMIAŻDŻENIE2021.02.19 16:09
Hajlował w ONR, teraz trafił na dyrektora do IPN: https://bi.im-g.pl/im/48/8f/19/z26801224IH.jpg
88!2021.02.19 16:12
Polen ist judenfrei!
Jawny2021.02.19 15:59
Jazgoczące kundelki szatana (Anonim, ladychapel, Po 11..., AAAtomek, kretynizacja i spółka) już się zbudziły. Zrobiły kupy, obsikały i zaznaczyły teren, zżarły po misce koszernych ochłapów i teraz poszczekują. Ich prawo. To jest wolny kraj. Gdzie indziej dostałyby kagańce na mordy i do mamra.
Bandyta i klamca Niedzielski2021.02.19 15:57
M. Dybowski - wydawca Niezłomny: https://www.youtube.com/watch?v=is0L-4vfZto