Zasięg? 7,5 m, albo 15 m. Cena? 1599 dol., albo 899 dol. Do czego służy? Producent twierdzi, że do rozpalania ogniska. Filmik pokazuje co innego.
Posiadanie miotacza ognia nie jest zabronione w USA (oprócz Maryland i Kalifornii). Po wojnie w Wietnamie US Army już nie korzysta z tego rodzaju broni. Mogą to za to zrobić cywile. Firma Throwflame.com przedstawiła urządzenie X15, które pozwala razić ogniem nawet na 15 metrów. Miotacz dostępny jest w promocyjnej cenie 1599 dolarów. Druga z firm, Ion Productions Team, postawił na wariant tańszy. Za 899 dolarów można wejść w posiadanie modelu XM42 o zasięgu do 7,5 m. Powyższe suche opisy nie oddają jednak tego, co potrafi taki miotacz, to trzeba zobaczyć:
Producenci obu urządzeń zapewniają, że służyć może ono do rozmaitych celów. Poza czystą rozrywką, wśród proponowanych możliwych zastosowań zajdziemy m.in. rozpalanie ogniska, usuwanie śniegu lub lodu czy zwalczanie insektów.
Zainteresowanie tematem ze strony mediów sprawiło, że politycy w różnych regionach kraju zaczęli pracę nad prawem zakazującym posiadania miotaczy. W mieście Troy, w stanie Michigan, gdzie mieści się siedziba Ion Productions Team, ma wejść w życie ustawa zakazująca „przechowywania, używania i posiadania miotaczy ognia” pod groźbą kary 90 dni pozbawienia wolności i/lub 500 dolarów grzywny.
KJ/bankier.pl
