Ukraiński portal Dzerkało Tyżnia podał, że w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Kijowie w piątek wieczorem wybuchł pożar. Płonąć zaczęła tylna część budynku. Na miejscu pracują strażacy i ratownicy, a na całej ulicy zamknięto ruch.

Wybuch pożaru potwierdził mer Kijowa Witalij Kliczko, informując, że ogień pojawił się między kondygnacjami i szybko rozprzestrzenił się na dach budynku.

Kościół św. Mikołaja od lat 70. XX wieku wykorzystywany jest jako sala organowa. O jego zwrot od lat zabiega polska społeczność Kijowa.

W ubiegłym roku ukraiński rząd zdecydował, że resort kultury ma przekazać w stałe bezpłatne użytkowanie kościół św. Mikołaja rzymskokatolickiej parafii pod tym wezwaniem.

Kościół jest ważny dla polskiej społeczności na Ukrainie. Zezwolenie na jego budowę uzyskał Władysław Michał Pius hrabia Branicki, który aktywnie i intensywnie działał na rzecz wybudowania kościoła. Kościół wybudowany został według projektu polskiego architekta Władysława Horodeckiego w latach 1899-1909.

Był użytkowany przez kijowską społeczność katolicką do 1936 roku, kiedy to władze radzieckie nakazały zamknięcie kościoła i przeznaczenie na cele gospodarcze znajdujących się w nim pomieszczeń.

jkg/pap