Zdaniem byłej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej UE musi udzielić pomocy finansowej krajom, które wzięły na siebie największą odpowiedzialność za przyjęcie uchodźców. A prowadzona w tej sprawie przez KE gra na zwłokę jest niezrozumiała dla eurodeputowanej PiS.

„Nie unikniemy decyzji o utworzeniu całkowicie odrębnego, unijnego instrumentu finansowego dla krajów przyjmujących uchodźców tak, jak to było w przypadku Turcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten sam mechanizm został zastosowany teraz” – uważa Elżbiera Rafalska.

W opinii europosłanki PiS „potrzebna jest w tej sprawie presja wobec Komisji Europejskiej”. „Wojna trwa, a uchodźcy już dziś potrzebują wsparcia. Polska nie oglądała się na współfinansowanie, tylko udzielała natychmiastowej pomocy. Tej pomocy udzielały prywatne osoby, przedsiębiorcy, kościół, samorządy, największy wymiar pomocy wziął na siebie rząd i budżet państwa. Mówiąc o długofalowych działaniach potrzebne jest jednak konkretne wsparcie finansowe UE. To nie czas na obietnice, pozorowanie pewnych ruchów, tylko pora na konkretne działania” – skonstatowała była minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

 

ren/PAP, niezalezna.pl