Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wykorzystują zamieszenie wokół Ukrainy, by naruszać strefę identyfikacji obrony powietrznej (tzw. „strefę ADIZ”) Tajwanu. Jak poinformował „Taiwan News” chińska armia wysłała flotę aż 39 samolotów, które znalazły się w niedzielę w strefie ADIZ Tajwanu. Jest to największa liczba samolotów w ciągu jednego dnia od października 2021 r.

Według „Taiwan News” spośród samolotów chińskiej armii strefę powietrzną Tajwanu naruszyły: „24 myśliwce Shenyang J-16, 10 myśliwców 10 Chengdu J-10, 1 bombowiec Xi’an H-6, samolot walki radioelektronicznej Shaanxi Y-9 (Y-9EW) oraz dwa samoloty zwiadu elektronicznego Shanxi Y-8 (Y-8 ELINT”.

Chiny twierdzą, że niewielki archipelag wysp Dongsha Qundao, a także sam Tajwan, to terytorium chińskie i w ostatnim czasie zwiększyły swą aktywność militarną w tym rejonie. Z kolei władze Tajwanu traktują te działania jako zastraszanie, które ma na celu poddanie się mieszkańców wyspy „zagranicznemu systemowi władzy, w szczególności chińskiej partii komunistycznej”.

Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu potwierdziło niedzielne naruszenie strefy ADIZ przez samoloty komunistycznych Chin. Według oświadczenia ministerstwa na działania lotnictwa ChRL w pobliżu Tajwanu odpowiedziano „poderwaniem do lotu samolotu patrolowego, wydaniem ostrzeżenia radiowego i rozmieszczeniem systemu pocisków obrony powietrznej”.

Jak poinformowała agencja Reuters: „Nie oddano żadnych strzałów, a samoloty Chin nie latały w strefie powietrznej Tajwanu, ale w jego ADIZ, szerszym obszarze, który Tajwan monitoruje i patroluje, dający mu więcej czasu na reakcję na jakiekolwiek zagrożenia”.

4 października 2021 Chiny ustanowiły rekord, jeśli chodzi o liczbę samolotów, które znalazły się w strefie ADIZ Tajwanu w ciągu jednego dnia. Wówczas pojawiło się tam 56 samolotów wojskowych ChRL. Była to część większych manewrów komunistycznej armii w tym rejonie. W dniach od 1 do 4 października 2021 r. wysłano w tę strefę 148 samolotów wojskowych. Od tamtego czasu odrzutowce Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zjawiają się w strefie ADIZ Tajwanu niemal codziennie.

 

jjf/breitbart.com; taiwannews.com.tw