12.01.15, 11:08fot. za YouTube

Kiedy audyt u Owsiaka?

WOŚP jest światowym fenomenem. To rzeczywiście fascynujące, jak Polacy jednoczą się w tym dniu dla czynienia dobra na rzecz bliźnich. Trudno też znaleźć kogoś, kto nie korzystałby z dobrodziejstw Orkiestry. Moje wszystkie dzieci miały badane słuch aparatami fundowanymi przez WOSP. Trudno – jeśli państwo jest nieporadne, prywatna inicjatywa musi wypełnić tę lukę.

Niesmak pozostaje

Aktywność Jerzego Owsiaka znacznie wykracza poza funkcjonowanie Orkiestry. Jest on osobą publiczną, z którą pokazują się celebryci i politycy. Dlatego wczorajsze popołudnie w dużej mierze poświęciła mu Telewizja Republika.

Jan Pospieszalski zarzucił Owsiakowi, że podczas Przystanku Woodstock wielu uczestników – chodzi także o młodzież i dzieci – przeżywa swoją inicjację, jeśli chodzi o alkohol i narkotyki. W czasie trwania festiwalu zdarzyły się już trzy wypadki śmiertelne związane z przedawkowaniem alkoholu – przypomniał Pospieszalski. Tymczasem Owsiak ignoruje problem, hamując jednocześnie wszelkie katolickie inicjatywy ewangelizacyjne na tym festiwalu.

Druga porcja zarzutów dotyczy przepływów finansowych wokół fundacji. O tym przypomniał na łamach TV Republika znany blogger Matka Kurka. Według bloggera Jerzy Owsiak wraz z żoną za pomocą firm Złoty Melon i Mrówka Cała osiąga znaczne korzyści finansowe z organizacji finału WOSP oraz Przystanku Woodstock. Według Matki Kurki są to kwoty idące w miliony złotych.

Owsiak i jego żona nie tylko pobierają sowite pensje z owych spółek. Bulwersujące jest, że fundacja finansowała powstanie jednej z firm obejmując w niej udziały. Firmy, korzystając też ze swoistego monopolu, świadczą zaś usługi na rzecz fundacji za organizację ww. imprez. Są to gigantyczne kwoty.

Konieczna transparentność

No dobrze, powie ktoś – skoro Owsiak to stworzył, to jego sprawa, co robi w założonych przez siebie organizacjach. Nie do końca. Fundacja robi zbiórkę publiczną, w którą zaangażowane są samorządy i służby publiczne. Według Matki Kurki można odnieść wrażenie, że zbiórkę publiczną organizuje WOSP, a koszty jej prowadzenia wędrują do spółek zarządzanych przez Owsiaka.

Zamiast działalności charytatywnej tworzy się także biznes. Ponadto opinia publiczna może być wprowadzana w błąd, twierdzi Matka Kurka, gdy np. okazuje się, że pieniądze z 1 proc. dla organizacji pożytku publicznego nie są przeznaczane na leczenie dzieci chorych na raka, ale w większej mierze na organizację Przystanku Woodstock oraz na działania promocyjne.

Myślę, że nikt by się nie zająknął, gdyby okazało się, że Jerzy Owsiak za swoją działalności otrzymuje miesięcznie, 10, ba nawet 20 tys. złotych miesięcznie. Owsiak w pełni zapracował na sukces. Gdy jednak kwoty idą w miliony, sytuacja, szczególnie dla licznych darczyńców, staje się dwuznaczna.

Dziwi także samo zachowanie Owsiaka. Na wszelkie pytania reaguje ona bardzo nerwowo. „Mam udowadniać, że nie chowam kasy do słoika”, „czy ja sprzedaje broń do Syrii?” – krzyczy do zadających niewygodne pytania dziennikarzy lub wyprasza ich z konferencji prasowych. Przecież gdyby nie miał nic do ukrycia, to spokojnie pokazałby wszystkie dokumenty i nie byłoby sprawy, a tak, pozostają tylko domysły, szkodzące tej szlachetnej inicjatywie.

Święta krowa

Jerzy Owsiak zachowuje się jak święta krowa. Nabrał przekonania, że w III RP może wszystko. Już sama nazwa spółki „Złoty melon” jest wyzywająca i daje do myślenia. Panuje powszechne przekonanie, że Owsiaka nikt nie ruszy. Chronią go powiązania towarzyskie i biznesowe. WOSP to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce, pod którą podpięte są największe firmy w kraju – znane banki, korporacje, nazwiska. Wizerunkowe utopienie tej inicjatywy mogłoby zaszkodzić wielu.

Niemniej nie ma powodów, aby nie żądać od Owsiaka wyłożenia wszystkich kart na stół. Tymczasem korzysta on także z parasola ochronnego w mediach. Jeszcze niedawno mainstream pastwił się nad założycielem jednej z fundacji trudniącej się walką pedofilią, gdy ten kupował sobie za zebrane pieniądze perfumy i ciuchy. Nie zostawiono na nim suchej nitki, mimo, że były to nieporównywalnie mniejsze kwoty.

Wyobraźmy sobie, co by się działo w TVN i „Gazecie Wyborczej”, gdyby okazało się, że szef Caritas wypłaca założonej przez siebie spółce miliony złotych ze zbiórki przeznaczonej dla powodzian, zasiada we władzach tej spółki i tak od wielu lat. Nawet przed wyjaśnieniem sprawy byłby zlinczowany.

WOSP powinien przejść niezależny audyt (teraz robi go oczywiście firma znajomego). Pierwszym zainteresowanym musi być Jerzy Owsiak. Jeśli podejrzenia bloggerów się nie potwierdzą będzie to bardzo dobra wiadomość dla całej inicjatywy.

Tomasz Teluk

Komentarze

anonim2015.01.12 11:48
@existenz: Tekst nie jest oparty tylko na "bredzeniu" blogera. Gdyby tylko tak było, to bloger zostałby wdeptany w błoto. Owsiak chciał i próbował to zrobić. ...I dostał po łapach! Odpowiednie organy państwa, czyli sąd nakazał przedstawić Owsiakowi dokumenty finansowe, ... a ten, nie wykonał polecenia sądu. Na tej postawie sąd wydał wyrok korzystny dla blogera, a w konsekwencji stawiający bardzo niekorzystnym świetle Owsiaka i firmy którym patronuje. Nie warto zatem pluć na autora...
anonim2015.01.12 11:59
Wszystkim "zakochanym" w Owsiaku przypominam, że miłość jest ślepa. A dziennikarz ma zadawać niewygodne pytania. ... I wcale nie dlatego, że nie lubi Owsiaka. To jego zawód. Tekst zaś jest o tym, że media i większość dzienikarzy nie przykłada jednakowej miary do wszystkich inicjatyw, ale patrzą po uważaniu: Kto kumpel od wódki i biznesów, a kto nie swój... Swoją drogą, Polacy, to dziwny łatwowierny naród. Dali się kierowcy zaprząc do limuzyny w której wysiadł silnik... I jeszcze wołają do wszystkich innych narodów: Patrzcie na nas, jacy jesteśmy sprawni, zamiast wywalić kierowcę na zbity pysk, a samochód odstawić do naprawy.
anonim2015.01.12 12:05
"- Przystanek Woodstock i Przystanek Jezus to dwie różne filozofie, dwa inne światy, niech szukają sobie miejsca gdzie indziej - twierdzi Owsiak. Podobnych zastrzeżeń nie ma jednak wobec wioski Hare Kryszny: - Scena krysznowców działa doskonale, nie powoduje konfliktów, pozwala tanio zjeść" Źródło: http://ekai.pl/wydarzenia/x4443/owsiak-nie-chce-przystanku-jezus/ Dwie różne filozofie. No właśnie. Od tych słów, od tego czasu, nie wrzuciłem już Owsiakowi ani grosza. A to, co mnie wp.prza najbardziej, to tabuny zbierających na Owsiaka... pod kościołami. Nie mówię, że nie mają do tego prawa. Ale w świetle tego, co powiedział Owsiak jest to zwyczajnie nieetyczne.
anonim2015.01.12 12:06
@KrzysiekWarszawski Gdyby Owsiak przedstawił wezwane dokumenty, to bloger dostałby po łapach. Najwyraźniej miał coś do ukrycia. Dziwne rzeczy mi piszesz, Owsiak stawia warunki sądowi... no, no... Jak mówił Zulu Gula: Polska to dziwna kraj. W każdym innym sąd, za nie wykonanie wezwania ukarałby Owsiaka karą porządkową. Nie wiem dlaczego sąd odstąpił od niej. Pewnie dlatego, że to Owsiak był strona skarżącą... zatem nie musiał działać na swoją szkodę przedstawiając księgi rachunkowe. Powołanie biegłego, to dobry pretekst. I sąd, i Owsiak wyszli z twarzą...
anonim2015.01.12 12:12
Bardzo wyważony tekst p. Tomasza, ale do wyznawców i sekciarzy i tak nie dotrze. Żenujący brak myślenia i ignorancji faktów przez takie typy jak Existenz mówi sam za siebie. Szkoda czasu na polemikę.
anonim2015.01.12 13:07
CzęstochowskiPoeta Najpierw odpowiedz mi na pytanie, dlaczego Owsiak ma nie robić tego czego żąda od niego sąd?
anonim2015.01.12 13:13
zibi33 Mój ty tęczowy lemingu, jeżeli chcesz wrzucasz ile chcesz, twoje święte prawo. Ale czemu zmuszasz innych by siedzieli cicho i nie domagali się przejrzystości i uczciwości? Chiński Ręcznik jest nietykalny?
anonim2015.01.12 13:56
@Anaja- Jak śmiesz nawet źle myśleć o świeckim bożku Jurasie-D
anonim2015.01.12 14:00
@Solidarny2010 Jeśli nie znasz sprawy, to czego piszesz? Owsiak przez wiele lat wspierał Przystanek Jezus i udzielał mu wielkiej pomocy. Skończyło się to, ponieważ fundacja Lux Veritas posłużyła się nim i stworzyła zmanipulowany, propagandowy i pełen kłamstw dokument stawiający Woodstock w bardzo złym świetle. Owsiak podał ich za to do sądu i wygrał, oczywiście Lux Veritas postanowień sądu nie wykonał. Dlatego wkur.wiony Owsiak powiedział, że Przystanku Jezus nie wyrzuca i mogą dalej przyjeżdżać, ale niech nie oczekują od niego wsparcia. I tak to wyglądało, wszystko w tej sprawie jest jasne i przejrzyste. Ale jak ktoś z góry zakłada, że Owsiak jest zły i niedobry, to i takie głupoty będzie przytaczać.
anonim2015.01.12 16:41
@zibi33- Aha, czyli jak ktoś robi zbiórkę na chore dzieciaki (a przy okazji reklamuje sektę krisznowców), to już nie podlega krytyce? Tak na marginesie. Dla mnie ktoś, kogo nie można skrytykować jest swego rodzaju nietykalnym ,,świeckim bożkiem".
anonim2015.01.12 17:11
Czy ktoś sobie przypomina reakcję Frondy na wątpliwości w sprawie działalności Matki Teresy. Było to coś w stylu "Odpiep..... się od Matki Teresy". A w jej przypadku(inaczej niż u Owsiaka) bylo pewne, że pieniądze w dużej mierze nie szły na cele charytatywne.
anonim2015.01.12 20:35
Ciekawe dlaczego Fronda nie apeluje o audyt w Fundacjach pewnego biznesmena zwanego dla niepoznaki "ojcem" z Torunia...
anonim2015.01.13 10:26
Czytałem uzasadnienie wyroku Owsiak - Matka Kurka. Czytałem także odwołanie od wyroku - ze strony Owsiaka. I nie rozumiem jednego. Skoro bloger jest tak pewien malwersacji, dlaczego jeszcze nie poszedł do prokuratury?
anonim2015.01.13 15:47
Właśnie, kiedy audyt u Ojca Inwestora i pomniejszych braci w mamonie, bo z tego co wiem audyt u Owsiaka odbywa się co roku?
anonim2015.01.13 16:21
Nie no, można oczywiście się zgadzać na cynizm i cwaniactwo poszukiwacza swojego słoika.. Wystarczy wiedzieć, że z ok 50-60 milionów zebranych na kweście, przy darmowym czasie antenowym (kwoty???) i kryptoreklamie wielu sponsorów niespełna 30 mln idzie na szczytny cel zbiórki, reszta idzie na potrzeby poszukiwacza słoika i wszystkich jego krewnych i znajomych w spółkach doklejonych do działań fundacji. Caritas z zebranego przez rok pół miliarda, bez reklamy, hałasu, czasu antenowego, na cele zbiórek wydaje bez mała 99%, na organizację wydając nieco ponad 1%. A lewactwo uważa i tak, że przeżreć można wszystko, nawet wysupłane przez biednych ofiarodawców grosze dawane od serca.
anonim2015.01.13 18:31
Nie godzi się tolerować cynizmu dobroczynności, niezależnie od używanych symboli i plakietek. Jeżeli ktoś zrobił sobie sposób na "wypas" z dobroczynności innych, nieraz biednych ludzi, to nie rozumiem hałasu, jeśli o tym otwarcie się mówi i żąda wiarygodnych informacji. Nie będę robił różnicy między ośrodkami dobroczynności - różne fundacje prominentnych postaci naszego biznesu i polityki są też pretekstem do zbudowania pozytywnego obrazu, a przy tym do różnych manewrów finansowych, niewiele mających wspólnego z charyzmą, charytatownością i dobrocią serca. Włącznie z fundacjami kościelnymi. Dałem akurat przykład Caritasu, o moją szczodrość niech cię głowa nie boli, nie potrzebuję dla niej nadawców telewizyjnych, operatorów telefonicznych czy innych medialnych magów, sprzedających swoją reklamę.
anonim2015.01.13 23:06
Właśnie myślałem sobie - super, już drugi dobry tekst na Frondzie. A to pan Tomasz Teluk. Zbyt solidna firma jak na partactwo Frondowe. Niemniej, bez ironii, tekst świetny. Naprawdę doskonale logiczny. Jak rzadko na Frondzie od jakiegoś czasu.
anonim2015.01.14 11:56
nigdy nie dalam grosza dla wosp, juz jako dziecko slyszalam w jakim przepychu zyl owsiak I pamietam, ze bardzo mnie to zrazilo,a wszystko przez nasza miejscowa ekipe budowlancow ktora pojechala wykonac jakies prace I opowiedzieli jak on sobie tam zyje.Byc moze bylo to dla mnie frustrujace bo moja rodzina byla biedna, a byc moze czulam ze to niesprawiedliwe brac od takich zwyklych ludzi a samemu zyc w luksusach, nie wiem ale od tej pory zawsze omijalam te puszki
anonim2015.01.14 14:55
firma znajomego ? firma w której pracuje członek zarządu WOŚP. Trzy różne firmy robiły audyt. Czy we wszystkich pracują znajomi Owsiaka ?
anonim2015.01.14 14:56
niektóre komentarze tutaj są robione przez ludzi z WOŚP
anonim2015.01.14 15:01
ludzie od WOŚPu lub sam prezio zaszczycił komentarzem portal fronda :) admin kasować dziadów z WOŚPu
anonim2016.01.6 19:55
Audyt "u Owsiaka" zaraz po zakończeniu audytu w Kościele Rzymsko-Katolickim.