KE zaniepokojona sprawą sędzi Morawiec - zdjęcie
13.10.20, 16:58

KE zaniepokojona sprawą sędzi Morawiec

12

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand stwierdził dziś, że Komisja z niepokojem śledzi działania Izby Dyscyplinarnej polskiego Sadu Najwyższego związane z sędzią Beatą Morawiec. Wczoraj Izba Dyscyplinarna nieprawomocnie uchyliła sędzi immunitet w odpowiedzi na wniosek prokuratury, która chce postawić jej zarzuty dot. korupcji.

- „Znamy tę sprawę. Jak wiecie nie komentujemy indywidualnych przypadków, ale chcę jasno powiedzieć, że śledzimy z zaniepokojeniem rozwój wypadków związanych z działaniami Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego” – mówił Christian Wigand pytany dziś o uchylenie immunitetu sędzi Morawiec.

Podkreślił, że KE cały czas oczekuje na ostateczne rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dot. dyscyplinowania sędziów w Polsce.

- „Jak podkreślaliśmy wielokrotnie, sędziowie nie powinni być pod presją polityczną i powinni być w stanie odgrywać swoją rolę w środowisku, które gwarantuje im niezależność i bezstronność” – mówił rzecznik.

kak/PAP

Komentarze (12):

Walter2020.10.14 7:43
Andrzej Duda złamał następujące artykuły konstytucji, na którą przysięgał mówiąc: "tak mi dopomóż Bóg" art. 2, 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 179, 183, 187, 190, 194 i pomimo tego wygrał wybory prezydenckie na drugą kadencję. Nigdy nie będzie ponosił odpowiedzialności za dokonane delikty, gdyż wkrótce cały Trybunał Stanu zostanie przejęty przez PiS. Stanisław Piotrowicz jako prokurator w PRL-u oskarżał opozycjonistów i był posłem z PiS-u, a następnie z nadania Jarosława Kaczyńskiego został sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Andrzej Kryże w PRL-u również oskarżał opozycjonistów i został wiceministrem sprawiedliwości w rządzie pisowskim. Beata Morawiec jest oskarżana przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną.
Arek2020.10.14 1:34
Dla złodziei, którzy rabowali Europę w czasie II wojny światowej te "małej wagi przestępstwa" jakiejś sędziny są po prostu śmieszne. Zrabowanie z Polski wielu obrazów największych malarzy, które dziś są warte dziesiątki, może w niektórych przypadkach setki milionów euro na przeciwko smartfonu za tysiaka euro i szarpanie jakiejś sędziny o to, to po prostu śmiesznostka. I dlatego ją próbują bronić.
Beno2020.10.13 23:25
Ten Christian Wigand to na pewno też łapówkarz i broni swoich.
polacke2020.10.13 20:33
Problem polega na tym, że sędziowie tego typu nie są już tylko dyscyplinowani. Jeśli potwierdzają się zarzuty, to po prostu odpowiadają karnie. Nie ma to nic wspólnego z niezawisłością sędziowską. Niezawisłość sędziowska nie rozciąga się na działania przestępcze, oczywiście takie działania muszą być potwierdzone w niezależnym procesie, także bez nacisków KE. Występowanie przez KE w tej sprawie, na tym etapie, jest po prostu naruszaniem niezawisłości w orzekaniu, tylko dotyczy sędziów orzekających . Dlatego proponuję niedouczonym przedstawicielom KE, tak po prostu, zająć się czymś innym i nie łamać prawa. Zawsze aktualne jest też powiedzenie : "matoły czas do szkoły".
RobtaCoChceta2020.10.13 18:50
Odpierdo..ie sie od nas!!! Kasta ponad prawe!!!
bul głowy UE2020.10.13 18:02
bardzo się martwimy aż tyłek ściska dobre ludziska
Anonim2020.10.13 17:54
Komuna w Niemczech ma się dobrze...Niech się uczą od Polski praworządności i demokracji....Mają niezły bałagan...."Sędziowie nie są powołani do rozstrzygania generalnych dylematów politycznych , społecznych i filozoficznych , a decydujący głos powinien należeć do tego , kto ma demokratyczną legitymację , czyli do władzy ustawodawczej." . . . . . . -- To stwierdził były sędzia TK , teraz sędzia TSUE -- Marek SAFIAN w artykule z 2014 r. W miesieczniku "Państwo i Prawo"..!!!
Adam2020.10.13 17:28
TSUE zasądzi wszystko, czego oczekuje Komisja Europejska. Ale Kaczyński powiedział wyraźnie: Polska nie da się sterroryzować ekonomicznie i nie pozwoli na odebranie Polsce suwerenności. Po Brexicie, który nie jest jeszcze zakończony i stanowi dla Unii poważny problem i w czasie pandemii sytuacja jest taka, że Polska jest bardziej potrzebna Unii Europejskiej niż Unia Europejska Polsce.
Foster2020.10.13 19:24
Obyś nie był zbyt wielkim optymistą. Nikt nie chce konia trojańskiego w swoich szeregach.
polacke2020.10.14 0:36
Oczywiście, potrzebne są jedynie bezwolne muły.
Jazzz2020.10.13 17:22
Zawsze można na Unię liczyć, jeśli trzeba bronić przestępców, agresywnych dewiantów, dzieciobójców.
Ja, Szatan2020.10.13 17:09
INSTRUKCJA DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, czcicieli trupa Lenina, wyznawców masonów i brukselskich neomarksistów, którzy w amoku szaleją na Frondzie: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu” i wielu innych z tej samej szajki ***** 1. Ja sam nigdy nie odważę się bluźnić Tej, której Imienia nie zdołam nawet wypowiedzieć, a która, zgodnie z wolą Boga, zmiażdży mi głowę. A tym bardziej nie odważę się bluźnić Jej Synowi. Więc róbcie to wy! ***** 2. Szukajcie niewygodnych dla Kościoła pojedynczych faktów, wyolbrzymiajcie je i hałaśliwie nagłaśniajcie; gdy takich nie ma – prowokujcie i stwarzajcie kłamliwe plotki, rozgłaszajcie je i obłudnie rozdzierajcie szaty z oburzenia: „Co to się teraz dzieje w tym Kościele!…”, „Wkrótce jego nieuchronny koniec!”. ***** 3. Nieliczne (a często naciągane lub wręcz zmyślone) przypadki pedofilii wśród kleru rozciągajcie na CAŁY kler. Pozujcie na troskliwych obrońców dzieci. ***** 4. Udawajcie rozsądnych, racjonalnych i naukowych („Przecież mamy XXI wiek!”, „Kto dziś jeszcze wierzy w te bajki?!”, „Ciemnogród”), ironizujcie („Co bierzesz?”, „Zmień lekarza!”), w ostateczności, z braku rzeczowych argumentów, przeklinajcie (tego chyba nie muszę was uczyć…). ***** 5. Ostro punktujcie każdy, nawet najmniejszy przejaw majątku Kościoła („Widziałeś te marmury w kościołach?”, „Te ołtarze kapiące od złota?”, „A nowy samochód proboszcza?”). Wiadomo, że forsa niezawodnie działa na wielu. ***** 6. Biblię przedstawiajcie zawsze jako naiwne bajki starożytnych pasterzy, Eucharystię – jako „wafelek” przenoszący wirusy, Różaniec (o, jak ja nienawidzę Różańca!…) i inne praktyki religijne – jako prymitywne zabobony, Świętych – jako demagogów i niezdiagnozowanych pomyleńców, Dekalog – jako zniewolenie człowieka, ewidentne cuda, szczególne eucharystyczne – jako wymysły dla łatwowiernych. A wreszcie, i to jest najważniejsze, samo piekło – jako fikcję wymyśloną przez przebiegły kler dla straszenia i podporządkowania sobie naiwnych prostaków. ***** 7. Szczególnie mocno próbujcie podważać autorytet Jana Pawła II, który mi tyle dusz odebrał! Wykreujcie go na „obrońcę pedofilów w sutannach”. Nieważna prawda, ważny skutek. ********** Gdy już to wszystko zrealizujecie, wówczas niektórzy nabiorą się na to i wpadną na całą wieczność w moje sidła. A wtedy ja powiem im z satysfakcją: „Już za późno. Trzeba było słuchać księży!” ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”