W ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unia Europejska wesprze kwotą 248 mln euro pięć państw, które poniosły największe koszty związane z przyjęciem uchodźców z Ukrainy. Polsce Komisja Europejska przyznała 144,6 mln euro.

Środki KE przyznała też Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom. Pieniądze mogą zostać wykorzystane na natychmiastową pomoc: żywność, transport i zakwaterowanie dla uchodźców.

Od początku wojny na Ukrainie do Polski trafiło już 3,464 mln uchodźców.

Zapowiedź pomocy dla pięciu państw komentował dziś rano w programie „Kwadrans Polityczny” wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

- „W porównaniu do potrzeb ta kwota jest zdecydowanie za mała. Nie wiem, czy pokrywa koszty choćby tygodniowego utrzymania uchodźców w Polsce. Unia Europejska powinna podjąć decyzję, że w obliczu ogromnego kryzysu humanitarnego wywołanego atakiem Rosji na Ukrainę potrzebne jest wsparcie działań państw organizujących pomoc dla uchodźców. Podobnie jak w przypadku pomocy, jaką otrzymała Turcja, nie będąca przecież członkiem UE. Nie znam przyczyn opieszałości w tym względzie”

- stwierdził polityk.

kak/rmf24.pl, TVP, DoRzeczy.pl