Od początku pandemii Niemcy zmagają się z gwałtownym wzrostem nienawiści wobec Żydów. Coraz częściej treści antysemickie trafiają też do Internetu. Komisja Europejska alarmuje, że liczba takich treści w języku niemieckim wzrosła aż 13-krotnie. Problem istnieje również we Francji. Liczba francuskojęzycznych treści antysemickich wzrosła 7-krotnie.

Komisja Europejska opiera się o badania zlecone Instytutowi Dialogu Strategicznego. Wynika z nich, że pandemia koronawirusa przyczyniła się do poważnego wzrostu ilości publikowanych w Internecie treści antysemickich. Instytut wziął pod lupę platformy: Facebook, Twitter i Telegram.

Badacze zidentyfikowali 272 francuskich i 276 niemieckich kont i kanałów rozpowszechniających w sieci antysemickie treści związane z pandemią. Są to teorie spiskowe, wedle których Żydzi wywołali pandemię, aby przejąć władzę nad światem. Na niemieckim Telegramie pojawił się też „film dokumentalny”, którego autorzy przekonywali, że na początku XX wieku Żydzi byli zagrożeniem dla Niemiec, a Hitler chciał jedynie zapobiec temu zagrożeniu.

kak/dw.com, niezależna.pl