Kard. Willem Eijk: Dlaczego w Holandii zanikła wiara katolicka? - zdjęcie
31.03.20, 11:45

Kard. Willem Eijk: Dlaczego w Holandii zanikła wiara katolicka?

97

Kard. Willem Eijk, prymas Holandii i arcybiskup Utrechtu, udzielił wywiadu francuskojęzycznemu pismu „Paix liturgique”. Mówił o przyczynach sekularyzacji Niderlandów.

 

Po II Soborze Watykańskim wielu ludzi w Holandii szło zbyt szybko. Sądzono, że, między innymi, zniesiony zostanie celibat, przewodziło temu wielu księży. Gdy okazało się, że tak się nie stanie, liczni zrezygnowali. Na słynnym Soborze Duszpasterskim w Noordwijkerhout (1968-1970) każdy mógł zabrać głos w dyskusji o przyszłości holenderskiego Kościoła, co doprowadziło do dużego chaosu. Było też wiele eksperymentów liturgicznych nakierowanych na zatrzymanie młodych ludzi w kościołach. Wszystko to na próżno, bo młodzi ludzie nie przychodzą do kościoła posłuchać gitary; przychodzą dla Chrystusa. Jeżeli chcą gitary, wolą iść na koncert gitarowy” - powiedział.

Jak wspomniał hierarcha, św. Jan Paweł II zastanawiał się, jak pomóc Holendrom wyjść z kryzysu. Na rok 1980 zwołał do Rzymu Synod Biskupów poświęcony ich krajowi. Według kard. Eijka był to „początek długiej drogi w kierunku normalizacji”.

Pierwsze znaki upadku Kościoła katolickiego w Holandii pojawiły się natychmiast po ostatniej wojnie. Kościół katolicki w Holandii był organizacją opartą raczej na więzach społecznych niż na treści wiary podzielanej przez jego członków. Tak samo było także w innych krajach Europy Zachodniej, choć może w nieco mniejszym stopniu. Wielu wierzących nie miało odpowiednich osobistych powiązań z Chrystusem. Tak naprawdę często jedynym łącznikiem, jaki katolicy mieli z Kościołem, był łącznik społeczny – na poły eklezjalne życie zorganizowane wokół Kościoła, zwłaszcza katolickie szkoły, katolickie kluby sportowe i skautowskie” - dodał.

To właśnie zniknęło. To właśnie dlatego Kościół nie był wstanie oprzeć się wzrostowi indywidualistycznej kultury w latach 60., który ograniczył silną spójność istniejącą do tamtego momentu w holenderskim społeczeństwie, a która w niektórych miejscach całkowicie zniknęła. Indywidualizm, który rozpoczął wówczas swój marsz naprzód, ma swoją bezpośrednią przyczynę w błyskawicznym wzroście dobrobytu w latach 60., który pozwolił ludziom żyć w dużej niezależności od siebie nawzajem. Ta kultura stała się później hiper-indywidualistyczna w związku z wprowadzeniem mediów społecznościowych około roku 2005” - podkreślił.

Według rektora niższego seminarium w Apeldoorn, bp. Toona Ramselaara, ważną przyczyną kryzysu wiary w Holandii jest to, że wiara katolików była <<niczym innym jak tylko systemem prawd i nakazów>>, które nie miały już dłużej wpływu na ich życie codzienne. Wiara straciła swoje znaczenie w życiu codziennym większości katolików, więc porzucili ją en masse w krótkim okresie czasu. Trzeba zwrócić uwagę, że rektor poczynił tę obserwację już w 1947 roku, po dyskusjach z księżmi i świeckimi o nadchodzącym kryzysie Kościoła, jaki dostrzegali” - wskazał.

Następnie kardynał powiedział, że religie, które adaptują się do kultury i czasów współczesnych, zatracają same siebie.

To prawda także w rzymskim Kościele katolickim. Parafie o silnej tożsamości i godnej niedzielnej liturgii mają największą siłę przyciągania. Widać tam rodziny, szukają ich młodzi ludzie. Liczba wierzących z pewnością zmniejsza się, ale ci, którzy wybierają dzisiaj wiarę, są zazwyczaj aktywnie wierzący i włączają się w ceremonie religijne” - powiedział.

Sytuacja jest przykra. W drugiej połowie lat 60. cała generacja młodych ludzi podjęła decyzję o zaprzestaniu chodzenia do kościoła. Ci młodzi ludzie, teraz dziadkowie, przekazali swoim dzieciom niewiele wiary, lub zgoła żadnej. Mamy teraz do czynienia z ich wnukami, którzy zasadniczo nie wiedzą nic o wierze chrześcijańskiej i bardzo często nie są nawet ochrzczeni. W roku 2002 mniej niż powoła Holendrów, 43 proc., zadeklarowała przynależność do jakiegoś kościoła. Ten odsetek zmniejszył się o 12 punktów procentowych w ciągu 14 lat: w roku 2016 tylko 31 proc. wciąż uważało się za członków jakiegoś kościoła. Ten rozwój obrazuje szybkość sekularyzacji w Holandii” - wskazał.

Jak dodał, w roku 2015 jedynie 186 tys. Holendrów chodziło co niedziela na Mszę świętą.

Efektem tego jest zamykanie kolejnych kościołów, co, jak podkreślił, będzie postępować i jest nieuniknione.

Purpurat wyraził nadzieję, że kultura indywidualizmu nie będzie wieczna, a po niej przyjdzie taka, która okaże się dla chrześcijaństwa bardziej przyjazna. Wskazał też, że chociaż wiernych jest coraz mniej, to są to ludzie bardzo zaangażowani i szczerze wierzący w Chrystusa.

bsw/LifeSiteNews.com

Komentarze (97):

Jerzy2020.04.1 22:17
Widzę, że wszyscy piszący komentarz to głęboko wierzący, bardzo religijni i znający doktrynę wiary, Pismo Starego i Nowego Testamentu, prawdy wiary czy przesłanie Kościoła Rzymskokatolickiego. Jest zasada, że jak nie znam się na czymś, nie jestem związany z daną organizacją i nie znam przynajmniej podstaw poruszanego tematu (poważnego zasobu wiedzy) na dany temat to absolutnie się nie wypowiadam, nic nie mówię, nie podejmuję dysput. To jest zasada człowieka myślącego, rozważnego, mądrego. Inaczej sam siebie nie szanuję i sam się ośmieszam. Powyższy sens przekazu nie wykazał ani św. Augustyn czy św. Grzegorz lub inna ważna postać Kościoła Katolickiego. To powiedział deklarowany ateista Arystoteles. Jest jeszcze inny znany tekst - o milczeniu, które jest złotem. Panowie, znawcy wszelkich tematów, również tematów związanych zreligią. Zamilczcie ze swoimi "krytykami i mądrościami" aby było więcej złota, zamilczcie, aż nie zapoznacie się z podstawami Pisma Świętego, teologii, doktryny wiary, historii i organizacji kościoła powszechnego. A potem, mając podstawy wiedzy, gdy cokolwiek będziecie pisać to trzy razy wcześniej przeczytajcie treść i sami zastanowicie się nad jej znaczeniem a dopiero później klikniecie (bądź nie), aby wysłać do innych użytkowników. Wtedy będziecie w stosunku do siebie uczciwi i przyzwoici i zostawicie daleko za sobą poziom dzieciństwa w krótkich porciętach.
Bonawentura st2020.04.1 21:19
Niemcy to świnie ,kiedy się dojedzie do Holandii można odetchnąć pełną gębą Boże broń Króla i Królową Holandii Św Willbrordzie strzeż Holandię od błędów Ratzingera i obozów Fritzscha
ja katolik2020.04.1 18:46
Holandia zatonie pochłonięta falami morza. Taki będzie koniec bezbożnej Holandii..
anonim2020.04.1 13:28
Potrzebna nowa ewangelizacja zgodnie z maksymą nuncjusza papieskiego "zamordujcie wszystkich bóg rozpozna swoich"
Randki z syfem, MONIA czeka2020.03.31 15:52
Chcesz zobaczyć MONIA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.lexlale.eu. Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.lexlale.eu Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu. Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.lexlale.eu Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.31 14:42
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - http://www.fllirt.com.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
????2020.03.31 14:02
"W roku 2002 mniej niż powoła Holendrów, 43 proc., zadeklarowała przynależność do jakiegoś kościoła." W Polsce: https://sonda.hanzo.pl/sondy,268562,y9Kh.html Które z poniższych zdań najlepiej opisuje Twój związek z Kościołem Katolickim? Nie zostałem ochrzczony w kościele katolickim 2,64% Zostałem ochrzczony w kościele katolickim i nadal jestem wierzącym katolikiem 32,00% Zostałem ochrzczony w kościele katolickim, jestem wierzący i formalnie jestem katolikiem, ale nie zgadzam się z oficjalną doktryną tego kościoła 14,71% Zostałem ochrzczony w kościele katolickim, ale zmieniłem wyznanie na inne chrześcijańskie 1,81% Zostałem ochrzczony w kościele katolickim i uważam się chrześcijanina bezwyznaniowego 4,53% Zostałem ochrzczony w kościele katolickim, ale zmieniłem religię na inną, niechrześcijańską 1,60% Zostałem ochrzczony w kościele katolickim, ale jestem agnostykiem 12,01% Zostałem ochrzczony w kościele katolickim, ale jestem ateistą 30,70% wszystkich: 4697
anonim2020.03.31 13:30
Ta zależność jest dwukierunkowa - tak, są lepsze miejsca dla gitarzystów (knajpa, klub) niż hala kościoła, ale są też lepsze miejsce dla kultury wysokiej (opera, teatr wielki) niż hala kościoła. Msza w Guadelupe ma więcej dystynkcji niż msza w Częstochowie a organista z Pcimia robi tez na weselach. Ryt i forma nie powinny na siłę robić się "cool", ale też nie mogą na siłę przedstawiać taniego teatru. Jeśli ksiądz z ambony mówi odmiennym językiem i innym akcentem (robiąc manieryczne przerwy w miejscach gdzie nie ma przecinka) to nie jest to wielkie, tylko groteskowe.
Reytan2020.04.1 20:26
Czy glupota u ciebie jest od mamusi,czy od tatusia ?
????2020.03.31 13:26
Czy Polacy mają więź osobistą z Chrystusem, czy z Maryją?
lilu2020.03.31 15:12
Czy możesz kochac Maryję bardziej niż Chrystus?
Stani2020.04.1 19:48
W Polsce chyba wielu tak ma. Jest czwartą, nieoficjalną osobą boską
Monika2020.04.1 1:32
???? A ja się pytam? Czy ty jesteś trochę głupi, czy całkiem ci odwaliło?? Takie pytanie, to tylko jełop zadaje, wiesz o tym???? Wyczerpał ci się już repertuar? Dlaczego pytasz? Doskonale o tym wiesz, ale ci napisze! Polacy Kochają Chrystusa i Maryję! Jak sobie wyobrażać kochać Jezusa, a Jego Matki nie, czy odwrotnie! JEZUS CHRYSTUS JEST NASZYM KRÓLEM, A MARYJĄ JEST KRÓLOWĄ POLSKI! Nie zmienisz tego! Chyba że chcesz dołączyć?
Randki z syfem, pokazy skype brudnych larw2020.03.31 13:13
Chcesz zobaczyć MONIA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.lexlale.eu. Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.lexlale.eu Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu. Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.lexlale.eu Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Pisbusters2020.03.31 13:10
Holandia jak i Niemcy są krajem pod każdym względem lepiej i dalej rozwiniętym od Polski dlatego świadomość społeczna jest wyższa, np. przykład księdza mówiącego w TV trwam że w czasie brania opłatka w kościele do ryja nie można się zarazić bo ksiądz ma ręce dezynfekowane lawowo przez boga i że w miejscach świętych nie ma możliwości się zarazić koronawirusem
Wierząca w opatrzność2020.03.31 13:37
Wiara czyni cuda lepiej od każdego środka dezynfekującego, ja i moi bliscy dziennie chodzimy do kaścioła bo ksiądz to najlepszy lekarz radzę wszystkim zaufać księżom bo wiedzą co czynią w przeciwieństwie do lekarzy i polityków nie zmieniają swego zdania
lilu2020.03.31 15:11
Niemcy to chyba w Auschwitzu tak się rozwinęli, a ci Holendrzy to tak jak burmistrz Rotterdamu pięć razy dziennie zawodzą w strone Mekki Alllllahu Akhbaaar.
Reytan2020.04.1 20:29
Polskojezyczna Komuna i folksdojcze zawsze z Holendrami.
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.31 12:58
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Protestant2020.03.31 12:58
Fałszywym jest taki obraz w którym Mieszko I "ochrzcił" Polskę, i odtąd Polacy na zawsze są chrześcijanami. Dąb Bartek może stać i tysiąc lat, ale dla spraw wiary poprawniejszy jest obraz zboża: zasianego, a później zbieranego, po to by pole ponownie obsiać. I u nas i w Holandii rezygnuje się z "siania". W przypowieści Chrystusa "ziarnem" jest słowo Boże (por. Łk. 8,11). "Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa" (Rz. 10,17). Rzecz w tym, że w wielu miejscach, w kościołach katolickich i protestanckich słowo Boże, owszem, wciąż się czyta, ale coraz rzadziej to ono stanowi fundament życia. Księża i pastorzy żyją własnym życiem, często tak, jakby Boga nie było, jakby nie znali Chrystusa i mocy Ducha Świętego. Absolutnie nie wynika z tego, że wierzący na pewno będą zanikać, skoro statystyki mówią, że jest ich coraz mniej. W chwili zmartwychwstania Jezusa, była ich zaledwie garstka, a w ciągu krótkiego czasu "podburzyli cały świat" (Dz. 17,6). Ale byli to ludzie, którzy serio traktowali Boga i Jego słowo. Czy współcześnie są tacy?
lilu2020.03.31 15:07
Protestant-Czarny Piotruś. Wkładasz katolików i protestantów do jednego worka, a jak mnie pamięć nie myli to właśnie Luteranie zaczeli dopasowywać Ewangelie do świata i to co się wydarzyło w Holandii było właśnie protestantyzacja katolików. Obawiam się, że za kilka lat to nie ateizm bedzie problemem dla holenderskich katolików ale Allah.
Protestant2020.03.31 15:45
Współczesny katolicyzm jest wciąż bardzo kontr-reformacyjny. O ile podczas soboru trydenckiego podjęto jakąś próbę reformy Kk, to kolejne wieki przyniosły nastawienie, by wszystko robić na przekór temu, co sądzą protestanci. Protestanci nie czczą obrazów - więc w Kk kult obrazów urośnie do niespotykanych wcześniej rozmiarów. Przecież obrazy nie są współczesnym katolikom do niczego potrzebne, ale - skoro protestanci też tak uważają, to wciąż koronuje się rozmaite "święte wizerunki" na niespotykaną wcześniej skalę. Protestanci podkreślają rolę Pisma świętego? Przez 450 lat od upowszechnienia druku katolikom wzbraniano prywatnego czytania Biblii - na przekór protestantom. Albo "msza trydencka". W XVI w. była czymś nowym. Obecnie kościelni tradycjonaliści traktują ją tak, jakby ta forma była wprowadzona przez Chrystusa, a nowa przez Bożego przeciwnika. To, co zmieniono podczas Soboru Watykańskiego II, czyli m. in. uznano podmiotowość wiernych w Kościele, zadeklarowano prawo każdego do wolności religijnej, zaakceptowano, że wierzący w Chrystusa są również w Kościołach innych niż katolicki, i że warto działać na rzecz ich jedności itd. - a więc to wszystko, co było pozytywnym impulsem soboru, obecnie nazywa się "protestantyzacją". Język pozostał wciąż kontr-reformacyjny. Jeśli "wkładam katolików i protestantów do jednego worka", to dlatego, że jednych i drugich traktuję jako szukających sposobów oddawania czci Bogu - Podkreślam! - temu samemu Bogu. Proszę, szukaj tego, co biblijne, co zgodne z wolą Bożą, a nie tego, co nie jest "protestanckie". Czy Biblia jest "protestancka"? Nie! - jest chrześcijańska. Jej czytanie nie czyni człowieka protestantem. W wielu krajach protestantyzm się zdewaluował, zniknęli ludzie oddani Bogu. Wielu katolików jest bardziej oddanych Biblii, niż pastorzy nominalnie protestanckich Kościołów. Ale to nie protestantyzm czyni człowieka chrześcijaninem, lecz osobisty związek z Chrystusem. I tylko do tego namawiam, nie do protestantyzmu.
Reytan2020.04.1 20:34
Protestanci zamordowali od XVI wieku kilka milionow Polakow,i zdradzaja Polske po kolei ze wszystkimi wrogami,wiec wypierdakaj do Holandii. Luteranie i kalwini w Polsce do DZISIAJ kolaboruja z Komuna !
Dobromir2020.03.31 12:56
Św Willbrordzie chroń Królową Beatrix
Reytan2020.04.1 20:38
Swiety Wilibrord,ty idioto,nie chroni protestanckich heretykow i pretendentow. Poza tym,Beatrix od dawna ne jest krolowa,cwoku antypolski.
Bonawentura st2020.04.1 21:15
heretycy to rządzą Polską żydowscy heretycy i zwykli komuniści Holandia jest Rajem Antyniemieckim Johanie Swinke
Zdzisiek2020.03.31 12:55
Trzeba się modlić na pewno Niemcy kiedyś oddadzą skradzione rowery
BÓG JEST - JS2020.03.31 12:54
Dlatego, ponieważ mieli takich pasterzy. Oni są elitą i mają być światłem świata ale ono przyciemniało i przyciemniało i już prawie go nie ma. Arcy-kapłani i uczeni w Piśmie ponoszą największą odpowiedzialność. Pan Jezus prosił nie Niemców, nie Włochów ale nas Polaków o Jego Intronizację. Spełnijmy Jego Wolę albo WSZYSCY ZGINIEMY ! Pozdrawiam
TVN242020.03.31 13:31
Czy intronizatorzy potrafią wykazać, że starożytny kandydat na króla nadal żyje i jest zainteresowany?
BÓG JEST - JS2020.03.31 14:09
A czy ty możesz wykazać, że ewolucja miała miejsce ? Pozdr.
ateusz2020.03.31 13:55
Jezus nie może być królem Polski... Po pierwsze jest obcokrajowcem, po drugie prawomicnie skazanym. Z drugiej strony, Duda może ułaskawić. Skoro mógł przed wydaniem wyroku, to i może po wykonaniu kary.
BÓG JEST - JS2020.03.31 14:16
Panu Jezusowi nie potrzebna są ŻADNE PRAWA, bo to ON SAM jest PRAWEM i PRAWDĄ. Pan Jezus miał zostać ułaskawiony przez Piłata, który nie liczył się z żydami (piszę małą literą ze względu na wyznanie) ale Sanhedryn domagał się Jego śmierci i za pomocą szantażu wymusił NIE UCZCIWY, NIESPRAWIEDLIWY wyrok. Pozdr.
Stani2020.04.1 19:47
Czy jesteś absolutnie pewien, że chciałbyś mieć obrzezanego króla?
BÓG JEST - JS2020.03.31 14:18
Pan Jezus ŻYJE i wszyscy się o tym NA PEWNO przekonają, bo ujrzą GO w chwale, po odejściu z tego świata a może nawet i za tego życia ? Pozdr.
Michał Jan2020.03.31 15:38
Ludwik Węgierski, Jadwiga Andegaweńska, Władysław Jagiełło, Henryk Walezy, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Augustowie II i III (Aleksandra i Mikołaja mogę już pominąć). Pomijając już, że dla Niego nie masz już Żyda, czy Greka...
Bartek2020.04.1 2:04
"ateusz"... Lechu K..."dumny...g....ju! i inne nicki! itd. Czy ty już nie mogłeś zadać głupszego pytania? Majaczysz, bredzisz, więcej niż ustawa przewiduje! A doskonale przecież wiesz jak było i jak jest ! Jesteś przecież Żydem i wiesz co twoi rodacy zrobili? Ukrzyżowaliście Pana Jezusa! A teraz śmiesz drwić jeszcze i durne pytania zadawać !? Może niektórzy nie wiedzą kim jesteś? Ja wiem, co wyprawiałeś z dziećmi! Pochwal się tym.....! OK?
MT(1)2020.03.31 12:52
Skoro totalni obłąkańcy uważają, że w sklepie może być więcej osób niż przewidują to rządowe uregulowania na czas epidemii, to równie dobrze więcej tych osób może przez chwilę tylko przebywać również w lokalu wyborczym.
ladychapel2020.03.31 12:31
Niderlandy są protestanckie - tak jak cała Europa i kraje, do których emigrują Polacy, w których żyje się lepiej niż w tej przyklasztornej wiosce nad rzeką
PO - polityczny, cuchnący trup2020.03.31 12:53
Gdy tylko wirus ustąpi zmień kraj. Po co się męczysz w tej "przyklasztornej wiosce nad rzeką"? Są takie piękne kraje: Izrael, Francja, Australia... … ale na co byś wtedy ględził? Siedzisz tu, bo jesteś masochistą?
Micha Jan2020.03.31 13:34
Czasami niektórych ponosi... To prawda z Niderlandami - dzięki Aleksandrowi Farnese, ks. Parmy ocalona została dla katolicyzmu Flandria, która obecnie stanowi część Belgii. Polacy emigrują do takich "protestanckich krajów", jak Austria, Bawaria, Badenia-Wirtenbergia, Włochy, Hiszpania, Irlandia... Czy żyje się lepiej - pozornie tak, ale np. w Polsce odsetek posesjonatów jest równy odsetkowi niemieckiej gołoty - w obu przypadkach jest to grubo ponad 50%. A oznacza to mniejszy stopień niewolnictwa w społeczeństwie polskim.
Reytan2020.04.1 20:41
Komunisci kochaja Holandie,ktora powstala na krwi katolikow i niewolnikow.
anonim2020.03.31 12:28
A kiedy będzie czas na reewangelizację, bo kultura przyjazna Kościołowi, a właściwie człowiekowi, sama nie nadejdzie, to my musimy ją nieść?!
Lód Borzy2020.03.31 13:02
Reewangelizacja będzie prowadzona za pomocą pohukiwań o wiecznym potępieniu czy ckliwych opowieści o boskiej miłości?
Andy Semicki Rabin2020.03.31 23:20
Mame i tate pewnie nieśli Polakom oświecenie w szeregach NKWD albo SB, czy UB, co?
ten obcy2020.03.31 12:17
no ja ci,ę nie mogę przede mną 14 wpisów lewackiej bolszewickiej szarańczy!
+++2020.03.31 12:08
Teraz młody Holender, wyzwolony i "nowoczesny" zawozi swoją partnerkę seksualną, bo pojęcia żony już nie ma - do kliniki na aborcję, a dziadka i babkę do drugiej kliniki - na eutanazję. Zdrowia życzę, z Panem Bogiem.
Maria Blaszczyk2020.03.31 14:58
Jak sobie pan/i Trzy Krzyżyki wyobraża Holandię... A tymczasem Holandia ma jeden z niższych wskaźników aborcji wśród krajów rozwiniętych. I eutanazji nie dokonuje się w "klinikach", do których się chorych dowozi. Tylko tam, gdzie chory się znajduje. Teraz akurat widac na przykładzie Covid dlaczego. Otóż w Holandii średnia wieku ofiar śmiertelnych covid wynosi koło 80 lat. W Polsce - koło 60. Jest to wynik posiadania lepszej służby zdrowia - za co ten młody Holender grzecznie płaci dużo kasy, tyle, że w Polsce byłoby to nie do wyobrażenia, miesiąc w miesiąc, nie dla siebie przecież, tylko dla babci i dziadka. Bo jak sam złapie covid, to pewnie będzie to kosztować akurat tyle, że będzie musiał pokryć to w ramach własnego ryzyka. Tymczasem nawzajem, dużo zdrowia.
lilu2020.03.31 15:23
Dziecko co ty majaczysz? O jakiej statystyce zgonów w Polsce możesz mówić przy 30 ofiarach? W Holandii w ciągu ostatniej doby na Sąd Boży stawiło ponad 800 dusz. Zgaduję, że mieszkasz w Holandii więc ostrzege cię, że moi przodkowie (kilkaset lat temu) uciekli z tego kraju szukając tolerancji religijnej i znaleźli ją w Polsce. Kraj, w którym żyjesz zarobił ponura kasę na kolonializmie. Ale zapewniam Ciebie, że te pieniadze wydawane dzisiaj na zabijanie własnych starców i własnych dzieci to zwykły śmieć. Jak zmądrzejesz wracaj do Polski.
Maria Blaszczyk2020.03.31 16:51
Właśnie o to chodzi, że oni mniej zabijają niż my. Różnica polega na tym, że nie lubią kłamstw. A o statystyce zgonów mogę mówić i przy trzydziestu i przy 400 tys. rocznie zmarłych (w Holandii ok. 200 tys. rocznie) w ogóle. Tak czy siak - Holendrzy żyją dłużej i w lepszym zdrowiu, czy chodzi o covid, czy o cokolwiek innego. I tak, w Holandii może wczoraj umarło 800 osób, ale przecież nie z powodu covid... Tyle to na covid do wczoraj umarło od początku epidemii - a i tak średnio żyli dłużej niż statystyczny Polak... I zapewniam Cię, że jest tu tolerancja religijna. Moi sąsiedzi są w większości muzułmanami, moja teściowa protestantką, mój dentysta katolikiem, a ja ateistką. Cała zabawa polega na tym, że nie mówimy sobie nawzajem, jaki rodzaj seksu jest OK, kiedy wolno robić zakupy ani kto ma zasłaniać włosy. Każdy robi jak uważa. Nie twierdzę, że zawsze tak było w Holandii. Bo nie. Ale za to w Polsce nie jest tak obecnie.
Ted2020.03.31 18:37
Jak ty kolorowo kłamiesz. Jesteś jak ta tęcza pewnej mało sławnej mniejszości. Jeśli tak pięknie w tej ateistycznej Holandii, to żyj tam i daj nam spokój.
Maria Blaszczyk2020.03.31 18:58
A co tu jest kłamstwem? Tak konkretnie?
Ted2020.03.31 21:54
Po prostu, nie truj nam d..y swoimi "mądrościami", bo to pic na budę i fotomontaż. Fakty są takie, że Holandia to kraj bezkarnych morderców dzieci i starców w majestacie bezbożnego, ateistyczno- satanistycznego prawa.
Marta2020.04.1 1:45
Ted, Brawo. Dzięki za ujęcie tego wszystkiego w kilku zdaniach ! Tak tam właśnie jest! Mi się żoładek przewraca, jak ta Maria chwali te satanistyczno- ateistyczne prawa w Holandii! Pewnie sama też jest taka sama! Więc nic dziwnego!
Stały czytelnik2020.03.31 21:18
Wszystko, co napisałaś, blednie w obliczu faktu, że jest to państwo, które usankcjonowało i pochwala system masowych morderstw.
Stały czytelnik2020.03.31 21:26
Bardzo by mnie interesowało, dlaczego Twoi sąsiedzi są w większości muzułmanami. Ja bym właśnie nie chciał, aby moi sąsiedzi byli w większości (w większości!) muzułmanami.
Maria Blaszczyk2020.04.1 9:29
Moi sąsiedzi są w większości muzułmanami, bo w takiej dzielnicy mieszkam. A to dlatego, że po pierwsze ten dom stoi w miejscu, które nam odpowiadało - chodziło o bliskość do szkół dzieci i do mojej teściowej, po wyrysowaniu sobie odległości wybór padł na tę okolicę, a także dlatego, że muzułmanie są fajniejszymi sąsiadami niż Holendrzy. Nie dlatego, by Holendrzy byli tak ogólnie niefajni, ale mało są towarzyscy, w przeciwieństwie do Turków czy Marokańczyków.
Emma2020.04.1 11:07
A ja mieszkam w otoczeniu samych katolików, Pan Bóg mi wyrysował to miejsce i tu od pokoleń mój ród zamieszkuje. Wszyscy sąsiedzi są normalni, tylko trzech odstaje trochę od reszty, ale do zniesienia. A ty, jak na mieszkankę slumsów muzułmańskich, to na mój gust mentalnie i na 99,9% jesteś w Polsce, na okrągło mędrkujesz i udajesz nowoczesną, a jesteś tak głupia, jak przysłowiowy gumofilc.
Reytan2020.04.1 20:44
Maria Blaszczyk to ubecja i folksdojcz
Jakób2020.04.1 14:15
statystycznie jeśli ja zjem obiad a ty nie to jesteśmy średnio najedzeni
Monika2020.04.1 1:09
Maria Błaszczyk! A tymczasem nasza Maria odpowiedziała tylko na drugą połowę pytania? Mieszkasz w Holandii, kobieto, ale coś nie widzisz jakie w waszych miastach są wystawy!? Większość turystów nie może patrzeć na te wystawy nagiego, "żywego towaru " w oknach wystawowych!!! Tak jak powyżej pisze , że "wyzwolony" Holender wiezie swoją rzekoma partnerkę do aborcji! No, a potem dalej skacze z " kwiatka na kwiatek" i sytuację powtarza! To jest życie? A gdzie dom, gdzie dzieci, rodzina? Zapomnieli pewnie już o tym! Wiem, co piszę ! Moja znajoma tam mieszka od kilku lat! Opowiadała nie raz! Na wymioty zbierało! Możesz sobie pisać, co chcesz i chwalić ich do woli! To i tak jest wielka sodomia, to co się tam dzieje!
Maria Blaszczyk2020.04.1 9:25
?? No nie wiem. Po pierwsze, nie "w naszych miastach", tylko w Amsterdamie. W moim mieście nie ma takich wystaw i w innych też nie. Po drugie to właśnie jest atrakcja turystyczna. Serio. Coś jak łowickie stroje ludowe. To nie jest na poważnie, oczywiście, w Holandii jest prostytucja, jak wszędzie, ale te amsterdamskie okna to jest cepelia. I nie mam pojęcia, skąd bierzesz poglądy na temat holenderskiego życia rodzinnego. Albo Twoja znajoma. Ludzie tu mają znacznie więcej dzieci niż w Polsce, co chyba wystarcza, by obalić te bzdury. Sama wychowuję moje dzieci z ich ojcem, najstarsze już zaraz będzie dorosłe, mamy dom, ze ścianami, sufitami i podłogami. Wg mnie to się nazywa rodzina. I podobnie żyją wszyscy w naszym otoczeniu.
Emma2020.04.1 11:17
Tyś jest taka "Holenderka" jak z koziej d..y trąbka. Na okrągło na płatnym etacie, jako mąciciel i krzewiciel ubogacania kulturowego, przecież ateiści tak już mają. W końcu kto nie z Bogiem ten z Jego przeciwnikiem.
Reytan2020.04.1 20:24
Maria Blaszczyk to ubeczka od wielu pokolen i ma polska krew na racicach. Czerwone prostytutki uwielbiaja antykatolicka protestancka Holandie,ktora utyla na krwi milionow niewolnikow..
zenek2020.04.2 6:34
ty chyba w holandi nieuku nigdy nie byles
Ted2020.04.2 10:15
Naucz się nieuku pisać, a potem zabieraj głos w poważnej dyskusji.
Jarek2020.03.31 12:06
Cytat: "... w Holandii jest to, że wiara katolików była <<niczym innym jak tylko systemem prawd i nakazów>>" U nas jest dokładnie to samo, dodatkowo "grzeszki" duchownych, którzy mają być wzorem i przykładem, a zachowują się jakby Boga nie było. Nadal stosują metody średniowieczne typu straszenie karą wieczną, gdyż nie mają innego sposobu na przekonanie ludzi do Boga. Smutne, ale tak jest. Tu nie chodzi o akceptację złych zachowań czy grzechu, ale o prawdomówność. Jak uważać za wzór: Jędraszewskiego, który zieje nienawiścią, Rydzyka, który jest pazerny i kłamie, Głódzia, który chleje i poniża ludzi, a teraz dochodzą pozostali księża, którzy: - za nic mają nakazy i zakazy; - za nic mają Papieża, i pomijają go w liturgii (modlitwa eucharystyczna) - mieszają się do polityki. Obecni ludzie, to nie ciemny motłoch nie umiejący czytać i pisać. Kościół niszczy się sam.
lilu2020.03.31 16:29
Wymyslasz bajki. Wzór jest tylko jeden - Jezus Chrystus. Każdy członek KK jest grzeszny i biskup i organista i stara babcia to grzesznicy bo Kościół słuzy własnie temu, aby ich zbawić. Jesli szukasz ideałów to zapisz sie do NSDAP albo PZPR bo w moim Kościele ich nie ma. Tutaj są tylko grzesznicy i Pan Jezus.
dz2020.04.1 7:00
gdyby takich jak ty "świętych idiotów" było więcej, to już dawno by go nie było, jak w Holandii
Reytan2020.04.1 20:46
Jarus jestes idiota genetycznym,czyli mutantem komuszym.
my4\\\\\\\\207 2020.03.31 12:03
Jak zwykle winni są wszyscy inni.
czy warto było dla nich ryzykować życiem? 2020.03.31 12:01
You Sauron OBOJETNY, as a "learned molecular geneticist" why don't you fix your own genetic code, kike's DNA? And instead of being a piece of shit motherfucker perhaps you could become somewhat acceptable douchebag. What say you, kike?
Her Flick..2020.03.31 11:57
Prędzej czy później - zaniknie wszędzie. Z powodu braku pokarmu. Pokarmem wszelkich religii jest - CIEMNOTA!!!
Michał Jan2020.03.31 12:14
Najwyraźniej jasność Cię oślepiła.
debilzplatformy 2020.03.31 15:02
Tak samo bajdurzył towarzysz Stalin i na koniec pierdyknął w kalendarz. A Ty masz już termin?
jozef2020.03.31 11:52
Bo ludzie nie wierzą już czarnoksiężnikom, po co szukać drugiego dna. Co dzisiaj ksiądz może powiedzieć człowiekowi, oprócz opowiadania bajek.
antypoko2020.03.31 12:44
Takiemu indywiduum jak ty, może powiedzieć, że byłoby dla ciebie lepiej, gdyby ten, co ciebie spłodził, wysikał cię na kamień!
jozef2020.03.31 12:51
Widzisz i swoim wpisem pokazujesz że mam rację. Jeżeli ty jesteś katolikiem to ja się boję z tobą spotkać, abym się nie zaraził nienawiścią. No ale co od was można oczekiwać, wychowani na bajkach gdzie zło czai się wszędzie.
Maryla2020.04.1 0:47
józek ! Odpowiedz mi najpierw na pytanie ! Czy chodzisz do Kościoła? Jeżeli tak, to kiedy byłeś ostatnio!? DOMYŚLAM SIĘ, ŻE NA OBA PYTANIA ODPOWIEDŹ BRZMI: "NIE"! NIE MYLĘ SIĘ ?! Wogóle nie masz pojęcia o tym, co jest, na Mszy św ! Więc lepiej ZAMILCZ ! NIE OŚMIESZAJ SIĘ, ATEISYO!
Sauron2020.03.31 11:52
Ech skandal, coraz mniej ludzi wierzy w czary.
Edek2020.03.31 15:20
Wróż Maciej na TVN ma ciągle pełno naiwnych klientów - europejskich i oświeconych.
Pleban2020.03.31 11:48
"Dlaczego w Holandii zanikła wiara katolicka?" Deus vult! Niech się dzieje wola Nieba - z nią się zawsze zgadzać trzeba!
Bezplciowe debile z PISu regulują:2020.03.31 11:46
Trzy osoby na kasę? Zadanie z matematyki na egzamin dla osmioklasistów, który ma sie odbyc, bo zdaniem PISo rządu brak jest przeciwskazań by sie nie odbył. Zadanie nr 1: W sklepie jest pięć kas , ale czynna tylko jedna. Wylicz ile osób może być w sklepie, a ile przed sklepem? Zadanie nr 2 Mąż i żona (dla dzieci frądelków, dla pozostałych partner i partnerka) muszą zachować w czasie spaceru co najmniej 2 metrowy odstęp. Wylicz odstęp jaki powinni zachowywać w czasie odbywania stosunku seksualnego.
tadek2020.03.31 11:51
gości masz szczęście że niebyło egzaminu dla przedszkolaka, nie masz szans na zdanie
Marian2020.03.31 11:52
Niech rzna sie "na wirusa" czyli od tylu,w masce przeciwgazowej ,w gumowym plaszczu i w gumowych butach.
Michał Jan2020.03.31 11:58
Ad 2. Czy chodzi o odstęp między najbardziej wystającymi częściami ciała (w tym wypadku stosunek będzie możliwy tylko za pomocą orgazmotronu), czy od punktów oznaczający środek ciężkości figury będącej rzutem pionowym ciał owych osób na glebę? Jest jeszcze taka możliwość, żeby stosunki płciowe, w ramach ekstrawagancji, odbywać w zaciszu domowym, zamiast na ulicy. Kwarantanna ma swoje konieczności.
Uwaga bezplciowe debile z PISu dalej reguluja:2020.03.31 12:07
To w takim razie jaki sens ma rządowe założenie, że już w czasie spaceru po odbyciu stosunku, małżonkowie (partnerzy) maja się trzymać od siebie w odległości 2 metrów
Michał Jan2020.03.31 13:16
Na razie koniec żartów, więc odpowiadam na poważnie, po przemyśleniu: nikt nie nosi napisów "żona", "mąż", "partner" itp. więc po co być zatrzymywanym przez policję dla sprawdzenia. To akurat bardzo się p. Mateuszkowi chwali.
Michał Jan2020.03.31 11:59
Ad 1. Na bazarze jest 20 straganów, ale tylko w jednym sprzedają maseczki i rękawiczki jednorazowe...
ateusz2020.03.31 12:27
Ad. 1. "Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne" Ad. 2. "obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi" - w łóżku raczej nie jesteś pieszym Wszystkie cytaty z https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki
Fradelki podajcie wyniki PISo regulacji:2020.03.31 12:39
Ad. 1. Błędna odpowiedź wynikająca z niezrozumienia zadania z PISo regulacji. Bo skoro jedna kasa będzie czynna, a nie tyle ile jest kas to ustawi się do niej baaaardzo dłuuuuuuga kolejka na niewielkiej przestrzeni. To by się miało bardzo niedobrze do PISo założeń leżących u podstaw tego zadania ? Czyż nie ? Ad 2. Błędna odpowiedź wynikająca z niezrozumienia PISo regulacji. Na ulicy 2 metry mają być również między członkami rodziny, czyli między np. mężem i żoną - czytaj ze zrozumieniem. Zatem skoro na ulicy maja byc 2 metry miedzy mężem i żoną to ile ma być kiedy wróca do domu i dbywać będą chcieli stosunek seksualny. Wskazówka dlaczego mniej lub więcej niż 2 metry przy utrzymaniu założenia wstepnego dla tego zadania czyli 2 metrów na ulicy ?
Michał Jan2020.03.31 13:36
Jeżeli ktoś tak bardzo pragnie prokreacji i uważa, że dystans trzeba trzymać i w domu, to niech se zrobi Hausinvitro.
Monika2020.04.1 1:37
Ty nie masz żony, ani dzieci, gejku, to po co ci ta odpowiedź !
debilzplatformy 2020.03.31 14:53
Zad 1 - dwie prawidłowe odpowiedzi: - Do sklepu wchodzi trzech PiSowców, robią zakupy, usmiechają sie i ida do domu., lub: - w drzwiach sklepu na dziadka ochroniarza pluje 15 matołów z PO i lewicy bo uważaja, że skoro jest 5 kas to wszyscy moga wejść. Zad 2 - także dwie dobre odpowiedzi: - Mąż i żona z PiS kochają się jak zawsze w zaciszu swojej sypialni, - Zbokom od Biedronia leczą się odbyty bo zamkneli im "gejoobory", a partnerzy z PO zaprzestaja sexu bo nie wolno im na oplutym chodniku.
Maryla2020.04.1 0:37
Póknij się w łep! Chłopie! Widać, że w ogóle nie masz co robić! Nudzi ci się i piszesz bzdury! Jakbyś miał dzieci i obowiązki, to głupich pytań i wyliczeń nie dawałbyś! Nie mamy czasy na te bzdury! Ważniejsze są dzieci, dom, zakupy! Widać,po godzinie wpisu, że nie pracujesz, w domu też się obijasz. Daj sobie i nam na luz!
Test na inteligencję2020.04.1 9:59
Jeśli błyskotliwi zwolennicy PO nie potrafią zrozumieć prostych instrukcji, których celem jest ich bezpieczeństwo, to trudno. Niech ich nie przestrzegają: będzie trochę kasy z mandatów i naturalna selekcja idiotów. Za to mniej inteligentni zwolennicy PiS, stosując się do ograniczeń, będą postępowali zgodnie z zasadami rachunku prawdopodobieństwa, dzięki czemu będą w przyszłości brali udział w wyborach.
Adam2020.04.1 22:39
Mistrzu - czy ty masz coś ze swoją osobowością? Zakładam że jesteś wiernym fanem Platformy Obywatelskiej - gdyż niebotyczny problem z przeliczeniem ilości kas x 3 to jest dla Ciebie arytmetyka nie do przeskoczenia. Taki właśnie poziom umysłowy i inteligencji mają Platformiacy. Wszędzie dla nich wyrasta wielki problem. Zadanie nr 3 dla Ciebie: Ile lat musisz jeszcze żyć, abyś mógł zastosować podstawowe najprostsze informacje czy nakazy w sposób logiczny w codziennym życiu? Przyjacielu - uwielbiam anty-pisowców. jak oni sie świetnie wypowiadają. Wszak każdy z nich to kabareciarz z system myślenia żaby skaczącej. I dodatkowo występujące u nich to dziecinne lalusiostwo, donoszenie i skarżenie wszędzie naokoło. U jednych to poziom dziecka 5 letniego u innych donosiciela SB z okresu wczesnej komuny PRL-u.
anonim2020.04.2 7:45
Kard.Eijk o wierze w Holandii,a gawnojed ujawnia,że ma zakręty w mózgu wyprostowane.Lemingi tak mają.