Kard. Stanisław Dziwisz: Jan Paweł II nie tolerował pedofilii w Kościele - zdjęcie
02.04.19, 15:10Fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0 / Beyond Forgetting via Flickr, CC 2.0

Kard. Stanisław Dziwisz: Jan Paweł II nie tolerował pedofilii w Kościele

34

- Jan Paweł II zapisał się na zawsze w historię świata, Kościoła, naszej Ojczyzny i Krakowa. Często mówił, że zrodził go kościół krakowski i kultura polska. Był to jeden z powodów jego szczególnego związania z Polską. Wiele zrobił – wyprowadził nas z okresu komunistycznego do wolności. Jest patronem naszej wolności! W rozmowie z dziennikarzami w 14. Rocznicę śmierci św. Jana Pawła II Jego osobisty sekretarz kardynał Stanisław Dziwisz opowiada o ostatnich chwilach życia papieża, aktualności jego dziedzictwa i reakcji na zło, które zawsze potępiał.


W homilii, użył ks. Kardynał określeń, że dzisiaj próbuje się podważyć moralny autorytet papieża i zarzuca mu się, że ukrywał zło w Kościele.

To są kłamstwa, brak zrozumienia jego działalności i niewiedza. Jan Paweł II nie tolerował zła w Kościele. Był człowiekiem przejrzystym, świętym, a święci nie tolerują zła, mając swoje drogi i środki, aby naprawić zło, które towarzyszy człowiekowi i historii. Głoszone dziś hasło „Zero tolerancji” jest jego wezwaniem, które wprowadzał w życie jeszcze przed 2000 rokiem. Chciałbym wyraźnie podkreślić, że Jan Paweł II nie tolerował pedofilii. Kochał dzieci. Pamiętam wydarzenie z San Francisco, podczas którego Ojciec Święty spotkał się z rodzicami i ich dzieckiem, chorymi na AIDS. Wszyscy utrzymywali dystans, a papież wziął to dziecko na ręce, pocałował i pobłogosławił. To przykład miłości. Jeśli ktoś mówi, że papież tolerował pedofilskie zachowania w Kościele, to krzywdzi pamięć o nim. Nie powtarzajcie kłamstw, nawróćcie się!

Czy papież miał wiedzę o tym , co się dzieje?

Jeśli tylko wiedział, że gdzieś dzieje się zło i krzywda, interweniował. Nie był wszystkowiedzący, ale kiedy spotykał się ze złem reagował natychmiast i bezpośrednio.

Jak ksiądz Kardynał wspomina dzień 2 kwietnia, 14 lat temu?

To był niesamowity dzień. Papież miał całkowitą świadomość. Pan Bóg obdarzył go pamięcią aż do końca. Przed południem przychodzili do niego współpracownicy, aby się z nim pożegnać. Każdemu podał rękę, podziękował za współpracę. Miał problemy z mową, ale do końca starał się mówić. Największym wzruszeniem było dla mnie to, w jaki sposób przychodzili do niego prości ludzi, np. ci, którzy sprzątają w Watykanie, aby się z nim pożegnać. Przychodzili jak do ojca.

Po południu, Jan Paweł II chciał się skupić. Miał pełną świadomość, gdzie idzie. Nie widzieliśmy w nim lęku, przeciwnie – jego spokój udzielał się również nam. Prosił, aby czytać mu Pismo Święte, które studiował całe swoje kapłańskie życie, modląc się nim. Ksiądz profesor Styczeń czytał mu dziewięć rozdziałów Ewangelii św. Jana o miłości. Wieczorem było widać, że zbliża się chwila jego odejścia. Była to już wigilia Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Koncelebrowaliśmy w Jego obecności Mszę św. Kardynał Jaworski udzielił mu ostatniego namaszczenia. Jan Paweł II odszedł z wielkim spokojem. Trzymaliśmy go za rękę. Kiedy na monitorze zobaczyliśmy, że serce przestało bić, zaśpiewaliśmy hymn dziękczynienia „Te Deum laudamus” za to, co zrobił, co zostawił i czym do dziś żyjemy.

Kardynał Ryłko mówił ostatnio, że czasy Jana Pawła II dopiero nadchodzą.

Już teraz to widzimy, zwłaszcza jak pojawiają się problemy w Kościele czy nawet w polityce. Zagląda się wtedy do nauczania Jana Pawła II, do jego dokumentów, przemówień, homilii. Jego przemówienia są nadal aktualne i ponadczasowe. Zaglądnijcie do pism Jana Pawła II!

Joanna Adamik, Joanna Folfasińka | Archidiecezja Krakowska

Diecezja.pl

Komentarze (34):

JP2GMD2019.04.3 16:47
CZY ON BYŁ BISEKSUALNY? UTRZYMYWAŁ W KOŃCU ZWIĄZKI Z IRENĄ KINASZEWSKĄ, WANDĄ PÓŁTAWSKĄ, A NA KOŃCU ZE STAŚKIEM DZIWISZEM?!
wiktor2019.04.3 9:38
Ależ tolerował. Nie ładnie tak kłamać w księdza arcybiskupa wieku!
andrzejhahn32019.04.2 23:06
wojtyla to szmata
violencja2019.04.2 22:22
Ojcze módl się za nami , za Ojczyzną-tam z Nieba , bo widzisz ile jadu i ile zła .Wiem , doświadczyłam jak pomagasz nam z Nieba , stamtąd jesteś bardziej skuteczny .Kocham Ciebie.
Nadszyszkownik2019.04.2 22:31
To wcale nie było niebo, to było wiadro. Wiadro tam stało
Maria Błaszczyk2019.04.2 21:01
Mały fact check. 1994. Papież wydaje indult "zero tolerancji" dla USA (przeciwko czemu obecnie protestuje abp Jędraszewski, co oznacza, że uważa, ze jednak pedofilię należy tolerować). W 2002 roku dziennikarze „The Boston Globe” opisali jak przed dekady w archidiecezji bostońskiej księża wykorzystywali seksualnie setki dzieci, a władze kościelne zamiatały sprawy pod dywan, często płacąc ofiarom za milczenie. Co robi nasz święty papież? Ano, ratuje tyłek kard. Lawa, kompletnie skompromitowanego przez dziennikarskie sledztwo (był jedną z ważniejszych osób zastraszających i przekupujących ofiary) dając mu posadę w Rzymie, w Santa Maria Maggiore, jednej z czterech bazylik papieskich. Oto jak "święci nie tolerują zła". Jeszcze jeden przykład. Degollado. Doniesienia o czynach pedofilskich Maciela Degollado do Watykanu docierały od lat 40. XX wieku. Przez 60 lat, było wiadomo, że ten człowiek jest potworem! Tak nasz święty nie tolerował zła...
MARIAN2019.04.29 13:59
Kardynał Dziwisz w żywe oczy kłamie. Przypominam fakty z 1991. Podczas 2 wizyty w kraju kolega i przyjaciel K.Wojtyły z dawnych lat osobiście poinformował papieża o ekscesach jakich się dopuszczał dyrektor krakowskiego Caritasu. Miedzy szeregiem skarg sprawa dotyczyła molestowania umyśłowo upośledzonych dzieci. Zarzuty poparte były relacjami świadów i materiałem dowodowym. Jaki skutek dała bezpośrednia interwencja u papieża ? ŻADEN !!!! Kardynał Macharski został zobowiazany do wyciszenia sprawy. Lubieżny ksiądz o którym w Krakowie i oklicach wiedziano że jest pasywnym homoseksualistą nie został odwołany z funcji Dyrektora Caritasu. Obrońcy tego kapłana na czele z Dziwiszem w ramach tzw.szemranej propagandy szkalowali opinię bardzo porządnym i prawym ludziom,którzy ujawniali seksualno-pedofilskie skandale dyrektora Caritasu.Prof.W..Pułtawska równięż wiedziała o całej sprawie i jakoś milczała. Lubieżny kapłan zmarł tragicznie ( został zamordowany) Tą haniebna sprawę dostojnicy kościelni zamietli pod dywan.
telemach2019.04.2 20:05
trzeba rozdeptać to watykańskie robactwo
Foster2019.04.2 17:44
Obiektywnie oceniając trudno mi w to uwierzyć, ale skoro arcybiskup tak twierdzi, to musi być prawda.
Samanta2019.04.2 17:24
zobaczcie to!!! jak wklepiecie to: watch?v=U221jBGEjuc na You tube, to pokaże się wam filmik, na którym w 3:38 jest pokazane spotkanie polskich "globalistów" dotyczące dekatolizacji Polski. watch?v=U221jBGEjuc
Samanta2019.04.2 16:29
Wie, co mówi, bo sam razem z Sodano robili co mogli, żeby papieża "nie denerwować" doniesieniami o legionach Chrystusa, MacCaricku itd.
słowiczek poznański2019.04.2 15:56
Auferetur Inferunt Insaniam - Es scortum obscenus vilis. A jak wygląda członkostwo w B'nai B'rith Polska, oddział na "Nalewkach", ilu was tam szmondaków aktualnie jest? Czekam na twój akt odwagi Jasiu. Poliamorysta/-ci nie mają rozwiniętych organów płciowych/-y nie mają rozwiniętych organów płciowych mówiąc wprost "ni to ni owo". Ich preferencje to zwierzęta, np. kotom wyrywają zęby aby mogły im "robić laskę", albo "lecieć patelnie", albo jedno i drugie w tym samym czasie. Luźne tłumaczenie z Brockhaus Enzyklopädie.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.2 16:03
dużo ci płacą za te wklejki? non stop ten sam tekst, wiem że u katozjebów ciężko z myśleniem ale postaraj się chociaż trochę!
słowiczek poznański2019.04.2 16:14
Jude, Jude du scheissejude. Co ty się tu wpier.... , hmm...?! W prawacki, katolicki blog, you fucking hypocrite? Wyeksponuje ciebie w całości szmondaku z Nalewek.
Stachu2019.04.2 16:33
Nie gorączkuj się tak przyjacielu, bo naczynko pęknie i szlachetny lewak bądź lewaczka będzie musiał/musiała zadbać o twoją higienę i skończy się fantazjowanie o muchacho. Młodym, zwłaszcza prowadzącym niezdrowy tryb życia również może się to zdarzyć. https://www.newsweek.pl/plus/spoleczenstwo/dom-dla-niepelnosprawnych-prowadzony-przez-siostry-zakonne,artykuly,427147,1,z.html
Stachu2019.04.2 16:09
"Termin poliamoria (wielomiłość) stworzyła w latach 80. amerykańska para Morning Glory i Oberon Zellowe. Pojęcie to określa nowy styl budowania związków: „jednoczesne posiadanie bliskiej relacji z dwoma lub więcej osobami postrzegane jako alternatywa do monogamii, zwłaszcza w kontekście seksualnej wierności” (słownik oksfordzki). Nie wiadomo, ilu poliamorystów jest w Polsce. Szacuje się, że w Ameryce jest ich ponad pół miliona. Najbardziej znaną osobą kojarzoną z poliamorią jest amerykańska aktorka Tilda Swinton."
słowiczek poznański2019.04.2 16:17
Poczytaj Brockhaus Enzyklopädie. Tilda Swinton is a British actress, always been, you fucking ass wiper illiterate.
Stachu2019.04.2 16:39
Które wydanie, z którego roku mam "poczytać" ?
Reytan2019.04.2 15:51
Komunisci nienawidza Jana Pawla potwierdzajac tym Jego Swietosc. Chwala niech bedzie Panu !
LatającyCyrkJanaPapyBisaLeciDoLamusa2019.04.2 15:49
Stary pierdzioch Dziwisz zbudził się wreszcie w pałacowych piernatach, że JanaPapęBisa zaczynają spychać do lamusa ze straszącymi truchłami. A on załatwił przecież dyplom świętego w trybie ekspresowym i obłowił się za stosy relikwii, które miał w szufladach i walizach. Jak JanPapaBis zostanie wygumkowany ze spisu świętochów, to i wartość tych papowych gadżetów poleci na łeb.
Reytan2019.04.2 15:53
Rzygowiny komunistyczne potwierdzaja SWIETOSC. Dzieci Szatana nalezy usunac operacyjnie ze Swietej Ziemi Polskiej.
michu2019.04.2 15:43
Wiadomo, że zła nie tolerował, tylko ciekawe na ile mógł być dezinformowany np w spawie TW i śledztwa w sprawie bł. Jerzego Popiełuszki ? ;).
Hrabia Dracula2019.04.2 15:30
Stasiek! dużo wypompowałeś krwi z JPII? dałbyś jakąś fiolkę?
JaKi2019.04.2 15:29
Nie tolerował bo żył w nieświadomości i niewiedzy.Zamkną się w skorupie konserwatyzmu i sztucznej "jedności" Kościoła. Przecież Dziwisz czy Soldano mu nie powiedzieli.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.2 15:26
Jan Paweł II nie tolerował pedofilii w Kościele? Czyli jednak wiedział .... i nic nie robił .... Wychodzi więc na to, że POPIERAŁ.... Liczba kontrolna: 5849 Czuwaj!
anonim2019.04.2 15:24
"Jeśli tylko wiedział, że gdzieś dzieje się zło i krzywda, interweniował..." a czemu nie wiedział? bo to pan Dziwisz filtrował korespondencje dostarczaną papieżowi! Panie Dziwisz w takim razie pan jesteś winien pedofilii i homoseksualizmowi wśród księży! Powinieneś pan stanąć przed sądem i podać się do dymisji!!! Wystarczy przypomnieć przyjaciółkę JPII, Wandę Półtawską która musiała przemycić list w sprawie abp. Juliusza Paetza i molestowania kleryków!
słowiczek poznański2019.04.2 15:21
Stachu the ass wiper, doopska, doopska, nie zapominaj o doopskach
Stachu2019.04.2 15:30
Twoim "wnuczętom" nie trzeba było podcierać pupek? A wcześniej twoim dzieciom? Same się podcierały od urodzenia? A ty? Ty już na porodówce sam się podcierałeś? Twój awatar, jaki próbowałeś sobie stworzyć zupełnie nie przystaje do tego co piszesz. Z ciebie taka babcia z wnuczętami jak ze mnie królowa angielska. I wydaje ci się, że zawsze będziesz młody, niezależny i samodzielny? Aaaa... wiem, ty przecież się nigdy nie zestarzejesz, nie będziesz śmierdział, kaszlał, garbił, przewracał się, łamał sobie nóg i robił pod siebie. I zawsze gdzieś w zasięgu twojego sokolego wzroku będą te stare baby i ci starzy dziadowie, z których będziesz mógł sobie pobrechtać, niczym Biedroń z eseldowskich towarzyszy.
słowiczek poznański2019.04.2 16:08
będziesz, będziesz, będziesz, będziesz... avatar, będziesz... blah, blah, blah .. ass wiper Mam b. bogatego męża, sama mam muchos dineros, mam do posług tylko młodych i zadbanych. Właśnie porządkują nasz prywatny park.
Stachu2019.04.2 16:24
A prywatną kaplicę młodzi i zadbani Mariuszowi odkurzyli? – Cześć, kochanie – siostra Tymoteusza pochyla się nad 15-latkiem, który jest karmiony rurką wprost do żołądka, bo jak dostawał papkę łyżeczką, to się dusił. Ma głębokie, czterokończynowe porażenie mózgowe. Nie widzi, nie mówi. Ale gdy położyć przy nim Pawła, bliźniaka, który jest w podobnym stanie, Piotrkowi aż te niewidzące oczy biegają z radości na boki, do góry i w dół. A Paweł ze szczęścia aż popiskuje. Lubią być jeden przy drugim. Z tej pary Piotruś jest spokojniejszy, Pawełek żywiołowy. Lubi zabawki, które wydają dźwięki. W łóżku ma więc śpiewające miśki i grające piłeczki. Z kolei Rafał, który leży w sąsiednim pokoju, lubi traktorki. Ma 35 lat i rozszczep kręgosłupa taki, że kręgi wychodzą mu na piersiach przy mostku. Uśmiecha się, gdy w telewizji leci „Rolnik szuka żony” – tam widzi prawdziwe traktory, przyczepy, kombajny. Siostry sądzą, że byłby przeszczęśliwy, pracując na roli. Ale urodził się skręcony w paragraf, większość narządów wewnętrznych ma w innych miejscach niż reszta ludzi. Lekarze – robiąc mu USG – mają problem, żeby niektóre zlokalizować. Jest medyczną zagadką. A Łukaszek? – Gdzie jest Łukaszek? – pyta siostra Tymoteusza tak, jak się pyta, gdy malutkie dziecko bawi się z rodzicem w chowanego. Wiadomo, gdzie jest, ale trzeba trochę poudawać, że się go szuka. – A, tu jesteś! Łukaszek, duży facet, lubi poleżeć sobie na przewijaku, na którym synkowie – po wyciągnięciu z kąpieli – są ubierani. Niektórzy po trzydziestce, a takie wyrośnięte bobasy: zadbane, czyste, leżące w kolorowej pościeli. Uśmiechają się, gdy się nad nimi pochylić, powiedzieć, jacy są śliczni. https://www.newsweek.pl/plus/spoleczenstwo/dom-dla-niepelnosprawnych-prowadzony-przez-siostry-zakonne,artykuly,427147,1,z.html
słowiczek poznański2019.04.2 16:32
Masz tonę tekstów gotowych. Nic nie zmieni faktu, że jesteś ass wiper. Mariusz? Już ci się pierd.... od tego smrodu.
Stachu2019.04.2 16:38
Komu jak komu ale doświadczonej matce i babci tłumaczyć nie trzeba, że mocz i kupka małych dzieci nie pachną stokrotkami? A może na samą myśl o kupce i siuśkach robi ci się niedobrze, co Mariusz?
Antoni2019.04.2 15:19
Trzeba wyłączyć cały Kośció jako orzekającego we własnej sprawie.
Stachu2019.04.2 15:14
Nikt nie powinien być sędzią we własnej sprawie. Składam wniosek o wyłączenie ks.Dziwisza ze składu orzekającego.