Kard. Segreccia: „Eutanazja dzieci to nie prawo. To koniec prawa”. - zdjęcie
03.12.13, 20:40sxc.hu

Kard. Segreccia: „Eutanazja dzieci to nie prawo. To koniec prawa”.

13

Skomentował w ten sposób w wywiadzie dla włoskiego tygodnika Tempi projekt ustawy legalizującej w Belgii eutanazję dzieci. Został on zaakceptowany w pierwszym głosowaniu belgijskiego senatu. Będą nad nim głosować jeszcze raz obie izby parlamentu.

„Tzw. ‘łagodna’ śmierc nie służy temu, by zmniejszyć cierpienie chorych, ale by zdjąć ciężar z barków zdrowych. Europa wkroczyła na drogę samobójstwa. To, co dzieje się w Belgii, jest znakiem dramatycznej utraty człowieczeństwa.” – powiedział.

„Eutanazja jest wielką zbrodnią. Twierdzenie, że to dzieje się w imieniu ‘godności chorego’ jest tylko wymówką. Nikt nie jest panem swojego życia, bo nikt sam go sobie nie podarował. (...) Gdy mówimy o dzieciach zbrodnia jest jeszcze większa.”

Według projektu belgijskiej ustawy dziecko może zostać poddane eutanazji, jeżeli samo tego chce i otrzyma „pozytywną” opinię psychologa. Ostro krytykuje to kard. Segreccia: „Dzieci nie są w stanie oceniać ani decydować. Dotąd zawsze były kimś szczególnie chronionym. Ponieważ nie mogą decydować ‘z pełną odpowiedzialnością’ nie pozwala im się podpisywać umów, głosować w wyborach i prowadzić samochodów. Tymczasem proponowana ustawa nie zna żadnej granicy wiekowej.  W zgodzie z prawem będzie można zabić nawet niemowlę lub dwuletnie dziecko. Wprowadzenie zgody psychologa jest po prostu sztuczką”.

Kardynał wyjaśnił, że gdy spotyka się człowieka, który chce skoczyć z mostu, to nikt nie wzywa psychologa, by ten ocenił, czy będzie to czyn świadomy, czy nie. „Decyzja o zabiciu jest zawsze niesprawiedliwością, a prawo do życia jest zawsze więcej warte od opinii jakiegoś psychologa.” Taka opinia jest zdaniem kardynała po prostu sztuczką, która ma wprowadzić pozór legalności i profesjonalności.

Kardynał ocenił, że legalizacja eutanazji dzieci przyczyni się do jeszcze szybszego wymarcia ludności Europy. „Populacja Europy wymiera. Jeżeli te nieliczne dzieci, które się jeszcze rodzą, będą zabijane, to przyspieszy to jedynie proces samounicestwienia”.

Hierarcha odniósł się też do wymaganej przez projekt prawa zgody rodziców na eutanazję dziecka. „O czym my mówimy? Rodzice zawsze chcą dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Nigdy nie jest tym zabijanie.” Zauważył też, że rodzicom odbiera się dziś wiele praw i stawia pod ścisłą kontrolą państwa. A teraz mają otrzymać prawo do zabijania swoich dzieci.

Kardynał powiedział, że cywilizacja śmierci, której przejawem jest także eutanazja, ma swoją podstawę w kulturze przyjemności. „Przyjemność bez odpowiedzialności. Z tego powodu jeżeli ciąża nam przeszkadza, dokonujemy aborcji. Przeszkadza nam życie innego człowieka, zgadzamy się na eutanazję.” Odpowiedzią na te problemy jest wiara w Boga. „Jak mówią dokumenty Drugiego Soboru Watykańskiego, gdy kurczy się zaufanie do Boga, kurczy się też człowiek. Życie jest warte przeżycia, bo zawiera w sobie doniosłość wieczności”.

Pac/katholisches.info

Komentarze (13):

anonim2013.12.3 21:28
Mało im mordowania dzieci nienarodzonych, jeszcze chcą zayrzynać te narodzone. Tego jeszcze w historii nie było. Zmiłuj się nad nami Boże!
anonim2013.12.3 21:31
Dobrze, że Bóg skróci ten okropny czas wielkiego ucisku, bo żaden normalny człowiek by tego psychicznie nie wytrzymał.
anonim2013.12.3 21:36
@AirWolf Jeśli w ponad 2000 historii cywilizacji europejskiej kilkadziesiąt lat uważasz za "dawno", to po prostu brakuje ci perspektywy. Od dawna nie grzeszysz bystrością, więc tłumaczę Ci, że samounicestwienie nie ma się tu odbyć przez brak tych zamordowanych, lecz przez erozję systemu wartości: brak wzajemnego poszanowania członków społeczeństwa, agresję, otwarcie na totalitarne systemy rządów, przyzwolenie na drastyczne ograniczanie swobód obywatelskich, podatność na sekciarstwo i wierzenia demoniczne itd...
anonim2013.12.3 22:06
Wiek cywilizacji jest właściwy do mierzenia czasu powstawania i upadania państw go tworzących. Jakie znaczenie ma tu wiek wszechświata? Jesteś jak Alfred Temple przebijający Tomka, że twój brat jest większy. Brat co prawda zmyślony, ale ważne że jesteś górą. Dziecinada.
anonim2013.12.3 23:39
Airwolf, widzę że bystrzak z ciebie. Pamiętaj jednak, że czas mierzony przez człowieka NIE JEST istotny, bez znaczenia jest też obecna przestrzeń, która jest tylko mało istotnym elementem twojego istnienia, które bedzie miało sens dopiero "sekundę" przed twoją śmiercią!!
anonim2013.12.3 23:40
„Przyjemność bez odpowiedzialności. Z tego powodu jeżeli ciąża nam przeszkadza, dokonujemy aborcji. Przeszkadza nam życie innego człowieka, zgadzamy się na eutanazję.” I to jest manipulacja. Bo w razie eutanazji nie o to chodzi, że czyjeś życie nam przeszkadza, tylko że ono przeszkadza samemu żyjącemu - najczęściej z powodu straszliwego, nieuleczalnego cierpienia. I to on prosi o eutanazję. Odmawiając jej zmusza się go do dlaszego bezsensownego, potępieńczego cierpienia.
anonim2013.12.4 0:17
Zgadzam się całkowicie-to koniec cywilizacji w Europie.
anonim2013.12.4 0:34
Dlaczego Ci trzeba wszystko tłumaczyć kilka razy? Już pisałem, dlaczego ma znaczenie wiek cywilizacji (nie rozumiem też czemu włączył Ci się dzwonek drugiego millenium chrześcijaństwa). Te rodzą się i umierają. Na rozwój i upadek państw, jako wytworów cywilizacji należy patrzeć w perspektywie setek i tysięcy lat. Nie słyszałem o teorii, że rodzice będą masowo zarzynać dzieci (choć jest taka praktyka w przypadku dzieci przed narodzeniem). Bo wbrew temu co piszesz nie to jest najistotniejsze, a zagubienie moralne całego narodu. O tym też pisałem. Może za drugim razem trafi.
anonim2013.12.4 1:08
To Ty podawałeś w kółko 2000 lat. Ja napisałem ponad 2000. Kłamstwem jest twierdzenie, że celowe i świadome zakończenie życia człowieka nie jest morderstwem. Będziemy znakiem sprzeciwu do końca czasów. Również wtedy, gdy łaciński Rzym się skończy. Dobranoc.
anonim2013.12.4 4:35
" I przez ten cały czas, w każdej epoce pojawiali się tacy jak wy, którzy wieścili jej rychły kres. A ona nadal żyje i ma się dobrze." Patrząc na wskaźniki urodzeń, przestępczości, uzależnień, chorób wenerycznych, poziomu gospodarczego, do tego powszechna demoralizacja i kulturalną defensywę w postaci oddawania pola innym, jasno pokazuje, że nie pomylili się ani trochę. Najgorsze jest to, że wszystko zamiast się polepszać jedynie się pogłębia, a za największy problem cywilizacyjnym uważa się fakt, że "czarni' jeszcze istnieją i śmią mieć własne zdanie. Proces rozkładania się cywilizacji jest bardzo długi i przypisywanie kardynałowi sugestii, iż wprowadzenie owego prawa ma spowodować masowe mordowanie dzieci (rewolucjoniści antyfrancuscy już się o tym przekonali, nowego człowieka nie stworzy od razu) w tej chwili i natychmiast jest nie tylko przejawem braku przyzwoitości, ale przede wszystkim intelektualnej niedojrzałości. Po drodze dochodzi szereg innych "postępowych" pomysłów, których teraz - tak jak kiedyś eutanazji - nikt nawet nie dopuszcza do myśli. Przypominam, że kiedy legalizowano eutanazje dorosłych, osoby wieszczące dopuszczenie do niej także dzieci, również uważane były za neurotycznych świrów. "Tylko nie rozpowszechniajcie kłamstw, że jest to mordowanie ludzi, współczesny holokaust i tym podobne brednie." Skoro uważasz że zabicie nie jest zabiciem, to Twoja sprawa, a jeżeli nie podoba Ci się to co piszą i mówią inni, to chyba nikt nie zmusza Cię by tego wysłuchiwać. No chyba, że to tutejsze codzienne plucie jadem to jeden z objawów nerwicy natręctw, na co na Twoim miejscu zwróciłbym większą uwagę. Czytelniku jeżeli masz jakieś problemy finansowe, załóż portal o podobnej tematyce z identyczną retoryką. Gwarantuje Ci, że wirtualni bojownicy o "postęp" i "tolerancje" nabiją Ci tyle wejść, że za kasę z reklam do końca życia będziesz mógł pierdzieć w stołek.
anonim2013.12.4 5:07
Acha jeszcze jedno. Dla sceptyków i zainteresowanych praca domowa: Przyczyny wprowadzenia "Lex Iulia" w Imperium Rzymskim przez Oktawiana Augusta. Nie tylko wymienić, ale przede wszystkich zastanowić się, a wnioski wbić sobie do głowy:) Przypominam, że mowa o prawodawstwie wprowadzonym na 17 lat przed przyjściem na świat Chrystusa i na 2025 przed powstaniem Frondy:)
anonim2013.12.4 6:55
Nazywanie takich ludzi zwierzętami to obraza dla zwierząt. Hedonizm wygodnictwo egoizm. Nie zapłaczę jak islamiści będą ich wycinać w pień. Takie kraje same skazują się na śmierć i pogardę.
anonim2013.12.4 20:05
@Szkicownik Niegodziwość skracania nie musi oznaczać wydłużania. Można i należy dbać o człowieka chorego, ale nie musi to pociągać za sobą inwazyjnych środków medycznych. Spójrz na przykład umierania, jaki dał bł. Jan Paweł II Wielki.