Kard. Robert Sarah w Polsce: Co robić w kryzysie Kościoła - zdjęcie
14.11.19, 20:30Fot. Episkopat via Flickr, CC CC BY-NC-SA 2.0

Kard. Robert Sarah w Polsce: Co robić w kryzysie Kościoła

55

 „Utrata wiary, utrata wiary w rzeczywistą obecność Jezusa w Eucharystii – to powoduje dzisiaj ten ogromny kryzys” - mówił dziś kard. Robert Sarah.

Kardynał był gościem konferencji prasowej, która odbyła dziś dziś w Sekretariacie Episkopatu Polski. Spotkanie związane było z ukazującą się właśnie na polskim rynku książką „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli”.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w trakcie konferencji prasowej podkreślał:

Trzeba trzymać się mocno doktryny, wielowiekowego nauczania Kościoła, które jest niezmienne. Nie ma zbawienia, ocalenia, jeśli człowiek nie trzyma się mocno Objawienia i doktryny. Kościół nie ma przyszłości, jeśli nie będzie się modlił. Żaden człowiek nie ma przyszłości jeśli się nie modli. Chciałbym wam powtórzyć to samo: trzymajcie się mocno nauczania Kościoła i módlcie się”.

Kard. Sarah wskazywał także:

Jeden episkopat mówi jedno, drugi drugie. Jeden biskup mówi jedno, drugi mówi coś innego, a wierni są zdezorientowani. To prawdziwy kryzys kapłaństwa”.

Dodał, że dziś podważane są nawet kwestie zasadnicze, podnosi się kwestię święceń kobiet, choć rozwiązana została już ona przez Jana Pawła II.

Te dylematy są skandaliczne” - stwierdzi mocno kardynał.

Mówił także:

Nigdy w historii Kościoła nie padały takie oskarżenia względem księży. Oczywiście zawsze istniały problemy i uchybienia, ale dziś są one ogromne. Kryzys w Kościele jest tak ogromny, jakbyśmy już nie wiedzieli czego nauczać. Jakbyśmy nie mieli doktryny, objawienia i depozytu wiary”.

W trakcie rozmowy z dziennikarzami przyznał, że pisanie książki zajęło mu dwa lata. Konsultował się w tym czasie z wieloma biskupami, prezbiterami i świeckimi. „Ta książka opisuje wiele negatywnych zjawisk, ale jednocześnie z nadzieją. To tak jak w Wielki Piątek – Chrystus umarł, wszystko się skończyło i rozpadło. Wydaje mi się, że dziś znajdujemy się w podobnej sytuacji, jak apostołowie w Wielki Piątek. My dzisiaj zdradzamy Jezusa tak jak Judasz. Ale jednocześnie znajdujemy się w czasie uczniów udających się do Emaus – jesteśmy zrozpaczeni, ale w naszej rozpaczy i zamęcie przychodzi do nas Chrystus. I przeprowadza nas przez nie objaśniając swoją historię. To jest lectio divina. A podróż kończy się przy świętym stole, Eucharystii” – wyjaśnił kard. Sarah.

Jak zauważyła s. Stefania G. Korbuszewska CSL, dyrektor Wydawnictwa Sióstr Loretanek, dzięki któremu książka ukazuje się w Polsce:

Ta książka i poprzednie, które ukazały się w naszym wydawnictwie, dają nam szansę, aby ta łódź naszej wiary została uratowana, aby Pan Bóg przeprowadził nas przez te trudne tematy, które znajdujemy w książce i których doświadczamy w życiu”.

dam/Episkopat.pl,KAI 

Komentarze (55):

az2019.11.15 21:49
Fragment konferencji kard. Roberta Sarah - warto posłuchać: https://youtu.be/oFHzm-7y9PI "Trzymajcie się mocno nauczania Kościoła i módlcie się".
Katolik2019.11.15 13:43
Szatan szaleje bo wie że przegrał i jego czas się kończy więc chce na koniec pociągnąć z sobą jak najwięcej dusz na zatracenie. Nie daj się skusić- nie pozwól mu na to i nie podejmuj jego Nienawistnej Gry, pt. Kto Komu Bardziej Dokopie. Nie dziwcie się że księża bywają grzeszni są tylko Ludźmi jak my wszyscy. Apostołowie też grzeszyli a szatan ośmielił się kusić nawet Jezusa, tak było od grzechu pierworodnego. Zło Dobrem Zwyciężając. Z Dobrem zło nie zwycięży ponieważ zło nie jest w stanie czynić prawdziwego dobra bo, musiało by wpierw siebie unicestwić amen. Módlmy się za kapłanów i Kościół Św., za młodzież i za siebie wzajem do Boga, za pośrednictwem Maryi
az2019.11.15 21:48
Fragment konferencji kard. Roberta Sarah - warto posłuchać: https://youtu.be/oFHzm-7y9PI "Trzymajcie się mocno nauczania Kościoła i módlcie się"
parafianin2019.11.15 12:23
u nas w niedziele to trzech, czasem czterech i nawet pięciu księży od rana do wieczora ci sami odprawiają po dwie a nawet trzy msze święte. Dlaczego biskupi tego nie ukrócą?
oburzony2019.11.15 12:21
"po sposobie sprawowania Mszy św. można poznać czy dany ksiądz ma wiarę" - powiedział prefekt, odpowiedzialny w Kościele za liturgię. A ja wiedzę jak na Mszy robi się "jasełka" z misiami, zabawkami, opowiada kawały. Po prosu show, piknik i ubaw. Skandal a to męka i śmierć Chrystusa.
zgorszony-wstrząśnięty2019.11.15 12:15
Bogu dzięki, ze jest jeden sprawiedliwy - prorok! Prawie tak osamotniony jak Eliasz. A gdzie inni purpuraci? Purpura symbol obrony wiary aż do krwi !!!!!!!!!!!!!!
zbg.2019.11.15 11:28
Ale ci nasi pasterze KK to niemoty,że trzeba im była wezwać nauczyciela z Afryki.
kto szydzi z Krzyża2019.11.15 9:41
Każdy z tych który pluje jadem nienawiści do KK ci wszyscy co oskarżają obwiniają księży o wszystkie możliwe grzechy - niech się opamiętają ... Zdajcie sobie sprawę z tego że Pan Bóg osądzi Was i Tamtych też każdego rozliczy do " jednej sekundy - jednej chwili " życia każda myśl słowo i uczynek to co było w sercu i głowie jest zapisane w waszej księdze życia i przed Panem Bogiem z tej otwartej księgi życia wszystko będzie odczytane i nic się nie ukryje. Pan BÓG nas osądzi i tak naprawdę to martwcie się tym co bezpośrednio dotyczy osobiście mnie - ciebie bo nie za cudze grzechy poniesiemy konsekwencje ... Tylko za swoje życie za brak miłości do Pana Boga i naszych bliźnich za brak wiary za brak modlitwy za nienawiść za wszelkie wyrządzone zło ... Bóg nas ukochał ale czy ty kochasz Boga ?
Dumi2019.11.15 8:05
Szok. Ale czy jesteśmy tego świadomi??? Dla mnie to masakra... Królowo Polski módl się za nami.
BiegunkaProrocza2019.11.15 0:40
Panie kardynale, jak Pan jest w kryzysie to niech Pan puści bąka, albo porządnie się wykasztani. Aaa no i umyć siusiaka koniecznie, bo znowu Rydzyk się będzie czepiał, że się gdzieś Pan nie mył.
Kali2019.11.14 23:10
To jest wielki czlowiek, porzadny kardynal, prawdziwie wierzacy. Tak sie konczy pycha i ateizm Europy - misyjna Afryka uczy nas wiary.
anonim2019.11.15 0:20
Jak kiedyś Staś Tarkowski chrzcil Afrykanow w komie ⛪
BiegunkaProrocza2019.11.15 0:43
W Afryce są problemy z sanitariatami. Często nie ma się gdzie wykasztanić i na kuca trzeba. Nie polecam przejmować takich wzorców.
Wojtek Polak2019.11.14 23:05
banda lewackiego #soku z buraka udająca znawców KK. buahaha. tacy z was znawcy jak z koziej du...y trąba.
BiegunkaProrocza2019.11.15 0:47
Nie poruszałbym tematu koziej doopy w związku z panem kardynałem. Krążą bowiem paskudne plotki po Watykanie.
ministrant2019.11.14 22:59
Jak Tobie Kardynale podoba się bałwochwalstwo Franciszka, gdy oddaje cześć szatanowi pod przykrywką Pachamamy? Powiedz, że Franciszek jest heretykiem i uzurpatorem na tronie Piotra. Benedykt jest ostatnim papieżem ważnie wybrany.Franciszek ani nie jest papieżem (nigdy tak siebie nie nazwał), ani "ojcem", ani "świętym". Błyskawica z piorunem uderzyła w bazylikę Św. Piotra w czasie wyboru Bergolio na znak, że szatan zstąpił na Kościół. "Widziałem szatana jak błyskawicę spadającego z nieba". Bergolio wstąpił do masonerii jeszcze jako biskup.
BiegunkaProrocza2019.11.14 23:50
A podobno jak Benedykt abdykował to w domu św. Marty zatkały się wszystkie klopy i w cudowny sposób zniknął cały zapas papieru toaletowego. Czy mógłbyś dokonać interpretacji tego znaku ?
anonim2019.11.15 0:22
👎
Ana ciągle ry..ana2019.11.14 22:48
Lubię takich murzynków w koloratkach
MirekT2019.11.14 21:44
Taka wspaniała wizyta Kardynała, a tu kłopot! Jest u mnie w Warszawie jedna palma na Rodzie de Gaulle'a, ale ona uschła, gdzie my go teraz zakwaterujemy?
Polak2019.11.14 21:23
Czarny może być, byle nie z PiSu bo z PiSu był Judasz
kgc2019.11.14 23:07
Takiemu zdrajcy jak ty nie wolno tak sie podpisywac
ladychapel2019.11.14 21:03
Skąd kryzys??? Dawniej naród z partią - partia z narodem, dzisiaj politycy z ambon przemawiają. Dawniej na 48 mogłeś trafić na dołek za żart z przewodniczącego KC - dzisiaj policja przyjeżdża, bo opłatek do kieszeni dzieciak schował. Ze skrajności w skrajność - Polska...
OjciecTadeuszRydzyk2019.11.14 21:02
Kochani, jeszcze Murzyn! Boże, gdzieś ty się nie mył. Chodź no tu bracie... Ludzie, zobaczcie, on się nie mył wcale...
Moherowa babcia2019.11.14 21:08
Ojcze nad niebieski ty masz zawsze racje ile kasy mam dać na szczytną ofiarę byś mógł kupić szybki samochód by szybko docierać do ludzi z dobrą nowiną
Tomaszek2019.11.15 8:26
www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/murzyn-on-sie-nie-myl-wcale-o-rydzyk-wita-misjonarza,102371.html
athos2019.11.14 21:00
Można tylko wyrażać ogromną wdzięczność Kardynałowi Sarahowi za odważną diagnozę dzisiejszego stanu Kościoła. trafia w sedno - jest zamęt, ogromny zamęt. On sam nie jest w stanie mu zapobiec, ale odważnie się mu przeciwstawia, ryzykując utratę stanowiska w Watykanie. Sarah prawdziwie wierzy w Jezusa Chrystusa, wierzy w Boga, który w swoim Słowie przez wieki niczego nie zmienia. Wielkie dzięki Kardynałowi z Czarnego Lądu. Dziś kapłani stamtąd nawracają bezbożną Europę... Znak czasu!
az2019.11.15 21:51
Fragment konferencji kard. Roberta Sarah - warto posłuchać: https://youtu.be/oFHzm-7y9PI ."Trzymajcie się mocno nauczania Kościoła i módlcie się".
ktoś tam 2019.11.14 20:59
Kard. Sarah. Rada jest prosta: wywalić Bergoglio jako uzurpatora. Ale wszystkie te Twoje Księże Kardynale zbawienne rady są o kant stołu rozbić dopóki Bergoglio jest uznawany za papieża a tak jest w istocie. Bowiem Wy wszyscy mówiąc Bergoglio: "Ojcze Święty" czy "Piotrze naszych czasów" (abp Jędraszewski), tak na prawdę zdradzacie Chrystusa. Dla formalności. Pisałem pod swoimi personaliami, ale tłuki... he, he, he... zaczęły się pode mnie podszywać. Zatem napisałem, że nie biorę odpowiedzialności za to co się ukazuje pod tamtym podpisem i piszę, zgodnie z wiekopomną zasadą: "nie chcem ale muszem", pod nickiem.
ktoś tam 2019.11.14 21:00
Ps. Ważnie wybranym Papieżem jest Benedykt XVI. Innego nie ma i dopóki on żyje żaden inny wybór nie jest ważny.
ect2019.11.14 21:30
Judasz zdradzający Jezusa był do końca Apostołem, a Jezus zwrócił się do niego w Ogrodzie Oliwnym: "Przyjacielu"
ktoś tam 2019.11.14 22:35
Judasz został wybrany a nie, że sam się wybierał. Bergoglio by móc zagarnąć Urząd Piotrowy najpierw wypowiedział posłuszeństwo ważnie wybranemu Papieżowi, Benedyktowi XVI. Zdradzając Benedykta XVI zdradził w istocie Chrystusa, którego ważnie wybrany Papież reprezentuje. Efektem tej zdrady jest brak błogosławieństwa Boga i tym samym głoszenie herezji. Herezja jest skutkiem odstępstwa a nie odstępstwem. Bergoglio po prostu realizuje to co wybrał a wybrał zdradę.
ktoś tam 2019.11.14 22:42
Ps. A mówiąc "przyjacielu" Chrystus mówi Judaszowi, że ciągle czeka na jego opamiętanie, nawrócenie i to że Jego miłość wszystko mu wybaczy jeśli ten odwróci się od swojego grzechu. No, ale Judasz nie skorzystał. Tak i Bergoglio, trwa cały czas w swoim grzechu odstępstwa ciągle je pogłębiając, zgodnie z proroctwami.
ktoś tam2019.11.15 7:11
Benedykt XVI jest antypapieżem.
BeżowyElegantNawiedzaPolskąCiemnotęWieczorowąPorą2019.11.14 20:48
Beżowy elegant opuścił chatę z koziego łajna i przybył do Polski sprzedać książkę. Tylko tutaj taki kato-gniot może znaleźć łapczywych chętnych. Skoro klękają przed fiolką ze strzępem kalesonów Wojtyły, to i brednie o wieczorze łykną. Może wieczora nie widzieli jeszcze?
athos2019.11.14 21:21
Przestań durniu kwadratowy obrażać porządnych ludzi! Co ci zrobił ten człowiek? Że z Afryki? To cię dręczy? Co? rasistą jesteś? Może myślisz o obozach koncentracyjnych? Co? Bohater się znalazł... gbur skończony...
zerrO2019.11.15 7:07
Mistrzem w obrażaniu wszystkiego i wszystkich jest Fronda.
Topek2019.11.14 20:47
Kościół jest instytucją nie demokratyczną i podobnie jak faszyzm i komunizm powinien być zdelegalizowany
ktoś tam 2019.11.14 21:20
Proponuję zdelegalizować także wojsko i policję oraz straż pożarną. "Nadzwyczajną kastę" przy okazji też.
JONASIK2019.11.14 21:24
Niczego nie trzeba robić. KK sam się likwiduje. Franciszek próbuje ratować, ale zdegenerowane intelektualnie kościelne "elity" nawet tego nie rozumieją. Szkoda mi tylko ... Jezusa. Nie zasłużył na taki bajzel...
husarz2019.11.14 23:06
A czy w twoim domu tez jest demokracja ? Watpie, ale wg ciebie taka rodzine trzeba rozwalic ..... Czego ci wiec zyczyc?
Hanna2019.11.14 20:43
To powinien być przyszły papież !
Pisbusters2019.11.14 20:49
Nie strasz katoli bo oni wierzą że to byłby koniec świata
BiegunkaProrocza2019.11.14 23:53
Zmartwię Cię, bo raczej nie zasiądzie na Sedesie.
anonim2019.11.15 0:16
Albo nawet anty ⛪
To Tylko Katolicka Kretynizacja Polski2019.11.14 20:39
żałosny kwik świni odrywanej od koryta... kościół idzie w przepaść i nic tego nie zatrzyma!
Maria2019.11.14 21:04
Co za język, Polacy tak nigdy ze sobą nie rozmawiali
Wojtek2019.11.15 7:02
No bo jeżeli Kościół ku upadkowi to za nim cała naiwna reszta co widać już w wielu dziedzinach życia pozareligijnego a tu szczególnie w bełkocie tego pana
anonim2019.11.15 13:40
Niestety Mario ten człowiek nie umie inaczej ,to biedny chory człowiek,żałosny .
skuter2019.11.14 21:11
ciebie oderwali już dawno bo kwiczysz najgłośniej
Marek Sowa2019.11.14 21:34
Jeżeli tak to widzisz - to zapewniam Cię "koryto" jest duże - zmieścisz się; zresztą już przy nim kwiczysz. Pozdrawiam z Ludzkiego Bajora.
anonim2019.11.14 23:23
Mt16:18 "Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą." Człowiek może nie wiedzieć, ale każdy duch wie, że te słowa są prawdziwe.
ABC2019.11.15 7:40
Zapewniam że mylisz się .Kościół istniał,istnieje i będzie istniał w Polsce.Kościół to ludzie ,którzy do niego przychodzą .Kościoły są pełne ludzi.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.11.15 8:51
Wręcz przepełnione.....
Maria2019.11.15 21:47
Sługo szatana, precz stąd! 24 na dobę parskasz jadem,A kysz!!!!