Kard. Robert Sarah: Sprawowanie kultu nie może podlegać świeckiej władzy  - zdjęcie
10.05.20, 09:07Fot. Francois-Reis Salefran, via: Wikipedia CC 4.0

Kard. Robert Sarah: Sprawowanie kultu nie może podlegać świeckiej władzy

25

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah podkreślił w rozmowie z portalem włoskiego dziennika „Il Foglio”, że telewizyjna transmisja nie może zastąpić uczestnictwa we Mszy św. Mówiąc o użyteczności transmisji Mszy św. w czasie pandemii koronawirusa, hierarcha przestrzegł, aby wierni nie wpadali w pułapkę zrobienia z Eucharystii „spektaklu telewizyjnego”.

Kard. Sarah zwrócił uwagę, że sprawowanie kultu nie może podlegać żadnej świeckiej władzy. Jak przyznał, prośba do chrześcijan o ograniczenie liturgicznych zgromadzeń na jakiś czas w związku z pandemią była uzasadniona. Niedopuszczalne jest jednak, aby teraz to politycy decydowali o tym, czy sprawowanie kultu przez wiernych jest sprawą pilną czy nie.

Dziękując tym, którzy wkładają swój trud w umożliwianie wiernym uczestnictwa w Eucharystii za pomocą transmisji, kard. Sarah podkreślił, że „obraz wirtualny nie zastępuje obecności fizycznej”. Dodał też, że w dłuższej perspektywie takie transmisje mogą stać się zagrożeniem dla zdrowej duchowości, przekierowując uwagę kapłana z Boga na kamerę.

kak/KAI, PCh24.pl

Komentarze (25):

Katolik2020.05.11 8:48
Ale władze kościelne mają pełne prawo ingerować w świeckie władze?
O. Piłjo2020.05.10 19:01
Przyznawanie publicznych pieniędzy na naszą pradawną firmę też nie powinno być decydowane przez władze świeckie. Z czegoś musimy umierać!
andy2020.05.10 15:35
W Polsce obowiązuje konkordat, i zgodnie z nim Kościół nie jest petentem, lecz równorzędnym partnerem państwa. Biskupi nie muszą się dopraszać u szumowskiego o żadną łaskę, lecz mają prawo żądać znacznie większego poluzowania obecności wiernych w kościołach. Są parafie, które mają 4 tysiące wiernych, a obecnie na mszy każdorazowo nie może być więcej niż 30 osób, bo tyle wynika z metrażu kościoła. Większość jest pozbawiona niedzielnej mszy. I to jest skandal!!! Pisowska władza, rzekomo arcykatolicka (to jedna z większych bzdur) dyskryminuje polski Kościół! Niebawem ludzie zorientują się co jest grane. I wcale niewykluczone, że na tyle zdenerwuje to ludzi, że pisowcy przegrają kolejne wybory parlamentarne z wielkim hukiem. Niestety, zaślepieni władzą, oderwali się od rzeczywistości.
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze 2020.05.10 14:33
"Leszek" Keller-Krawczyk brudny Żyd, ale "antysyjonista" z powiększoną prostatą, która mu odbiera sen, każdy pretekst jest dobry do spryskiwania szambem. Blogowy skunk! Nie martw się o "śmiercionośne" 5G, te zachodnie, ale nie o ten chiński 5G. Chiński ma wbudowany anty-virus wraz z coronavirus. Nie martw się o "Chemtrails" to nic innego jak para wodna. Nie martw się o CO2 w Niemczech jest tego więcej, wiele więcej. Nie martw się o gaz z USA, Norwegii czy Emiratów, to nie oni są wrogami Rz. P. Ważne, że nie jest to syf po-sowiecki. Martw o ten koszer szajs który trzymasz za oknem bo lodówka zepsuta, etc., etc., etc., Poskakałeś Lesiu napier.... głupot na temat swego "katolicyzmu" mały, pękaty żydku... No dość tego ty debilu. Pamietaj: SZCZEPIONKI ZABIJAJĄ
MementoMori2020.05.10 12:44
A kto wybudował anteny 5G na kościołach jak nie świeccy ? Księża ? Maskowanie nadajników 5G na kościołach https://gloria.tv/post/Pt7xvR3E9e4q2fVMwHJ9ZuDKM Jest 4ta nad ranem. 5g ma wyraźnie KLUCZOWY związek... https://www.youtube.com/watch?v=h8bMG-XcaU4 Nasz rząd jest agenturą amerykańskiej masonerii (ryt szkocki )
Torchwood2020.05.10 12:14
Oczywiście, że sprawowanie kultu podlega władzy świeckiej - jeżeli to sprawowanie stwarza zagrożenie dla ludzi. Teraz tym zagrożeniem jest rozprzestrzenianie pandemii. Czy taki, na przykład, kult kanibalistyczny też nie powinien podlegać władzy świeckiej?
Czytelnik2020.05.10 12:08
Polecam goraco poczytac jego ksiazke "Wieczor sie zbliza...". Na prawde warto poczytac co mowi dzisiejszy filar Kosciola. https://multibook.pl/pl/p/Kard.-Robert-Sarah-Wieczor-sie-zbliza-i-dzien-juz-sie-chyli/10558
iza2020.05.10 11:51
Skoro sprawowanie kultu nie może może podlegać władzy świeckiej, to również na sprawowanie kultu nie może odbywać się w szkołach, szpitalach i służbach oraz nie może być finansowane przez władzę świecką.
anonim2020.05.10 21:42
Jezu Maryjo kocham Was ratuj duszę Izy . \
Niejestemrobotem2020.05.10 11:42
I nie podlega. Są jedynie ograniczenia dopuszczalnej liczby osób osób na mszy, bądź zamknięcie kościołów ze względu na epidemię, nie z pobudek religijnych. W sam przebieg kultu, w to jak i do kogo się modlić nigdzie władza w Europie nie ingeruje. Oczywiście, dla Kościoła jest to niekorzystne finansowo, tak jak i dla innych podmiotów. Ale Kościół nie jest tu traktowany inaczej niż inne podmioty, nie ma tu dyskryminacji.
katolicka kretynizacja polski2020.05.10 11:32
ta... pedofilia klechów też nie może podlegać świeckiej władzy, nic nie może! świętoyebliwe krowy poza prawem! Niech ten czarnuch weźmie krzyż i pyerdolnie się nim w ten głupi łeb!
Hity kinowe online 2020.05.10 11:28
Oglądaj 365 dni oraz inne hity kinowe w domu! https://filmvod.pl Świetna wyszukiwarka filmów oraz seriali online. Nie przegap dzisiejszego hity oglądaj online Na komputerze czy tablecie! Kosz do serwisu to 19,99 jednorazowo!
Glaudiusman2020.05.10 11:11
Ks. Kardynał ma absolutną rację. Nie mogą profani decydować o sprawowaniu sakramentów w Kościele. Nie mogą nam jacyś tam masoni pluć w twarz. Precz z oczu.
Daniel2020.05.10 10:57
Nadzwyczajna kasta czy cóś?
ABBA2020.05.10 10:03
To wszystko prawda. Ale chorych na covid księży leczy władza świecka. I zarażonych w pełnym kościele też musi leczyć władza świecka, więc ma coś w tym wszystkim do powiedzenia. W Polsce zrobiono to mądrze. Wprowadzono ograniczenia, ale kościołów nie zamknięto. Tak właśnie powinno być. Kościół też powinien się zwrócić do wiernych o wsparcie, czyli wysyłanie pieniędzy na konto. Nie ma tacy, a przecież księża też muszą jeść. Dobrze by było, żeby wierni o tym pomyśleli. A Pan Bóg wie wszystko, widzi, co się dzieje. Brak sakramentów jest bolesny, ale przecież w poprzednich stuleciach wierni przystępowali do komunii tylko kilka razy w roku, takie były zalecenia, przez całe wieki tak było. Szczera i gorąca modlitwa w domu może być ważniejsza niż obecność w kościele bez skupienia, bez uwagi, z niecierpliwym oczekiwaniem, kiedy wreszcie ta msza się skończy. Ilu wiernych wychodzi z kościoła przed komunią, a w ich mniemaniu spełnili swój obowiązek.
wzw2020.05.10 9:41
Takie traktowanie Kościoła zemści się na PiS! Otwarte galerie handlowe i kontrola klientów "na oko", a jak proboszcz pozwoli większej liczbie wiernych uczestniczyć we Mszy św, to - za donosami usłużnych - płaci karę 30 tys. zł!! Niech PIS się opamięta!! Nie obronił do dzisiaj dzieci kalekich przed aborcja, a teraz blokuje Kościół!! To nie może skończyć się dobrze!!
ABBA2020.05.10 10:11
Może wymienisz tych księży, którzy zapłacili karę? NIE MA TAKICH PRZYPADKÓW! ILe wysłałeś pieniędzy na konto swojej parafii, żeby zrekompensować utratę tacy? Jak wyślesz, to porozmawiamy.
Jakub2020.05.10 13:16
Niestety są tacy ksieża, ktorzy zaplacili- dzis proboszcz naszej parafii podał taką informację, a kasę wielu płaci regularnie!! Zdziwiłby sie ABBA, ktory moze nie placi, a pyskuje??
anonim2020.05.10 21:36
Ksiądz w Sromowicach Wyższych zapłacił karę .
Won z PiSem2020.05.10 9:20
A u nas władza się wtrąca. Reguluje zasady i wtrąca się w finanse Kościoła. Ps. Mam przeczucie że ten Murzyn to przyszły Papież.
ktoś tam2020.05.10 9:30
Przyszły papież? Śmiem wątpić z jednego względu. On uważa Bergoglio za ważnie wybranego papieża i cały czas potwierdza, że nie występuje "przeciwko papieżowi". Tym samym firmuje bergogliańskie herezje. "A lud spija miód z jego ust". I tak rozwałka Kościoła pogłębia się, także dzięki takim "gorliwym" sługom...
Won z PiSem2020.05.10 9:50
Przyszły, czyli po śmierci obecnego. Kontynuator. A czarny pasuje bardzo, zgodnie z modą.
ktoś tam2020.05.10 9:58
Jeśli już to po śmierci Benedykta XVI. Ale jest problem. Facet akceptuje Bergoglio i jego herezję. A zatem akceptuje nieprawne odsunięcie ważnie wybranego Papieża od sprawowania Urzędu Piotrowego. I tak jest w całym Kościele. W tym nie różni się także ani PiS, ani PO, ani Konfederacja, ani PSL i in. Wszyscy zgadzają się na tę hucpę pod nazwą: "Nasz Drogi Ojciec Święty Franciszek". Naczelna prorokini Konfederatów co to p. Brauna namaszcza na króla Polski, p. Miecia z Chicago, "papieża Franciszka" poważa bardzo. Uj, "katolicyzm" pełną gębą, w odróżnieniu od Lewicy bo tam "katolicyzm" pełnym centralnym otworem tylnim... He, he, he... "ortodoksi" spod Moskwy.
ABBA2020.05.10 10:08
Zamiast siać nienawiść, wysłałbyś pieniądze na konto swojej parafii, co rekompensowałoby brak tacy. A Pan Bóg być może policzyłby to bardziej, niż obecność w kościele z niecierpliwym oczekiwaniem, kiedy wreszcie ta msza się skończy.
\304\231imi2020.05.10 19:10
a co przeszkadza ci kolor skóry?