Kard. Robert Sarah: Mamy wielki kryzys doktryny - zdjęcie
06.12.19, 15:15Fot. Episkopat via Flickr, CC CC BY-NC-SA 2.0

Kard. Robert Sarah: Mamy wielki kryzys doktryny

29

Porzuciliśmy naszą chrześcijańskość. W świecie polityki oficjalnie odrzuciliśmy swoje chrześcijańskie korzenie. To my, ludzie wyrzuciliśmy Boga z Europy” - powiedział w rozmowie z tygodnikiem „Niedziela” kardynał Robert Sarah.

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił:

Przyczyną duchowego upadku Zachodu jest obojętność. Ludzie mówią: Bóg jest albo Go nie ma, to mnie nie interesuje. Wyrzuca się Boga z życia społecznego – Boga nie ma w polityce, w ekonomii, w ludzkiej codzienności”.

Jak zaznaczył, dziś ludzie celebrują siebie samych i swoje działania, osiągnięcia.

Wymyślili swoją własną liturgię, w której nie ma już przestrzeni dla Boga, bo centralne miejsce zajmuje człowiek”

- dodaje hierarcha.

Zdaniem kardynała najważniejszą przyczyną kryzysu w jakim znajduje się Kościół jest to, że część ludzi w Europie zapomniała o Bogu, inni zaś uznali, że Nietzsche miał rację głosząc śmierć Boga.

Kard. Robert Sarah nie pozostawia jednak tego bez odpowiedzi. Jego zdaniem receptą na wyjście z kryzysu powinna być przede wszystkim nauka wiary w rodzinie i to rodzice mają za zadanie dawać dzieciom przykład żywej wiary w Chrystusa Króla.

Dodał, że odpowiedzialność spoczywa także na kapłanach Kościoła katolickiego, których zadaniem jest komunikowanie prawdziwej wiary, a nie swoich opinii.

Mamy nauczać wiary. Z szacunkiem traktować Komunię Świętą, z godnością celebrować Mszę Świętą. Jeśli zabraknie takiego podejścia, zniszczymy wiarę ludu”

- podkreślił.

Stwierdził także:

Niszcząc liturgię, niszczymy wiarę! Prawdziwy kryzys, upadek duchowy ma swój początek w zachowaniu kapłanów, którzy nie celebrują Mszy Świętej”.

Powiedział również, że jego zdaniem idzie za tym przemiana społeczna oraz kulturowa, stąd ludzie zaczynają uważać, że wiara to sprawa prywatna, a więc Boga należy wyrzucić z przestrzeni publicznej. „A zatem musimy ponownie zamanifestować wiarę” - dodał kard. Robert Sarah.

Wskazał również na jeszcze jeden, niezwykle istotny aspekt, na chaos, który stał się w Kościele codziennością i przez który katolicy zaczynają odnosić wrażenie, że doktryna przestałą istnieć:

Każdy mówi to, co chce, według własnego uznania. Jedna konferencja biskupów mówi to, inna co innego. Nie ma już jedności w nauczaniu. Jest całkowite zamieszanie”.

dam/"Niedziela",Fronda.pl

Komentarze (29):

Shame on you Fronda2019.12.7 10:28
Czarowaliście w Afryce? no to macie, Afryka czaruje w Polsce buahahaha
trzeźwo myślący2019.12.7 0:26
Dopóki alumni będą uczeni, że czapeczkę biskupowi podaje się na klęcząco, a przed Bogiem (Najświętszym Sakramentem) stoisz lub idziesz, jak w komunie po bułeczki do sklepu, kryzys będzie się pogłębiał. Zanika poczucie sacrum. Św. O. Pio już dawno gromił księży niesumiennych, nazywając ich "rzeźnikami" Pana Jezusa. Nawet zwierzęta klękały przed Najświętszym Sakramentem, a księża odwodzą od tego swoich wiernych. Wygodnictwo, ponad wszystko, zanika miłość do Eucharystii.
matis892019.12.6 17:39
Jest tylko jeden kryzys który nazywa się Bergoglio Fałszywy Prorok lewakoateista. Lewakoateista modlący się do pachamamy i inny bożków które zestawił na równi z Jezusem. Dlatego nie jest on już katolikiem, papieżem i wykluczył się z KK. Ale jakoś nikt nie ma odwagi tej prawdy jasno powiedzieć. To jest jedyny głowny kryzys.
ks emeryt2019.12.6 17:32
Kryzys starannie wyhodowany przez nas duchownych. Ile kazań o grzechu? Ile kazań o karze za grzech? Ile kazań o "Dies irae" - dzień sądu strasznego? Ile kazań o piekle? A później płaczemy, że ludzie uznali: "Bóg umarł". A kto im ma mówić o Bogu, gdy my zajęliśmy się szukaniem popularności, poklasku, kominków i uznania?
Beno2019.12.6 21:17
Wspaniała ocena sytuacji. Dziękuję.
Zephyr2019.12.6 16:50
Jeden z najmądrzejszych biskupów naszych czasów. Warto go słuchać i stosować się do tego co mówi. A ta cała hołota, która komentuje na poziomie szamba, czyli na swoim własnym poziomie, nigdy nie zrozumie istoty jego przekazu.
Sutener z Krakowa Marian.B 2019.12.6 16:56
Ty KURVO w szambie mieszkasz i z niego nadjesz.!!!!
trzeźwo myślący2019.12.7 0:18
No i odezwały się nożyce. Tylko jedne?
Adam2019.12.6 16:29
Bardzo proszę Frondę o sprawdzenia adresu E- mail gościa pod pseudonimem "Magdalena Obciągarek" i przesłanie mi tego adresu na mój adres E-Mail. Za chamskie, wredne oszczerstwa, wytoczę temu frajerowi sprawę w sądzie. A ponadto takie wypowiedzi powinny być od razu z portalu frondy usuwane.
diecezjanin2019.12.6 16:25
Jedną z przyczyn kryzysu jest sposób powoływania biskupów. Tajnie tworzy sobie "terno" - ordynariusz - z pośród swojego dworu, przymilnych, adoratorów czy klakierów. A z tej trójki po "wyborze bez wyboru" przez Stolicę Apostolska, jak króliczka z kapelusza wyciągają nazwisko "szczęśliwca". Gdyby choć Rada Duszpasterska Diecezji i Rada Kapłańska Diecezji miała swój głos może by na kandydatów trafiali ludzie odważniejsi w obronie wiary a nie "piarowcy"
Beno2019.12.6 16:36
Rada Duszpasterska Diecezji? Rada Kapłańska? To wszystko jest na Zachód od Odry i nawet "demokracja", a rozpierdziel wśród kleru i kościoły puste. jeden mądry ksiądz z Niemiec i rodowity Niemiec, na pytanie o kryzys w kościele Zachodnim powiedział: Brak dyscypliny a co za tym idzie i brak jedności wśród kleru po Soborze Watykańskim II. Zresztą, bardzo dużo o kryzysie w Kościele mówił papież Benedykt XVI - relatywizm wśród biskupów, teologów i kleru - to są dzisiaj owoce.
diecezjanin2019.12.6 17:51
Masz bardzo dużo racji! Chciałem tylko zaproponować jakąś furtkę przez którą mógłby wejść do "terna" ktoś z poza prywatnych adoratorów (własnych lobbystów). Jest pewno wiele innych ścieżek by na biskupów wybierać zapatrzonych w Boga a nie "protektora"
Beno2019.12.6 21:16
Dziękuję za twój komentarz. Więcej dyscypliny i kontroli: co mówią, jak się zachowują biskupi i jak się troszczą o ewangelizację. Dobrze, aby Kościół miał swój wywiad i to nie tylko w jednej osobie nuncjusza, ale sztab ludzi i nieposłusznych, i wywrotowców, i tych co nie robią porządku w diecezji z podwładnym klerem od razu zrzucać ze stanowiska. Biskupi i kler szczególnie na Zachodzie, musi zacząć się bać. Na razie to używają na stanowiskach, a lud i Kościół mają gdzieś.
diecezjanin2019.12.6 22:29
Tu też masz rację z ta uwaga o bezkarności winowajców w Kościele. "Szeregowca" od razu sprzątają do jakiejś "dziupli" a rekiny grasują, maja chody, znajomości, układy, dochodowe parafie. A tak heroicznych kapłanów, jak bł Popiełuszko jak na lekarstwo. Zwalanie winy na "czasy" i media a niedostrzeganie przyczyna zła w "pasterzach" jest rozmijaniem sie z prawdą.
też kapłan2019.12.6 16:18
Kryzys? Tak. Dobrze, ze go choć jeden kardynał to widzi. Przyczyny: jedna z nich to: lizusostwo kapłanów wobec opinii publicznej. Boją sie głosić wymagającą prawdę Ewangelii bo: 1. Oberwą od tzw "owieczek" - one nie chcą norm. 2. Oberwą od biskupa "konfliktowy kapłan" - oni chcą mieć "spokój" w diecezji.
robaczek2019.12.6 16:11
Łoj tam !!! my tu w polsce nie mamy zadnego kryzysa! my tu sa wszystko zalatwimy sami ;] proboszcz maciej powiedzial ze jest super teraz wiec jest ;] no! tak ze tego no!
Stanislaw2019.12.6 15:49
Kryzys doktryny? Może tam, na górze. Bo na dole mniej widoczny. Góra chciała rabanu w Kościele, a tymczasem jest głównie na górze. Oby dół był nadal odporny na rabany!
ect2019.12.6 15:58
To niezupełnie jest tak jak piszesz. To prawda, że podziały idą ostatnio głównie od góry, ale niszczą one cały Kościół.
Magdalena Obciągarek. 2019.12.6 15:47
Poznałam tego typa, to ten co mi nie zapłacił za obciągnięcie laski z połykiem, czy tak postępuje KARDYNAŁ?!!!!!!!!
BajuPierduGawędyCzarnegoLąduDlaKatoCiemnoty2019.12.6 15:40
Beżowy elegant z czerwoną lamówką. Od kiedy opuścił chatę z koziego łajna w afrykańskim buszu i przeniósł się do złotego pałacu w Watykanie, wygłasza udramatyzowane tyrady o upadkach, kryzysach i zamieszaniu. Są one tak samo treściwe, jak bełkoty arcy-ochlaja Głódzia leżącego w paśniku po litrze spirytusu obalonym z danielami.
Maria2019.12.6 16:28
Już lepiej się czujesz po wrzuceniu tu swojego bełkotu i frustracji
olo2019.12.6 16:45
nie dorastasz mu kmiocie do pięt
ect2019.12.6 15:34
Kard. Sarah to prawdziwy katolik.
Styki2019.12.6 16:19
i nastepny papiez
ect2019.12.6 16:28
Skąd taki wniosek?
Styki2019.12.6 17:49
Bez chwalenia sie dwoch poprzednich wytypowalem idealnie.
ect2019.12.6 19:47
Oby Ci się sprawdziło.
Sutener z Krakowa Marian.B 2019.12.6 15:30
Ten Sarah, niech on więcej do nas do Warszawy nie przylatuje.! Podczas ostatniej wizyty wskoczył na palmę przy Rondzie " de Gaulle'A i wyżarł bezczelnie wszystkie banany.!!!
rt2019.12.6 19:03
Perseweracje sutenera.