Kard. Robert Sarah: Dostęp do Eucharystii nie za cenę profanacji!  - zdjęcie
02.05.20, 20:54Fot. Flickr CC 2.0

Kard. Robert Sarah: Dostęp do Eucharystii nie za cenę profanacji!

19

Zdaniem Prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha, dzisiejszym problemem Kościoła jest to, że nie wszyscy kapłani zdają sobie sprawę z istoty i znaczenia Eucharystii. I to właśnie ten brak świadomości wśród duchownych powoduje błędy i nadużycia w sprawowaniu tego sakramentu oraz głoszenia na jego temat fałszywej teologii.

W wywiadzie udzielonym portalowi La Nuova Bussola Quotidiana kard. Sarah podkreślił, że nikt nie ma prawa zabronić kapłanowi sprawowania sakramentów. Dlatego nawet, kiedy wierni nie mają możliwości zwyczajnego uczestnictwa we Mszy św., to mają prawo indywidualnie prosić księży o dostęp do Komunii i spowiedzi.

W rozmowie hierarcha podkreślił, że debatując nad przywróceniem możliwości dostępu do Eucharystii w obecnej sytuacji epidemicznej, nie można dopuszczać do tego, aby kosztem szerszego dostępu stała się profanacja Najświętszego Sakramentu. Nie do przyjęcia są na przykład, jak mówi kardynał, pomysły udostępniania wiernym Hostii w plastikowych pudełkach „na wynos”.

Kard. Sarah podkreślił, że obecne trudności nie mogą być pretekstem do zmian w sposobie przyjmowania sakramentu. Stwierdził, że w Kościele obowiązują zasady, wedle których wierny może przyjąć Komunię do ust bądź na rękę, i trzeba to uszanować.

W rozmowie podkreślił również, że wierni nie mogą przywiązać się do przeżywania Eucharystii za pośrednictwem mediów:

-„Bóg się wcielił, nie jest rzeczywistością wirtualną” – mówił.

Dodał, że również dla celebrujących Msze św. kapłanów, transmitowanie liturgii może przynieść szkodę:

-„Podczas Mszy mają oni patrzeć na Boga, a tymczasem przyzwyczajają się do patrzenia na kamerę, jakby to był jakiś spektakl. Tak dłużej być nie może”.

Hierarcha podkreślił również, że Eucharystia jest serem Kościoła i z tego powodu jest ona szczególnie atakowana przez szatana:

-„Jestem jednak przekonany, że głównym problemem jest wiara kapłanów. Gdyby kapłani byli świadomi, czym jest Eucharystia, to niektóre sposoby jej sprawowania i niektóre hipotezy na temat udzielania Komunii w ogóle nie przyszłyby im do głowy”.

kak/ VaticanNews.va, PCh24.pl

Komentarze (19):

LEDWO ZLAZŁ Z DRZEWA A JUŻ PIEPRZY O EUCHARYSTII2020.05.3 15:57
"PODCZAS MSZY MAJĄ PATRZEĆ NA BOGA A TYMCZASEM PATRZĄ NA KAMERĘ, JAKBY TO BYŁ JAKIŚ SPEKTAKL." KARD. KUNTA-KINTE PROPONUJE ZATEM ABY WIERNI POSZLI DO KOŚCIOŁA. TAM BĘDĄ PATRZEĆ NA MAŁPĘ. I NIE BĘDZIE TO SPEKTAKL.
zwolennik2020.05.3 12:15
TO jest swiety czlowiek. Mozliwe, ze to wlasnie On uratuje Kosciot (jak kiedys sw. Franciszek). Modlmy sie za niego, wspierajmy go, bronmy jego propos. To dzisiejszy glos wolajacego na pustyni. Polecam gorao jego dzielo "Wieczor juz blisko..."
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.05.3 16:01
Murzyn ratujący naiwnych! Buhahahahahaha!
Bianka2020.05.3 8:35
Frondo, Błagam, Zatrudnijcie KOREKTORA!!! " "...Eucharystia jest serem Kościoła..."
Bianka2020.05.3 8:33
Kardynał tylko powtarza moje słowa, które od lat mówię, i mam właśnie takie poczucie, zresztą nie jest to żadne odkrycie Ameryki.... Od Kapłanów zależy Najwięcej, to oni nadają ton w Kościele w parafii, nie świeccy. Jeśli ksiądz sam zapomniał, albo nigdy nie zrozumiał o co chodzi w jego powołaniu bycia księdzem, no to mamy takie głupoty, jak ty jest napisane...z drugiej strony to polskie przywiązanie do tradycji za wszelką cenę, jest też przesadne i rodzi podziały....Widzę wiele złych rzeczy w Kościele, które utrudniają jego rozwój, wzrost duchowy poszczególnych jego członków, ale generalnie księża NIE SŁUCHAJĄ swoich owieczek, a spodziewają się posłuchu we wszystkim - nie...Księża! Tak jak my się mamy nawracać, świeccy, tak i Wy, Baranki...
ladychapel2020.05.3 5:52
Dlaczego na Fryndzlu tak mało jest informacji o tak wspaniałym duchownym jak jałmużnik kard. Konrad Krajewski?
WatykanaliaCzarnodziejZKrainyGównianychLepianek2020.05.3 0:04
Pryncypialny, jakby jego tata i dziadek byli co najmniej prałatami. Tak jest, kiedy nigrus opuści chatę z koziego łajna na sawannie i przeniesie się do złotego pałacu w Watykanie. Ale kto porzucił wiarę rdzenną i oddał się katolickiemu misjonarzowi za gwizdek i żelki - tego Złe Mzimu spożyje razem z platynowym zegarkiem od Cartiera i Bentleyem w skórze z wielbłądzich napletków.
violencja2020.05.2 23:55
Napiszę bez sarkazmu ! Europo , Afryka nas słusznie poucza!
Ktos2020.05.2 23:25
Bardzo proszę o pomoc i wpłatę choćby złotówki. Jestem w tragicznej sytuacji. Dziękuję i proszę nie hejtować. 57 1020 2528 0000 0502 0466 3227
matis892020.05.2 22:56
Dla Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika, Komunia Św. jest tylko opłatkiem dla ciała, a nie ciałem Jezusa jako pokarm dla duszy. Dla Bergoglio to tylko taka pamiątka, zwyczaj, a nie ciało i ofiara Jezusa Chrystusa.
anonim2020.05.2 22:32
Oj tak, ich wiara powinna być podbudowana dużą wiedzą i głębokim zrozumieniem, bez tego wszyscy utracimy wiarę i skażemy się na potępienie.
Styki2020.05.2 21:37
Nic dodac , nic ujac z tego co powiedzial przyszly papiez. Widac w Nim moc Ducha Swietego.
man.of.Stagira2020.05.2 21:36
Do Ciebie pieśnią wołam Panie, do Ciebie dzisiaj krzyczę w głos. Ty jesteś wszędzie, wszystkim jesteś dziś, lecz kamieniem nie bądź mi. Do Ciebie pieśnią wołam Panie, bo ponoć wszystko możesz dać, więc błagam daj mi szansę jeszcze raz, daj mi ją ostatni raz. Już nie zmarnuję ani chwili, bo dni straconych gorycz znam, więc błagam daj mi szansę jeszcze raz, daj mi ją ostatni raz. Do Ciebie pieśnią wołam Panie, Do Ciebie dzisiaj krzyczę w głos. Daj mi raz jeszcze od początku iść, daj mi szansę jeszcze raz. Wystarczy abyś skinął ręką, wystarczy jedna Twoja myśl, a zacznę życie swoje jeszcze raz, więc o boski błagam gest. A jeśli życia dać nie możesz, to spraw bym przeżył jeszcze raz tę miłość, która już wygasła w nas, spraw bym ją przeżył jeszcze raz. Do Ciebie pieśnią wołam Panie, do Ciebie wznoszę mój błagalny głos. Ty ptakiem, chlebem, wszystkim jesteś dziś, lecz kamieniem nie bądź mi. Bogdan Loebl
violencja2020.05.2 23:53
Kocham tę modlitwę
gośka2020.05.2 21:29
przeceniacie sakramenty i adoracje...nie doceniacie jałmużny i tolerancji wad bliźnich...co każe Duch Święty? masz dogadać się z każdym zachowując swoje zasady i masz go jeszcze namówić do dobrego,,,Duch - Matka, która jak matka rodzic uczy dziecka słów...tak Duch uczy Dzieci Boże poprzez Biblię mówi i powtarza...wiem, że księża nie lubią tego słowa ale nie chce mi się pisać Pismo Święte...
scit2020.05.3 20:01
po co protestanci zaglądają na katolicki portal?. czy wiesz co oznacza słowo tolerancja...?
man.of.Stagira2020.05.2 21:10
Oczernianie osób i publiczne bezczeszczenie symboli religijnych, wyzywanie osób wyznających religię chrześcijańską, szczególnie k a t o l i k ó w, zostało w Polsce przez ludzi kulturalnych wywodzących się z elit intelektualnych (kasta Immanuela Kanta et.al) oficjalnie uznane za dyscyplinę sportową. W związku z tym może znaleźć się w programie I g r z y s k Olimpijskich, wkrótce.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.2 21:09
https://www.agatameble.pl/meble/narozniki/sarah-naroznik-z-funkcja-lewy-tkanina-baku5-dekor-baku3-dr-282 PROFANACJA ??? Bojkot Agaty????
dziwne2020.05.3 10:11
Płacą ci za to.