Kard. Rainer Woelki: Prawo do Mszy jest prawem podstawowym! - zdjęcie
24.04.20, 13:00

Kard. Rainer Woelki: Prawo do Mszy jest prawem podstawowym!

39

Kardynał Rainer Woelki z Koloni uważa, że dostęp do publicznej Mszy św. jest nie tylko „prawem podstawowym”, ale także prawem „chronionym przez Konstytucję”. W związku z tym w wywiadzie udzielonym dla niemieckiej stacji ZDF wezwał do poluzowania restrykcji, które ograniczają możliwość uczestnictwa we Mszy św. w Niemczech.

Duchowny zauważył, że w ostatnich czasach wzrosła liczba wiernych, którzy proszą o opiekę duszpasterską i że Kościół nie zapewnia „po prostu usługi kulturalnej czy gospodarczej”. Jego zdaniem chodzi tutaj o „podstawowe prawo, które jest zasadnicze dla naszego wolnego społeczeństwa” i którego poszanowania musi się domagać zarówno państwo, jak i społeczeństwo, a także je zabezpieczać.

Jednocześnie w wywiadzie dla „Die Tagespost” kard. Woelki przyznał, że nie ma możliwości, „by z dnia na dzień powrócić do Mszy tak, jak było to przed kryzysem związanym z koronawirusem”. Jego zdaniem „taki powrót do normalności jest wciąż daleki”.

Portal „Life Site News” zwraca uwagę, że uwagi kard. Woelkiego pojawiły się właśnie wówczas, kiedy biskup Gerhard Feige z Magdeburga spotkał się z krytyką za nazwanie wiernych, którzy domagają się dostępu do sakramentów „płaczliwymi” i „wojowniczymi”. Zdaniem bp Feige odwoływanie nabożeństw to „niemal problemy luksusowe” w obliczu „trudności i cierpień tych, którzy boją się o swoje życie lub życie krewnych”. Uważa on, że wierni powinni okazać im solidarność, a nie domagać się sakramentów. Głosy wzywające do przywrócenia Mszy pojawiły się nie tylko w Niemczech. Także w sąsiedniej Austrii młodzież zwróciła się do biskupów o umożliwienie uczestnictwa we Mszy św.

Diecezja Drezna-Miśni już zaczęła odprawianie Mszy dla wiernych w liczbie nie więcej niż 15 osób. Także diecezja kard. Woelkiego przygotowuje się do wznowienia publicznych Mszy przy zachowaniu stosownych środków bezpieczeństwa, jeśli chodzi o higienę. W całych Niemczech biskupi chcą wznowić odprawianie publicznych Mszy od 30 kwietnia.

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze (39):

Glaudiusman2020.05.14 9:53
Kardynał na absolutną rację. Nie mogą macherzy z WHO, specjaliści od depopulacji, majstrowania przy wirusach, trujących szczepionek, paszportów zdrowia i czipówch rządzić światem i Kościołem. Tylko Tramp może tą hałastrę przegonić, bo reszta jest zeszmacona i przekupiona. A tymczasem gra toczy się o życie doczesne i wieczne. Nie mogą truciciele rozdawać kart.
Moly2020.04.25 1:56
Sa czasy kiedy obowiazki sa wazniejsze niz prawa.
Glaudiusman2020.04.24 22:39
To jest zbrodnia, aby uniemożliwiać wiernym uczestnictwa w sakramentach świętych. Mam na myśli katolików bo protestanci z sakramentami mają ogromny problem. Norma powinna być 5 m2 na osobę, a nie 15 m2.
na co czekasz frajerze? 2020.04.24 20:30
Chcesz wylądowac w kiciu za NIELEGALNE - PIRACKIE FILMY? Wejdź na tą stronę: filmvod.pl Chcesz żeby ci WYCZYŚCILI KACAPY KONTO? Wejdź na tą stronę: filmvod.pl Nie wystarczy ci AIDS, chcesz podłapać VIRUSY - MALWARE? Wejdź na tą stronę:filmvod.pl Chcesz być takim idiotą jak Leszek Keller-Krawczyk? Kopiuj jego "reklamy".
Hity kinowe online 2020.04.24 20:07
Heej Premiery kinowe w domu! Wygodny sposób, aby oglądać tysiące filmów i seriali. Produkcje przedpremierowe, premiery 2020! Zenek,hejter , Psy 3 i inne nowości Wszystkie możliwe filmy oraz seriale z dożywotnim dostępem. Za jedyne 20 zł https://filmvod.pl
alojz2020.04.24 20:02
tylko pan kardynał zapomniał, że jego rodacy z prawa do Mszy już dawno zrezygnowali, kościoły w Niemczech świecą pustkami, w zasadzie mogą być zamknięte cały rok
ja2020.04.24 18:50
Ktoś wie gdzie na świecie i w jakim stopniu zabronili odprawiać mszę św. podczas epidemii i jak to teraz wygląda - jakie restrykcję są na dziś ? Jest jakaś stronka która to pozbierała ?
STANISLAW2020.04.25 8:09
Chyba w Chinach cos takiego się pojawiło.
Requiescat2020.04.24 18:36
Oczywiście ma rację. Każdy ma prawo popełnić samobójstwo. Tylko czy każdy ma również prawo zarażać rodzinę po powrocie z mszy?
Totustuus2020.04.24 17:14
DOBRZE ZE WSRòD ELITY KOSCIELNEJ SA I MADRZY ROZUMNI CHIERARCHOWIE.KTòRZY TRAKTUJA NA POWAZNIE SWOJE KAPLANSKIE POWOLANIE." PURPURA KARDYNALSKA" I BISKUPIA JEST SYMBOLEM GOTOWOSCI DUCHOWNEGO DO OGROMNYCH POSWIECEN W OBRONIE EWANGELICZYCH NAKAZòW ;WLACZNIE Z GOTOWOSCIA POSWIECENIA WLASNEGO ZYCIA W OBRONIE WIARY. WARTO BY BYLO O TYM PAMIETAC DROGI EPISKOPACIE POLSKI. Z wyrazami szacunku - OWIECZKA z BOZEJ owczarni.
Totustuus2020.04.24 17:12
DOBRZE ZE WSRòD ELITY KOSCIELNEJ SA I MADRZY ROZUMNI CHIERARCHOWIE.KTòRZY TRAKTUJA NA POWAZNIE SWOJE KAPLANSKIE POWOLANIE." PURPURA KARDYNALSKA" JEST SYMBOLEM GOTOWOSCI DUCHOWNEGO DO OGROMNYCH POSWIECEN W OBRONIE EWANGELICZYCH NAKAZòW ;WLACZNIE Z GOTOWOSCIA POSWIECENIA WLASNEGO ZYCIA W OBRONIE WIARY. WARTO BY BYLO O TYM PAMIETAC DROGI EPISKOPACIE POLSKI. Z wyrazami szacunku - OWIECZKA z BOZEJ owczarni.
hate piss2020.04.24 16:57
nie wiem dlaczego nierzad ogranicza dostep do kosciolow ? wielka niegodziwosc niech elektorat pissowski sie modli zus odetchnie a i wyborcow ubedzie jestem za !!!!
Olech2020.04.24 16:39
W końcu jakiś biskup oficjalnie upomniał się o prawo wiernych do uczestniczenia we Mszy świętej. Szkoda że polscy biskupi są nastawieni tylko na utrudnianie wiernym dostępu do sakramentów. Kościół, został powołany aby rozdzielać sakramenty wśród wiernych - jeśli tego nie czyni staje się niepotrzebny.
ladychapel2020.04.24 16:28
Z portalu: wiara.pl My, katolicy, na ogół niechętnie mówimy o pieniądzach, a już najmniej o tym, jak się nimi rządzimy. To źle, bo sama Biblia uczy, jak właściwie postępować z pieniędzmi. Na jesieni ub. roku zakończył się pierwszy w historii naszej diecezji kurs finansowy Crowna. Teraz trwają dwa kolejne. Te, słabo jeszcze u ans znane kursy, uczą m. in. jak po chrześcijańsku konstruować swój domowy budżet, jak nie zaciągać kredytów, jak dzielić się tym, co mamy, z bliźnimi, jak zaoszczędzić co miesiąc jedną piątą dochodów, a przy tym jak z pozostałych pieniędzy wykroić jeszcze na zachcianki. Że niemożliwe? Przeciwnie - to się da zrobić, bo system takiego szkolenia znany jest i praktykowany prawie od stu lat na zachodzie Europy. Aaa, bo nie powiedziałem najważniejszego, że wymyślili go ewangelicy po to, aby służył wszystkim chrześcijanom. To taka ekonomia realizowana według Bożego planu, zawartego w Piśmie Świętym. I to działa, rzeczywiście działa i przynosi pożytek. Nie tylko rodzinom, które po kursie wiedzą, jak policzyć i jak wydać swoje pieniądze, ale także potrzebującym, do których trafia co miesiąc biblijna dziesięcina, przekazywana przez absolwentów chrześcijańskich kursów fiskalnych Crowna. To zdumiewające, że większość z nas niechętnie mówi o domowych finansach. Prawdopodobnie dlatego, że nie umiemy sobie z nimi radzić, że wydajemy więcej niż zarabiamy, że zaciągamy głupie kredyty, stając się zakładnikami bankierów. „Kto ma kredyt, stracił wolność” – mówią ci, co z Crownem są na ty. I zaraz podają recepty, jak się gospodarzyć, żeby być wolnym. Nic dziwnego, że ewangelicy inaczej niż my traktują sprawę obchodzenia się z pieniędzmi. Korzenie ich światopoglądu religijnego głęboko tkwią w mieszczańskiej mentalności średniowiecznych miast, gdzie bogaty był nie ten, co się lenił albo rabował, ale ten, który całymi pokoleniami systematycznie pracował, odkładał i wydawał z rozsądkiem. Teraz można tego mieszczańskiego sukcesu doświadczyć na samym sobie, przyłączając się do kursów Crowna i postępując z naszymi finansami tak, jak pan Bóg przykazał. Okazja nadarzy się szybciej niż myślimy, bo ruch rozwija się w diecezji niezwykle dynamicznie. https://biblia.wiara.pl/doc/1462786.Biblijny-budzet-domowy
ladychapel2020.04.24 16:22
Czy to podstawowy problem w czasie zarazy. Czy tez o pieniadze chodzi...? Dlaczego katolicy nie utrzymuja swych parafi tak jak ewangelicy, ktorzy czesto dziesiecine placa (skladka koscielna) + ofiara na nabpzenstwach. Przeciez 5 Przykazanie Kościelne nakazuje: "Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła."
anonim2020.04.24 16:16
od kiedy to kościół ma cokolwiek wspólnego z konstytucją
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.04.24 16:04
Skoro prawo do mszy jest prawem podstawowym, to takim samym jest wizyta w kinie albo w teatrze! Już nie wspominając o prawie do mieszkania. Jak kamienicznikom-rzymskim katolikom nie jest wstyd?!
wujek dobra rada2020.04.24 15:36
Najlepiej skierowac pozew przeciwko Pana Bogu do Sadu Biskupiego, by ten wreszcie przywolal Boga do porzadku i zobowiazal go do ostatecznego rozwiazania kwestii koronawirusa.
Reytan2020.04.24 16:04
Jestes idiota genetycznym,to po mamusi.
Kropka2020.04.24 15:04
Dlatego właśnie konieczne było wprowadzenie tych drakońskich obostrzeń. Myślenie, że na mszy nie da się zarazić koronawirusem bo z okazji niedzieli Bóg na pewno przymknie oko na podstawowe prawa biologii jest albo ignorancją albo głupotą. Najgorsze że jest to że tacy ludzie stanowią zagrożenie (często śmiertelne) nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla innych - i kompletnie się tym nie przejmują! A tak nawiasem mówiąc w Korei Płd. setki chorych zaraziły się Covid-19 właśnie podczas mszy.
a jak wnuczki na "wyspach"?2020.04.24 14:39
Moje całodobowe sr*nie nie może być tak nudne. Ja OBOJĘTNY jestem bez IQ, pożyczę je od innych. Czas na sr*nie... Taka moja natura, sierpem obrzezanego skoorvysyna, jest silniejsza od przyzwoitości, więc sr*ć na forum muszę. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ "Teraz jestem przedstawicielem angielskiej firmy w Polsce."
Albert2020.04.24 14:33
Srogie piguły Rajnerku.
man.of.Stagira2020.04.24 14:08
Zapewne tak jak PRAWO do wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży jest dla DUCHOWNYCH prawem podstawowym GWARANTUJĄCYM im bezkarność!
Reytan2020.04.24 16:01
Pedofile komunistyczne won za Don.
STANISLAW2020.04.24 13:41
Jestem przekonany, że duchowni mogą tak zmodyfikować przebieg, a zwłaczacza udzial w mszy, żeby byla ona dostępna dla wszystkich (z jej natury!!!), przy założeniu, iż równocześnie może istnieć bezpośrednia transmisja internetowa.
JANOSIK2020.04.24 13:21
Skoro dla was podstawowym prawem jest zachowanie milczenia to ZAMILKNAC.PIS i kosciol sie wam niepodoba ?a co wam sie podoba .Milego dnia
Reytan2020.04.24 16:00
Komunisci smierdza wojlokiem.
man.of.Stagira2020.04.24 13:18
Oczernianie i publiczne bezczeszczenie symboli religijnych, osób wyznających religię chrześcijańską, szczególnie k a t o l i k ó w, zostało w Polsce przez ludzi kulturalnych wywodzących się z elit intelektualnych (kasta Immanuela Kanta et.al) oficjalnie uznane za dyscyplinę sportową. W związku z tym może znaleźć się w programie I g r z y s k Olimpijskich. Wkrótce. .
Polo2020.04.24 18:03
Czyń innym tak jak byś chciał aby i tobie czyniono. religie chrześcijańskie zbezcześciły, zgwałciły, wymordowały i splugawiły wszystkie symbole religijne, uczuciowe, społeczne... wszystkie prawa. Do życia, szczęścia, wolności... Czemu teraz wrzeszczycie, kiedy czynione jest wam tak jak wy innym czynicie?
AAAtomek2020.04.24 13:16
Jak będzie płonął Kościół w czasie Mszy to proszę nie gasić kościoła do czasu, aż się skończy msza?
Reytan2020.04.24 15:57
Jak widac komunisci to chamy pozbawione kluttury ,rzeznicy ,ktorych nalezy pozbawic obywatelstwa NASZEGO.
AAAtomek2020.04.24 19:08
Zgadzam się z tobą,że obecny reżim należy pozbawić obywatelstwa i odesłać do Moskwy lub Vaticanum, gdzie ich mocodawcy. Reżim to cytuję: "komuniści, chamy pozbawione kultury, rzeźnicy..."! Całuję.
Pisbusters2020.04.24 13:15
Wszystkie pisdzielce na msze i całować sie języczkiem z kaczą mordą może się w końcu zarazi sku-r-syn
Reytan2020.04.24 15:56
Widac niestety,ze komunisci sa wszyscy pedofilami i zboczencami.
Michal2020.04.24 16:41
Całowanie się z języczkiem nie jest zboczone. A do czynów pedofilskich raczej w kościele nie dochodzi podczas mszy, tylko przed lub po i nie na terenie nawy głównej tylko w zakrystii lub na plebanii.
anonim2020.04.24 16:53
masz racje, tylko ze kosciol jest w takim przypadku pod wezwaniem sw. Marksa i Lenina
Koronawirus2020.04.24 13:11
Prawem podstawowym jest prawo do zachowania milczenia. Trzeba było z tego skorzystać Biszkopcie!
STANISLAW2020.04.24 13:56
Nie popisuj się chamstwem!
Koronawirus2020.04.24 14:39
OK boomer