05.11.14, 13:56Kard. Gerhard Müller: Nasza wiara to wiara prawdziwa, wolna od błędów (fot. sxc hu)

Kard. Gerhard Müller: Nasza wiara to wiara prawdziwa, wolna od błędów

Kościół i teologia istnieją po to, by ewangelizować, a nie po to, by zadowalać się osiągnięciami wypracowanymi za biurkiem – powiedział kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, do teologów z Katolickiego Uniwersytetu Ameryki.

Wygłosił tam wykład zatytułowany „Donum Veritatis” (łac. Dar Prawdy).

Prefekt zaznaczył, że teolodzy nie mogą jedynie intelektualnie dociekać prawdy. Muszą też ewangelizować z miłością, po to, by Ewangelia zachowała swoją świeżość. Zgłębianie prawdy ma służyć w ostatecznym rozrachunku Kościołowi.

Kardynał podkreślił też, że nauczanie Kościoła świętego pomaga wiernym całkowicie zdać się na Boga. Zapewnia im możliwość wyznawania prawdziwej wiary, wolnej od błędów – bez względu na czas i okoliczności. Magisterium nie jest czymś, co jest narzucone z zewnątrz. To wynik bezpośredniego chrześcijańskiego nauczania i prawdy.

Magisterium nie wiąże Kościoła, ale go uwalnia, by lepiej służył prawdzie. A kto sam nie odda się prawdzie, nie będzie mógł się dzielić wolnością, którą on daje.

pac/radio watykańskie

Komentarze

anonim2014.11.5 14:38
Dobrze wiedzieć, że jest się po dobrej stronie.
anonim2014.11.5 15:13
To był wykład do teologów... oni wiedzą, który kawałek do jakiego stopnia jest nieomylny, a w którym miejscu może być pogłębiony. Po drugie, mówi do teologów amerykańskich, którzy potrafią być jeszcze lepsi w nedreinterpretacjach nieraz bardziej pomysłowi, niż niemieccy.
anonim2014.11.5 15:52
Dziękuję ci Duchu Św.że prowadzisz KK.od dnia pięćdziesiątnicy aż do paruzji.Chwała Tobie!
anonim2014.11.5 16:26
Można się obawiać czy głosząc takie poglądy kard. Gerhard Müller - przy obecnym papieżu - długo jeszcze utrzyma się na swoim stanowisku.