Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Ludwig Müller przestrzega przed kultem papieża. Kościół jest Kościołem Chrystusa, a nie Kościołem papieża.

W Niemczech ukazuje się właśnie książka pt. „Papież. Posłanie i misja” kardynała Gerharda Müllera. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary w publikacji wydanej nakładem Wydawnictwa Herdera opowiada się za bardzo ostrożną reformą Kościoła katolickiego. Mowa o decentralizacji. „W duchu nowej ewangelizacji także biskupi, synody i episkopatu muszą wziąć pod uwagę większą odpowiedzialność, włącznie z ‘pewną kompetencją nauczycielską’” – pisze kardynał.

Jak podkreśla, papieski postulat „zdrowej decentralizacji” Kościoła nie jest w żadnej mierze „sygnałem zmiany kierunku lub rewolucji w Watykanie”. „Tendencje separatystyczne i nadmiernie władcze” szkodzą Kościołowi katolickiemu, pisze kardynał. Żaden episkopat nie może „wydawać osobnych, wiążących deklaracji dogmatycznych lub definiować dogmatów i relatywizować struktur sakramentalnych” – wskazuje dalej. Choć kardynał Müller nie podaje żadnych przykładów takiego działania, jest ewidentne, że mierzy w Kościół w Niemczech. Niedawno biskupi niemieccy wydali dokument nakazujący akceptację „decyzji sumienia” rozwodnika, który chciałby przystępować do Komunii świętej, co jest jawnym zerwaniem z Magisterium. Niestety, publikacja tego dokumentu pozostaje bez żadnych konsekwencji, a jego autorzy twierdzą, że działają w zgodzie z intencjami papieża.

Z kolei wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu kardynał powiedział, że Kościół katolicki nie jest „kościołem papieskim”, bo jego centrum jest sam Chrystus. Papież jest istotny dla jedności Kościoła w wierze, ale nie można rozumieć tego centralistycznie. „Nie można służyć papieżowi, uprawiając wokół niego kult osoby” – podkreślił.

Kardynał powiedział, że istnieje niebezpieczeństwo, iż w mediach wybrzmiewać  będzie wyłącznie głos papieża, podczas chrześcijaństwo jest pewnym zgromadzeniem. Ubóstwianie papieża szkodzi urzędowi papieskiemu. Słabości i granice ma każdy człowiek, także reprezentanci Kościoła, zaznaczył.

W swojej książce kardynał Müller wyjaśnia znaczenie i historyczny rozwój urzędu papieskiego. Wiele uwagi poświęca kontrowersjom wokół papiestwa między katolikami a protestantami.

Fronda.pl/Kath.net