Kard. Matteo Zuppi: Ewangelia to nie tylko zasady moralne - zdjęcie
02.03.20, 14:55Screenshot Youtube - TV BOLOGNA

Kard. Matteo Zuppi: Ewangelia to nie tylko zasady moralne

10

„Myślę, że istnieje tak wielu proroków klęsk, tak wielu, którzy mylą duszpasterskie i misyjne nawrócenie z relatywizmem moralnym” – powiedział włoski kardynał Matteo Zuppi w czasie swojej wizyty w Madrycie. W czasie pobytu w hiszpańskiej stolicy duchowny udzielił wywiadu „Religión Digital”.

Boloński kardynał nawiązywał w ten sposób do słów Jana XXIII, które zostały wygłoszone na otwarcie Soboru Watykańskiego II. Papież mówił wówczas m.in. o „prorokach klęsk”, którzy postrzegają współczesne czasy tylko jako „matactwa i ruiny”. Hierarcha stwierdził także, że „koniec świata chrześcijańskiego nie oznacza końca chrześcijaństwa” i że nie można tylko „patrzeć na trudności”, ale „trzeba dostrzegać możliwości”. Gdyż „problemy to wyzwania albo jeszcze lepiej: możliwości”.

Zdaniem kardynała odpowiedzią na wyzwania współczesności jest zbliżenie się do ludzi, „rozmawianie z każdym i zaczynanie na nowo. Słuchanie i mówienie, słuchanie zranień i mówienie z przyjaźnią, rzeczywistą troską o ludzi”.

Kard. Zuppi wypowiedział się przeciwko „Ewangelii redukowanej do zasad moralnych”, gdyż powinna ona być „spotkaniem, powinna być życiem”. Według włoskiego duchownego „Niektórzy ludzie chcą sprawić, by wszystko było jasne. Miłosierdzie jest czymś przeciwnym”. Uważa on także, że powrót do modelu starożytnych wspólnot chrześcijańskich odzwierciedla styl reform proponowanych przez papieża Franciszka.

Odnosząc się do pytania o „wrogów” obecnego ojca świętego, kard. Zuppi stwierdził, że „to normalne, że jest strach, by iść naprzód. To normalne, że powstaje pokusa, by wyznaczyć jasne granice, kiedy mówimy do tłumu, ale musimy być gościnną wspólnotą”, gdyż to jest najlepszy sposób, by wyjść naprzeciw innym ludziom. Zdaniem kardynała „nawrócenie pomaga nam dobrze przeżyć depozyt naszej wiary, ale przeżyć go dzisiaj, tak, by nie zostać wykluczonym”.

jjf/novenanews.com

Komentarze (10):

antoni.s2020.03.3 10:21
Fajny dyzio.
Sex portal2020.03.2 18:34
Cześć, Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.lexlale.eu Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już teraz!
STANISLAW2020.03.2 17:46
Uwaga, uwaga! Jakaś Urszula wchodzi zamiast księdza do konfesjonału i nagrywa "sprawowaną" przez siebie spowiedź!
***2020.03.2 20:35
Nie zajmujcie się tą babą. To jakaś "frondowa" wariatka.
antoni.s2020.03.3 9:44
A jaka to różnica komu opowiadasz o swoich osobistych sprawach,w każdym przypadku to debilizm.
nie tak znowu z siebie dumny stary pedał2020.03.2 17:11
Halo, Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam ponad lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Szkoły otwarte, a ja mam pod bokiem podstawówkę nr. 133 (W-wa). Krótki spacer od domu. Kupuje kilka batoników czekoladowych dla chłopaczyków. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Już wiosna niedługo i chłopczyki będą w krótkich spodenkach. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Lubię takie pseudonimy jak "PolishPatriot" (choć nie jestem ani jednym ani drugim), "Polak" albo "Słowianin", "Sarmata"(a to dobre!) a ostatnio jestem "𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤" - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. Można mnie bylo znaleźć m.in. pod "nickami" jak 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚, 𝐎𝐭𝐭𝐨 itp. Nie tylko lubię źeńskie "nicki", ale i lubię się ubierać jak Rafalala - w zaciszu domowym. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Powinienem dostać Order Lenina za mój iście stachanowski trud.
Urszula2020.03.2 17:07
Bóg na pierwszym miejscu? Ale nie u katolskich duchownych. Oto rozmowa księdza i spowiadającej się dziewczynki.: "Serca dzieci na pierwsze piątki miesiąca muszą być czyste. W kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach ustawiają się do spowiedzi. Ksiądz Andrzej: – Twój tatuś wkłada ci palce do cipki? Na pewno to robi. Lubisz to? Małgosia, 9 lat: – Nie, proszę księdza, tatuś niczego takiego nie robi. – Na pewno wkłada ci paluszki. Podnieca cię to? – Nie, przysięgam, nie robi." Brakuje określenia żeby nazwać tego kogoś. A teraz wszystkie pisowskie zboczki łapka w dół.
Sauron2020.03.2 17:31
Zaraz Ci napiszą, że geje molestują dzieci non stop a księża to tylko czasem. No i to wina dziecka, bo kusiło.
lulek2020.03.4 8:48
Nie rób z siebie publicznie idiotów...
STANISLAW2020.03.2 16:44
To jest prawda, iż dochodzi do koncentracji życia religijnego na etyce i zasadach morlanych. Grzeszą tym kaznodzieje i sluchacze, sygnalizujący swoje zapotrzebowania. i oczekiwania. Tymczasen nasz religia, nasza wiara wymaga koncentracji na osobie Boga, na Chrystusie. I nie dlatego, że to służy moralności i zaangazowaniu społecznemu, ale dlatego, że Bogu po prostu to się od nas należy, by Go umieścic na pierwszym miejscu swojej osobowości i aktywności. Trzeba na powrotu do Boga i teologii!!