Kard. Joseph Ratzinger: To nie koniec chrześcijaństwa! - zdjęcie
07.04.20, 19:41

Kard. Joseph Ratzinger: To nie koniec chrześcijaństwa!

35

Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI w 1994 roku udzielił wywiadu, w którym trafnie scharakteryzował bolączki Europy Wschodniej i Zachodniej. Jednocześnie dał do zrozumienia, że na wszystkie te problemy "chrześcijaństwo ma lepsze odpowiedzi". Poniżej fragment wywiadu z kard. Ratzingerem, ówczesnym Prefektem Kongregacji Nauki Wiary:

"Mam wrażenie, że w Europie Wschodniej spotyka się dwa przeciwstawne zjawiska. Z jednej strony panowanie ideologii ateistycznej trwające lata uśpiło sumienia, a wraz z fałszem, który znajduje się w kolektywizmie, doprowadziło ludzi do egoizmu, do cofnięcia się w banał, do przystosowania się do kłamstwa i do zamknięcia w rzeczach materialnych.

Z drugiej strony, wyłoniło się w ten sposób nowe pragnienie rzeczy większych; wiara zakwita na nowo i z większą intensywnością. Na Zachodzie, odwrotnie, istnieje rodzaj pogoni za karierą, sukcesem, posiadaniem, władzą. Terroryzm i narkotyki są dwoma sposobami buntu wobec tak zacieśnionego świata, symptomami pustki egzystencjalnej, z którymi na dłuższą metę nie da się współżyć. Ale także na Zachodzie są obecne liczne formy odnowy wiary.

Być może między Wschodem i Zachodem nie ma nawet tak głębokiej różnicy, chociaż ich wyraz historyczny i kulturowy jest bardzo odmienny. Nie można zanegować rozprzestrzeniania się pogaństwa post-chrześcijańskiego; jest jednak także oczywiste, że nie jesteśmy świadkami końca chrześcijaństwa. Po prostu, chrześcijaństwo ma lepsze odpowiedzi".

"W drodze" 1994, nr 5.

Komentarze (35):

TO NIE KONIEC CHRZEŚCIJAŃSTWA2020.04.8 17:47
CHRZEŚCIJAŃSTWA NIE, ALE KATOLICYZMU NA PEWNO.
Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.04.8 11:01
Siedzisz w domu??? Zacznij zarabiać! Nawet 1500zł w dzień  przez internet na stronie    --  https://inwestcrypto.com.pl -- Wystarczy Ci do tego komputer czy tablet. Nie musisz posiadać żadnej wiedzy! Doradcy zrobią wszystko za Ciebie! Koszt to jedyne 1000zł zwrot nawet do kilku H!
sliwy 2020.04.8 7:55
26 lat temu i o czym mówimy?
Protestant2020.04.8 6:32
"Po prostu, chrześcijaństwo ma lepsze odpowiedzi" Ratzinger twierdząc to, ma oczywiście rację. Ale mimo tego, taka wypowiedź pozostawia niedosyt. Bo stwierdzenie, że chrześcijaństwo lepiej odpowiada na egzystencjalne pytania człowieka nie przesądza, że jakaś inna (niż chrześcijaństwo) forma religijności, da odpowiedzi jeszcze lepsze. Odpowiedź apostoła Piotra była inna, bardziej radykalna: "Odpowiedział Mu Szymon Piotr: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga" (J. 6,68-69) Chrześcijanin rozpoznaje w Chrystusie Tego, który prawdziwie jest, jako osoba, Słowem Boga. Przez Chrystusa Bóg przemówił do świata (J. 1,1-18; Hbr. 1,1-4). Nie ma i nie będzie innego orędzia od Boga do ludzkości niż to, które się dokonało w Chrystusie. Co więcej, chrześcijanin wierzy nie tylko jakiemuś zewnętrznemu świadectwu o Zbawicielu, lecz to zewnętrzne świadectwo, zawarte w Biblii uzupełniane jest wewnętrznym świadectwem dawanym przez Ducha Świętego: "Jeśli kto chce pełnić Jego wolę, pozna, czy nauka ta jest od Boga, czy też Ja mówię od siebie samego" (J. 7,17)
polka2020.04.8 8:23
Amen
Totustuus2020.04.8 2:55
Trevignano Romano 24 marca 2020 r Przesłanie Jezusa Moje dzieci wszyscy jesteście zgromadzeni tutaj w tej wielkiej rodzinie, jaka(...) radość w moim sercu ! wszyscy na modlitwie jak w przeszłości. Umiłowane dzieci, wy, którzy teraz staliście się częścią mojej małej trzody, podążajcie śladami mojej Matki w waszym życiu , będę wam towarzyszył między lwami i żmijami, nikt nie może was dotknąć, nikt nie może was skrzywdzić. Drodzy moi bracia i siostry, jak wielka jest moja miłość do was, pozostańcie zjednoczeni, ponieważ dzisiaj jest ten moment, kiedy wszyscy potrzebują siebie nawzajem, nie zostawiajcie swoich wspòlbraci samych, lecz miejcie litość i miłosierdzie, tak jak ja będę miał (mam) dla was, niczego wam nie zabraknie. Moc Boża jest tak wielka, że ​​mój płaszcz to płaszcz mojej Matki, przykryje was i uczyni was niewidzialnymi dla zła. Moje dzieci, światowa elita chce zapanować nad wami, staliście się jej poddani, ale ja przyjdę i uwolnię was od tego całego zła. Moi bracia, siostry, przechodzę pomiędzy wami jeden po drugim, przytulam was i błogosławię jako brat, jako przyjaciel, jako ojciec, w imię Ojca w moim imieniu i Ducha Świętego, Amen ”.
Totustuus2020.04.8 2:10
Trevignano Romano 19 lutego 2019 r ..Przesłanie Boga Ojca.. Pozdrowienie, miłość i pokój temu domowi. Ja, Bóg Ojciec Wszechmogący , stwórca nieba i ziemi, jestem tutaj między wami. Pytam was, dzieci, dlaczego mnie nie kochacie, jestem waszym Ojcem, jedynym prawdziwym Ojcem, kocham was niezmierną miłością. Dzieci, ile radości sprawiło Mi stwarzanie wszystkiego, dlaczego mnie unikacie? By dać wam zrozumieć, jak wielką miłość odczuwam wobec moich dzieci, posłałem wam mojego jedynego Syna, by dać wam konkretność mojej obecnośći tutaj z wami. Aby was odkupić od grzechów, wstąpił na krzyż i umarł za was, jak bym mógł (coś podobego) uczynić, gdybym nie był dobrym i miłosiernym Ojcem. Nie lękajcie się mnie. Mówię rodzinom, uczcie swoje dzieci, aby postrzegały mnie jako dobrego Ojca, który zstępuje między was, aby was kochać. Zwierzajcie się przedemną, nigdy nikogo nie oddaliłem od siebie, nie jestem złym, nie jestem tym starcem, którym mnie malują , nie jestem ani starym, ani młodym, jestem Ojcem Przedwiecznym, dobrym i miłosiernym. Och dzieci ! jak piękną Łaską jest być tutaj razem, chciałem was tu zgromadzić, w tym domu, który teraz należy do mnie, jak wszystkie domy w których żyje modlitwa. Moje dzieci, jeszcze raz wam przypominam, nie bójcie się mnie. Mówię do obecnych i nieobecnych kapłanòw, proszę nauczajcie przykazań, uczcie tego, co wam pozostawiłem(pismo swięte), nauczajcie w ten sposòb by ludzie się mnie nie bali, jestem dobrym, miłosiernym i żywym Ojcem. Krzyż i Eucharystia to jest to, co musicie ciągle mieć przed oczami, krzyż jest odpuszczeniem waszych grzechów i jedyną rzeczą, która jednoczy was, abyście do Mnie dotarli. Eucharystie, dał wam mój Syn, jest cudownym darem łaski (dla was) wyproszonym przez Mojego Syna, z którego wszyscy możecie się cieszyć. Ja, Wszechmogący Ojciec Stwórca wszystkich, proszę moje stworzenia, aby mnie kochały, nigdy nie prosiłem o nic, tylko o Miłość, a tam, gdzie jest Miłość , tam Ja jestem, jesteście moją rodziną i chcę, abyście wszyscy jedym głosem głosili tylko jedna rzecz: Miłość, Miłość Boga, Miłość, która pochodzi ode mnie, która przechodzi przez mojego Syna, Miłość do mojej wybranej Maryji Najświętszej Dziewicy Niepokalanej. Teraz błogosławię was w imię Trójcy Świętej, Ojca, Syna i Ducha Świętego, Amen ”.
Moly2020.04.8 1:34
Co za banaly. Skad ten czlowiek moze wiedziec co siedzi w sercu czlowieka.
anonim2020.04.8 12:26
Wie ,bo to mądry człowiek
KONIECZNIE 2020.04.7 21:50
https://www.youtube.com/watch?v=VbOAnhgDlNk
APOKALIPSA2020.04.30 21:04
7.4.20 TROLLU, MYSLISZ,ZE LUDZIE BĘDĄ WCHODZIC ZA TOBĄ W ZŁO? Nie jesteś wiarygodny,by klikać w twoje g...e pole minowe. Za dużo krów po nim chodziło. Sam sobie chodź tam, może się poderwiesz.
Hello Monia you dirty russkie's whore!2020.04.7 20:49
Chcesz zobaczyć MONIA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.lexlale.eu. Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.lexlale.eu Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu. Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.lexlale.eu Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.7 20:46
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały związek w wieku od 21. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, więcej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - http://www.xlove.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie spotkajmy się!
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.04.7 20:42
"Leszek" to jest 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - pedofil , wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc Żydem z NKWD-wskich Żydów. Poskakałeś Lesiu napier.... głupot na temat swego "katolicyzmu" mały, pękaty żydku... No dość tego ty debilu. On, OBOJETNY i armia innych, tylko udowadnia, że ta domniemana inteligencja Żydów jest tym czym jest naprawde; MITEM!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.8 5:51
Wrzucanie wszystkich Żydów do jednego wora jest równie głupie jak traktowanie Polaków z Podlasia na równi z Polakami z Pomorza. To dwa światy. A wracając do Żydów, to ja jestem Żydem aszkenazyjskim. To spora różnica.
Leszek2020.04.7 20:39
Masoński wirus w Kościele i radość Zmartwychwstania. Abp Jan Paweł Lenga - YouTube
Stani2020.04.8 7:57
Ten Lenga to z Karguli czy z Pawlaków tak smiesznie zaciąga?
anonim2020.04.8 12:24
Nie ważne ,że zaciąga ważne ,że ma odwagę mówić prawdę .
czas na mikvah2020.04.7 20:25
@jew archiwista, ma cieczke
mordechaj2020.04.7 20:24
Oczywiście, że to nie koniec chrześcijaństwa. Po prostu w wyniku światowego kryzysu gospodarczego kościoły i kler będą mniej zamożne.
anonim2020.04.8 12:23
Ty też
anonim2020.04.7 20:17
Problem podstawowy, czy chrześcijańskie odpowiedzi docierają, czy się przebijają?
l2020.04.7 20:17
Chyba ktoś tu ideologizuje samym tytułem i foto. Trochę dziwna ta Fronda.
Stani2020.04.8 7:56
Ratzinger tutaj taki młodziutki, ledwie go idzie poznać
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.7 20:05
Tak tylko zauważę, że powyższy artykuł ma 26 lat. Czyli jest całkiem aktualny.
Paweł2020.04.7 20:30
Dobry Wieczór Prawda jest zawsze aktualna.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.7 20:51
Tu masz rację. Prawda jest wieczna. No i to że prawda nas wyzwoli. Tylko dlaczego ocenzurowano nasze wpisy pod artykułem o Smoleńsku? Była tam sama prawda. Tutaj na frądlu, niestety, nie prawda, ale chamska polityka rządzi. Tępa i chamska. Ja tam się cieszę, bo to nasz sukces, ale z drugiej strony to smutne, że żyjemy z totalitarnym kraju. Smutne.
Pawe\\305\\2022020.04.7 21:01
Nie wiem dlaczego usunięto wpisy. Nie czytałem ich. Co znaczy, że żyjemy w totalitarnym kraju, bo nie bardzo zrozumiałem?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.7 21:01
Uuuu zapomniałem, pardon my manners, dobranoc Pawle.
Pawe\\\\305\\\\2022020.04.7 21:08
Dobrej Nocy.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.7 20:02
Ale jaja frądel wykasował artykuł z Macierewiczem :)) To znaczy, że nasze komentarze były nie do zniesienia. BRAWO! Gratuluję sobie i wam. Good job !!! Oby tak dalej :)))
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.7 21:46
Albo, o Boże????, może Maciek Rewicz jest zagrożony??? Boże chroń Maćka. On jest naszą gwarancją dobrej zabawy... Od dawna, od lat, na pewno. Prezesie wszechmogący, Panie nasz polityczny, najświętsza żoliborska panienko (sorry prezio) zmiłuj się nad klaunem naszym Antoniną. Uchroń ją przed strasznym gniewem Twoim i zbaw od złega (złega? co to jest złega?) wszelakiego, Antek, tzn Amen.
Czytelnik Frondy2020.04.7 19:43
Matko najświętsza, uchroń tego mądrego, wrażliwego papieża przed inwektywami sług szatana, błagam!
anonim2020.04.7 19:56
To jak już tam dzwonisz to zapytaj dlaczego frondla usunęła artykuł o Antosiu
Stani2020.04.8 7:55
przecież on już nie jest papieżem