Kard. Hummes: Dopuścić żonatych mężczyzn do kapłaństwa. Nie ulegać tradycjonalizmowi! - zdjęcie
08.10.19, 09:35

Kard. Hummes: Dopuścić żonatych mężczyzn do kapłaństwa. Nie ulegać tradycjonalizmowi!

27

Pierwszym celem synodu jest wyznaczenie nowych dróg ewangelizacji w Amazonii. Nie możemy jedynie nostalgicznie spoglądać w przeszłość, ale musimy odważnie otworzyć drzwi Kościoła na tchnienie Ducha Świętego. W synodalnej auli mówił o tym kard. Claudio Hummes. Ten 80-letni brazylijski hierarcha odpowiada za Kościelną Sieć Panamazońską i w ramach przygotowań do synodu odwiedził tysiące lokalnych wspólnot.

Kard. Hummes wskazał, że w czasie debaty ojcowie synodalni nie powinni obawiać się nowości, ani podejmowania trudnych tematów, ponieważ Papież na tej drodze wskazuje im Jezusa, który jest „odwieczną nowością”. Hierarcha przypomniał męczeńską kartę Kościoła Amazonii, tysiące misjonarzy i misjonarek oraz świeckich katechistów, którzy oddali tam swe życie. Wskazał, że misyjna działalność od wieków naznaczona jest w tym regionie wieloma dziełami miłosierdzia. Mowa o zaangażowaniu w edukację, służbę zdrowia, walkę z ubóstwem i łamaniem praw człowieka.

Kard. Hummes przyznał, że Kościołowi w Panamazonii od zawsze brakowało wystarczających środków materialnych i misyjnych, co przeszkodziło w pełnym rozwoju tamtejszych wspólnot kościelnych. Wyraża się to w braku kapłanów, a co za tym idzie totalnym braku dostępu do Eucharystii i innych sakramentów, niezbędnych dla pełni życia chrześcijańskiego. Hierarcha przypomniał, że w obliczu tego braku wspólnoty katolickie wysunęły propozycję udzielania święceń kapłańskich dojrzałym mężczyznom rezydującym w lokalnych wspólnotach. Zwrócono również uwagę na konieczność większego docenienia zaangażowania kobiet i wypracowania dla nich odpowiednich posług, także dotyczących kierowania wspólnotami.

Kard. Hummes wskazał również na konieczność większego umocnienia amazońskiego oblicza Kościoła poprzez podejmowanie działań związanych z inkulturacją i dialogiem międzykulturowym oraz ewangelizacją również w środowiskach miejskich, które są coraz większym wyzwaniem dla Kościoła tego regionu. Przypomniał, że troska o wspólny dom oznacza nie tylko ochronę amazońskiej puszczy, tamtejszych rzek czy zwierząt, ale przede wszystkim ochronę najuboższych i najbardziej wyzyskiwanych ludzi. Wskazał zarazem, że kluczowym tematem synodu jest misja Kościoła i docieranie z Ewangelią w najdalsze regiony Amazonii.

Jak zaznacza portal Crux, kard. Hummes odniósł się także do tematu viri probati i posługi kobiet w Kościele. Jak podkreślał, w Amazonii brakuje kapłanów, “czego konsekwencją jest brak Eucharystii, choćby niedzielnej, a także brak dostępu do innych sakramentów”.

“Udział w sprawowaniu Eucharystii, przynajmniej w niedzielę, jest konieczne do pełnego i stałego rozwoju wspólnot chrześcijan i do prawdziwego doświadczania Słowa Bożego w życiu ludzi” – mówił hierarcha. 

Jak dodawał, “na etapie lokalnych konsultacji, miejscowe wspólnoty, misjonarze i rdzenni mieszkańcy postawieni wobec pilnych potrzeb, których doświadczają członkowie większości wspólnot katolickich w Amazonii, poprosili o otwarcie drogi do święcenia żonatych mężczyzn pozostających w swoich wspólnotach, potwierdzając zarazem wielkie znaczenie daru celibatu w Kościele”.

“Istnieje prośba, aby ich posługa została uznana i, aby spróbowano umocnić ją poprzez odpowiednią posługę, dla kobiet, które żyją w tych wspólnotach” - stwierdził

Zaapelował, by  nie ulegać "tradycjonalizmowi"

“Tradycjonalizm, który pozostaje związany z przeszłości, to jedno, ale prawdziwa tradycja, która jest żywą historią Kościoła, to coś innego” – zaznaczył

tb/vaticannews.va/ekai.pl

Komentarze (27):

Jan Radziszewski2019.10.8 19:40
Do walki z tym piekielnym tyranem, Trójca Święta powierzyła Bożą Moc i Potęgę Swoją, kruchej niewieście, słabemu stworzeniu, Maryi, Mojej Świętej Kochanej Mamie, jeszcze chwila, a Ona zacznie działać w pełni swoich i Bożych sił i możliwości działania. To Ona ostatecznie pokona wielkiego piekielnego pyszałka, zarozumialca, złego ducha. Przegrana z Tą Niewiastą, będzie dla niego wielkim upokorzeniem. Jednak zanim to nastąpi, zły zwodzi wielu, także tych, którzy powinni Mi służyć, oddawać Mi hołd, walczyć z tym tyranem w Moim Imieniu z całą jego zgrają, watahą, hordą. Wielka liczba kapłanów, biskupów i kardynałów weszła na stanowiska kościelne, które zajmują podstępem, jako słudzy Lucyfera. Wielka ich liczba służy wiernie piekłu, z gorliwością wypełniają demoniczne rozkazy. Niestety, do ich grona dołączył Papież Franciszek. Szerzy dawno potępione przez Kościół Święty herezje, jeżeli się nie nawróci, nie opamięta, bardzo ciężko będzie się jemu zbawić. Niebawem powstanie wielka schizma zachodnia, będzie jej przewodniczyć wielu biskupów i kardynałów. Przez te fakty i wydarzenia, zwykli ludzie będą się czuli coraz bardziej rozbici i zagubieni. Jest szansa, aby uratować ich dusze, ich zbawienie, lecz potrzeba wiele, wiele modlitwy, ofiar i postów, wielu dusz ofiarnych, zwłaszcza tych, które dobrowolnie oddadzą się w Niewolę Mojej Świętej Kochanej Mamy albo w Niewolę Trójcy Świętej przez Niepokalaną. Tylko całkowite wasze oddanie się Bogu do dyspozycji pozwoli uratować wiele dusz, także dusz, które świadomie stały się Judaszami. Najwyższa masoneria kościelna P-2, zamierza dość szybko zlikwidować Mszę Świętą, bo w swojej pysze zaplanowali „reformę” liturgii, w której znikną z niej całkowicie Słowa Konsekracji. To, co wam w zamian zaproponują będzie tylko rodzajem spektaklu, nabożeństwa, dla waszego ogłupienia. W praktyce będzie to ostre zrównanie się z protestantami, oraz wyparcie się wielu spraw i kwestii, które Ja Sam osobiście wprowadziłem do Kościoła Świętego, w tym niektóre Sakramenty Święte. Świątynie powoli są coraz bardziej zamieniane w miejsca bałwochwalcze, a nawet na meczety, co już teraz dzieje się na zachodzie Europy. W wielu miejscach już teraz walczy się zawzięcie z wiarą katolicką, uważając ją za „groźną”, „niebezpieczną”, W Polsce wrogowie wasi przejęli rządy, teraz czynią swoje wysiłki, przygotowania do szybkiej eksterminacji polskiego Narodu i osiedlenie na wasze miejsce „wybrańców” z Chazarii. Jeżeli się nie opamiętacie, jeżeli nie rozpoczniecie tego, o co was od tak długiego czasu prosimy, to niebawem w Polsce zostanie was jedynie około 8 000 000 (ośmiu milionów), reszta będzie eksterminowana, wymordowana prawie bez walki. Wołam i proszę, lecz jest niewielu, którzy Mnie słuchają. Od wiary w Boga odchodzi coraz więcej osób, a ludzie pełnią wszystko to, co im podpowiadają demony. Jest niewielu kapłanów zdolnych do prawdziwej pracy Bożej, zdolnych do osobistych poświęceń.
Jan Radziszewski2019.10.8 14:55
DUCH św. 25 maja 2014r. Nigdy nie pozwolę na kapłaństwo kobiet. + Życzę sobie, aby kapłani żyli w celibacie. + Nie życzę sobie zmian w tej - materii. Ci co to świadomie łamią, będą srogo cierpieć. Dam każdemu kapłanowi wiele łask pod warunkiem, że oni sami prosić będą o nie gorącym sercem. Dzisiejszy czas nie sprzyja życiu w celibacie. + Życzę sobie w trosce o waszą czystość o kapłani, aby żaden z was nie pobudzał się w jakikolwiek sposób (pornografia, celowe przypatrywanie się młodym niewiastom ubranym pożądliwie). Walczcie z wszelkimi pokusami prosząc Mnie o pomoc, a Ja zawsze wam pomogę. Wiele pomocy doznacie, ale jedynie prosząc czystym sercem. + Kapłan ulegający pokusom nieczystym, niszczy swoją dusze w szczególny sposób, a to rani niepomiernie Serce Trójcy Świętej.
Beno2019.10.8 14:36
Nie ulegać tradycjonalizmowi - co to znaczy? Czy kiedyś Duch święty się pomylił? A może biblia też jest tradycyjna i trzeba ją odrzucić, posadzić człowieka na piedestale, sex i wszelkie rozwiązłości i zboczenia zrobić bożkiem i "hulaj dusza piekła nie ma". Wtedy to i Owsiak z jego "róbta co chceta" - może zostać papieżem. A przy żonatych kapłanach i kapłankach, niech przełożeni zakonów już myślą o sprzedaży klasztorów, bo powołań do życia zakonnego nie będzie.
anonim2019.10.8 11:16
Rozumiem,że tych księży w związkach małżeńskich tej samej płci także.
prosty2019.10.8 10:45
Módlmy się o mądrość, aby odróżnić tchnienie Ducha Świętego od oddechu szatana.
Bebik2019.10.8 14:10
Oj, tak.
ciekawy2019.10.8 10:13
Żonaty ksiądz nigdy nie dorówna prawdziwemu księdzu i nigdy nie będzie wiarygodnym świadkiem Chrystusa . Z jednego podstawowego powodu. Nie potrafił Chrystusowi poświęcić własnego życia. A prawdziwy ksiądz poświęca własne, jedno życie,które dostał na tej ziemi Chrystusowi. Żonaci mężczyźni wybrali przyjemności i przedłożyli kobiętę nad Boga a, a kiedy się zestarzeli chcieliby pouczać innych.Nigdy nie będą mieli szacunku u wiernych, takiego jaki mają prawdziwi kapłani, którzy najpiękniejsze młode lata oddali Panu Bogu.
marek2019.10.8 10:20
Komuś kto pławi się w przyjemnościach ciała i tego świata trudno będzie zrozumieć te aspekty. Lewusy nigdy tego nie zrozumieją dopóki nie zmądrzeją. A zaiste mało to jest prawdopodobne...
Michal2019.10.8 20:34
100% prawda
JS2019.10.8 10:05
Już kiedyś tak było i ta droga okazała się katastrofalna ! Pan Jezus powołał mężczyzn i zalecił im zostawić WSZYSTKO ! Św. Paweł dopuścił posługę żonatych mężczyzn ze względu na warunki w danym miejscu ale wtedy nie było takiego konsumpcjonizmu. Króluj nam Chryste Pozdr.
Matwiej2019.10.8 10:03
ZNIESIENIE CELIBATU dla KAPŁANÓW? -TAK.( jak wykazuje Prawosławie,Protestanci,Greko-Katolicy Nie ma tam ZBOCZEŃ). Miejsce Kobiet w Kościele ,to Administracja ,Organistki ,czytania w czasie Mszy Pisma.
Bebik2019.10.8 10:05
A właśnie że też są. Zboczenia to dziś taka moda światowa. Nie oszczędza nikogo.
marek2019.10.8 10:18
W zwykłych rodzinach są zboczenia i co? W prawosławiu są zboczenia i co? W każdym innym stanie są zboczenia i co? Rozumowanie na poziomie dzieciaka...
Bebik2019.10.8 9:53
Pan Jezus nauczał nas, żeby prosić Pana Boga o robotników na żniwo, żeby Bóg ich wysłał. Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Skoro brakuje im księży, to może powinni się o nich modlić, zamiast wyświęcać żonatych mężczyzn i kobiety. To tak, jakby biskupi powiedzieli - nie ma księży, to sobie ich zrobimy, a Pan Bóg do tego nam niepotrzebny.
marek2019.10.8 10:01
Nic dodać nic ująć. Sami chcą decydować o wszystkim bez Boga. I efekty widać choćby na zachodzie.
Bebik2019.10.8 10:03
No właśnie.
JONASIK2019.10.8 9:51
A ja myślę, że KK bardziej potrzebuje w swoim gronie zaakceptowania i pobłogosławienia związków partnerskich. Ale oczywiście margines księży hetero, powinien też mieć prawo do związków z kobietami. Mniejszości nie wolno dyskryminować.
marek2019.10.8 9:59
Myśleć to ty sobie możesz i marzyć przy okazji. Zapomnij bo takiego syfu na pewno nie będzie w Kościele.
JONASIK2019.10.8 15:32
Eeee tam. Wszystko się zmienia. Np. głupie 100 lat temu nawet zniesienie celibatu nie było w kościele dyskutowane.
marek2019.10.8 9:49
Nie jest dobrze żeby kapłan miał żonę i swoją rodzinę. Św. Paweł doskonale wyjaśnia dlaczego. I tego powinni się trzymać a nie wprowadzać zasady które w dalszej perspektywie zrujnują Kościół.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.10.8 12:07
bardziej niż pedofile?
katolik2019.10.8 9:42
Bóg jeszcze chwilę popatrzy i posłucha co mówią ci mali z podszeptu szatana.....
JONASIK2019.10.8 9:46
Tyle, że u boga chwila trwa ... 1000 lat
marek2019.10.8 9:50
Nie trwa. Jest niezmienna tak jak Bóg jest niezmienny i ciągle ten sam.
JONASIK2019.10.8 10:03
Bóg jest bytem pozaczasowym, więc dla niego kategorie czasowe po prostu nie istnieją. Natomiast w naszym świecie, dla nas, czas płynie. Mój komentarz właśnie dotyczy relacji Absolutu z naszym ściśniętym do okresu naszego życia postrzeganiem rzeczywistości. Mój komentarz nawiązuje do eksperymentu boga z chrześcijaństwem, które stworzył, a "potem" patrzy przez chwilę, kilka tysięcy lat, co z tego wyjdzie. Coś mi się wydaje, że się zniesmaczył efektem i pozamiata :)
marek2019.10.8 10:14
Zaiste ciekawe postrzeganie wynikające zapewne z odrębności danej jednostki... Bóg nie stworzył chrześcijaństwa. Nie eksperymentuje z nim. Nie patrzy chwilowo kilka tysięcy lat. Nic nie pozamiata. Bóg jest transcendentny i wszelkie spekulacje bytu stworzonego mają się nijak do jego jestestwa. Po prostu Pan przekracza nasze rozumowanie.
JONASIK2019.10.8 15:27
A może Pani?