W sobotę w orędziu w przeddzień papieski w TVP1 kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że pół roku temu - 27 kwietnia - Franciszek kanonizował Jana Pawła II. Według metropolity krakowskiego papież Polak, jako święty Kościoła, nadal przemawia do umysłów i serc; towarzyszy nam "inspirując do wzajemnej miłości".

Kard. Dziwisz powiedział, że najbardziej w polskiej świadomości utkwiły słowa św. Jana Pawła II, który powiedział: "nie lękajcie się". „Czego lub kogo nie powinniśmy się lękać? Nie powinniśmy się lękać Chrystusa i jego Ewangelii - mówił kardynał. I dodał, że nie powinniśmy się bać Kościoła: „Kościół jest naszym wspólnym dobrem i jest otwarty dla wszystkich. Te słowa kieruję do ludzi, dla których wspólnota uczniów Jezusa jawi się jako zagrożenie. Kościół w Polsce nie chce panować, nie chce odbierać człowiekowi wolności. Kościół w Polsce starał się zawsze służyć narodowi, być z nim w doli i niedoli, dzielić los jego córek i synów. Tak jest niemal od tysiąca pięćdziesięciu lat. Tak jest i dzisiaj. Nie chcemy o tym przekonywać tylko słowami, lecz także czynami”.

Czego jeszcze nie powinniśmy się lękać? „Nie powinniśmy się lękać świętości . Ona nie jest tylko dla wybranych. Wszyscy zmierzamy do wieczności, do życia na zawsze w Bogu, a to jest właśnie świętość. Tę drogę przebył już Jan Paweł II i wielu uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. Idźmy po ich śladach i zapisujmy naszą historię wiary, nadziei i miłości. Kardynał mocno podkreślił, że prawdziwa miłość przyjmuje kształt służby, również zaangażowania na rzecz dobra wspólnego, czyli ojczyzny: „Papież Franciszek twierdzi, i ma rację, że polityka jest najwyższym wyrazem miłości. Czy to nie zobowiązuje nas, by przestrzeń naszego życia politycznego oczyścić z wszelkich form agresji, chronicznej nieufności i uprzedzeń wobec inaczej myślących?”.

Dziś,12 października w Polsce po raz czternasty obchodzony będzie Dzień Papieski; w tym roku pod hasłem "Jan Paweł II - świętymi bądźcie".

Philo

Źródło: TVP Info