Kard. Dziwisz: „Kościół w Polsce nie chce panować, nie chce odbierać człowiekowi wolności” - zdjęcie
12.10.14, 09:33kard. Stanisław Dziwisz (fot. Jarosław Roland Kruk/Wikimedia Commons)

Kard. Dziwisz: „Kościół w Polsce nie chce panować, nie chce odbierać człowiekowi wolności”

10

W sobotę w orędziu w przeddzień papieski w TVP1 kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że pół roku temu - 27 kwietnia - Franciszek kanonizował Jana Pawła II. Według metropolity krakowskiego papież Polak, jako święty Kościoła, nadal przemawia do umysłów i serc; towarzyszy nam "inspirując do wzajemnej miłości".

Kard. Dziwisz powiedział, że najbardziej w polskiej świadomości utkwiły słowa św. Jana Pawła II, który powiedział: "nie lękajcie się". „Czego lub kogo nie powinniśmy się lękać? Nie powinniśmy się lękać Chrystusa i jego Ewangelii - mówił kardynał. I dodał, że nie powinniśmy się bać Kościoła: „Kościół jest naszym wspólnym dobrem i jest otwarty dla wszystkich. Te słowa kieruję do ludzi, dla których wspólnota uczniów Jezusa jawi się jako zagrożenie. Kościół w Polsce nie chce panować, nie chce odbierać człowiekowi wolności. Kościół w Polsce starał się zawsze służyć narodowi, być z nim w doli i niedoli, dzielić los jego córek i synów. Tak jest niemal od tysiąca pięćdziesięciu lat. Tak jest i dzisiaj. Nie chcemy o tym przekonywać tylko słowami, lecz także czynami”.

Czego jeszcze nie powinniśmy się lękać? „Nie powinniśmy się lękać świętości . Ona nie jest tylko dla wybranych. Wszyscy zmierzamy do wieczności, do życia na zawsze w Bogu, a to jest właśnie świętość. Tę drogę przebył już Jan Paweł II i wielu uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. Idźmy po ich śladach i zapisujmy naszą historię wiary, nadziei i miłości. Kardynał mocno podkreślił, że prawdziwa miłość przyjmuje kształt służby, również zaangażowania na rzecz dobra wspólnego, czyli ojczyzny: „Papież Franciszek twierdzi, i ma rację, że polityka jest najwyższym wyrazem miłości. Czy to nie zobowiązuje nas, by przestrzeń naszego życia politycznego oczyścić z wszelkich form agresji, chronicznej nieufności i uprzedzeń wobec inaczej myślących?”.

Dziś,12 października w Polsce po raz czternasty obchodzony będzie Dzień Papieski; w tym roku pod hasłem "Jan Paweł II - świętymi bądźcie".

Philo

Źródło: TVP Info

Komentarze (10):

anonim2014.10.12 9:41
A wystarczy że zdejmiesz krzyż ze ściany to trafiasz na policję... I gdzie ta wolność panie Dziwisz?
anonim2014.10.12 10:15
A to defetysta paskudny, powinien zaraz dostać solidny odpór na łamach.
anonim2014.10.12 11:22
W Polsce rządzi sitwa pokomusza ...KK robi tyły.
anonim2014.10.12 11:27
Kardynale błąd! KK ma walczyć o dusze ... a nie szerzyć humanistyczne mrzonki
anonim2014.10.12 13:13
Ciekawe, czemu przypomniał mi się - po przeczytaniu tego "artykułu" - tekst Brunera ze "stawki większej niż ..." - "Nie mogę patrzeć na bitego człowieka ... jeśli bije ktoś inny ..."
anonim2014.10.12 17:23
@Agnieszk_Nowak ...proszę nie szerzyć kłamstw ... jaką siłą? Nie idzie o siłę ale konsekwencję i głośne powtarzanie, tak aby treści były obecne w przestrzeni społecznej. Wycofanie się do kościołów to błąd! Lewactwo jest w mediach ... właściwie wszędzie i nikt nie mówi że siłą deprawuje!
anonim2014.10.12 18:38
Kościół w Polsce i nie tylko w Polsce to także ludzie i obywatele. Obywatele, tworzący Kościół e mają prawo wywierać wpływ na stanowienie prawa także wtedy gdy ich koncepcja prawa wynika z ich przekonań filozoficznych czy religijnych. Jeżeli wpływ na stanowienie prawa jaki posiadają obywatele tworzący Kościół jest ograniczaniem czyjejś wolności, to dzieje się to na dokładnie takiej samej zasadzie, na jakiej swój wpływ na stanowienie prawa (czyli ograniczanie czyjejś wolności) wywierają obywatele nie będący katolikami i nie tworzący wspólnoty Kościoła.
anonim2014.10.12 21:03
@krzysiek Ktoś Panu tegoż zabrania?? Zapewniam - nikt! Naprawdę nikt! Nie wierzy mi Pan?? :DD
anonim2014.10.12 21:31
Sylabariusz Krzysiek żyje w epoce kamienia łupanego. Dlatego nawet gdybyś kamieniem łupanym wbijał krzyśkowi do głowy, że krzysiek może sobie podpisać umowę cywilno prawną jaką chce i z kim chce, to krzysiek i tak tego nie zrozumie. On ma łeb twardszy niż nawet najtwardszy kamień łupany.
anonim2014.10.13 2:59
Kardynał Dziwisz sam nie wierzy w to, co mówi, ale chyba uważa, że Polacy uwierzą w jego słowa. Dziwne, bardzo dziwne. Przecież Polacy to nie bezrozumni ludzie, kardynale Dziwisz.