Kard. Dziwisz: Dzięki Janowi Pawłowi II jesteśmy w wolnej Polsce - zdjęcie
04.06.19, 19:09

Kard. Dziwisz: Dzięki Janowi Pawłowi II jesteśmy w wolnej Polsce

14

Jesteśmy w Polsce wolnej i suwerennej dzięki Janowi Pawłowi II, który oparł swoje pasterzowanie o Matkę Najświętszą, do której zwracał się często tu, na Jasnej Górze - mówił w 40. rocznicę pierwszej wizyty w Polsce papieża Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dzziwisz.

Ksiądz kardynał Dziwisz był przewodniczącym dziękczynnej mszy świętej, w trakcie której wygłosił homilię do zebranych wiernych.

Wyrażamy wielką wdzięczność za tamte dni, dziękując Bogu za jego osobę, za to wszystko, co zrobił dla nas wszystkich, dla Polski. Rozpoczynamy uroczystą Eucharystię, dziękując Panu Bogu, że jesteśmy w Polsce wolnej, suwerennej – dzięki niemu, który oparł swoje pasterzowanie o Matkę Najświętszą, do której się zwracał często tu, na Jasnej Górze” – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz

Dziś, po czterdziestu latach, powracamy do tamtych czerwcowych dni nie dlatego, że nostalgicznie żyjemy przeszłością. Zdajemy sobie sprawę, że z tamtego doświadczenia zrodził się inny nasz świat, inna Polska. Zrodziła się nasza teraźniejszość. Nie ulega wątpliwości, że wcześniejszy, październikowy wybór metropolity krakowskiego na Stolicę Piotrową, a następnie jego przybycie do ojczystego kraju, choć tylko na dziewięć dni, wywołało duchowy wstrząs i uruchomiło proces społecznych i politycznych przemian, których nawet przemoc totalitarnego systemu nie była w stanie powstrzymać - dodał.

mor/RadioMaryja.pl/Fronda.pl

Komentarze (14):

gniew. 2019.06.5 8:26
To na końcu kto obalił KOMUNE? Ja słyszałem,że Wałęsa.
baba-jaga2019.06.5 8:13
To mial byc dowcip Dziwisza. Z Karola robi boga, zeby sobie dodac splendoru. Ogarnij sie Stasiu, bo smierc sie zbliza, a ty dalej bajki opowiadasz, zamiast z godnoscia stanac w prawdzie.
Monstrancja2019.06.5 7:31
Dla katabasów zawsze była wolna i dostatnia ;)
adam2019.06.5 7:29
Ten błazen ma chyba łeb wypełniony smalcem...!
Realista2019.06.5 6:16
A dzięki tobie JP2 nie był informowany o pedofilach w kościele
lilek kremowka2019.06.5 5:55
Kościół kreuje Jana Pawła II na papieża, który walczył z przestępstwami pedofilnymi w Kościele. Tymczasem to on zatwierdził Kodeks Prawa Kanonicznego, który zniósł surowe kary za wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży. Przez cały okres pontyfikatu nie zniósł też tajemnicy papieskiej chroniącej przestępstwa seksualne duchownych!
nikt2019.06.5 5:45
Człowieku . Nie rób z siebie ................(wyraziłam się w myślach obraźliwie , więc wstawiłam kropki ) większego niż jesteś . Ja tam byłam , w środku wydarzeń i wiem jak to wyglądało .Na te wypowiedzi Dziwisza ogarnia mnie pusty lub drwiący śmiech .
pytajnik2019.06.5 5:26
Dziwisz kiedy bekniesz za tuszowanie pedofilii? Kto i dlaczego was chroni? Ohydne stado zboków!
Zerr02019.06.4 21:07
Problem w tym, że nie żyjemy w "wolnej Polsce", tylko w Bękarcie Okrągłego Stołu. Problem również w tym, że śp. prezydent kaczyński podpisał Traktat likwidujący niepodległe państwo polskie.
Paula2019.06.4 20:34
Cześć! :) Poszukuję do badania osób zadeklarowanych jako katolicy, pomyślałam, że na tej stronie mogłabym sporo takich osób znaleźć. Wypełnienie ankiety nie powinno Wam zająć dłużej niż 10 min, a dla mnie będzie to ogromna pomoc. Brakuje mi ponad 150 osób, które deklarowałyby, że są katolikami. :( Badanie ma na celu sprawdzenie jak różne zmienne psychologiczne wpływają na postrzeganie ludzi. Zależy mi, aby zebrać możliwie dużą grupę osób badanych oraz aby grupy badane były równe pod względem stosunku do religii. Badanie jest w pełni anonimowe a wyniki analizowane zbiorczo. Wszystkim zainteresowanym prześlę wyniki mailem. Będę bardzo wdzięczna za pomoc! :) Link do ankiety: https://warsawpsy.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_cYcGGk7shuyU2fX
OkupantWatykańskiKolaborujeZPisowskimReżimem2019.06.4 20:12
Kler i wolność??? Staruch handlujący resztkami JanaPapayBisa odjeżdża jak po obżarstwie salcesonem ze złotej patery. Watykan zawsze wspiera reżimy, hołubi watażków i nakazuje narodom ciemiężonym siedzieć cicho i podporządkować się władzy świeckiej. Kleruchy zawsze z władzą świecką - jaka by ona nie była!
you know who2019.06.5 0:15
fuck you Albert or whoever you are. Drop dead motherfucker!
J.P2019.06.4 19:41
Na wolną Polskę składało się wiele czynników i wielu ludzi. Jan Paweł II wspierał duchowo naród bez wątpienia, wspierał Solidarność i Lecha Wałęsę. Nie ma pojedynczych bohaterów tego sukcesu. Istotny też jest czas kiedy przemiany miały miejsce, kilka lat wcześniej nic by to nie dało, rozluźnienie więzów komunizmu na wschodzie, większa świadomość społeczna i brak wiary w sens bloku wschodniego i idee socjalizmu u kasty rządzącej przełożyly się na ten właśnie czas pozytywnie.
nikt2019.06.5 5:37
Z grubsza rzecz biorąc - masz rację . Ten ruch leżał w interesie Kościoła , lecz ten poza nielicznymi wyjątkami był bierny . Czekał na którą stronę przechyli się szala zwycięstwa by zająć stanowisko . Znam to z własnych doświadczeń i obserwacji . Widział w nim szansę powrotu do władzy , którą Komuna ograniczyła . I udało mu się . Ludziom w tamtym czasie to się nie spodobało co mnie zaskoczyło , bo okazało się , że owieczki nie są już takie bierne i wierne . Wielu z tego powodu zaczęło rezygnować z Katolicyzmu . No a później rejterada rozpoczęła się na dobre gdy wzrosła wiedza i dzięki niej świadomość . Ostatnio ujawniana pedofilia też zbiera swoje żniwo . Kościół goni resztkami sił .