Kard. Burke: to Jan Paweł II wcielił w życie Sobór - zdjęcie
23.04.14, 19:59fot. Youtube

Kard. Burke: to Jan Paweł II wcielił w życie Sobór

9

"To Jan XXIII zwołał Sobór i przewodził mu przez pierwszy rok, ale dopiero Jan Paweł II w swym długim pontyfikacie podjął w pełni nauczanie Soboru i zastosował je do wszystkich aspektów życia Kościoła – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Burke. – Widzieliśmy to zarówno w jego nauczaniu, naprawdę wspaniałym, ale też w tym, co on nazywał nową ewangelizacją, czyli przeżywaniu wiary z entuzjazmem i mocą pierwszych uczniów Chrystusa.

To wszystko zaniósł on na krańce ziemi dzięki swym podróżom apostolskim. Dawał też temu świadectwo aż do końca, również w swym cierpieniu i umieraniu, pozostając wierny swej apostolskiej misji. Rzeczywiście udało mu się odnowić życie Kościoła, tak jak pragnął tego Sobór” – powiedział kard. Burke.

Kard. Raymond Burke jest znany ze swoich bardzo konserwatywnych poglądów i nieustępliwej obrony Tradycji Kościoła.

pac/radio watykańskie

Komentarze (9):

anonim2014.04.23 20:58
JPII lepiej nie mówić jak wprowadzał sobór w Asyżu.
anonim2014.04.23 21:31
Hmm SW II budzi wiele wątpliwości. Zbyt wielu zmian dokonano żeby nie zastanawiać się nad słusznością tych zmian. Czy Wigilia byłaby tym samym świętem , jeśli tradycyjne dania zamieniono by na pizze, pepsi, frytki ?
anonim2014.04.23 22:53
"Czy Wigilia byłaby tym samym świętem , jeśli tradycyjne dania zamieniono by na pizze, pepsi, frytki ?" @Malok - jeśli w Wigilię na stole postawisz pizzę, frytki i pepsi, a będzie ona przebiegać z pamięcią o Bogu, w rodzinnej atmosferze pełnej miłości, to będzie ona bardziej "wigilijna" niż ta z karpiem i wszystkimi tradycyjnymi wigilijnymi potrawami, ale bez Boga i w nerwowej atmosferze bez wzajemnego szacunku. Nie liczy się zewnętrzna oprawa, a wnętrze, i dotyczy to naszej wiary (i Kościoła).
anonim2014.04.23 23:00
Nie liczy się zewnętrzna oprawa a wnętrze o tym mówił sam Jezus: " (...) Biada wam, nauczeni w Piśmie i Faryzeuszowie obłudni! iż oczyszczacie kubek z wierzchu i misę, a wewnątrz pełne są drapiestwa i zbytku. Faryzeuszu ślepy! oczyść pierwej to, co jest wewnątrz w kubku i w misie, aby i to, co jest z wierzchu, czystem było. (...) " Ew. Mateusza 23
anonim2014.04.24 3:17
"Kard. Raymond Burke jest znany ze swoich bardzo konserwatywnych poglądów i nieustępliwej obrony Tradycji Kościoła." Gdyby ten kardynał nie strzelił sobie luksusowego apartamentu (ok. 700 m/kw.), to było by O.K. Czy konserwatyzm musi kojarzyć się z bardzo wystawnym życiem?
anonim2014.04.24 10:28
obok wielu dobrych rzeczy JPII jest krytykowany za wiele innych, najgorsze jest to że na te zarzuty nie ma merytorycznej wypowiedzi Kościoła, słyszę tylko krytycy nie mają racji, a przecież z faktami nie wygrasz. jestem totalnie skołowany nie wiem co o tym myśleć.
anonim2014.04.24 11:55
@Lubiniak Zgadza się , ale elementem podtrzymującym duchowość KK jest tradycja,której nie można rewolucyjnie zmieniać, bo błędy w praktyce mogą okazać się trudne do naprawy. To czy spożywamy na Wigilię tradycyjną rybę, czy rewolucyjną pizze, frytki, pepsi ma wpływ na tradycję w aspekcie duchowo-obyczajowym.Na ciągłości tradycji opiera się nasza wiara.
anonim2014.04.24 12:08
Co innego Sobór, a zupełnie co innego jego karykatura popularyzowana przez media niekoniecznie życzliwe Kościołowi.
anonim2014.04.25 9:22
@Polipid lepiej nie mówić jakim jesteś trolem pseudokatolickim... Masz rozum ale faktów nie czytasz. Ty trolujesz w internecie, a JPII będzie kanonizowany, jak wielka to ciemność w jakiej jesteś