Kard. August Hlond: Bóg chciał, by Polska była wzorem dla świata - zdjęcie
01.01.20, 18:15

Kard. August Hlond: Bóg chciał, by Polska była wzorem dla świata

23

W minionych sześciu latach przeżyliśmy głęboką tajemnicę Opatrzności. W niezliczonych mogiłach, w gruzach miast i kościołów, w bolesnych wyrwach w szeregach naszych, w bólach i cierpieniach bez granic tkwi jakaś myśl, myśl boża, myśl zbawcza. To, cośmy przeżywali, nie było przypadkiem i przypadkiem skończyć się nie może.

Pan Bóg, gdy wobec człowieka ma wielkie zamiary i gdy go powołać zamierza do szczytnych zadań, zwykle wprzód umniejsza go i upokarza, doświadcza krzyżem i nocą, by zrozumiał, że ze siebie mało zdziałać może a że wielkich rzeczy dokona wsparty łaską bożą. To samo z narodami. Narody nie rozumieją często sensu swojego cierpienia. Po czasie pokazuje się atoli, do jakich posłannictw zostały powołane.

Świat cały i my, naród polski, przeżywamy stanowczo duchowe przesilenie. Stoimy na rozdrożu. Jako naród srodze upokorzony, najbardziej zdeptany i najwięcej wyniszczony, niewątpliwie powołani jesteśmy przez Opatrzność do wielkości. Jeżeli pójdziemy po linii planów bożych i do niej dostosujemy swe życie, wkroczymy w świetny okres dziejów polskich; jeżeli porzucimy drogę Opatrzności i odstąpimy od Boga, pójdziemy ku nowym katastrofom. Mamy wybierać: pójść z Chrystusem i zdobyć władną przyszłość w nowej organizacji świata, albo budować bez Chrystusa i narazić się na tragiczny los, jaki spotkał Jerozolimę za to, że nie poznała czasu nawiedzenia swego.

Nasze polskie dzieje, nasze tradycje narodowe zrosły się z Kościołem i ukształtowały się duchem Chrystusowym. Zachowawczy instynkt narodu każe nam w tej chwili przełomowej wybierać Chrystusa, jego prawo i Ewangelię.

Bóg nas na to pozostawił przy życiu i sposobi nas do zadań w przyszłości, byśmy jako naród byli światu wzorem zdrowego chrześcijańskiego życia zbiorowego, a jako jednostki budowali się wzajemnie przykładem szczerych cnót ewangelicznych.

Bez wahania decydujemy się pójść w przyszłość z Bogiem. Jutro polskie będzie wielkie i szczęśliwe, bo oparte na trwałych wartościach moralnych narodu i opromienione łaską oraz błogosławieństwem Stwórcy.

Sługa Boży ks. prymas Augsut kardynał Hlond

Druk: "Głos Katolicki" 14(1945), s. 1;
także: Dzieła, s. 782. 

Komentarze (23):

STANISLAW2020.01.1 22:34
To ma być polski odpowiednik "Deutschland uber allles"? Przestańcie, Frondo!!
quo vadis2020.01.1 21:11
Dokladnie. A pozniej to opisał Tolkien, następny wizjoner i prorok. ….Bo od Hobbitow teraz zalezą losy swiata...Hobbici- Polacy. A dlaczego sa mali- bo się uniżają, są skromni - i dlatego Bog ich wywyższy. Natomiast kształt współczesnej Polski przypomina serce, bo my jestesmy sercem Europy i swiata.
rebeliant2020.01.1 20:03
Ale której Polski ? Po dziś dzień Polacy zarabiający na życie wytwarzaniem dobrych owoców są pozostawieni na pastwę mafiozów i bandziorów. Każdy człowiek na tej Ziemi, który pracą swoich rąk zarabia na chleb (a nie poprzez gangsterkę) jest mi bliższy niż Polak (- trudno określić bo dziś np. Cyganie też są określani jako Polacy), który w jednej łapie trzyma dajmy na to ubojnie lub sklep, a w drugiej prowadzi grupę od porwań, zbierania haraczy, prowadzenia domów, w których kobiety zmuszane są do bycia gwałconymi. Na tym świecie jest wyraźny podział na ludzi prześladowanych i prześladujących. I jak się okazuje nigdy nie było takiego miejsca na świecie, które byłoby wzorem do skopiowania. Niemniej jednak nie ma u nas jeszcze takiego ucisku jak w innych tyranstanach. Tyranstany jednak napierają i zdobywają przewagę. Świat jest brutalny i bezwzględny i tego powinna uczyć szkoła tego powinien uczyć kościół od dziecka, a nie cukierkowego świata - bo to jest zbyt niebezpieczne dla pobierających takiej nauki.
ABC2020.01.3 11:15
Kościół tego uczy ,każdy ma wolną wolę i jeżeli posiada hamulce moralne nie zrobi niczego nikczemnego.Tam gdzie ludzie wierzą w Boga i chodzą do kościoła ,jest spokojniej,bezpieczniej.Polska do takich krajów należy.Dlatego tak bardzo atakowany jest kościół ,rodzina ,patriotyzm.Idą ogromne bezpardonowe naciski aby zniszczyć te wartości,aby było jak we Francji.Ale społeczeństwo polskie [znaczna część] się nie podda.Zwyciężymy szatana modlitwą,różańcem.Zło rozsiewa się coraz bardziej ale nie wolno kapitulować.Polacy to mądry Naród i na to nie pozwolą.
andrzejhahn32020.01.1 19:58
hlond TY PARSZYWA KREATURO koscielne ...SRAM NA CIEBIE PASTUCHU koscielny
Jan I2020.01.2 5:50
Twój mózg nie funkcjonuje prawidłowo ! zniechęcam Cię do odstawienie leków, zobaczysz efekt w krótkiej perspektywie.
ABC2020.01.3 10:56
Ty jednak potrzebujesz pomocy,tylko prowokujesz ale widać coraz mniejsze zainteresowanie twoimi ,,tekstami''
andrzejhahn32020.01.1 19:56
kolejny katolicki imbecyl ze swoimi halucynacjami i urojeniami..............na planecie Ziemia nie ma nic bardziej idiotycznego od kiczowatego katolicyzmu
Jan I2020.01.2 5:52
ponownie zachęcam Cię bo twój mózg nie funkcjonuje prawidłowo ! odstaw leki a zobaczysz efekt w krótkiej perspektywie.
ArcyTchórzHlondOpuściłWiernychPrzezZaleszczyki2020.01.1 19:34
Ten kleruch Hlond - zatrudniony wówczas jako prymas - już w połowie września 1939 roku uciekł limuzyną Packard przez Zaleszczyki. W tej szczurzej rejteradzie wyprzedził nawet rząd i Naczelnego Uciekiniera Rydza Śmigłego. Zostawił kato-ciemnotę na pastwę agresji okupantów i uciekł. Tchórz o obcobrzmiącym nazwisku, watykański sługus i lawirant. Teraz pchany na ołtarze i cokoły przez kleruchów i PiSowskich miłośników sanacji.
Jan I2020.01.2 5:53
ponownie zachęcam Cię! bo twój mózg nie funkcjonuje prawidłowo ! odstaw leki a zobaczysz efekt w krótkiej perspektywie.
Janek2020.01.1 19:06
"Za dwie kadencje Prawo i Sprawiedliwość zniknie ze sceny politycznej, jeżeli..." | J. Pospieszalski youtube.com/watch?v=3YqBGzEWZVk
Janek2020.01.1 18:57
"Kard. August Hlond: Bóg chciał, by Polska była wzorem dla świata" - a Polska odwróciła się plecami do Nieba, i nie zamierza dokonać Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski, a poprzez to, uniemożliwia przyjęcie Jezusa Chrystusa jako Króla innym narodom, co wynika ze słów, że po Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski inne narody mają zrobić to samo, i za sprawą Ducha Św. świat ma zmienić oblicze na pokojowy, zapanować ma pokój i dobro. Jeżeli nie będzie Intronizacji, to czeka nas straszliwa wojna. Czuć już szatański swąd.
Redakcja2020.01.1 18:54
Wyliż sobie anusa, kuutasie
1002020.01.1 23:18
wybierz do ekspertow frondki , e poznan oferuje swoich pozytecznych idiotow , moze ktoryc cie obsluzy
jozef2020.01.1 20:13
Szybciutko do lekarza, leki przestały działać.
1002020.01.1 23:16
Zrobi intronizacje , jak bedzie miala nóz na gardle .bedzie nam grozila zaglada
Grazyna2020.01.2 2:52
JANEK, COŚ CI SIĘ POKRĘCIŁO ! INTRONIZACJA ZOSTAŁA DOKONANA W POLSCE 19.XI. 2016 ROKU W ŁAGIEWNIKACH! SPRAWDŻ, JAK NIE WIERZYSZ! I NIE PISZ BZDUR!
ABC2020.01.3 10:53
To nie do końca BYŁA INTRONIZACJA.To tylko namiastka Intronizacji.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.1 18:28
Kard. August Hlond! następny "przyjaciel" Boga który wiedział co ten chciał i o czym myślał!
Yulietta2020.01.1 23:44
stalker - miałeś parę uwag godziwych i na miejscu bez nienawiści - ale przekonałam się teraz do końca - ty naprawdę potrzebujesz lekarza!
1002020.01.1 18:21
to trzeba bylo posluchac sw Faustyne . Ze mozna bylo uratowac POLSKE przed wojna
Grażyna2020.01.2 2:38
Tak , nie tylko On powinien posłuchać ale i wielu innych ludzi, a nawet z innych Krajów ! Nikomu się za bardzo niechciało wtedy w to wierzyć ! Ale w końcu uwierzyli ! Niedawno czytałam, że najczęściej i najwięcej szt. na Świecie jest tłumaczony " Dzienniczek Faustyny Kowalskiej "! Aż byłam zdziwiona!