Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiada, że działania związane z repatriacją Polaków ze wschodu będą kontynuowane. 

– Nigdy nie zapomnimy o naszych rodakach na Wschodzie. Nie ustaniemy w wysiłkach, by wszyscy Polacy, którzy zechcą wrócić z tych dalekich stron do kraju, mogli to uczynić. To jest także wasz kraj. Znajdziemy dla Was w nim miejsce. (...) W ciągu najbliższych 10 lat zamierzamy dokończyć repatriację Polaków z azjatyckiej części dawnego Związku Radzieckiego. Przezwyciężymy dotychczasowe trudności – zapowiedział w wystąpieniu telewizyjnym marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek podkreślił, że Dzień Polonii i Polaków za Granicą, to to ważne święto, które jest wyrazem wdzięczności kraju za wkład Polaków żyjących za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w potrzebie. Jak dodał, Polacy walczyli za Polskę na wszystkich frontach II wojny światowej, a wielu z nich pozostało na emigracji, by zademonstrować swój sprzeciw wobec komunistycznej dyktatury.

Karczewski zapowiedział również pomoc państwa dla Polaków ze Wschodu. Jak zaznaczył, rząd nowelizuje ustawę o Karcie Polaka, a także ułatwi jej posiadaczom osiedlanie się w Polsce i uzyskanie polskiego obywatelstwa. Ponadto osoby polskiego pochodzenia, które przesiedlą się do Polski otrzymają wsparcie w zagospodarowaniu.

– W ciągu najbliższych 10 lat zamierzamy dokończyć repatriację Polaków z azjatyckiej części dawnego Związku Radzieckiego. Przezwyciężymy dotychczasowe trudności. Stworzymy rządowy program przesiedlania do Polski tych wszystkich osób pochodzenia polskiego i ich rodzin, którzy tego zechcą. A tych, którzy zdecydują się pozostać wspierać będziemy nadal w utrzymywaniu łączności z krajem. (...) Powinnością Polski jest wspieranie rodaków na dawnych Kresach Rzeczypospolitej oraz dbałość o istniejące tam nasze dziedzictwo kulturowe. Tam tkwią korzenie naszej współczesnej tożsamości, utrwalone przez pisarzy i historyków – powiedział.

Marszałek Senatu zwrócił się również do Polaków mieszkających na Zachodzie oraz zachęcił ich do powrotu, ponieważ rząd będzie się starać "tworzyć takie warunki w kraju, by każdy tu znalazł swoje miejsce, mógł zaspakajać ambicje i realizować plany.". Karczewski podkreślił także wagę wychowania w polskości.

– Zależy nam, aby młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają i tam zakładają rodziny uczyli swe dzieci mówić po polsku. Bo język polski jest wspólnym dobrem wszystkich Polaków. Odgrywa ogromną rolę w zachowaniu kultury i tożsamości narodowej. Dzięki niemu budujemy wspólnotę narodową. Dlatego będziemy inwestować w ośrodki kultury polskiej na zachodzie, w naukę języka polskiego pamiętając o tym, że ta działalność musi być atrakcyjna, by przyciągnąć młodzież do polskości. – zapowiedział.

O repatriacji mówił też wiceszef MSZ Jan Dziedziczak. Stwierdził, że chciałby, aby ustawa o repatriacji i o nowej Karcie Polaka zostały przegłosowane jeszcze w tym roku. 

Jak powiedział wiceminister w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową:

"Wierzę, że w tym roku uda się wprowadzić te ustawy. Bardzo nam na tym zależy, bo - co podkreślmy - te ustawy dotyczą żywego człowieka i trzeba jak najszybciej te zmiany przeprowadzić, żeby jak najszybciej rozpocząć ten proces migracyjny"

ds/telewizjarepublika.pl