Celebracja wyniesienia na ołtarze św. Jana Pawła II będzie prawdopodobnie jednym z największych wydarzeń w nowożytnej historii Kościoła. Osoba Papieża z Polski zjednoczy niemal cały świat, także ateistów czy praktykujących inne wyznania. Będzie to nie tylko wielkie wydarzenie religijne, ale także, zważywszy na szacowaną liczbę widzów i słuchaczy – także medialne.

Jak donosi biuro prasowe Stolicy Apostolskiej – Mszę Św. na Placu Świętego Piotra w Watykanie w najbliższą Niedzielę Miłosierdzia 27 kwietnia będzie koncelebrowana przez 150 kardynałów i 1000 biskupów. Przewodniczyć jej będą Wikariusz Generalny Rzymu Kardynał Agostino Vallini, Kardynał Stanisław Dziwisz oraz biskup Francesco Beschi z Bergamo – donosi Catholic News Agency.

Dyrektor watykańskiego biura prasowego o. Federico Lombardii powiedział także, że do Rzymu zmierza blisko 100 oficjalnych delegacji z całego świata, 19 głów państw, 24 premierów, 23 ministrów oraz przywódcy religijni Kościołów Prawosławnych, Anglikańskiego, a także Żydzi i Muzułmanie.

Celebracja tego święta będzie odbywała się w Rzymie nie tylko na Placu Św. Piotra, ale także w 11 innych kościołach i w setkach tysięcy świątyń i placów na całym świecie. Włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że spodziewa się delegacji z kilkudziesięciu krajów całego świata.

Do Rzymu ma przybyć nawet milion pielgrzymów, a dwa miliardy ludzi ma obserwować całą uroczystość za pomocą środków masowego przekazu. Rzadko spotyka się, aby jakiekolwiek wydarzenie współcześnie jednoczyło aż tylu ludzi z całego świata. Pozostaje więc mieć nadzieje, że owa jedność będzie trwała znacznie dłużej niż celebracja kanonizacji.

Tomasz Teluk