29.05.20, 18:30Rafał Trzaskowski, Władimir Putin

Kandydat Platformy chce zatrzymać inwestycje CPK i przekopu Mierzei Wiślanej

1. Nowy kandydat na prezydenta Platformy, Rafał Trzaskowski, na jednej z ostatnich konferencji prasowych zwrócił się do rządu o wstrzymanie dwóch strategicznych inwestycji Centralnego Portu komunikacyjnego (CPK) i Przekopu Mierzei Wiślanej.

Trzaskowski sugeruje przekazanie 70 mld zł przeznaczonych na tą pierwszą i 2 mld zł przeznaczonych na tą drugą, na ochronę zdrowia, ochronę miejsc pracy, a także wsparcie samorządów, które jego zdaniem w związku z pandemią straciły aż 40% swoich dochodów.

Kandydat na prezydenta Polski, powinien sobie wprawdzie zdawać sprawę, ze strategicznego znaczenia obydwu tych inwestycji dla rozwoju naszego kraju ale z jakiś bliżej nieznanych powodów obydwie inwestycje atakuje, podobnie zresztą jak i formacja do której należy.

Już wcześniej mówił po co na CPK, skoro mamy nowe lotnisko w Berlinie, a jego kolega partyjny, marszałek województwa pomorskiego, bardzo intensywnie sprzeciwiał się przekopowi Mierzei Wiślanej.

2. Po tej wypowiedzi natychmiast w mediach społecznościowych pojawiły reakcje miedzy innymi między innymi wiceministra Aktywów Państwowych Janusza Kowalskiego, że „kandydat PO na prezydenta w narracji Putina przeciwko Mierzei Wiślanej i w narracji Berlina przeciwko CPK”.

Wpis umieścił także Mikołaj Wild do niedawna pełnomocnik rządu d/s budowy CPK, który sprostował informacje Trzaskowskiego, pisząc, że ta inwestycja będzie kosztowała przez najbliższe 14 lat około 100 mld zł, przy czym zasadnicza część tej sumy będzie przeznaczona na nowy system transportu kolejowego i drogowego, którego sercem będzie port lotniczy.

Zwrócił przy tym uwagę, że ta inwestycja będzie tworzyć nowe miejsca pracy, ponieważ jedno miejsce pracy w CPK, będzie generować aż 3 inne miejsca pracy w jego otoczeniu.

3. Przypomnijmy, że rząd Zjednoczonej Prawicy wcześniej zdecydował się na realizację takich ogromnych przedsięwzięć jak tunel podmorski do Świnoujścia, przekop Mierzei Wiślanej, aby zapewnić rozwój portu w Elblągu i uniezależnić się od Rosji w tym zakresie, budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), gazociąg Baltic Pipe, czy budowę trasy ekspresowej S-19 wzdłuż całej naszej granicy wschodniej.

O tego rodzaju inwestycjach mających wręcz fundamentalne znaczenie dla rozwoju całego kraju, ale i poszczególnych regionów, Platforma nawet nie pomyślała, mimo tego, że rządziła aż dwie kadencje.

Teraz będąc w opozycji także nie jest fanką tych przedsięwzięć, mocno je atakuje, a niektóre próbuje nawet blokować na forum UE, tak jak to było z trasą ekspresową S-19, zgłaszaną do finansowania ze środków europejskich.

4. Te inwestycje, mają charakter strategiczny z punktu widzenia polskich interesów i mimo tego, że będą kosztowały dziesiątki miliardów złotych ich realizacja została przesądzona.

Tak jest z trasą ekspresową S-19, której łączna długość sięga 570 km i ma przyśpieszyć rozwój trzech województw wschodnich (podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego).

Podobnie jest z gazociągiem Baltic Pipe, którym ma być transportowane do Polski ok. 10 mld m3 norweskiego gazu, co uniezależni nas od dostaw gazu z Rosji, powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego uczyni Polskę swoistym hubem pasażerskim dla całej Europy Środkowo-Wschodniej, a przekop Mierzei Wiślanej da szanse rozwoju portu w Elblągu i uniezależni nas od Rosji.

Platforma wszystkich tych inwestycji nie chciała i jak widać dalej nie chce, skoro jej kandydat na prezydenta Polski, chciałby zablokować realizację dwóch z nic już na początku swej kampanii wyborczej.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

YETI2020.05.30 15:35
Na CPK rośnie zborze ale ile osób zatrudnia spółeczka której zarządza działacz PIS M.Horała? Tu nie o budowę chodzi ale o dojenie kasy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
doradca2020.05.30 8:20
ten po-paprany lewacki ch.j służy ruskim. Kolejna - po tusku- po-wska antypolska menda chce dorwać się do władzy przy pomocy głupawego lewactwa.
ryszard2020.05.30 7:11
Jeśli chodzi o CPK , mamy do czynienia albo z niedouczeniem (transport jest głównym warunkiem przyspieszenia rozwoju), albo ze zniemczeniem. W przypadku przekopu Rosjanie gotowi są zapłacić krocie aby do niego nie dopuścić (strategicznie Cieśnina Pilawska może być dla nich bardziej interesująca niż Przesmyk Suwalski). Czy on na pewno startuje na POLSKIEGO prezydenta?
polacke2020.05.29 23:44
To co prezentuje ten pan to nie tylko populizm skrajny, to prymitywizm populistyczny. Boże chroń Polskę przed takimi kandydatami. Najlepiej sprzedać Orlen i rozdać pieniądze nauczycielom i pielęgniarkom. Tylko skąd ten "geniusz ekonomiczny" weźmie potem pieniądze na wypłaty. Nie wiem czy ten człowiek nadaje się na sołtysa.
darek2020.05.29 23:29
Mamy kryzys i teraz trzeba naprawić skutki wirusa oraz przygotować szpitale na kolejne podobne sytuacje na przyszłość. A CPK może poczekać, bo co z takiej inwestycji, jeśli upadną firmy i port nie miałby kogo obsługiwać. Już w Polsce są lotniska nie wykorzystane nawet w połowie możliwości
ryszard2020.05.30 14:41
Kiedy, jak widać, umysłowe skutki wirusa są nie usuwalne.
Stachu2020.05.29 21:40
Niech się przyspawa PO-je-b do drzewa koło Baranowic !!!
Jan2020.05.29 21:36
Jeżeli Polak okaże się mądry podczas głosowania, to Trzaskowski i inni nie będą prezydentem RP. Aby Polska się rozwijała i aby Polska była Polską, to tylko A. Duda jest gwarantem !!!!
Suweren2020.05.29 20:25
https://www.wiocha.pl/1628081,Wojciech-Mann-zaoral-wszystkich-na-Instagramie
Trutka2020.05.29 22:04
Mann ? Ten współpracownik SB ??
Suweren2020.06.1 10:14
A nawet jeśl, czy znaczy to, że jest skażony na całe życie i w niczym już nic dobrego nie zrobi?
taro2020.05.29 20:14
najlepsze haslo ,,zdrajcy, europejczyka,, - po co nam lotnisko,mamy przeciez nowe w berlinie.
hah2020.05.29 20:01
Oj Rafał Rafał ty to jesteś prawdziwy jeździec apokalipsy
v22020.05.29 19:25
Dlatego Polacy muszą zatrzymać kandydata kliki totalnej .
Ppppp2020.05.29 19:15
Kopać i realizować , ignorować zdrajców !
Leszek 2020.05.29 19:11
PO- PiS Masonskie scierwa . Jeden z najbliższych wieloletnich współpracowników politycznych Jarosława Kaczyńskiego, Adam Lipiński ujawnił, że jednym z głównych celów PiS było przez lata niedopuszczenie do powstanie w Polsce prawicy narodowej. Lipiński będący bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego od lat 90, gdy tworzył wraz z nim Porozumienie Centrum, obecnie jest posłem PiS. We wtorek Lipiński wystąpił w programie telewizji Polsat „Gość Wydarzeń”. Poseł odpowiadał dziennikarce na pytania dotyczące sytuacji na scenie politycznej. Rozmowa zeszła między innymi na temat nowej siły na scenie parlamentarnej, Konfederacji Wolności i Niepodległość tworzonej przez narodowców i konserwatywnych liberałów. „Nasz zamysł, który powstał przy tworzeniu Zjednoczonej Prawicy, żeby po prawej stronie nie powstał żaden podmiot, nie udał się” – przyznał Lipiński. Ocenił jednak, że Konfederacja Wolność i Niepodległość, która wyrosła na prawej flance PiS, „to słaba formacja”. Po chwili Lipiński jeszcze raz zaznaczył – „Myśmy przyjęli takie założenie, że dla dobra Polski jest to, żeby nie powstała narodowa, nacjonalistyczna prawica w Polsce. Dopóki istniało Prawo i Sprawiedliwość taka prawica nie powstała. Ku zadowoleniu wszystkich oceniających scenę polityczną”. Komentując przyczyny niepowodzenia PiS w realizacji tego celu w czasie ostatnich wyborów parlamentarnych, Lipiński uznał, że przekroczenie przez Konfederację progu wyborczego jest zasługą wysokiej frekwencji. „W Polsce jakiś procent wyborców kontestuje scenę polityczną i głosuje tak, żeby popierać ludzi, którzy łamią pewne schematy tej sceny politycznej” – powiedział polityk współpracownik Jarosława Kaczyńskiego oceniając, że „Konfederacja to są głównie wyborcy antysystemowi”. „W takich rzadkich chwilach szczerości wyborcy PiS mogą się dowiedzieć, gdzie szefostwo tej partii ma tak naprawdę ideę narodową” w ten sposób skomentował na Twitterze wypowiedź Lipińskiego Jacek Wilk, jeden z polityków Konfederacji.
katolicka kretynizacja polski 2020.05.29 19:09
to całe CPK skończy jak elektrownia jądrowa w Żarnowcu!
Polak2020.05.29 19:06
Straszne, publicznie pokazuje idiotyczność pomysłów pisowskiej mafii. Jak tak można, jeszcze pisowscy kolesie nie będą mieli jak okradać Polski.
zdumiony głupotą śmiecia2020.05.30 8:22
kto takiego debila jak ty spłodził i wychował?
Artur2020.05.29 18:58
Rafał T. to sabotarzysta, którego za pomocą łamania zasad demokratycznego państwa instaluje nam oddany sługa państwa niemieckiego niejaki Donald T. To niepojęte żeby człowiek który tak bardzo zubożył gospodarkę Polski w ciągu 8 lat swojego nieróbstwa miał nadal taką siłę wpływu. Ale tak właśnie działają niemieckie służby.
Artur2020.05.29 18:59
oczywiście, prawidłowa pisownia to "sabotażysta"
Niejestemrobotem2020.05.29 18:53
Akurat dróg to przez swoje dwie kadencje PO sporo wybudowała, nie jedną ekspresową jak PiS. A co do CPK, ono będzie musiało konkurować z lotniskiem w Berlinie. I szanse na to ma mizerne. Co do miejsc pracy, to bezrobocie mamy na poziomie kilku % i należy zadbać, żeby nie wzrosło, pomagając teraz przedsiębiorcom. A ponadto zadbać o wydajność i konkurencyjność naszego rynku, a nie miejsca racy dla samych miejsc pracy, mimo, że wiele nie wnoszą. Bo to już nie te czasy, że naprawdę trzeba było o to walczyć. Nie. Teraz praca jest, ale przez socjal ludzie nie chcą pracować.
Andrzej Malik2020.05.29 18:51
Oj, będzie bolało odrywanie ryja od koryta, będzie bolało...
Artur2020.05.29 19:02
Tusk i PO ma to już za sobą. Nas zaboli jak się znowu przyssają, i jak odinstalują naszą gospodarkę.
Formularz zawiera mądrość2020.05.30 3:59
Towarzyszu wnuku stalina -soso boli? Przerwać? Co tak zęby suszycie?!!!!!!!!
psycho on the hook2020.05.29 18:46
Tymczasem w prawdziwym świecie: "Prokuratura bada sprawę prawdopodobnego samopodpalenia nastoletniej dziewczyny z Tykocina. Jak podaje portal bia24.pl, do dramatu doszło w piątek rano. Według nieoficjalnych informacji stan 14-latki jest krytyczny."
anonim2020.05.29 18:53
Wypowiedzi szambomiszcza to co, wzięte z sufitu? Ale jak już tak bardzo chcesz to mniemam, że w prawdziwym świecie takich idiotyzmów jak Twoje liczne wypowiedzi nie ma.
psycho on the hook2020.05.29 19:25
Jak mniemam halabarda już błyszczy?
Sanitariusz Pogotowia2020.05.30 3:56
Stasiek oddaj pastę do zębów! A chlasz dalej! Ukradłeś denaturat!
Pat2020.05.29 18:44
Nie kandydat tylko jego zwierzchnicy...Berlin i Moskwa
Artur2020.05.29 19:00
mimo wszystko bezczelność Rafała przekracza wszelkie granice. On po prostu oświadczył że będzie ograniczał rozwój Polski...
Piotr Nowak2020.05.29 18:36
:) Na CPK zboże rośnie a przekop jest bezsensu. To faktycznie wielkie inwestycje. Takie na miarę PiS
Grizzly2020.05.29 19:51
Nowak - ta k. od "zakupu" pendolino?
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2020.05.30 3:55
Te Pietrek, bredzisz! Co tam ty siem nawąchał? Szaleju siem najadł! My muwilim ze to potczeba zrobić i ty siedział w koncie i słuchał, i co? Co odbiło? Ruble tiego cim nie wybaczem be ze mnie?
ab2020.05.29 18:35
no cóż na the bill-i nie ma rady bo myślenie boli lub jest się agentem IV rzeszy