Jarosław Kaczyński był dziś gościem telewizji TVP Info. Na samym początku prezes PiS odniósł się do sprawy Trybunału Konstytucyjnego. "Przede wszystkim są potrzebne działania o charakterze ustawodawczym, bo żadne praworządne państwo nie może sobie pozwolić, żeby na nie narzekano" - powiedział Kaczyński.
"Ponieważ sami się zwróciliśmy do KW, to traktujemy to poważnie, ale w ramach polskiego prawa i polskiej Konstytucji" - dodał szef PiS.
Kaczyński stwierdził, że nikt, zwłaszcza TK, nie ma prawa łamać konstytucji. "Ja podkreślam zasadę suwerenności, ale nam zależy na tym, żeby wszyscy, którzy nas obserwują, miały o nas dobrą opinię. W Polsce obowiązuje przede wszystkim polska Konstytucja i nikt nie ma prawa jej łamać, zwłaszcza TK" - ocenił.
Prezes PiS jednoznacznie odrzucił też propozycje "kompromisu", jakie przedstawia opozycja. "Jeżeli chodzi o te propozycje, które przedstawia opozycja, to o czym mamy rozmawiać? Wszystko by było tak, jak chce tego opozycja" - uznał.
Kaczyński przypomniał też, że to nie TK jest suwerenem, ale naród: "To, co robi A. Rzepliński to łamanie prawa i to demonstracyjne łamanie. TK nie jest suwerenem. Suwerenem jest naród" - wskazał.
Polityk zauważył, że pomysł zwiększenia ilości członków TK byłby dobry, gdyby opozycja była w Polsce inna, nie "totalna", jak powiedział to Schetyna. "Te wszystkie pomysły ze zwiększeniem liczby członków TK są bezsensowne. To byłoby dobre, gdyby opozycja była inna, niż jest teraz. Przy totalnej opozycji to jest niemożliwe. TK nie mógłby funkcjonować" - zauważył prezes PiS.
Jak dodał, Trybunał musi orzekać podług prawa, a nie sympatii politycznych.
Kaczyński zaapelował też, by PO odrzuciła dziedzictwo Donalda Tuska i socjotechników, stając się na powrót poważną partią. "Apeluję, szczególnie do PO, żeby powróciła do swojego zachowania sprzed kilku lat. Wtedy byli poważną partią, a zachowania Donalda Tuska i różnych socjotechników wprowadziły ogromną szkodę" - zaznaczył.
Pytany o kwestie gospodarcze i tzw. plan Morawieckiego powiedział, że plan ten musi pobudzić w Polsce rozwój. "Program Morawieckiego z jednej strony ma rozwiązywać problemy społeczne, a drugiej strony stymulować rozwój. Pamiętajmy, że przeciętny zarobek Polaka to 2 200 zł brutto" - wskazał Kaczyński.
kad
