Kaczyński: My, Polacy zasługujemy na wiele  - zdjęcie
11.11.17, 20:30zdj. screen Youtube

Kaczyński: My, Polacy zasługujemy na wiele

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński wziął udział w obchodach Święta Niepodległości w Krakowie. Krakowskie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w katedrze na Wawelu, a następnie odbyło się spotkanie w Sheratonie.

Kaczyński w swoim wystąpieniu wezwał Polaków do budowania wspólnoty, bez której nasz naród nie będzie mógł odnosić sukcesów. 

"99 lat temu Polska odzyskała niepodległość. (…) Ten proces odzyskiwania niepodległości trwał znacznie dłużej, był procesem. (…) Jeżeli mówimy o tym co wydarzyło się przed 100 laty, to robimy to, bo momenty uroczyste, pamięć ludzi, instytucji, pamięć bitew, to jest to, co konsoliduje wspólnotę, której potrzebujemy. Musimy ją budować, bez niej nasz naród nie będzie mógł odnosić sukcesu"- podkreślił lider PiS. 

Jakie czynniki przyczyniły się do tego ogromnego sukcesu, którym była odzyskana niepodległość? Jarosław Kaczyński wskazał na połączenie myśli politycznej i czynu zbrojnego w czasie I wojny światowej. 

"Połączyły się tak jak nigdy przedtem w całej historii walki o niepodległość. To prawda, ale prawda banalna. Również wcześniej pisano traktaty polityczne i przygotowywano działania zbrojne, ale przegrywaliśmy"- zaznaczył polityk. Dlaczego w 1918 r. udało się zwyciężyć? Zdaniem prezesa PiS, wysiłki polityczne elit były wówczas połączone z wysiłkami większych części społeczeństwa. 

"Nie było to całe społeczeństwo, ale nie było tak jak podczas powstania kościuszkowskiego, kiedy nasza armia rozpadała się na skutek dezercji. (…) Tym razem tego poparcia nie zabrakło i nie zabrakło go nie przez przypadek, nie przez procesy, które były poza nami."- powiedział Kaczyński. 

Były premier zwrócił uwagę, że stało się tak dlatego, że już po upadku Powstania Styczniowego różne siły polityczne, często o odmiennych poglądach, łączyły się w najróżniejszych działaniach, które doprowadziły do rozszerzenia świadomości narodowej wśród mas chłopskich, a także- aktywizacji inteligencji i klas wyższych. Innymi słowy, jak zaznaczył prezes PiS-"Udało się zbudować polska świadomość narodową". 

Co warto uczynić dziś, w momencie, gdy już za rok będziemy świętować dokładnie setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości? "Budować silną polską wspólnotę"- podkreślił Kaczyński, dodając, że jest to tak naprawdę zadanie na całe lata. 

"Musimy je w ciągu tych kilkunastu miesięcy zintensyfikować. Obchody tej rocznicy to musi być szczególny czas. Musi powstać Muzeum Historii, które będzie budowało pamięć o Polakach, ale także o tych, którzy nie byli Polakami, ale nam pomagali. Musimy umacniać IPN, musimy zbudować Muzeum Ziem Wschodnich i Zachodnich."- wyliczał lider PiS. 

Jarosław Kaczyński podkreślił również, że Polacy powinni domagać się swoich praw wynikających z historii. 

"Francuzom zapłacono, Żydom zapłacono, wielu innym narodom zapłacono, za straty które poniosły, a Polakom nie(...)Tu chodzi o nasz honor, a nie tylko o środki materialne"- zaakcentował. 

Przewodniczący partii rządzącej wspomniał również o ranach zadanych naszemu narodowi przez dwa gnębiące Polskę przez lata totalitaryzmy. Te rany, jak podkreślił lider PiS, nie są jeszcze zabliźnione. 

"Ta choroba, którą wtedy szerzono nie jest ciągle wyleczona."-ocenił Kaczyński. Jak podkreślił, zadaniem rządu Zjednoczonej Prawicy, związanym zarówno z hasłem wyborczym "Dobra Zmiana", jak i właśnie z przyszłorocznym stuleciem odzyskania niepodległości, jest "uczynić wszystko, aby ten proces zabliźniania tych ran następował możliwie szybko".

"Zasługujemy na wiele, jesteśmy wielkim europejskim narodem."-zaakcentował prezes PiS w pewnym momencie swojego wystąpienia.

yenn/wPolityce.pl, Fronda.pl