Już dziś poznamy oficjalne stanowisko Komisji Weneckiej w sprawie działań polskiego rządu związanych z Trybunałem Konstytucyjnym. 

Komisja Wenecka zajmie się na piątkowym posiedzeniu sytuacją w Polsce. Weźmie na nim pod uwagę również niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które będzie miało wpływ na ocenę komisji. O opinię na temat zagadnień prawnych będących przedmiotem prac nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wystąpił w grudniu ub. roku szef MSZ Witold Waszczykowski.

Przypomnijmy, że Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej z wnioskiem o wyrażenie opinii na temat zaproponowanych przez Sejm rozwiązań prawnych w przekonaniu, że Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje. Minister wyraził wówczas przekonanie, że międzynarodowy prestiż Komisji Weneckiej oraz jej profesjonalizm pozwolą na dokonanie obiektywnej oceny zagadnień prawnych będących przedmiotem wniosku. CZYTAJ WIĘCEJ

Obrady Komisji Weneckiej, która ma zanalizować sytuację w Polsce rozpoczęły się już wczoraj. Przestudiowaniem orzeczenia TK zajęła się Podkomisja Sprawiedliwości Konstytucyjnej i Prawa Międzynarodowego, która ma przygotować przygotować opinię zaprezentowaną oficjalnie na dzisiejszej sesji.

W zeszłym miesiącu wyciekł jednak do mediów projekt opinii Komisji Weneckiej, który jako pierwsza opublikowała "Gazeta Wyborcza". Z dokumentu wynikało, że Sejm powinien wycofać się z uchwał, którymi naruszył wyrok Trybunału, wybierając nowych sędziów na miejsca obsadzone prawidłowo przez poprzedni parlament. Ówczesny projekt opinii był bardzo niekorzystny dla Polski. Eksperci uznali m.in., że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym podważa "wszystkie trzy podstawowe zasady Rady Europy", w tym: zasadę demokracji, zasadę praw człowieka i zasadę sprawiedliwości i praworządności. 

Przeciek zaniepokoił polskie MSZ, które oceniło, że wprowadził on zamieszanie, Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Aleksandra Stępkowskiego, przeciek podważył zaufanie Polski do Komisji Weneckiej. W związku z tym MSZ wnioskowało do Komisji Weneckiej o przesunięcie wydania opinii na czerwiec, ponieważ zdaniem resortu miało to wpłynąć na na odbudowanie wzajemnego zaufania. Komisja jednak odrzuciła wniosek MSZ.

emde/telewizjarepublika.pl