Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej po skandalu wywołanym przez delegata Polskiego Związku Piłki Nożnej na meczu Polonia Warszawa – Śląsk Wrocław: 

Wczoraj w czasie meczu Polonia Warszawa – Śląsk Wrocław doszło do próby usunięcia przez delegata PZPN, byłego wysokiego funkcjonariusza partii komunistycznej, transparentu z napisem „Precz z komuną”. Delegat groził sankcjami wobec drużyny (przerwanie meczu), a w trakcie próby fizycznego usunięcia transparentu miały miejsce akty przemocy przeciwko kibicom. Stało się w pierwszym dniu Miesiąca Pamięci Narodowej.


Zwracamy się zatem do minister sportu, pani dr Joanny Muchy, o podjęcie stosownych interwencji.


Po pierwsze o zwrócenie uwagi działaczom Polskiego Związku Piłki Nożnej, że organizacja ich działa w Państwie Polskim i korzystając z przywilejów określonych przez polskiego prawo – musi szanować prawa Polaków.


Rzeczpospolita już we wstępie do swej Konstytucji stwierdza, że dopiero odsunięcie komunistów od władzy otworzyło „w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia” o losie Ojczyzny i że jako naród jesteśmy „pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane”, więc czasów, gdy za wywieszenie transparentu (albo wzniesienie okrzyku) „Precz z komuną” partyjni towarzysze pana delegata PZPN bili i wsadzali Polaków do więzień. Przypominamy również, że art. 13 Konstytucji potępia jednoznacznie zbrodnie komunizmu.


Jeżeli na polskich stadionach zwykły odruch potępienia komunizmu będzie traktowany jak naruszenie porządku – jutro jako urojone, polityczne roszczenia będą traktowane propozycje upamiętniania rocznic narodowych.


Po drugie apelujemy do pani minister sportu o podjęcie – w razie potrzeby – interwencji wyjaśniających wobec UEFA i FIFA, że w Polsce potępienie komunizmu stanowi zwyczajny odruch moralnej normalności i pamięci narodowej, nie jest więc w żadnym wypadku aktem partyjnej polityki, spełnia taką samą rolę jak powszechnie promowane przez międzynarodowe organizacje sportowe działania przeciw innej formie negacji uniwersalnych norm wynikających z natury ludzkiej – przeciw rasizmowi. Polska zatem nie może udzielać żadnej aprobaty restrykcjom przeciw manifestowaniu uczuć i przekonań antykomunistycznych.

Marek Jurek

Apelujemy o to tym bardziej, że działanie – na wszystkich właściwych polach – na rzecz powszechnego potępienia zła komunizmu powinno być polskim wkładem w budowanie wspólnej świadomości historycznej i poczucia wspólnoty losu narodów Europy.


Marek Jurek, przewodniczący


Lech Łuczyński, sekretarz generalny


Warszawa, 2 kwietnia RP 2012

 

eMBe